Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:11 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Udowodnij oczywistość 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Udowodnij oczywistość
Rozmowa z niektórymi użytkownikami forum zainspirowała mnie do zaproponowania pewnej zabawy. Jedna osoba stawia jakąś oczywistą tezę, taką z którą praktycznie każdy się zgodzi, i stara się ją udowodnić. Zadaniem reszty jest tylko i wyłącznie zadawać pytania (logiczne) w taki sposób, aby tę tezę podważyć. Rezultat zabawy może okazać się pouczający. Żeby nie było monotematycznie, to możemy dyskutować nad kilkoma tezami jednocześnie. Kto zaczyna? :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Ostatnio edytowano Wt sie 06, 2019 7:29 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Wielka litera w wyrazie rozpoczynającym tytuł wątku



Pn sie 05, 2019 11:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
To ja zacznę.

Kiedy jest ładna pogoda, ciepło na dworze warto więcej czasu wolnego spędzać na zewnątrz, żeby korzystać z dobroczynnego wplywu słońca na nasz organizm, zmusic do wiekszej aktywności fizycznej, co również wyjdzie nam na dobre i naładować się pozytywną energią.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sie 06, 2019 9:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Rozmowa z niektórymi użytkownikami forum zainspirowała mnie do zaproponowania pewnej zabawy.
Jak rozumiem, owa "zabawa" ma doprowadzić do wniosku, ze "rzeczy oczywistych" nie musisz udowadniać - a potem będziesz się na to powoływał prawiąc różne bzdury jako "rzeczy oczywiste"? ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt sie 06, 2019 9:10 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
Tzw. wiedzy powszechnej rzeczywiście udowadniać nie trzeba (np. że Warszawa jest stolicą Polski), ale gdyby ktoś twierdził, że chodzi o Warszawę np. w Illinois, to musiał by to udowodnić. :)


Wt sie 06, 2019 9:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
Ja miałam raczej nadzieję, ze ŚH chodzi o to, żeby dowieść, że to co się pozornie wydaje oczywiste, wcale oczywiste nie jest.

Oczywistości daja sie tylko obronic jako generalizacje i nawet jako generalizacje czesto są wątpliwej jakosci.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sie 06, 2019 9:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
Temat ma pokazac to, ze oczywistosc niektorych rzeczy moze miec dwie podstawy. Albo bardzo wyraznie widzimy ciag rozumowania, ktory do nich prowadzi, albo po prostu tak nam sie intuicyjnie wydaje. Kiedy w dyskusji jestesmy pytani o argumenty, to w pierwszym przypadku wskazujemy ten ciag rozumowania, natomiast w drugim zaczynamy sie denerwowac, obrazac i zarzucac oczywistosc tezy.

Yarpen i Barney rowniez sie slusznie domyslili, poniewaz uzasadnienie danego zjawiska zawsze polega na wskazaniu analogii pomiedzy nim a jakims innym zjawiskiem, ktore obie osoby znaja z doswiadczenia. Np. opisujac jak wyglada zebra, wskazuje analogie z koniek, ktory jaki jest, kazdy widzi.
W tym przypadku reakcje rowniez moga byc dwie. Mozna wspolpracowac z rozmowca i starac sie dostrzec te analogie, lub znalezc szczegoly, ktore wykraczaja poza zakres jej stosowalnosci i starac sie za wszelka cene zaprzeczyc. W taki sposob mozna zaprzeczyc kazdej oczywistosci, co w tym temacie chcialem udowodnic.

towarzyski.pelikan napisał(a):
Kiedy jest ładna pogoda, ciepło na dworze warto więcej czasu wolnego spędzać na zewnątrz, żeby korzystać z dobroczynnego wplywu słońca na nasz organizm, zmusic do wiekszej aktywności fizycznej, co również wyjdzie nam na dobre i naładować się pozytywną energią.

Czy mozesz podac jakies zrodla, ktore donosza o "pozytywnej energii" jako skutek napromieniowania swiatlem slonecznym? :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Wt sie 06, 2019 2:02 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Yarpen i Barney rowniez sie slusznie domyslili, poniewaz uzasadnienie danego zjawiska zawsze polega na wskazaniu analogii pomiedzy nim a jakims innym zjawiskiem, ktore obie osoby znaja z doswiadczenia. Np. opisujac jak wyglada zebra, wskazuje analogie z koniek, ktory jaki jest, kazdy widzi.

Barney i Yarpen nie po raz pierwszy rozszyfrowali twoje niecne zagrywki

A potem jak już udowodni ze nie trzeba pewnych rzeczy dowodzić które oczywiście za udowodnione uzna ŚH będzie jak w liberalnych mediach. „Przecież wszyscy wiedzą, że....” ile takich tez czytałem w GW jako aksjomat którego nie trzeba było udowadniać.
To się mieści w sztuce manipulacji.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sie 06, 2019 2:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Czy mozesz podac jakies zrodla, ktore donosza o "pozytywnej energii" jako skutek napromieniowania swiatlem slonecznym? :wink:

Co prawda, mojego wniosku w ogóle nie opierałam na żadnych źródłach zewnętrznych, tylko na moim osobistym doswiadczeniu, obserwacjach oraz rozmowach z ludzmi na temat tego, jak słońce wpływa na nastrój, ale można takie źródła znaleźć, np.:
http://naukawpolsce.pap.pl/spoleczenstw ... zycia.html
https://time.com/4888327/why-sunlight-i ... d-for-you/
Cytuj:
Yarpen i Barney rowniez sie slusznie domyslili, poniewaz uzasadnienie danego zjawiska zawsze polega na wskazaniu analogii pomiedzy nim a jakims innym zjawiskiem, ktore obie osoby znaja z doswiadczenia. Np. opisujac jak wyglada zebra, wskazuje analogie z koniek, ktory jaki jest, kazdy widzi.
W tym przypadku reakcje rowniez moga byc dwie. Mozna wspolpracowac z rozmowca i starac sie dostrzec te analogie, lub znalezc szczegoly, ktore wykraczaja poza zakres jej stosowalnosci i starac sie za wszelka cene zaprzeczyc. W taki sposob mozna zaprzeczyc kazdej oczywistosci, co w tym temacie chcialem udowodnic.

Nie zgadzam się z tym, że uzasadnianie zjawiska zawsze polega na wskazywaniu analogii. Tak naprawdę w większości przypadków można się obyć bez analogii i lepiej ich unikać, bo często mają charakter manipulacyjny, nawet sam autor analogii często ma problem z dostrzeżeniem tego, że analogia jest nietrafna.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sie 06, 2019 2:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
towarzyski.pelikan napisał(a):
Co prawda, mojego wniosku w ogóle nie opierałam na żadnych źródłach zewnętrznych, tylko na moim osobistym doswiadczeniu, obserwacjach oraz rozmowach z ludzmi na temat tego, jak słońce wpływa na nastrój, ale można takie źródła znaleźć, np.:
http://naukawpolsce.pap.pl/spoleczenstw ... zycia.html
https://time.com/4888327/why-sunlight-i ... d-for-you/

W zadnych z tych zrodel nie widze zadnej wzmianki o "pozytywnej energii". Energia jest zdolnoscia ukladu do wykonania pracy. Jak zdolnosc do wykonania pracy moze byc pozytywna lub negatywna?

Offtop 1:
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie zgadzam się z tym, że uzasadnianie zjawiska zawsze polega na wskazywaniu analogii. Tak naprawdę w większości przypadków można się obyć bez analogii i lepiej ich unikać, bo często mają charakter manipulacyjny, nawet sam autor analogii często ma problem z dostrzeżeniem tego, że analogia jest nietrafna.

W takim razie sprobuj mi wyjasnic cos czego nigdy nie widzialem bez stosowania analogii do innych rzeczy, ktore widzialem.

Offtop 2:
Nie napisalem ktorzy uzytkownicy zainspirowali mnie do tego tematu, ale wszyscy trzej zglosili sie jak jeden maz :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Wt sie 06, 2019 5:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
W zadnych z tych zrodel nie widze zadnej wzmianki o "pozytywnej energii". Energia jest zdolnoscia ukladu do wykonania pracy. Jak zdolnosc do wykonania pracy moze byc pozytywna lub negatywna?

"Pozytywna energia" to powszechnie znana fraza oznaczająca m.in. pozytywny nastrój, nastawienie do świata, pogodność i humor.
Cytuj:
W takim razie sprobuj mi wyjasnic cos czego nigdy nie widzialem bez stosowania analogii do innych rzeczy, ktore widzialem.

Jeżeli poprzez analogię rozumiesz odwoływanie się do słów czy elementów rzeczywistości, które są znane odbiorcy, to oczywiście, że nie da się nic wyjaśnić bez analogii.

Np. wojna «zorganizowana walka zbrojna między państwami, narodami lub grupami społecznymi, religijnymi itp.»

Jeśli odbiorca nie wie co walka, państwa, narody, czy grupy społeczne, to odpowiednio należy im to sprowadzić do tego co znane.

Czy o to Ci chodziło? Jeśli tak, to zwracam honor ;)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sie 06, 2019 5:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
towarzyski.pelikan napisał(a):
"Pozytywna energia" to powszechnie znana fraza oznaczająca m.in. pozytywny nastrój, nastawienie do świata, pogodność i humor.

W takim razie skąd o tym wiadomo? Czy były przeprowadzane jakieś ankiety w których brały udział osoby, które dużo przebywają na świeżym powietrzu oraz grupa kontrolna? Skąd o tym wiesz?

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Wt sie 06, 2019 8:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
Cytuj:
Jeżeli poprzez analogię rozumiesz odwoływanie się do słów czy elementów rzeczywistości, które są znane odbiorcy, to oczywiście, że nie da się nic wyjaśnić bez analogii.

Np. wojna «zorganizowana walka zbrojna między państwami, narodami lub grupami społecznymi, religijnymi itp.»

Jeśli odbiorca nie wie co walka, państwa, narody, czy grupy społeczne, to odpowiednio należy im to sprowadzić do tego co znane.

Czy o to Ci chodziło? Jeśli tak, to zwracam honor ;)

Częściowo o to, ale też nie całkiem, bo podanie definicji niczego nie wyjaśnia. Zostawmy to jednak na kiedy indziej.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Wt sie 06, 2019 8:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
W takim razie skąd o tym wiadomo? Czy były przeprowadzane jakieś ankiety w których brały udział osoby, które dużo przebywają na świeżym powietrzu oraz grupa kontrolna? Skąd o tym wiesz?

Już odpowiedziałam:
Cytuj:
Co prawda, mojego wniosku w ogóle nie opierałam na żadnych źródłach zewnętrznych, tylko na moim osobistym doswiadczeniu, obserwacjach oraz rozmowach z ludzmi na temat tego, jak słońce wpływa na nastrój

A jeśli Ciebie to nie zadowala albo masz inne doświadczenia, to zachęcam do zapoznania się np. z przytoczonymi źródłami, są odniesienia do badań.
Nie potrafię Ci odpowiedzieć, jak to zbadano, bo nie zaglądałam do tych badań. Dla mnie moje doświadczenie jest wystarczająco wiarygodne. Nawet zaglądanie do tych linkowanych źródeł nie było mi potrzebne. Zrobiłam to tylko na Twoją prośbę. Nie mam w zwyczaju weryfikować w ten sposób oczywistości.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sie 06, 2019 8:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie potrafię Ci odpowiedzieć, jak to zbadano, bo nie zaglądałam do tych badań. Dla mnie moje doświadczenie jest wystarczająco wiarygodne.

Czyli swoje osobiste doświadczenia traktujesz jako uniwersalną i oczywistą prawdę?
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie potrafię Ci odpowiedzieć, jak to zbadano, bo nie zaglądałam do tych badań.

Czyli sama nie wiesz co donoszą źródła na które się powołujesz, tylko zakładasz, że jest w nich to, co potwierdza Twoją opinię?

Ps. Pamiętajmy, że ta rozmowa to eksperyment :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Wt sie 06, 2019 8:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udowodnij oczywistość
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Czyli swoje osobiste doświadczenia traktujesz jako uniwersalną i oczywistą prawdę?

Nie. Tak jak pisałam:
Cytuj:
Co prawda, mojego wniosku w ogóle nie opierałam na żadnych źródłach zewnętrznych, tylko na moim osobistym doswiadczeniu, obserwacjach oraz rozmowach z ludzmi na temat tego, jak słońce wpływa na nastrój

Inni ludzi potwierdzają moje doświadczenie i obserwacje. Gdybym była jedyną osobą albo jedną z nielicznych, które mają takie spostrzeżenia, wówczas byłabym ostrożna ze stawianiem takich tez.
Cytuj:
Czyli sama nie wiesz co donoszą źródła na które się powołujesz, tylko zakładasz, że jest w nich to, co potwierdza Twoją opinię?

Przejrzałam je przed wstawieniem, żeby się upewnić, że potwierdzają moją tezę. Natomiast nie wczytywałam się/nie zapamiętałam samej metody badań, o ile była w tych artykułach opisana. Wszak to tylko artykuły, a nie same badania, których dotyczą.
Cytuj:
Ps. Pamiętajmy, że ta rozmowa to eksperyment

Pamiętam. Dlatego zachowuję się maksymalnie naturalnie. Tak jakby to było na serio.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt sie 06, 2019 8:50 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL