Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 1:36 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So wrz 08, 2007 4:38 pm
Posty: 527
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Prawda czasem bywa brutalna, co nie zmienia faktu, że jest prawdą. Celine też pisał zresztą w "Podróży do kresu nocy", że "Prawda jest niejadalna". Ludzie wolą za to bajki na dobranoc. Nietzsche wbrew pozorom był człowiekiem o łagodnym usposobieniu. Ci którzy malują go jako jakiegoś demona są po prostu w błędzie.


Pt sie 23, 2019 2:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Pierwotną przyczynę mamy tylko przy założeniu kierunkowości oraz braku cykliczności (zapomnij o liniowości, moja pomyłka).

Nie jesli pierwotna przyczyna jest sama cyklicznosc, ruch po kole, a ja wlasnie cos takiego mam na mysli, kiedy pisze o tym, ze ze zdania "wszystko ma swoja przyczyne" wynika jakas forma odwiecznosci, tutaj: odwieczna cykliczność (prawa, które za tą cyklicznością stoją) czy nawet sam cykliczny Wszechświat.
Cytuj:
Definicje są wtórne do intuicji, a intuicja podpowiada mi, że Bóg to coś więcej niż pierwotna zupa cząstek elementarnych, z których potem powstały neutrony a z nich cała materia. Jeśli ktoś jednak tak wyobraża sobie Boga, to nie mam nic przeciwko :wink:

No dobrze, a w czym ten Bóg jest gorszy od Boga = ogół praw natury? Na czym polega w tym wypadku to coś więcej?
Cytuj:
Czyli dopuszczasz że byt, który można nazwać Bogiem, dawno temu przestał istnieć?

Nie dopuszczam, ponieważ ten Bóg jest fundamentem podtrzymującym świat przy istnieniu, np. zeby istnial cykliczny swiat, musi istniec cyklicznosc. Dopuszczam mozliwosc, ze cykliczny swiat przestanie istniec wraz ze zniknieciem cyklicznosci (praw, ktore za nia stoja).

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt sie 23, 2019 2:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Cykliczny wszechświat = hinduistyczna bzdura

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt sie 23, 2019 2:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Andy72 napisał(a):
Cykliczny wszechświat = hinduistyczna bzdura

A co, boisz się reinkarnacji? :D
Ja w reinkarnację nie wierzę, raczej w odwieczną przemianę materii :)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt sie 23, 2019 2:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Świat nie ma cykli, jest początek i zmierza ku końcowi.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt sie 23, 2019 2:49 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So wrz 08, 2007 4:38 pm
Posty: 527
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Bo tak chce Andy i już. :)


Pt sie 23, 2019 3:04 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6812
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
No dobra. Co wiemy tak na 90%? Wszechświat (ten nasz) kiedyś zaistniał, od osobliwości początkowej. Wybuchł i rozszerza się. W pewnym momencie rozszerzy się tak, że nastąpi jego termiczna śmierć. Drugi wariant taki, że zacznie się na powrót kurczyć, aż osiągnie osobliwość pierwotną. Oba warianty końca - rozstrzygnięte zostaną za jakieś drobne parę miliardów lat. Drugi wariant może implikować to że po powrocie do osobliwości pierwotnej znowu wybuchnie i zacznie się nowy Wszechświat.

Wszechświat, czyli materia - to wszelkie wymiary i przestrzenne i oś czasowa. Poza nim nie ma czasu, ani przestrzeni. Coś lub Ktoś który jest poza czasem i przestrzenią NIE DA SIĘ zmierzyć, zaobserwować - nie ma takich przyrządów i (raczej) nie będzie, bo my jesteśmy immanentnie związani z czasoprzestrzenią. Nie uda się nigdy w postaci cielesnej wyjść poza czasoprzestrzeń, by rozstrzygnąć czy mamy jakąś cykliczność, czy Świat to "zdarzenie jednorazowe".

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt sie 23, 2019 4:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
PeterW napisał(a):
W pewnym momencie rozszerzy się tak, że nastąpi jego termiczna śmierć. Drugi wariant taki, że zacznie się na powrót kurczyć, aż osiągnie osobliwość pierwotną. Oba warianty końca - rozstrzygnięte zostaną za jakieś drobne parę miliardów lat. Drugi wariant może implikować to że po powrocie do osobliwości pierwotnej znowu wybuchnie i zacznie się nowy Wszechświat.

Nawet gdyby zaczął się kurczyć, co jest zgodne z pewnym i rozwiązaniami Ogólnej Teorii Względności ale nie z obserwacjami, to osobliowść końcowa jest czymś zupełnie innym niż początkowa. Końćowa jest zwykła, początkowa - parametry musiały być szalenie precyzyjnie dobrane. Nic nie sprawi że nagle ze skurczonego wszechświata o maksymalnej entropii zrobi się nagle minimalna entropia. Wszechświat to jednorazowy "darmowy obiad".

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt sie 23, 2019 4:14 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So wrz 08, 2007 4:38 pm
Posty: 527
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Nic nie jest pewne w kosmologii. Piszecie o wszechświecie jakby to było pudełko zapałek. Nawet prawa wszechświata mogą okazać się tylko lokalne a wszelkie uogólnienia nieuprawnione. Jedno pozostaje faktem, teoria wszystkiego jak na razie nie istnieje.


Pt sie 23, 2019 5:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie jesli pierwotna przyczyna jest sama cyklicznosc, ruch po kole, a ja wlasnie cos takiego mam na mysli, kiedy pisze o tym, ze ze zdania "wszystko ma swoja przyczyne" wynika jakas forma odwiecznosci, tutaj: odwieczna cykliczność (prawa, które za tą cyklicznością stoją) czy nawet sam cykliczny Wszechświat.

Jeśli Boga interpretujesz jako cokolwiek co było na początku czasu, to jego istnieniu rzeczywiście nie sposób zaprzeczyć.
towarzyski.pelikan napisał(a):
No dobrze, a w czym ten Bóg jest gorszy od Boga = ogół praw natury? Na czym polega w tym wypadku to coś więcej?

Słowo Bóg oznacza to, co jest przez nie rozumiane przez ogół populacji. Słowo jest wtórne do znaczenia. Każdy posiada na ten temat intuicję i nazywa ją po prostu wspólnym słowem. Uważam, że rozumienie słowa Bóg dla większości osób jest znacznie szersze niż "cokolwiek co istniało na początku". Jeśliby przyjąć Twoją definicję, to okazałoby się, że nie ma ateistów :wink:
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie dopuszczam, ponieważ ten Bóg jest fundamentem podtrzymującym świat przy istnieniu, np. zeby istnial cykliczny swiat, musi istniec cyklicznosc. Dopuszczam mozliwosc, ze cykliczny swiat przestanie istniec wraz ze zniknieciem cyklicznosci (praw, ktore za nia stoja).

Jeśli przyjmiemy, że pewna osobliwość z której powstał wszechświat istniała od zawsze, to w momencie wielkiego wybuchu, przestała ona istnieć. Jak to pogodzisz z tym, co napisałeś?

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt sie 23, 2019 6:21 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Nie jest też powiedziane, że ta pierwotna przyczyna musiała być jedna, co przepraszam nieskutecznie starał się przekazać od początku tego wątku. Mogło być ich miliard albo nieskończoność. Przytoczone rozumowanie tego nie wyklucza.

Wytłumacz sobie, dlaczego miliard pierwotnych przyczyn stworzyło tylko cztery żywioły w kosmosie, czy choćby pięć, wraz z eterem, jak uważano do niedawna. Przy czym należy pamiętać, że owe żywioły doskonale się uzupełniają. Dziwnym trafem pasują do siebie do tego stopnia, że każdy programista zawiera w swoich grach komputerowych wszystkie cztery. Gdyby np. zabrakło ognia, znaczy, że nie byłoby w grze rozświetlonego nieba i widzialnej ziemi. Gdyby zabrakło chmur i wody, programista nie mógłby umieścić zieleni. O powietrzu już nic nie trzeba dodawać. Miliard niezależnych przyczyn stworzyło cztery nierozerwalne logicznie żywioły? Panowie, bardzo proszę, ratujcie się, bo to przecież chodzi o waszą wieczność. Jeśli się uprzecie, żeby nie myśleć, to wasza sprawa, ale każdego szkoda, bo mógłby wzbogacić przyszły Jezusowy nowy świat swoją ciekawą osobowością. Bo każdy człowiek jest inny.


Pt sie 23, 2019 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Jeśli Boga interpretujesz jako cokolwiek co było na początku czasu, to jego istnieniu rzeczywiście nie sposób zaprzeczyć.

Nie wystarczy, że to coś istniało na początku czasu, ale jeszcze musi istnieć przez ten cały czas. Jak najbardziej można temu zaprzeczyć.
Cytuj:
Słowo Bóg oznacza to, co jest przez nie rozumiane przez ogół populacji. Słowo jest wtórne do znaczenia. Każdy posiada na ten temat intuicję i nazywa ją po prostu wspólnym słowem. Uważam, że rozumienie słowa Bóg dla większości osób jest znacznie szersze niż "cokolwiek co istniało na początku". Jeśliby przyjąć Twoją definicję, to okazałoby się, że nie ma ateistów :wink:

jw. nawet dla mnie słowo Bóg oznacza coś więcej i to coś więcej zdefiniowałam powyżej. Ateiści w moim świecie istnieją. To osoby, który wierzą w skutki bez przyczyny, czyli przeczą tezie "wszystko ma swoją przyczynę"
Cytuj:
Jeśli przyjmiemy, że pewna osobliwość z której powstał wszechświat istniała od zawsze, to w momencie wielkiego wybuchu, przestała ona istnieć. Jak to pogodzisz z tym, co napisałeś?

Tak, że taka osobliwość przeczy tezie "wszystko ma swoją przyczynę", a moja teza jest prawdziwa tylko przy zaakceptowaniu tej właśnie tezy.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt sie 23, 2019 8:34 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So wrz 08, 2007 4:38 pm
Posty: 527
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
PeterW napisał(a):
No dobra. Co wiemy tak na 90%? Wszechświat (ten nasz) kiedyś zaistniał, od osobliwości początkowej.


Osobliwość początkowa świadczy jedynie o porażce rachunków a nie, że coś takiego w ogóle istniało.


Pt sie 23, 2019 8:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Zaraz, zaraz Pelikanie. Uważasz, że teza "wszystko ma swoją przyczynę" jest prawdziwa? Jeśli tak, to jestem zbity z tropu, bo wydawało mi się, że kilka postów wyżej ustaliliśmy, że jest ona wewnętrznie sprzeczna, w związku z czym istnieje przynajmniej jedna praprzyczyna, co miałoby być dowodem na istnienie Boga.

jotef napisał(a):
Wytłumacz sobie, dlaczego miliard pierwotnych przyczyn stworzyło tylko cztery żywioły w kosmosie, czy choćby pięć, wraz z eterem, jak uważano do niedawna

Kolega jotef jest zwolennikiem alchemii? :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt sie 23, 2019 8:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyczyna wszystkiego - logiczny błąd
Ponieważ w tym wątku też się ŚH pienił - podaję link na odpowiedź.
viewtopic.php?p=1151684#p1151684

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt sie 23, 2019 9:23 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL