Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 7:21 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 28, 2018 2:25 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
Cześć :)
Nie byłem przekonany w jakim dziale forum dodać swój wpis, a Hyde Park wydawał się najbezpieczniejszy.

Wychowałem się w katolickiej rodzinie, mocno wierzącej. W związku z tym jestem oczywiście ochrzczony, a co za tym idzie wbrew mej woli jestem przypisany jako wierny Kościoła Rzymskokatolickiego. Przez większość swojego życia nie czułem żadnych duchowych potrzeb, dobrze było mi jako ateiście. Jednakże ostatnie rozmowy z osobą którą uważam za swojego mentora uświadomiły mi, że nie odnajdując w sobie duchowości być może tracę jakiś pouczający i ciekawy element życia.

Jako, że nie jestem w stanie przyjąć istnienia jakiegokolwiek demiurga, to zainteresowałem się buddyzmem, który to odczytuję jako filozofię i osiąganie wewnętrznego spokoju oraz doskonałości. Medytacja pozwoliła mi doświadczyć pewnej głębi, której wcześniej nie odczuwałem. Podjąłem więc decyzję, aby oficjalnie przystąpić do tego wyznania.

No i teraz rodzi się problem i pytania. Postanowiłem je zadać tutaj, gdyż zapewne większość z Was doskonale orientuje się w prawie kościelnym.

1. Czy ,,wpisanie" się do wyznania buddyjskiego oznacza równoznacznie, że przestanę figurować w oficjalnych pismach i statystykach jako katolik, czy będę musiał wybrać się w tym celu do parafii?
2. Jeżeli nie, to czy akt apostazji jest równoznaczny z wystąpieniem z Kościoła Rzymskokatolickiego?
3. Jestem chrzestnym swojego kuzyna (ciocia bardzo prosiła, pomimo iż mówiłem jej o swoim braku wiary). Czy wystąpienie z Krk automatycznie cofa wg. prawa kościelnego mój status jako chrzestnego?

Pozdrawiam!


Śr lis 28, 2018 4:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
peppermint napisał(a):
1. Czy ,,wpisanie" się do wyznania buddyjskiego oznacza równoznacznie, że przestanę figurować w oficjalnych pismach i statystykach jako katolik, czy będę musiał wybrać się w tym celu do parafii?

Nawet po złożeniu aktu apostazji będziesz figurował w księgach parafialnych jako katolik, ale z adnotacją "apostata".

Cytuj:
2. Jeżeli nie, to czy akt apostazji jest równoznaczny z wystąpieniem z Kościoła Rzymskokatolickiego?

Nie jest. Ochrzczony pozostaje na zawsze katolikiem, bo Kościół nie ma władzy aby zmazać skutki chrztu.

Cytuj:
3. Jestem chrzestnym swojego kuzyna (ciocia bardzo prosiła, pomimo iż mówiłem jej o swoim braku wiary). Czy wystąpienie z Krk automatycznie cofa wg. prawa kościelnego mój status jako chrzestnego?

A tu musisz zapytać proboszcza, bo nie wiem. Na moje oko nie cofa.


Śr lis 28, 2018 4:54 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 28, 2018 2:25 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
Cytuj:
Nawet po złożeniu aktu apostazji będziesz figurował w księgach parafialnych jako katolik, ale z adnotacją "apostata".


Rozumiem. A czy będę figurować jako katolik w oficjalnych statystykach państwowych?
No i jak Kościół Rzymskokatolicki podchodzi do kwestii RODO? Czy powołując się na nie zostanę bezproblemowo z ksiąg wykreślony? Od razu zaznaczam, że nie interesuje mnie droga sądowa. Chcę sprawę załatwić szybko i ,,po przyjacielsku".

Cytuj:
Nie jest. Ochrzczony pozostaje na zawsze katolikiem, bo Kościół nie ma władzy aby zmazać skutki chrztu.


Decyzję o chrzcie podjęto za mnie. Tak samo o pierwszej komunii. Nigdy katolikiem się nie czułem i nigdy tak naprawdę w Jahwe nie wierzyłem. Rozumiem, że dla katolików chrzest ma wymiar duchowy, ale ja czuję dość spory dyskomfort bycia ,,na stałe" przypisany do idei z którą się nie utożsamiam.


Śr lis 28, 2018 7:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
peppermint napisał(a):
Cytuj:
Nawet po złożeniu aktu apostazji będziesz figurował w księgach parafialnych jako katolik, ale z adnotacją "apostata".


Rozumiem. A czy będę figurować jako katolik w oficjalnych statystykach państwowych?

To już nie do mnie pytanie.

Cytuj:
No i jak Kościół Rzymskokatolicki podchodzi do kwestii RODO?

Kościół mógłby uczyć innych jak stosować się do RODO. :)

Cytuj:
Czy powołując się na nie zostanę bezproblemowo z ksiąg wykreślony?

Nic Ci to nie da. Po pierwsze dlatego, że RODO to rozporządzenie o ochronie danych osobowych, a po drugie Kościół nie może fałszować własnych ksiąg parafialnych.

Cytuj:
Od razu zaznaczam, że nie interesuje mnie droga sądowa. Chcę sprawę załatwić szybko i ,,po przyjacielsku".

Drogą sądową również nic nie zdziałasz, bo to, co Kościół zamieszcza w księgach parafialnych jest wewnętrzną sprawą Kościoła, w której państwo nie ma nic do gadania.

Cytuj:
Cytuj:
Nie jest. Ochrzczony pozostaje na zawsze katolikiem, bo Kościół nie ma władzy aby zmazać skutki chrztu.

Decyzję o chrzcie podjęto za mnie.

Decyzję podjęli rodzice w Twoim imieniu zgodnie z prawami, które im przysługują.

Cytuj:
Tak samo o pierwszej komunii. Nigdy katolikiem się nie czułem i nigdy tak naprawdę w Jahwe nie wierzyłem.

To przekonanie niczego nie zmienia tak w kwestii ważności chrztu, jak i faktu, że Kościół nie może go "zmazać".

Cytuj:
Rozumiem, że dla katolików chrzest ma wymiar duchowy, ale ja czuję dość spory dyskomfort bycia ,,na stałe" przypisany do idei z którą się nie utożsamiam.

Nic się na to nie poradzi. Ja czuję dyskomfort będąc przypisanym do UE i np. kretyńskich praw, wg. których nie mogę się bronić przed napaścią w dowolny sposób.


Śr lis 28, 2018 8:02 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 28, 2018 2:25 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
Cytuj:
Kościół mógłby uczyć innych jak stosować się do RODO. :)


Możesz przybliżyć?

Cytuj:
Nic Ci to nie da. Po pierwsze dlatego, że RODO to rozporządzenie o ochronie danych osobowych, a po drugie Kościół nie może fałszować własnych ksiąg parafialnych.


Moje imię i nazwisko, a także wyznanie, to SĄ dane osobowe. I to te uważane za wrażliwe.

Cytuj:
Drogą sądową również nic nie zdziałasz, bo to, co Kościół zamieszcza w księgach parafialnych jest wewnętrzną sprawą Kościoła, w której państwo nie ma nic do gadania.


Nie chcę wchodzić na drogę sądową, aż tak mi na tym nie zależy. Jednakże Konstytucja Rzeczypospolitej jasno stanowi, że Polska jest państwem świeckim, a więc obowiązującym jest prawo uchwalane przez ustawodawce, a nie prawo kościelne.

Cytuj:
Decyzję podjęli rodzice w Twoim imieniu zgodnie z prawami, które im przysługują.


Zdaję sobie z tego sprawę. Teraz jednakże chcę zmienić wyznanie zgodnie z prawami które gwarantuje mi Europejska konwencja praw człowieka oraz, przede wszystkim, konstytucja.

Cytuj:
Ja czuję dyskomfort będąc przypisanym do UE


Obecnie jedyna opcja dla Polski :wink:, niezależnie co się myśli o UE. Mi również wiele rzeczy się w niej nie podoba, ale nie widzę lepszej alternatywy. To coś jak z demokracją i kapitalizmem. :wink:

Cytuj:
kretyńskich praw, wg. których nie mogę się bronić przed napaścią w dowolny sposób.


Nadstaw drugi policzek :-D Żartuję oczywiście. Zgadzam się z Tobą, ale to już offtop.


Śr lis 28, 2018 8:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
peppermint napisał(a):
Cytuj:
Kościół mógłby uczyć innych jak stosować się do RODO. :)

Możesz przybliżyć?

Owszem. Kościół przechowuje i chroni dane osobowe dłużej, niż inni. :)

Cytuj:
Cytuj:
Nic Ci to nie da. Po pierwsze dlatego, że RODO to rozporządzenie o ochronie danych osobowych, a po drugie Kościół nie może fałszować własnych ksiąg parafialnych.

Moje imię i nazwisko, a także wyznanie, to SĄ dane osobowe. I to te uważane za wrażliwe.

I są bezpieczne, bo Kościół wykorzystuje je tylko dla swoich potrzeb nikomu ich nie udostępniając.

Cytuj:
Cytuj:
Drogą sądową również nic nie zdziałasz, bo to, co Kościół zamieszcza w księgach parafialnych jest wewnętrzną sprawą Kościoła, w której państwo nie ma nic do gadania.

Nie chcę wchodzić na drogę sądową, aż tak mi na tym nie zależy.

Nawet jak wejdziesz, to i tak nic Ci to nie da.

Cytuj:
Jednakże Konstytucja Rzeczypospolitej jasno stanowi, że Polska jest państwem świeckim, (...)

Nie ma takiego zapisu w Konstytucji RP.

Cytuj:
(...)a więc obowiązującym jest prawo uchwalane przez ustawodawce, a nie prawo kościelne.

To prawo uchwalone przez Parlament i zapisane w Konstytucji stanowi, że w stosunkach państwo-Kościół obowiązuje Konkordat. W nim zaś jak wół stoi, że Kościół w swoich wewnętrznych sprawach kieruje się prawem kanonicznym. Już pomijam fakt, że prawo świeckie zezwala na gromadzenie i przechowywanie danych przez organizacje o swoich członkach.

Cytuj:
Cytuj:
Decyzję podjęli rodzice w Twoim imieniu zgodnie z prawami, które im przysługują.

Zdaję sobie z tego sprawę. Teraz jednakże chcę zmienić wyznanie zgodnie z prawami które gwarantuje mi Europejska konwencja praw człowieka oraz, przede wszystkim, konstytucja.

To sobie zmieniaj. Nikt Ci na drodze stał nie będzie jak zostaniesz buddystą, muzułmaninem, rodzimowiercą czy co tam sobie wybierzesz. Twój wybór. Możesz też złożyć akt apostazji, ale, jak pisałem, nie oznacza to, iż Kościół sfałszuje księgi parafialne i Cię z nich wykreśli.


Śr lis 28, 2018 8:21 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 28, 2018 2:25 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
Cytuj:
Owszem. Kościół przechowuje i chroni dane osobowe dłużej, niż inni. :)


NIE JEST to równoznaczne z postanowieniami RODO.

Cytuj:
I są bezpieczne, bo Kościół wykorzystuje je tylko dla swoich potrzeb nikomu ich nie udostępniając.


Księgi parafialne są zamknięte w zabezpieczonych sejfach?

Cytuj:
Nie ma takiego zapisu w Konstytucji RP.


Oczywiście był to skrót myślowy. Konstytucja nie sankcjonuje żadnej religii jako religii państwowej, więc Polska jest siłą rzeczy państwem świeckim.

Art. 25.
1.Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
2.Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.


Cytuj:
To prawo uchwalone przez Parlament i zapisane w Konstytucji stanowi, że w stosunkach państwo-Kościół obowiązuje Konkordat. W nim zaś jak wół stoi, że Kościół w swoich wewnętrznych sprawach kieruje się prawem kanonicznym. Już pomijam fakt, że prawo świeckie zezwala na gromadzenie i przechowywanie danych przez organizacje o swoich członkach.


Nie będąc członkiem Krk kościół powinien siłą rzeczy tracić prawo do przechowywania moich danych osobowych. Cóż, taka jest teoria, ale to jak działa nasze państwo to inna śpiewka. Niemniej dziękuję za przybliżenie tematu.


Śr lis 28, 2018 8:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
peppermint napisał(a):
Cytuj:
Owszem. Kościół przechowuje i chroni dane osobowe dłużej, niż inni. :)

NIE JEST to równoznaczne z postanowieniami RODO.

Wbrew temu, co się niektórym wydaje, "prawo do zapomnienia" zawarte w RODO, nie obowiązuje zawsze i wszędzie. Takim wyjątkiem są między innymi informacje dotyczące otrzymanych sakramentów, a właśnie one są zamieszczane w księgach parafialnych.

Cytuj:
Cytuj:
I są bezpieczne, bo Kościół wykorzystuje je tylko dla swoich potrzeb nikomu ich nie udostępniając.

Księgi parafialne są zamknięte w zabezpieczonych sejfach?

Nie ma takiego wymogu.

Cytuj:
Cytuj:
Nie ma takiego zapisu w Konstytucji RP.

Oczywiście był to skrót myślowy. Konstytucja nie sankcjonuje żadnej religii jako religii państwowej, więc Polska jest siłą rzeczy państwem świeckim.

Siłą rzeczy przypisujesz Konsytucji zapisy, których w niej nie ma.

Cytuj:
Cytuj:
To prawo uchwalone przez Parlament i zapisane w Konstytucji stanowi, że w stosunkach państwo-Kościół obowiązuje Konkordat. W nim zaś jak wół stoi, że Kościół w swoich wewnętrznych sprawach kieruje się prawem kanonicznym. Już pomijam fakt, że prawo świeckie zezwala na gromadzenie i przechowywanie danych przez organizacje o swoich członkach.

Nie będąc członkiem Krk kościół powinien siłą rzeczy tracić prawo do przechowywania moich danych osobowych.

Przebije się do Twojej świadomości, że Kościół zwyczajnie nie ma władzy, aby kogokolwiek wyrzucić? Tak samo nie ma władzy, aby wykreślić kogokolwiek z Kościoła na żądanie tej osoby. Czy Ci się to podoba, czy nie, zawsze będziesz katolikiem: Akt apostazji to tylko akt wyparcia się wiary.

Cytuj:
Cóż, taka jest teoria, ale to jak działa nasze państwo to inna śpiewka.

Nie ma znaczenia w jakim państwie być był: Prawo kanoniczne jest wszędzie takie samo i tak samo by zaznaczono w Twoich aktach "złożył akt apostazji", a nie wykreślono Cię z ksiąg parafialnych.


Śr lis 28, 2018 9:03 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 28, 2018 2:25 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
Cytuj:
Wbrew temu, co się niektórym wydaje, "prawo do zapomnienia" zawarte w RODO, nie obowiązuje zawsze i wszędzie. Takim wyjątkiem są między innymi informacje dotyczące otrzymanych sakramentów, a właśnie one są zamieszczane w księgach parafialnych.


Dziękuję za zwrócenie uwagi, nie zdawałem sobie z tego sprawy. Jednakże ne jest do końca też tak jak mówisz. Za Lege Artis:

Chyba najciekawiej prezentuje się prawo do zapomnienia (wykreślenia danych o chrzcie, formalnego wykreślenia jako członka kościoła), którego w dotychczasowym orzecznictwie polskich sądów jednostce odmawiano.
Z drugiej jednak strony nie da się ukryć, że jak wszyscy będą musieli wszystko zapominać (usuwać informacje z archiwów), to może się okazać, że badacze przeszłości za ileś tam lat będą mieli niezły ambaras z rzetelnym ustaleniem co się właściwie u nas teraz działo.


Cytuj:
Nie ma takiego wymogu.


Nie są więc należycie chronione.

Cytuj:
Siłą rzeczy przypisujesz Konsytucji zapisy, których w niej nie ma.


Nie będę się sprzeczać. Podam jedynie cytat z wikipedii:
Zgodnie z artykułem 10 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań.
Konstytucja stwierdzając równość religii wobec prawa sekularyzację potwierdza. To, że nie ma stricte takiego zapisu, to prawda. Biję się w pierś za wprowadzającą w błąd wypowiedź :wink:

Cytuj:
Przebije się do Twojej świadomości, że Kościół zwyczajnie nie ma władzy, aby kogokolwiek wyrzucić?


Kwestie religijne zostaw dla siebie. Tak samo to passive-aggressive. Powiedziałem Ci już, w bardzo delikatny sposób, że jako niekatolika nie interesują mnie kwestie tego jak podchodzicie do kwestii chrztu w swoim wyznaniu. Dla mnie to tylko pokropienie wodą. Nie czyni mnie to osobą wierzącą, ani nie czyni katolikiem. Moje podejście jest poparte podstawowymi prawami człowieka, które Rzeczypospolita Polska ratyfikowała. Twoje podejście jest podyktowane Twoim wyznaniem. Jedyne czego chcę, to tego aby kościół to uznał, tak jak czyni to na zachodzie. I może to zrobić, gdy zmusi go to tego legislatura. To, że tego nie robi w Polsce, to jedynie brak jego dobrej woli. A to czy dany związek wyznaniowy będzie dalej mnie uważać za swojego członka, to jest to kwestia odrębna i zupełnie mi obojętna, dopóki dopóty zostanę wykreślony z ich ksiąg jako katolik.


Śr lis 28, 2018 9:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16895
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
1. http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9 ... ienie.html
2. https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... ciola.html
3. http://kanoniczne.info.pl/tag/apostazja/


Śr lis 28, 2018 10:00 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lis 22, 2018 6:41 pm
Posty: 149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
peppermint napisał(a):
Jestem chrzestnym swojego kuzyna (ciocia bardzo prosiła, pomimo iż mówiłem jej o swoim braku wiary)


Musiałeś "załatwić" spowiedź?


Cz lis 29, 2018 12:20 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zmiana religii - kwestia przynależności do Krk
peppermint napisał(a):
Cytuj:
Nie ma takiego wymogu.


Nie są więc należycie chronione.

Ile dokumentów z danymi osobowymi jest przechowywane w sejfach? Na pewno nie wszystkie, nawet pomijając Kościoły wyznań różnych.


Pt lis 30, 2018 4:36 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 179 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL