Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 12:31 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
watchman napisał(a):
W każdym bądź razie w Raju przed grzechem zła nie było i Dobro sobie świetnie samo radziło.


Zło w raju istniało jako możliwość. Grzech był skutkiem wolnego wyboru.

Cytuj:
Nie bo powiedział Prawdę. To do czego dąży świat, jakieś mody, trendy, zyski, postęp technologiczny jest głupotą u Boga. To taka zabawa dzieci w piaskownicy albo bardziej zabawa dzieci zapałkami. Często motorem napędowym takich działań jest zły duch. Klonowanie, sztuczna inteligencja, hybrydy itp. to są pomysły z piekła rodem.


A mnie się wydaje, że Chrystusowi nie tylko o to chodziło. To jednak większość ludzi uznaje za zło, żywi w związku z tym obawy.

Mnie się wydaje, że Chrystus mówiac o "mądrości tego świata" miał na myśli coś, co większość ludzi uważa za niekwestionowaną mądrość, np. kult IQ i analityczno-logicznego myślenia, racjonalizm, bezrefleksyjną wiarę w autorytety etc.

Cytuj:
Odrzucam taką koncepcję. Świat i Bóg nie są tożsame. Świat został stworzony przez Boga. Świat i stworzenia nie są Bogiem. Bóg nie stworzył zła. Zło to wynik złego wyboru dokonanego przez stworzenie, a nie przez Boga, który jest po trzykroć Święty..


A w jaki sposób Bóg stworzył świat? Z jakiej "materii" korzystał? Czy w ogóle korzystał z jakiejś "materii"?

Cytuj:
Nie. Psychoza to urojenia, omamy. A więc fałszywe obrazy, dźwięki mające wprowadzić w błąd. Zdecydowanie oddalają one od Prawdy.


Psychoza to też dezintegracja osobowości. Jedną z zalet psychozy jest osłabienie ego. Ponieważ jak taki Stasiek zacznie wierzyć, ze jednak nie jest Stasiek, tylko Napoleon, to zda sobie sprawę, że ta jego Staśkowa tożsamość ma charakter iluzoryczny.

Jest Staśkiem, bo w to wierzy.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt wrz 04, 2018 2:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
towarzyski.pelikan napisał(a):
Zło w raju istniało jako możliwość. Grzech był skutkiem wolnego wyboru.

Możliwość złego wyboru nie konstytuuje wolnej woli. Wolna wola jest wolna, i to nawet bardziej wolna, gdy masz do wyboru tylko same dobre rzeczy. Jesteś wówczas w sytuacji o wiele bardziej komfortowej. Nie ma strachu, że wdepniesz gdzieś na minę, tzn. sprzeciwisz się Woli Bożej.
Uwierz, że naprawdę zło nie jest do szczęścia potrzebne.
Złe konsekwencje są jednak potrzebne do zachowania sprawiedliwości. Dlatego piekło jest konieczne, z punktu widzenia Bożej Sprawiedliwości. Nie może być tak, że sprzeciwiając się Woli Boga, dobrze na tym wyjdziesz..
towarzyski.pelikan napisał(a):
Mnie się wydaje, że Chrystus mówiac o "mądrości tego świata" miał na myśli coś, co większość ludzi uważa za niekwestionowaną mądrość, np. kult IQ i analityczno-logicznego myślenia, racjonalizm, bezrefleksyjną wiarę w autorytety etc.

Ale Pan Jezus był i jest jak najbardziej logiczny i racjonalny. Nie rozumiem zupełnie Twojej niechęci do racjonalizmu..
towarzyski.pelikan napisał(a):
A w jaki sposób Bóg stworzył świat? Z jakiej "materii" korzystał? Czy w ogóle korzystał z jakiejś "materii"?

Tradycja mówi, że ex nihilo..

Cytuj:
Psychoza to też dezintegracja osobowości. Jedną z zalet psychozy jest osłabienie ego.

Nie widzę korzyści z osłabienia ego poprzez dezintegrację osobowości. Zbyt duży koszt w stosunku do korzyści. Jak strzelanie armatą do muchy.


Wt wrz 04, 2018 3:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
watchman napisał(a):
Możliwość złego wyboru nie konstytuuje wolnej woli. Wolna wola jest wolna, i to nawet bardziej wolna, gdy masz do wyboru tylko same dobre rzeczy. .


Ale nie może być samych dobrych rzeczy. Jeśli wszystko jest dobre, to nic dobre nie jest.

Idę do sklepu i wybieram parówki danej firmy, jednocześnie nie wybierając parówek innej firmy, ponieważ uznałam, że wybierane przeze mnie parówki są dobre, a te niewybierane złe. Nie są złe w sposób absolutny, ale złe w konkretnej sytuacji wyboru.

Przecież opozycja dobro-zło w ogóle warunkuje wartościowanie.

Cytuj:
Jesteś wówczas w sytuacji o wiele bardziej komfortowej. Nie ma strachu, że wdepniesz gdzieś na minę, tzn. sprzeciwisz się Woli Bożej.
Uwierz, że naprawdę zło nie jest do szczęścia potrzebne.


Więc może należy wprowadzic rozróżnienie na zło absolutne, które konieczne nie jest a zło relatywne, które jest konieczne dla wartościowania? Co o tym myślisz?

Cytuj:
Złe konsekwencje są jednak potrzebne do zachowania sprawiedliwości. Dlatego piekło jest konieczne, z punktu widzenia Bożej Sprawiedliwości. Nie może być tak, że sprzeciwiając się Woli Boga, dobrze na tym wyjdziesz..


A co z miłosierdziem?

Cytuj:
Ale Pan Jezus był i jest jak najbardziej logiczny i racjonalny. Nie rozumiem zupełnie Twojej niechęci do racjonalizmu..


Nie był. Miłosierdzie nie jest racjonalne :)

Cytuj:
Tradycja mówi, że ex nihilo..


Co to znaczy? Że "nic" jest tym materiałem? Czy, że stworzył świat mając do dyspozycji samego siebie? A może jedno i drugie?

Cytuj:
Nie widzę korzyści z osłabienia ego poprzez dezintegrację osobowości. Zbyt duży koszt w stosunku do korzyści. Jak strzelanie armatą do muchy.


Dlatego nikomu nie należy życzyć psychozy, bo faktycznie jest niebezpieczna, ale warto zauważyć jej niebywałe plusy w rozwoju duchowym :-)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt wrz 04, 2018 3:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ale nie może być samych dobrych rzeczy. Jeśli wszystko jest dobre, to nic dobre nie jest.

Ale w Niebie wszystko jest Dobre.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Więc może należy wprowadzic rozróżnienie na zło absolutne, które konieczne nie jest a zło relatywne, które jest konieczne dla wartościowania? Co o tym myślisz?

W Niebie nie ma zła, a wartościowanie jest.
Wszystko tam jest święte mniej lub bardziej oraz najbardziej.
Matka Boża nie jest na równi z innymi świętymi. Jest wyżej od nich w hierarchii świętości. Nie znaczy, że tamci są źli, tylko nie mają aż tylu cnót, tyle piękności co Maryja Matka Najświętsza.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Miłosierdzie nie jest racjonalne

Okazywanie łaski jest racjonalne. Jest to prerogatywa władcy i może ją stosować wedle uznania. Np. prezydent myślę, że nie rzuca losów jak chce kogoś ułaskawić, tylko kieruje się jakąś racją..
towarzyski.pelikan napisał(a):
Co to znaczy? Że "nic" jest tym materiałem? Czy, że stworzył świat mając do dyspozycji samego siebie? A może jedno i drugie?

To znaczy, że nie było pierwotnej materii, którą przekształcił tylko wszystko sam stworzył. Nic więcej na ten temat nie napiszę, bo nie wiem jak. Niech się stanie... i się stała np. jasność.
Cytuj:
Dlatego nikomu nie należy życzyć psychozy, bo faktycznie jest niebezpieczna, ale warto zauważyć jej niebywałe plusy w rozwoju duchowym :-)

Przede wszystkim warto pamiętać o minusach i stronić od substancji psychoaktywnych :wink:


Wt wrz 04, 2018 7:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
watchman napisał(a):
Wszystko tam jest święte mniej lub bardziej oraz najbardziej.
Matka Boża nie jest na równi z innymi świętymi. Jest wyżej od nich w hierarchii świętości. Nie znaczy, że tamci są źli, tylko nie mają aż tylu cnót, tyle piękności co Maryja Matka Najświętsza.


Brak cnót, brak piękności, brak świętości jest złem.

Cytuj:
Okazywanie łaski jest racjonalne. Jest to prerogatywa władcy i może ją stosować wedle uznania. Np. prezydent myślę, że nie rzuca losów jak chce kogoś ułaskawić, tylko kieruje się jakąś racją..


Acha. Czyli Bóg sądzi ludzi podług kaprysu? Jak uzna, że trzeba wybaczyć, to wybaczy, a jak uzna, że nie należy wybaczyć, to nie wybaczy?

Cytuj:
To znaczy, że nie było pierwotnej materii, którą przekształcił tylko wszystko sam stworzył. Nic więcej na ten temat nie napiszę, bo nie wiem jak. Niech się stanie... i się stała np. jasność.


Czyli przed Bogiem nic nie było. Nie było nic. Był Bóg. Aż chce się powiedzieć - Bóg to Nic.

Cytuj:
Przede wszystkim warto pamiętać o minusach i stronić od substancji psychoaktywnych :wink:


Psychozę można wywołać samym intensywnym myśleniem, analizowaniem świata.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Śr wrz 05, 2018 1:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
towarzyski.pelikan napisał(a):
Brak cnót, brak piękności, brak świętości jest złem.

Święci w Niebie są piękni, mają cnoty ale nie są aż tak piękni, nie mają tyle łask co Pełna Łaski Królowa.
To, że ludzie mają różne talenty, jeden więcej drugi mniej nie jest złe, czy niesprawiedliwe.
To, że nie wszyscy są Bogami, a jest Jeden Bóg. też nie jest złe.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Acha. Czyli Bóg sądzi ludzi podług kaprysu? Jak uzna, że trzeba wybaczyć, to wybaczy, a jak uzna, że nie należy wybaczyć, to nie wybaczy?

Bóg wybiera wg własnego uznania. Nie jest to kwestia kaprysu, tylko Jemu znanych powodów. Pan Bóg nie jest skrępowany czymkolwiek.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Aż chce się powiedzieć - Bóg to Nic.

Bóg jest wieczny i z całą pewnością był przed stworzeniem tego świata dla nas widzialnego.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Psychozę można wywołać samym intensywnym myśleniem, analizowaniem świata.

Osobiście uważam, że za tym stoi zły duch, mąciciel, ale to są moje przemyślenia i pewności w tym względzie nie mam.


Śr wrz 05, 2018 3:16 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 155 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL