Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 10:23 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedniego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Wolność jest stanem ducha i zewnętrzne ograniczenia lub ich brak nie rozstrzygają o wszystkim. Ja myślę że istotne - jeśli nie decydujące - znaczenie ma po prostu poziom dobrobytu i wiążąca się z nim roszczeniowość - wzrost edukacji jest czynnikiem który jej nie musi eliminować, przeciwnie może ją generować. Ja pamiętam niezbyt dobrze czasy PRL bo byłam dzieckiem ale i tak jest różnica między mną a młodszym bratem - choć na inne sposoby zarówno on jak i ja zostaliśmy rozpieszczeni - czasem mi się wydaje że nie jesteśmy z tego samego pokolenia. Nie chodzi o że ja jestem jakoś zniewolona ale o to że mając doświadczenie jakiegoś braku czy ograniczeń zdajesz sobie łatwiej sprawę że nie można mieć wszystkiego. Albo raczej - nie wierzysz tak łatwo że możesz mieć wszystko.


Pt lut 22, 2019 7:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
bergamotka napisał(a):
Wolność jest stanem ducha i zewnętrzne ograniczenia lub ich brak nie rozstrzygają o wszystkim.

Oczywiście, ale w przedostatnim poście wytłumaczyłem, że przecież nie o takiej wolności w tej chwili rozmawiamy.
bergamotka napisał(a):
Nie chodzi o że ja jestem jakoś zniewolona ale o to że mając doświadczenie jakiegoś braku czy ograniczeń zdajesz sobie łatwiej sprawę że nie można mieć wszystkiego. Albo raczej - nie wierzysz tak łatwo że możesz mieć wszystko.

Zgadzam się. Brak wolności "zewnętrznej" może rozwinąć tę prawdziwą wolność - wewnętrzną. W podobny sposób cierpienie oraz trudne warunki życia mogą rozwijać świadomość i wrażliwość.
Nie oznacza to jednak, że ktokolwiek ma prawo nam to cierpienie zadawać lub ograniczać naszą wolność (tą "zewnętrzną").

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt lut 22, 2019 7:21 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Cytuj:
czy możemy pozwolić na to, by jakiś człowiek jeśli nie szkodzi innym (teoretycznie przynajmniej) mógł zniszczyć siebie?

Może nie tyle niszczyć, bo to się kojarzy z celowym działaniem przeciwko samemu sobie, ale trafiłaś w sedno. Pytanie brzmi czy wolny człowiek ma prawo podejmować decyzje, które mogą być błędne lub ryzykowne. Jeśli nie, to kto ma prawo mu tego zabraniać i na jakiej podstawie?

Celowe jest, choć nieświadome. ;)
Co do następnej kwestii, postaram się pamiętać, by odpowiedzieć później. Teraz zbyt senna jestem na filozofię. :)
Swoją drogą, nadal nie rozumiem. Jeżeli wiem, że ktoś ma większe kompetencje do tego, by ustalić, czym mnie leczyć, czemu ma służyć ustalanie na własną rękę?
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
bergamotka napisał(a):
Wolność jest stanem ducha i zewnętrzne ograniczenia lub ich brak nie rozstrzygają o wszystkim.

Oczywiście, ale w przedostatnim poście wytłumaczyłem, że przecież nie o takiej wolności w tej chwili rozmawiamy.

Tylko pytanie, czy tak pojmowana wolność jest warta zachodu? (zakładając, że dobrze zrozumiałam to, jakie tu przyjmujesz znaczenie wolności)


Pt lut 22, 2019 11:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Viridiana napisał(a):
Swoją drogą, nadal nie rozumiem. Jeżeli wiem, że ktoś ma większe kompetencje do tego, by ustalić, czym mnie leczyć, czemu ma służyć ustalanie na własną rękę?

Odróżnijmy od siebie dwie rzeczy: robienie głupot oraz prawo do robienia głupot :wink: To drugie odróżnia wolnego człowieka od niewolnika.
Viridiana napisał(a):
Tylko pytanie, czy tak pojmowana wolność jest warta zachodu?

Dla niektórych tak a dla innych nie. Każdy powinien mieć prawo samemu o tym zadecydować. Podobnie jak np. wykształcenie albo sportowa sylwetka mogą być dla niektórych czymś nie wartym zachodu, ale nikt nie ma prawa decydować o tym za innych.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt lut 22, 2019 11:20 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Dobry wieczór

Ustosunkuję się do wypowiedzi, gdy...wyzdrowieję :lol: (rano po napisaniu tego tematu obudziłem się z zapaleniem gardła i później jeszcze zapalenie zatok) :lol: eh

Ale tak tylko, to powiem Ci Mareta, że rozśmieszyłaś swoją reakcją:
mareta napisał(a):
Maciek napisał(a):
dla zbędnego urzędnika pozwolenia? Dlaczego żeby kupić lek trzeba dostać najpierw pozwolenie na kupno? Przecież to jest uwłaczające godności, poza tym utrudnia leczenie.
Czy może ktoś wytłumaczyć dlaczego tak jest i mało kto widzi w tym coś złego?

Ty na poważnie, czy żarty sobie stroisz?


To miłego i ciepłego wieczoru :)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


N lut 24, 2019 7:38 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Moje jakże długo wyczekiwane (Viridiana tez człowiek i jak temat trudniejszy to długo myśli, nie chce jej się myśleć bądź zapomina ;) ) przemyślenia na razie są takie:
Czy do robienia wszystkich głupot powinniśmy mieć prawo?


Pt mar 01, 2019 3:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Viridiana napisał(a):
Czy do robienia wszystkich głupot powinniśmy mieć prawo?

A kto i na jakiej podstawie miałby nam ich zabraniać?

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt mar 01, 2019 4:26 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:18 pm
Posty: 746
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Viridiana napisał(a):
Czy do robienia wszystkich głupot powinniśmy mieć prawo?

Jeśli nie szkodzi to nikomu innemu, zdecydowanie tak.

_________________
"What’s the point of a f***ing window if you can’t jump out of it?" - Patrick Melrose


Pt mar 01, 2019 9:32 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16897
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
ŚH widzi w człowieku nieokrzesańca (to niżej go sytuuje niz zwierzęta spoleczne podlegające wychowaniu stadnemu), HJ widzi człowieka, czyli istotę etyczną. Prawo moralne zostało wpisane mu w sumienie. A wyżej to nic innego niż złota reguła etyczna.
No cóż: kto chce być nauczycielem siebie samego, jest uczniem głupca.


Pt mar 01, 2019 9:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
merss napisał(a):
A wyżej to nic innego niż złota reguła etyczna.
No cóż: kto chce być nauczycielem siebie samego, jest uczniem głupca.

Cały czas piszesz jakbyś nie rozumiała różnicy pomiędzy tym co jest dla nas dobre a zmuszaniem kogoś do tego, co według nas jest dla niego dobre. Ja akurat jestem człowiekiem, który chętnie podporządkowuje się osobom, które uważam za autorytety. Jednocześnie uważam, że nikt nie ma prawa prawo narzucać komuś innemu, kto powinien być jego autorytetem. Według Ciebie jest inaczej, ale z jakiegoś powodu nie chcesz tego uzasadnić.

Piszesz już kolejny post unikając odpowiedzi na proste pytanie, które zadałem. Czy szczera odpowiedź stanęłaby w sprzeczności z Twoimi poglądami na temat wszelkiego rodzaju uszczęśliwiania na siłę, więc stosujesz orwellowski "zbrodnioszlaban"? A może po prostu uważasz, że pytanie było głupie lub nielogiczne?
Według mnie jest ono fundamentem do jakiejkolwiek dalszej dyskusji.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt mar 01, 2019 9:56 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16897
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Na wszystkie sensowne pytania, a także te głupie ale uruchamiające moją zadziorność odpowiedzialam i zawsze tak czynię. Pozostawiam jedynie to na co nie warto odpowiadać po raz kolejny. Odpuszczam sobie czasem też z innych powodów.
Kto jest autorytetem? Ten, którego sam uznasz za takowy? Znany jest mechanizm doboru ludzi, którym prędzej zaufamy niż innym. To pozarozumowe być może. Nie ma recepty na wybór autorytetu, chyba że zawodowy. Tu też często ufamy innym (polecony lekarz). Wykorzystuje się tę ludzkość skłonność przy zatrudnianiu ludzi na określone stanowiska. Wracamy do ludowej madrości o nauczycielu - głupcu.
Będąc sam dla siebie odniesieniem, ustalasz subiektywnie autorytety. Nikt tego nie zabrania. Tylko nasuwa się pytanie: ile w tym rozsądku? Ile rozsądku w negacji recept na leki? Ignorujesz fakt, że nikt nie naruszy twej wolności i jeśli chcesz możesz nabywać leki bez recepty. Postawa roszczeniowa jest wygodna i niewidoczna. Zbyleś to milczeniem, bo nie pasuje do negacji i roszczeniowości.
Chcesz raju na ziemi a to utopia. Kto ci to obiecał, byś tego wymagał? Kto ci obiecał Bożą sprawiedliwość na ziemi i przestrzeganie Bożych praw? Sam sobie to wymysliłeś, że ziemia to kraina mlekiem i miodem płynąca. Jak sam sobie to wymyśliłeś, problem jest twój.

Ja widzę sensowność recept, bo dostrzegam niebezpieczeństwo ich braku. Nie odczułam zamachu na moja godność udając się do lekarza po receptę na witaminę B1, gdy naciągnełam sobie nerw strzałkowy. Lekarz pierwszego kontaktu mądrze mi tłumaczył co mi się przydarzyło; tyle że źle zdiagnozował. Na tym się akurat nie znał, ale receptę mi przepisał. To bardzo dobry lekarz, ale nie musi się na wszystkim znać.

Edit
Niżej piękna modlitwa na mądre życie. To nie roszczeniowość, że inni mają obowiązki a ja mam prawo wymagać. To zawiera karta Praw Człowieka ale nie Dekalog. Dekalog to powinności, tyle że moje a nie całego świata.

Boże, ześlij na mnie łagodność, bym pogodziła się z tym, czego zmienić nie mogę,
Odwagę do zmieniania tego, co zmienić jestem w stanie,
I mądrość, abym odróżniala jedno od drugiego


Zgłoś się do tych co ludziom gruszki na wierzbie obiecują. Konkretnie powinieneś odnaleźć odpowiedzialnych, by zarzucić im łamanie twoich praw. Jak ci się uda wypracować dla ludzkości raj na ziemi, przejdziesz do historii.


Pt mar 01, 2019 10:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
merss napisał(a):
Na wszystkie sensowne pytania, a także te głupie ale uruchamiające moją zadziorność odpowiedzialam i zawsze tak czynię. Pozostawiam jedynie to na co nie warto odpowiadać po raz kolejny. Odpuszczam sobie czasem też z innych powodów.

Skoro nie mogę liczyć na odpowiedź, to czy mógłbym prosić przynajmniej o wyjaśnienie dlaczego uważasz moje pytanie za niewarte odpowiedzi? Uważam, że rozpatrując dany dylemat zawsze należy wychodzić od prawd bardziej ogólnych. Dopiero kiedy się je ustali, należy zastanowić się jak się one stosują w konkretnym przypadku. W przeciwnym razie łatwo dojść do hipokryzji i podwójnych standardów. Czy zgadzasz się z tym?
Fundamentalne pytanie w tym przypadku brzmi, czy mamy prawo uszczęśliwiać innych ludzi na siłę. Ja uważam, że nie. Podobna zasada funkcjonowała już w prawie rzymskim - volenti non fit injuria, więc uważam, ze moje zdanie nie jest pozbawione ani sensu ani podstaw.
merss napisał(a):
Kto jest autorytetem? Ten, którego sam uznasz za takowy?

A co raczej ten, kto zostanie nam narzucony? Myślałem, że to dość oczywiste, że sami wybieramy sobie autorytety. Jeśli znasz jakiś lepszy sposób, to chętnie go poznam.
merss napisał(a):
Będąc sam dla siebie odniesieniem, ustalasz subiektywnie autorytety. Nikt tego nie zabrania. Tylko nasuwa się pytanie: ile w tym rozsądku?

Jeśli brakuje mi wiedzy na dany temat, to zazwyczaj konsultuję się z kimś mądrzejszym, ale zmuszanie kogoś żeby to robił, to już totalitaryzm.
merss napisał(a):
Ignorujesz fakt, że nikt nie naruszy twej wolności i jeśli chcesz możesz nabywać leki bez recepty. Postawa roszczeniowa jest wygodna i niewidoczna. Zbyleś to milczeniem, bo nie pasuje do negacji i roszczeniowości.

Piszesz nieprawdę, bo odnosiłem się już do tego argumentu. To że dany towar można kupić nielegalnie, ukraść lub zdobyć w jakikolwiek inny sposób nie oznacza, że ograniczenie prawa do jego zakupu lub sprzedaży, nie jest ograniczaniem wolności.
merss napisał(a):
Chcesz raju na ziemi a to utopia. Kto ci to obiecał, byś tego wymagał? Kto ci obiecał Bożą sprawiedliwość na ziemi i przestrzeganie Bożych praw? Sam sobie to wymysliłeś, że ziemia to kraina mlekiem i miodem płynąca. Jak sam sobie to wymyśliłeś, problem jest twój.

Proszę, nie wmawiaj mi czego chcę ani co myślę. Uważam tylko, że zacytowana powyżej podstawowa zasada prawa rzymskiego jest jednocześnie jedną z podstawowych zasad prawa naturalnego i zaprzeczanie jej jest główną cechą systemów totalitarnych.
merss napisał(a):
Nie odczułam zamachu na moja godność udając się do lekarza po receptę

W porządku, ale tonie oznacza, że wszyscy inni muszą myśleć podobnie do Ciebie. Ja nie chcę Ci odbierać możliwości konsultacji z lekarzem. To Ty chcesz mi odebrać (lub ograniczyć) możliwość nie zrobienia tego.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt mar 01, 2019 10:59 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16897
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
Cytuj:
To Ty chcesz mi odebrać (lub ograniczyć) możliwość nie zrobienia tego.

Kłamiesz. Zostaniesz doprowadzony do lekarza tylko w sytuacjach określonych prawem. Ono jest u nas niezwykle liberalne. W każdej innej sytuacji możesz decyzje podejmować samodzielnie. Możesz się samodzielnie leczyć i aplikowac sobie leki. Dostaniesz je w aptekach internetowych. Płatność jednak wynosi 100%.
W prawie rzymskim mamyregułę kolizyjną.


Pt mar 01, 2019 11:09 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
HeresJohnny napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Czy do robienia wszystkich głupot powinniśmy mieć prawo?

Jeśli nie szkodzi to nikomu innemu, zdecydowanie tak.

A potem się okazuje, że powstają na Facebooku takie strony jak "Zdelegalizować polski nu metal". :-D Oczywiście to tak tylko na rozluźnienie.
Muszę przyznać, jak dla mnie ten temat jest trudny.


Pt mar 01, 2019 11:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego leki można kupować tylko po okazaniu odpowiedni
merss napisał(a):
Kłamiesz. Zostaniesz doprowadzony do lekarza tylko w sytuacjach określonych prawem. Ono jest u nas niezwykle liberalne. Możesz się samodzielnie leczyć i aplikowac sobie leki. Dostaniesz je w aptekach internetowych. Płatność jednak wynosi 100%.

Polecam przeczytać jeszcze raz ostatnie posty i zastanowić się czy naprawdę uważam, że ktoś chce mnie siła zaciągać do lekarza i czy chodzi mi tylko o receptę na leki refundowane. Twój bezpodstawny napastliwy ton jednak odebrał mi ochotę na dalszą rozmowę.
merss napisał(a):
W prawie rzymskim mamyregułę kolizyjną.

Żeby uchylić normę ogólną należy ją wcześniej sformułować.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pt mar 01, 2019 11:18 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 158 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL