Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:33 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 "Nienawiść" - wg Szymborskiej 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
To raczej projekcja. W innym przypadku zapytałbyś. A tak wiesz... :-D
Pisalam ci, że jaskiniowcy mają oslabione widzenie rzeczywistości, widzą cienie i tylko siebie, więc uwazają, że jak widzą tak jest. :-D
No, teraz będzie bezlitosna riposta, by mi w pięty poszło, bo jaskiniowiec ma zawsze rację. A tu jeszcze gorzej, bo baba się rzuca i pyskuje. Pozostawimy ripostę bez komentarza, bo wówczas mogłoboby zaistnieć coś w rodzaju spirali zła. Przerzucanie się zlośliwostkami jest niegroźne, ale należy baczyć na cudze granice. Zwykle stawiam sobie granicę przyjmując, że nie znam granic rozmówcy. :)


Pn sie 12, 2019 10:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Barney napisał(a):
Po tym wstępie wracam do tematu obłudy:
Jedne z tych odmian sa bardziej krwawe, inne mniej, ale wszystkie są straszliwie szkodliwe. I wszystkie mają piękne hasła, na które się niektórzy zawsze nabierają; Wolność, Równość, Braterstwo, Owoce pracy dla pracujących, Zdrowie i piękno, wolność jednostki i pokój, a dziś "równość dla odmienności".

Z tym LGBT to masz rację, ale nie mieszajmy ideologii z poezją. Ten wiersz Szymborskiej ma charakter ponadczasowy i ponadkontekstowy. Nawet jeśli autorka była obłudna, zła i co tam jeszcze, to nijak to nie odbiera wartości temu wierszowi i nie przekreśla jego przekazu.

Eden we wstępniaku wspomniał o prześladowaniu osób seksualnie odmiennych, ale to jest skojarzenie Edena, a nie poetki! To nie ona wykorzystuje ten wiersz w ideologicznej walce.

____________________________________________________________
Wespecjan napisał(a):
Poza tym jak to śpiewał "Kazik" Staszewski: "Wszyscy
artyści to prostytuki", a artysta też ma żołądek, więc głodny pies choćby najprzedniejszej maści będzie się łasił do aktualnego pana.

Więcej takich było, np Brzechwa.

Artyści są przede wszystkim osobami o dużej wrażliwości, więc łatwo można zmanipulować ich emocjami. Często w tej swojej naiwności stają nie po tej stronie co trzeba. Tak jak kiedyś intelektualiści wraz z artystami popierali system komunistyczny (taki był trend), tak dzisaj zauważ, że elita wspiera LGBT i antyklerykalizm.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Ostatnio edytowano Pn sie 12, 2019 11:19 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów



Pn sie 12, 2019 10:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Obawiam się, że odbiera. Jest uzyciem talentu i sztuki w sposób rzemieślniczy, do celu utylitarnego.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 12, 2019 11:23 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Teraz się czepiasz samego użycia, a nie treści wiersza. Czy uważasz, że poetka nie ma racji co do zjawiska nienawiści, abstrahując zupełnie od kontektsu, w jakim ten wiersz powstał albo do czego mial być użyty?

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sie 12, 2019 11:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
W tym sęk, że nie można abstrahować od kontekstu. Żebyś lepiej zrozumiała, polece hiperbolą: gdybyś przeczytała wiersz Stalina który mówi o tolerancji i szanowaniu każdego człowieka - pięknie napisany - też być "abstrahowała od kontekstu" i zachwycała się "jak ślicznie i prawdziwie napisał"?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 12, 2019 11:29 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Pewnie gdybym żyła w czasach Stalina skupiłabym się na kontekście, bo wówczas ten wiersz odbierałabym jako amunicję, natomiast my mamy ten komfort, że czytamy Szymborską jak czasy komunistyczne mamy za sobą, więc to ułatwia skupienie się na samej treści wiersza.
To że ktoś robił złe rzeczy, nie znaczy, że nie ma nic wartościowego do powiedzenia. Ktoś może np. doskonale piętnować czyjeś wady, samemu będąc pełnym wad. Możemy mu zarzucić, że mógłby zacząć od siebie, ale człowiekowi łatwiej jest wady ujrzeć u innych ludzi. I samo to obnażenie tych wad jest wartościowe.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sie 12, 2019 11:45 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Myślę, że samo zjawisko nienawiści międzyludzkiej (jednego do drugiego - tak personalnie, a nie na coś złego; bo trzeba to jakoś oddzielać: osobę od czynu, choć to trudne, ale może ktoś np. kradnie, bo jest zmuszony do tego - więc potępiajmy czyn, a nie od razu osobę, gdy jej nie znamy...), zatem samo to zjawisko nienawiści jest zawsze obecne, czy to w takich czy innych czasach, i Szymborska to chyba trafnie uchwyciła, więc nie ma co jej wypominać czegoś, bo tu chodzi o to zjawisko bardziej, niż o coś innego...

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Pn sie 12, 2019 12:37 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Szymborska. Zasłużona dla budowania PRL. Ma na sumienie poparcie dla skazania na karę śmierci opozycjonistów. Chyba są bardziej godni szacunku poeci w Polsce. W czasach stalinowskich. „W latach 1953–1966 była kierownikiem działu poezji tygodnika „Życie Literackie”, następnie w latach 1967–1981 publikowała w nim felietony Lektury nadobowiązkowe[6], które pisała do 2002.
W latach 1945–1966[13] była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W 1975 podpisała protestacyjny List 59, w którym czołowi polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR, a w styczniu 1978 podpisała deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych.” Cytat z Wikipedii

Jeśli ktoś nie pamięta kto mógł zostać kierownikiem w czasach stalinowskich to zapraszam do przeczytania Dziennika Leopolda Tyrmanda. Zreszta dość ciekawie pisze o ikonach PRLowskiej śmietanki literackiej i nie tylko literackiej.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn sie 12, 2019 2:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Próbka twórczości Szymborskiej ku czci Stalina:
Szymborska napisał(a):
"TEN DZIEŃ

Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.
Nie podejdę, nie otworzę drzwi.

Czy to ranek na oknami, mroźna skra
tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?
Czy to zegar tak zadudnił sekundami.
Czy to moje własne serce werbel gra?

Póki nikt z was nie wypowie pierwszych słów,
brak pewności jest nadzieją, towarzysze…
Milczę. Wiedzą, że to czego nie chcę słyszeć –
muszę czytać z pochylonych głów.

Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
– Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia – ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.

Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak.”

„Życie Literackie” nr 11/61 z 15 marca 1953 r.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn sie 12, 2019 5:06 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Jockey napisał(a):
Próbka twórczości Szymborskiej ku czci Stalina:
Szymborska napisał(a):
"TEN DZIEŃ

Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.
Nie podejdę, nie otworzę drzwi.

Czy to ranek na oknami, mroźna skra
tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?
Czy to zegar tak zadudnił sekundami.
Czy to moje własne serce werbel gra?

Póki nikt z was nie wypowie pierwszych słów,
brak pewności jest nadzieją, towarzysze…
Milczę. Wiedzą, że to czego nie chcę słyszeć –
muszę czytać z pochylonych głów.

Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
– Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia – ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.

Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak.”

„Życie Literackie” nr 11/61 z 15 marca 1953 r.

No tak...
Czy w nie tak odległych czasach nazizmu w Niemczech, gdy Hitler skutecznie dochodził i doszedł do pełni władzy, to 100% przywódców katolickich (w tym papież) zachowało się zawsze w sposób nieposzlakowany?...
Czy ich 100% wypowiedzi z tamtych lat, było by dziś wartych przytoczenia?...
Tylko pytam - bo nie badałem tematu, ale mam przed oczami zdjęcia hierarchów, którzy z Hitlerem się przyjaźnie obchodzą... coś tam błogosławią...

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Pn sie 12, 2019 5:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Eden, słuszna uwaga, ale nie trzeba się nawet hierarchom przyglądać, wystarczy się przyjrzeć samemu sobie i z ręką na sercu przyznać, czy nie mam w swoim życiorysie czegoś, czego się bardzo wstydzę i na dokładkę spróbować sobie siebie samego wyobrazić jako np. Niemca w czasach Hitlera albo intelektualisty w dobie komunizmu. Ludzie z niezintegrowanym cieniem chętnie innym wypominają grzeszki, bo samych siebie postrzegają jako świętoszków, a to dowód tego, że sami siebie nie znają. Bo kto siebie przejrzy, ten zobaczy na dnie serca samego szatana.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sie 12, 2019 5:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
towarzyski.pelikan napisał(a):
Eden, słuszna uwaga, ale nie trzeba się nawet hierarchom przyglądać, wystarczy się przyjrzeć samemu sobie i z ręką na sercu przyznać, czy nie mam w swoim życiorysie czegoś, czego się bardzo wstydzę i na dokładkę spróbować sobie siebie samego wyobrazić jako np. Niemca w czasach Hitlera albo intelektualisty w dobie komunizmu. Ludzie z niezintegrowanym cieniem chętnie innym wypominają grzeszki, bo samych siebie postrzegają jako świętoszków, a to dowód tego, że sami siebie nie znają. Bo kto siebie przejrzy, ten zobaczy na dnie serca samego szatana.

Amen.

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Pn sie 12, 2019 5:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
towarzyski.pelikan napisał(a):
Eden, słuszna uwaga, ale nie trzeba się nawet hierarchom przyglądać, wystarczy się przyjrzeć samemu sobie i z ręką na sercu przyznać, czy nie mam w swoim życiorysie czegoś, czego się bardzo wstydzę i na dokładkę spróbować sobie siebie samego wyobrazić jako np. Niemca w czasach Hitlera albo intelektualisty w dobie komunizmu. Ludzie z niezintegrowanym cieniem chętnie innym wypominają grzeszki, bo samych siebie postrzegają jako świętoszków, a to dowód tego, że sami siebie nie znają. Bo kto siebie przejrzy, ten zobaczy na dnie serca samego szatana.
Skąd wiesz czy nie służyła komunie z przekonania? Większość łajdaków wybiela się i jest wybielana "co miałem robić, takie były czasy".


Pn sie 12, 2019 7:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Wespecjan napisał(a):
Skąd wiesz czy nie służyła komunie z przekonania? Większość łajdaków wybiela się i jest wybielana "co miałem robić, takie były czasy".

Nie wiem, nawet jeśli służyła z przekonania, to i tak zasługuje na przebaczenie. Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sie 12, 2019 7:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Eden napisał(a):
Czy w nie tak odległych czasach nazizmu w Niemczech, gdy Hitler skutecznie dochodził i doszedł do pełni władzy, to 100% przywódców katolickich (w tym papież) zachowało się zawsze w sposób nieposzlakowany?...
100% przywódców katolickich nie. Papież tak.
Cytuj:

Tylko pytam - bo nie badałem tematu, ale mam przed oczami zdjęcia hierarchów, którzy z Hitlerem się przyjaźnie obchodzą... coś tam błogosławią...
zapraszam zatem do oglądania:
http://analizy.biz/opracowania/hitlerzdjecia/

A pomijając tę zaczepkę - gdyby ktoś wówczas cynicznie robił coś złego, a dziś zacytowano by jego wiersz o tym jak to niedobrze palić ludzi w krematoriach napisany z pozycji "autorytetu moralnego od obrony żydów" - z pewnością też byśmy się oburzali.

Cytuj:
Eden, słuszna uwaga, ale nie trzeba się nawet hierarchom przyglądać, wystarczy się przyjrzeć samemu sobie i z ręką na sercu przyznać, czy nie mam w swoim życiorysie czegoś, czego się bardzo wstydzę
Czy, innym jest mieć coś - załóżmy - w życiorysie i siedzieć cicho w tej sprawie lub bić się w piersi, a czym innym odstawiać autorytet moralny i pouczać.
To tak, jakby Boni napisał wiersz o tym, jak to nieładnie donosić.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Ostatnio edytowano Pn sie 12, 2019 7:30 pm przez Barney, łącznie edytowano 1 raz



Pn sie 12, 2019 7:28 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL