Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:04 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 "Nienawiść" - wg Szymborskiej 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie wiem, nawet jeśli służyła z przekonania, to i tak zasługuje na przebaczenie. Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Przebacza się po skrusze a jak ktoś nie żyje to można o nim dyskutować na wszelakie sposoby. Żydokomuna w system niewolniczy zwany bolszewizmem zwykle była zaangażowana z przekonania i ideowo, więc śmiem wątpić w "szlachetność po butem" pani Sz.


Pn sie 12, 2019 7:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Barney napisał(a):
Czy, innym jest mieć coś - załóżmy - w życiorysie i siedzieć cicho w tej sprawie lub bić się w piersi, a czym innym odstawiać autorytet moralny i pouczać.
To tak, jakby Boni napisał wiersz o tym, jak to nieładnie donosić.

A gdzie Ty widzisz w tym wierszu wypowiadanie się z pozycji autorytetu moralnego? Ona pisze o nienawiści. Nie widzę, żeby twierdziła, że sama tej nienawiści nie ulega.
Wespecjan napisał(a):
Żydokomuna w system niewolniczy zwany bolszewizmem zwykle była zaangażowana z przekonania i ideowo, więc śmiem wątpić w "szlachetność po butem" pani Sz.

Jeśli ideowy zwolennik bolszewizmu wierzy, że to dobry system, to działając na rzecz tego systemu, działa ze szlachetnych pobudek. Hitlerowcy palący Żydów w krematoryjnych piecach również mogli działać ze szlachetnych pobudek. Ty sam wiesz zresztą, jak przekonujący jest antysemityzm.
Jednak dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane...

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sie 12, 2019 7:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Pelikanie, ponieważ nie jest moją intencją dobijać Szymborskiej (zwłaszcza że nie żyje) a jedynie oburzam się na przedstawianie tu z tej pozycji tego wiersza, więc pozwól że nie będę ciągnął sprawy. Kto się interesował, to wie.
W wierszu nie wszystko widać.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 12, 2019 7:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ty sam wiesz zresztą, jak przekonujący jest antysemityzm.
Nie wiem jaki jest antysemityzm, bo go nie wyznaje jako, że nie wierze, że ktoś jest gorszy lub lepszy ze względu na swoje DNA. Poza tym posądzanie o antysemityzm katolika, który czci Jezusa Chrystusa jest idiotyzmem. Natomiast jestem zdecydowanie sceptyczny co do żydowskości kulturowej i religijnej, bo uważam te dwa wytwory ich społeczności za wściekle rasistowskie, ich moralność za podwójną a i ich głębokie zaangażowanie w ruchy wywrotowe i rewolucyjne za fakt historyczny. Termin żydokomuna nie wzieła się znikąd, ale Szyborska chce nam wmówić w swoim wierszu, że nienawiść bierze się znikąd, że na ziemi są skutki, ale nie ma przyczyn.


Pn sie 12, 2019 8:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Wespecjan napisał(a):
Termin żydokomuna nie wzieła się znikąd, ale Szyborska chce nam wmówić w swoim wierszu, że nienawiść bierze się znikąd, że na ziemi są skutki, ale nie ma przyczyn.

Niedokładnie przeczytałeś wiersz. Nienawiść się bierze z ludzkiego wnętrza, z ludzkiej potrzeby. To chce nam powiedzieć Szymborska. Nie ma czegoś takiego jak zewnętrzny powód do nienawiści.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sie 12, 2019 8:13 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Nie ma żadnej wrodzonej potrzeby nienawiści. Nie ma człowiek potrzeby nienawidzieć. Próbowałam skrótowo to przybliżyć. To objaw braku milości, przede wszystkim do siebie. Jeśli ktoś tak emocjonalnie pisze o nienawiści innych, nie kocha przede wszystkim siebie. Osoba pogodzona ze sobą nie widzi świata w tak czarnych kolorach.


Pn sie 12, 2019 8:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
merss napisał(a):
Jeśli ktoś tak emocjonalnie pisze o nienawiści innych, nie kocha przede wszystkim siebie. Osoba pogodzona ze sobą nie widzi świata w tak czarnych kolorach.

Szymborska pisała wiersze na bardzo różne tematy, nie wszystkie są utrzymane w tonacji molowej. Przeciwnie, patrząc całościowo sprawia wrażenie osoby pogodnej, z dystansem i humorem. Polecam na przykład poczytać jej limeryki.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn sie 12, 2019 9:32 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Nienawiść" - wg Szymborskiej
Poeci są trochę innymi ludźmi. Ta ich nadwrażliwość przekłada się na mniej stabilne emocje niż osoby o silnym ukladzie nerwowym, gdzie zawirowania emocjonalne sa szybko stabilizowane i nie wychylają się tak mocno. Może powinnam dokładniej sformuować tę wypowiedź i wskazać raczej nastrój. W pogodzie ducha nie można bowiem pisać o nienawiści widzianej na wielu płaszczyznach.


Pn sie 12, 2019 10:32 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 109 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL