Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 2:01 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Niewolnicy lewej półkuli 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Niewolnicy lewej półkuli
W tym wątku chciałabym poruszyć bardzo istotny problem, który dotyczy znakomitej większości społeczeństwa, a do niedawna problem dotyczył mnie samej, więc świetnie go rozumiem.

Chodzi o pranie mózgu, jakie gotuje ludziom społeczeństwo od momentu przekroczenia progu szkoły, a które polega na tresowaniu młodego człowieka do używania tylko połowy swojego mózgu - tej, która odpowiada za myślenie logiczno-analityczne.

Ktoś sobie może teraz pomyśleć "No i co z tego? Przecież takie myślenie jest potrzebne w życiu, a nie jakieś prawopółkulowe fantazjowanie". I tu się mylisz.

Niezależnie od tego, czy ktoś jest ateistą, czy teistą, warto żeby zadał sobie pytanie: Czy po to Bóg/natura obdarzyła mnie zarówno zdolnością myślenia logiczno-analitycznego, jak i emocjonalno-intuicyjnego, żeby używał tylko jednej z nich?

Nie chcę siać teorii spiskowej, ale władzom może zależeć na tym, żebyśmy byli "półgłówkami". Dlaczego? Bo takimi łatwiej manipulować.

Mnie szkoła nauczyła:
- wkuwania dat
- bezrefleksyjnego zapamiętywania faktów, które wyleciały mi z głowy krótko po zakończeniu edukacji
- interpretowania dzieła literackie w drodze ścisłej analizy (pod klucz)
- spolegliwości

Szkoła mnie nie nauczyła:
- samodzielnego/krytycznego myślenia
- radzenia sobie z emocjami
- kreatywności
- asertywności
- odwagi bycia mądrym

Szkoła karała mnie za niesubordynację, a nagradzała za odklepywanie niepoddającej się kwestionowaniu wiedzy.

6 lat szkoły podstawowej + 3 lata gimnazjum + 3 lata liceum + 5 lat studiów uczyniło ze mnie siermiężną debilkę ze świadectwem dojrzałości (które o dojrzałości nie świadczyło) oraz dyplomem magistra (który nie uczyniło ze mnie mistrza).

Czy macie podobne doświadczenia ze szkołą? Czy też uważacie, że szkoła uczy nade wszystko debilizmu? Czy poczuliście się dojrzali po uzyskaniu matury? Czy studia uczyniły was mądrymi ludźmi?

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Śr wrz 05, 2018 9:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Dziwne. Mi szkoły przekazały sporo wiedzy, z której do dzisiaj korzystam. :)


Śr wrz 05, 2018 9:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lut 06, 2009 11:03 pm
Posty: 1064
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Mnie zawsze zastanawia kto kiedy i gdzie powiedział, że szkoła ma się zajmować kompleksowym wychowaniem dziecka? Rodzice zaginęli w procesie wychowawczym?
Ciekawe w sumie od czego są rodzice, bo mam wrażenie, że od karmienia i ubierania i chyba tylko tyle, oni urodzili dziecko, wychowywać to ma szkoła, albo ksiądz, a oni to nie mają czasu.


Śr wrz 05, 2018 9:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
To już akurat jest problem wynikający z wiecznego "nie mam czasu dla dzieci", który trapi wielu rodziców.


Śr wrz 05, 2018 9:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
[list=][/list]
kacperek29 napisał(a):
Mnie zawsze zastanawia kto kiedy i gdzie powiedział, że szkoła ma się zajmować kompleksowym wychowaniem dziecka? Rodzice zaginęli w procesie wychowawczym?
Ciekawe w sumie od czego są rodzice, bo mam wrażenie, że od karmienia i ubierania i chyba tylko tyle, oni urodzili dziecko, wychowywać to ma szkoła, albo ksiądz, a oni to nie mają czasu.


Ale ten temat nie dotyczy kompleksowego wychowywania tylko nauczania.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Śr wrz 05, 2018 10:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski.pelikan napisał(a):
Szkoła mnie nie nauczyła:
- samodzielnego/krytycznego myślenia
- radzenia sobie z emocjami
- kreatywności
- asertywności
- odwagi bycia mądrym
No to niestety widać, bo co rusz w swoich tematach zapętlasz się do tego stopnia, że sama zaprzeczasz słowom, które piszesz...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr wrz 05, 2018 10:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
sahcim napisał(a):
No to niestety widać, bo co rusz w swoich tematach zapętlasz się do tego stopnia, że sama zaprzeczasz słowom, które piszesz...


Te tematy akurat dowodzą tego, że wymienione umiejętności nabyłam. Na własną rękę.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Śr wrz 05, 2018 10:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lut 06, 2009 11:03 pm
Posty: 1064
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ale ten temat nie dotyczy kompleksowego wychowywania tylko nauczania.


Najpierw trzeba by zdefiniować obowiązki szkoły i co ma szkoła uczyć, a od czego szkoła w żaden sposób nie jest i się tym nie zajmuje. Dla mnie część z tych rzeczy,które piszesz, że szkoła ciebie nie nauczyła to właśnie obowiązek rodziców a nie szkoły.


Śr wrz 05, 2018 10:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski.pelikan napisał(a):
sahcim napisał(a):
No to niestety widać, bo co rusz w swoich tematach zapętlasz się do tego stopnia, że sama zaprzeczasz słowom, które piszesz...


Te tematy akurat dowodzą tego, że wymienione umiejętności nabyłam. Na własną rękę.
Gdybyś nabyła samodzielnego/krytycznego myślenia, to nie zaprzeczała byś temu co sama piszesz, a gdybyś nabyła odwagi bycia mądrym, to umiała byś przyznać się do błędów...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr wrz 05, 2018 10:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski.pelikan napisał(a):
sahcim napisał(a):
No to niestety widać, bo co rusz w swoich tematach zapętlasz się do tego stopnia, że sama zaprzeczasz słowom, które piszesz...


Te tematy akurat dowodzą tego, że wymienione umiejętności nabyłam. Na własną rękę.

Szczególnie pokazuje to twoja myśl, że w krajach z dominacją katolicyzmu jako wyznania jest mniej przemocy wobec kobiet bo jej nie zgłaszają.


Śr wrz 05, 2018 10:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
kacperek29 napisał(a):
Najpierw trzeba by zdefiniować obowiązki szkoły i co ma szkoła uczyć, a od czego szkoła w żaden sposób nie jest i się tym nie zajmuje. Dla mnie część z tych rzeczy,które piszesz, że szkoła ciebie nie nauczyła to właśnie obowiązek rodziców a nie szkoły.


Szkoła powinna nauczyć dziecko myślenia, korzystania ze swojego mózgu w sposób optymalny, umiejętności szukania informacji i krytycznej obróbki tych informacji, snucia samodzielnych wniosków.

Dzisiejsza szkoła w ogóle nie powinna wymagać od dzieci spamiętywania faktów, bo żyjemy w epoce smartfonów, gdzie wszystko można sprawdzić za kliknięciem. Jest to marnowanie czasu i intelektualnych zasobów.

A jeśli chodzi o rodziców, to pragnę zwrócić uwagę, ze oni kończyli te same szkoły. Więc dziecko jest między młotem a kowadłem. Szkoła uczy debilizmu, a rodzice sami są debilami, bo ukończyli te szkoły...

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Śr wrz 05, 2018 10:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski.pelikan napisał(a):

Szkoła powinna nauczyć dziecko myślenia, korzystania ze swojego mózgu w sposób optymalny, umiejętności szukania informacji i krytycznej obróbki tych informacji, snucia samodzielnych wniosków.

Szkoła przede wszystkim powinna rozpoznawać charakter, talenty i motywacje poszczególnych dzieci i ukierunkowywać ich w te dziedziny, a nie uczyć wszystkich wszystkiego.

Ale to wyższa szkoła jazdy taka szkoła.


Śr wrz 05, 2018 10:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Wespecjan napisał(a):
Szkoła przede wszystkim powinna rozpoznawać charakter, talenty i motywacje poszczególnych dzieci i ukierunkowywać ich w te dziedziny, a nie uczyć wszystkich wszystkiego.

Ale to wyższa szkoła jazdy taka szkoła.


Racja. Czasem potrafisz coś mądrego powiedzieć.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Śr wrz 05, 2018 10:52 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6820
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Wespecjan napisał(a):
towarzyski.pelikan napisał(a):

Szkoła powinna nauczyć dziecko myślenia, korzystania ze swojego mózgu w sposób optymalny, umiejętności szukania informacji i krytycznej obróbki tych informacji, snucia samodzielnych wniosków.

Szkoła przede wszystkim powinna rozpoznawać charakter, talenty i motywacje poszczególnych dzieci i ukierunkowywać ich w te dziedziny, a nie uczyć wszystkich wszystkiego.

Ale to wyższa szkoła jazdy taka szkoła.


No właśnie.. Wyższa szkoła. W wyższej szkole uczy się studentów samodzielnego szukania (powinno się tego uczyć) i samodzielnego wyciągania wniosków. Studia z reguły są już ukierunkowywane, a w ramach nich jeszcze są specjalizacje. Oczywiście nie mówię tu o Prywatnych Uczelniach Tego i Owego Po Godzinach. Licencjat, magisterka i dalej (to już dla wytrwałych) doktorat - uczą (powinny uczyć) coraz bardziej zaawansowanej samodzielności. Niższe szczeble, tak w zasadzie są od tego by wiedzę bezpośrednio zaaplikować - tak jest efektywniej. Przecież nie można powtarzać całej ścieżki dochodzenia do prawdziwości każdego twierdzenia, czy każdego odkrycia! To wszystko już zostało osiągnięte i uogólnione w zwartej formie.
Absolwentowi średniej szkoły ten cały balast jest potrzebny do tego żeby przynajmniej się orientował, że coś tam, gdzieś tam było. Jak mu będzie potrzebne, to przynajmniej jest szansa że zacznie szukać w sposób bardziej zorganizowany (o pantofelkach, czy innych żyjątkach w okolicach biologii, a nie matematyki, a o fuzji jądrowej w okolicach fizyki, a nie geografii). Ale faktycznie - obecnie tego czego się uczy to szereg niepotrzebnych bzdetów.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr wrz 05, 2018 11:28 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Która szkoła? Każda ma określony profil i do czego innego przygotowuje.


Śr wrz 05, 2018 11:32 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 146 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL