Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:19 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
 Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
jotef napisał(a):
Wytłumacz sobie, dlaczego miliard pierwotnych przyczyn stworzyło tylko cztery żywioły w kosmosie, czy choćby pięć, wraz z eterem, jak uważano do niedawna

Kolega jotef jest zwolennikiem alchemii? :wink:

Wy sobie, Harpunnik nie żartujcie, bo wy dobrze wiecie, czego ja jestem zwolennikiem.


Pt sie 23, 2019 9:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
jotef napisał(a):
Wy sobie, Harpunnik nie żartujcie, bo wy dobrze wiecie, czego ja jestem zwolennikiem.

Rzadko zdarza się nam pisać w tych samych wątkach, więc naprawdę nie wiem.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt sie 23, 2019 10:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Zaraz, zaraz Pelikanie. Uważasz, że teza "wszystko ma swoją przyczynę" jest prawdziwa? Jeśli tak, to jestem zbity z tropu, bo wydawało mi się, że kilka postów wyżej ustaliliśmy, że jest ona wewnętrznie sprzeczna, w związku z czym istnieje przynajmniej jedna praprzyczyna, co miałoby być dowodem na istnienie Boga.

Ten paradoks jest tylko pozorny, ponieważ teza "wszystko ma swoją przyczynę" dotyczy tylko świata fizycznego no i warunkiem, żeby była prawdziwa jest istnienie przyczynowości (przyczyny jako takiej), która sama przyczyny nie wymaga. Innymi słowy "wszystko ma swoja przyczynę poza sama przyczyna"

Analogicznie: teza "wszystko przemija" nie dotyczy samego przemijania, bo gdyby dotyczyła, to "wszystko przemija" byłoby tezą błędną. Innymi słowy "wszystko przemija poza samym przemijaniem".

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So sie 24, 2019 8:51 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL