Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 5:23 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kto jest na tym medaliku 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 08, 2007 6:02 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Odpowiedz z cytatem
Post Kto jest na tym medaliku
Czy ktoś mi może pomóc, czy ktoś rozpoznaje, kto jest na tym medaliku?
Obrazek


Cz sty 18, 2018 1:34 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6812
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Kobieta, święta (bo w aureoli) - co wygrałem?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz sty 18, 2018 9:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Jeśli nie ma podpisu i innych atrybutów, to moim zdaniem może to być medalik z Matką Boską. Dlaczego pytasz? Czy to znaleziony medalik?


Cz sty 18, 2018 5:29 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 08, 2007 6:02 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Żona nosi od nie wiadomo kiedy, zawsze wydawało się jej, że to Matka Boska. Napisów nie ma, historii jego nie zna (nie pamięta). Mnie się kojarzy z Matką Boską Fatimską, która bywa podobnie przedstawiana na medalikach, ale chcieliśmy się po prostu upewnić, bo żona w przeszłości (ponad 20 lat temu) miała kontakty z wróżką i bioenergoterapeutą i wolimy dmuchać na zimne.


Cz sty 18, 2018 5:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
W takiej sytuacji, o ile żona jeszcze tego nie zrobiła, powinna wyspowiadać się z kontaktów z wróżką i bioenergoterapeutą. Jeśli żona nie pamięta, czy medalik był błogosławiony przez księdza, może go o to poprosić przy najbliższej okazji. Czy żona dostała medalik od wróżki/bioenergoterapeutki? Jeśli tak, to niech porozmawia z księdzem, czy może go nosić, czy lepiej się go pozbyć.


Cz sty 18, 2018 6:10 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 08, 2007 6:02 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Żona spowiadała się z tego już dawno, ale nie jest w stanie ustalić, skąd ma ten medalik i czy był pobłogosławiony. Dlatego chcieliśmy ustalić na początek, kogo on przedstawia.


Cz sty 18, 2018 6:15 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Najprościej to pójść do księdza i zapytać.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sty 18, 2018 6:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Medaliki zaliczają się do sakramentaliów. Kościół ma władzę ich ustalania i ich interpretowania. Wydaje mi się, że w przedstawionej sytuacji najlepiej jest przyjąć, że medalik przedstawia Matkę Boską, zanieść go do pobłogosławienia i nosić go z wiarą.


Cz sty 18, 2018 6:23 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 08, 2007 6:02 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Jockey napisał(a):
Najprościej to pójść do księdza i zapytać.

Jest to pewien problem "techniczny", bo medalik jest bardzo mały i trzeba naprawdę mieć sokoli wzrok, żeby coś bezpośrednio na nim wypatrzyć. Dlatego dałem tu zdjęcie w dużym powiększeniu.


Cz sty 18, 2018 6:26 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 08, 2007 6:02 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Brandeisbluesky napisał(a):
Medaliki zaliczają się do sakramentaliów. Kościół ma władzę ich ustalania i ich interpretowania. Wydaje mi się, że w przedstawionej sytuacji najlepiej jest przyjąć, że medalik przedstawia Matkę Boską, zanieść go do pobłogosławienia i nosić go z wiarą.

Pewnie tak zrobimy, tylko chciałem najpierw w miarą możliwości wykluczyć, że jest to coś jednoznacznie niewłaściwego.


Cz sty 18, 2018 6:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
mb napisał(a):
Jockey napisał(a):
Najprościej to pójść do księdza i zapytać.

Jest to pewien problem "techniczny", bo medalik jest bardzo mały i trzeba naprawdę mieć sokoli wzrok, żeby coś bezpośrednio na nim wypatrzyć. Dlatego dałem tu zdjęcie w dużym powiększeniu.


Jeśli masz możliwość, wydrukuj zdjęcie, które zrobiłeś i zanieś do księdza wraz z medalikiem, albo pokaż księdzu zdjęcie z telefonu. Zdjęcie jest wystarczająco wyraźne :), widać aureolę, i że to kobieta. Zdziwiłabym się, gdyby ksiądz stwierdził, że to ktoś inny niż Matka Boska :)


Cz sty 18, 2018 7:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Kogo policzkuje tutaj św. Mikołaj?

Na str. https://www.livius.org/pictures/turkey/soumela/soumela-frescos-st-nicholas/
można zobaczyć fresk z klasztoru Soumela w Turcji. W internecie można odnaleźć wpisy, że policzkowana osoba to to Ariusz, albo jakiś arianin (podobno Ariusz "dostał się" do historii, żeby ją "wzmocnić"). Jakie są źródła historii, że św. Mikołaj kogoś spoliczkował. Rozumiem, że to nie bójka a raczej właściwe tamtym czasom napomnienie, by trzymać się prawdy.
Obrazek


So gru 07, 2019 2:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Brandeisbluesky napisał(a):
Rozumiem, że to nie bójka a raczej właściwe tamtym czasom napomnienie, by trzymać się prawdy.

No nie za bardzo. Bo za to św. Mikołaj miał zostać pozbawiony sakry biskupiej - później został przywrócony do tej godności. Rzecz się miała zdarzyć na soborze w Nicei a Ariusz miał oddać cios i złamać św. Mikołajowi szczękę. Św. Mikołaj nie figuruje jednak w spisie uczestników tego soboru ale z drugiej strony badania jego szczątków wskazują że miał złamaną szczękę.


So gru 07, 2019 3:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Dziękuję. Interesuje mnie źródło informacji, że to był Ariusz.


So gru 07, 2019 3:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto jest na tym medaliku
Myślę że - tak jak w przypadku wielu innych świętych - jest to "Złota Legenda". A skąd Jakub de Voragine zaczerpnął tą opowieść to chyba pozostanie jego tajemnicą. :wink: Jednak niekoniecznie opowieść ta musi być jedynie legendą. Jeśli rzecz miała się zdarzyć na soborze nicejskim to Ariusz jest, że tak to ujmę, dość oczywistym kandydatem na "liścia" - bo jego tezy w istocie wywołały oburzenie wśród biskupów :)


So gru 07, 2019 3:50 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL