Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 11:50 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
 Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi. 
Autor Wiadomość
Post Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Cześc,

Słuchałem kiedyś Szustaka i trafiłem na jakieś odcinki jak się spowiadać.
Teraz pytanie, bo on twierdzi ,że się nie powinno wymyślać grzechu,ale jest codzienny rachunek sumienia. Ja zrozumiałem z tego nagrania ,ze w takim razie się nie powinno z niczego spowiadac. Emocji też się nie powinno spowiadać tylko konkretnego grzechu,ale jak juz wspomniałem jest rachunek sumienia. I teraz co np kłótnia z bratem to jest na emocjach ? Przeklinanie pod wpływem meczu jak ktoś mówi k..... to też emocje. Eh Szustak to faktycznie trzeba się za niego pomodlić ?

No bo Ojciec Szustak codziennie wrzuca filmy, a już nic nowego nie wymyśla. Nie chce oceniać Szustaka pochopnie,ale ma tyle wyświetleń i trochę się zachowuje kompromisowo ?
Daje tyle znaków zapytania bo jestem ciekaw odpowiedzi.


Wt paź 30, 2018 10:34 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Piotr9000 napisał(a):
Cześc,

Słuchałem kiedyś Szustaka i trafiłem na jakieś odcinki jak się spowiadać.
Teraz pytanie, bo on twierdzi ,że się nie powinno wymyślać grzechu,ale jest codzienny rachunek sumienia.

No nie powinno się wymyślać czegoś, czego się
a) nie zrobiło
b) nie wynikało to z naszej woli - jak Ci skręciło głowę na ulicy za śliczną dziewczyną, to nie - nie jest grzech

Cytuj:
Ja zrozumiałem z tego nagrania ,ze w takim razie się nie powinno z niczego spowiadac. Emocji też się nie powinno spowiadać tylko konkretnego grzechu,ale jak juz wspomniałem jest rachunek sumienia.

Istnieje już w społeczeństwie analfabetyzm funkcjonalny - jak nazwać nieumiejętność słuchania ze zrozumieniem? Co ma wspólnego emocja z grzechem? Posłuchaj uważnie jeszcze raz tego co Szustak mówił.
Grzechem jest uczynek, albo myśl wywołany świadomą decyzją

Cytuj:
I teraz co np kłótnia z bratem to jest na emocjach ?

26 Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!

Autor tego fragmentu też bluźni?

Cytuj:
Przeklinanie pod wpływem meczu jak ktoś mówi k..... to też emocje.


dalej Paweł pisze:

29 Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. 30 I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego7, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia. 31 Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie - wraz z wszelką złością. 32 Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie


Cytuj:
Eh Szustak to faktycznie trzeba się za niego pomodlić ?


On pod swoimi filmami ma otwarte komentowanie. Czemu jemu to nie napiszesz? Boisz się?


Cytuj:
No bo Ojciec Szustak codziennie wrzuca filmy, a już nic nowego nie wymyśla. Nie chce oceniać Szustaka pochopnie,ale ma tyle wyświetleń i trochę się zachowuje kompromisowo ?
Daje tyle znaków zapytania bo jestem ciekaw odpowiedzi.


Nie jesteś ciekaw odpowiedzi, tylko chcesz mu przywalić - ciekawe czemu w dziale Hyde Park???

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt paź 30, 2018 11:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Powiedziałbym, że nie można niestety słuchać o.Szustaka bez sprawdzania. Niestety, często opowiada dziwne rzeczy a nawet manipuluje.
W ogóle zauwazyłem, że kaznodziejom bardzo szkodzi popularność, a zwłaszcza popularność w sferze mediów elektronicznych.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt paź 30, 2018 12:27 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Słuchałem akurat tego co o. Szustak mówi o spowiedzi. Nie mówi tam niczego, czego ja bym nie wiedział. Kładzie szczególny nacisk na to by w konfesjonale nie paplać o wszystkim, jak leci. To nie miejsce (konfesjonał) do opowiadania swoich niepowodzeń życiowych, pomysłów na życie itp, tylko by dosyć konkretnie wymienić swoje grzechy.
Dużo czasu poświęca na to by powiedzieć co to są grzechy, a czym nie są. I nie są to na pewno emocje. Utrzymywanie i grzebanie się w emocjach (tych złych)- tak to już jest grzechem.

W wątku "Pytania o grzech" są biliony wpisów właśnie o tym że ktoś coś nie zrobił, ale zrobił i wydawało mu się że coś, ale nie.. Sprowadzanie często sprawy do niesamowitych pierdół które nawet koło grzechu nie stały. To można poczytać na publicznym forum, a z iloma takimi się musi zmagać spowiednik? Co jak co, ale Szustak ma prawo spowiadania penitentów i z tego co czasem opisuje to mu się zdarza wiele godzin przesiadywać w konfesjonale.
Więc jako fachowiec ma chyba większe w tym kwalifikacje niż Ty, czy ja, prawda?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt paź 30, 2018 12:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Po pierwsze - nie pisałem konkretnie o tym filmiku. Jesli chcesz konkretnie, podaj link (bo nakręcił o spowiedzi więcej niż jeden).
Po drugie - to tak nie działa, że jak on ma prawo spowiadania, to nie podlega w ogóle rozmowie "bo się lepiej zna".
Po trzecie - ludzie mają skrupuły i własnie konfesjonał jest miejscem ich leczenia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt paź 30, 2018 1:08 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Barney napisał(a):
Po pierwsze - nie pisałem konkretnie o tym filmiku. Jesli chcesz konkretnie, podaj link (bo nakręcił o spowiedzi więcej niż jeden).

https://www.youtube.com/watch?v=DNEKRtEYQvY
https://www.youtube.com/watch?v=ZGS5WgF-C8Q
https://www.youtube.com/watch?v=Ra4W-yNnmQg
https://www.youtube.com/watch?v=MBXd89kAe5g
https://www.youtube.com/watch?v=7qRWlgM48uI
https://www.youtube.com/watch?v=m87dEB531Uc
https://www.youtube.com/watch?v=OSUkkqv1GSk

nie są po kolei i może jakieś pominąłem - też nie pamiętam który to dokładnie, ale może trzeba całość przemęczyć, bo wszystkie jakoś się uzupełniają.

Cytuj:
Po drugie - to tak nie działa, że jak on ma prawo spowiadania, to nie podlega w ogóle rozmowie "bo się lepiej zna".


Na tej samej zasadzie można obkrytykowywać jakiekolwiek bądź kazanie. Z jednej strony i owszem, czasem księża potrafią opowiadać bzdury, ale z drugiej strony, jeśli tak zacząć krytykować wszystko.. Na czym lub na kim się zatrzymamy? Ksiądz pieprzy głupoty, biskup, papież..

Cytuj:
Po trzecie - ludzie mają skrupuły i własnie konfesjonał jest miejscem ich leczenia.


Zdaje mi się, że Szustak także i o skrupulantach coś mówi, ale te ogólne zalecenia dotyczyły zwykłych penitentów.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt paź 30, 2018 1:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Wybacz, ale dawno minęły czasy, kiedy byłem skłonny wysłuchać 7 filmów o.Szustaka naraz ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt paź 30, 2018 1:50 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Barney napisał(a):
Wybacz, ale dawno minęły czasy, kiedy byłem skłonny wysłuchać 7 filmów o.Szustaka naraz ;)

Tak po poskrobaniu się po głowie to wydaje mi się najbardziej adekwatny to filmik pt. "Z czego się nie spowiadać", ale też i w innych coś tam omawia.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt paź 30, 2018 2:29 pm
Zobacz profil
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Co do umiejętności słuchania i rozumienia to każdy ma na swoim poziomie i każdy również słucha. NIe chcę nikomu nic dowalać, kurczę można nie zrozumieć co księża mówią. . Mógłbym napisać na jego filmie,ale nie chcę robić ze względu na to, że to by była głupota ;).

@PeterW odpowiadam Ci. Autor nie bluźni ;). Ale nie każdy rozumie tyle co on :). Kazdy ma rozum i słuch. To nie jest analfabetyzm funkcjonalny. Ludzie zdrowi też wiele nie rozumieją ;). Więc mam prawo zadać pytanie. OK, posłucham się, postaram się jeszcze raz posłuchać. A zrozumieć też jest trudno. A dowalanie komuś to już jest twoja ocena.

Wy też często podchodzicie na emocjach do odpowiedzi ;)


Śr paź 31, 2018 2:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Ojciec Szustak i jego odcinek o spowiedzi.
Co by nie mówić o ojcu Szustaku, ze statystyk oglądalności jego kanału na YouTube można zauważyć, że z 394,425 subskrybentami i 167,883,914 obejrzeniami (kanał założony 3 grudnia, 2012 r.) klik jest on bardziej popularny niż Vatican News (200,386 subskrybentów, 34,304,028 obejrzeń, kanał założony (21 listopada, 2005 r.) klik. Ojciec Szustak pewnie sam dostrzega takie fakty, to, że tkwi w nim ogromny potencjał medialny, a z kolei każdy pewnie uzmysławia sobie, że też skupia się na jego barkach coraz większa odpowiedzialność za słowa, które głosi. W odniesieniu do nagrań na YouTube o spowiedziach pamiętam pewne jego wspomnienia dotyczące konkretnych spowiedzi dwóch osób. Ze względu na nie, gdybym miała okazję się spowiadać u ojca Szustaka, zaznaczę, by nie wykorzystywał żadnych szczegółów i okoliczności dotyczących mojej spowiedzi w jakichkolwiek jego wypowiedziach.


Cz lis 01, 2018 4:43 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 173 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL