Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 6:47 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Święto zmarłych 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Święto zmarłych
Dla wierzących to święto Wszystkich Świętych. Drugi dzień jest przeznaczony dla wszystkich zmarłych. Chodzi głównie o modlitwę za nich. Ale czy dla wszystkich? Mam koleżanki, tzw. katoliczki. Jakoś nie widzę u nich tego akcentu w świętowaniu. Za to wyraźnie zauważam kult grobów. Właściwie zwłok przykrytych kamieniem. I to kamieniem im ładniejszym, czystszym i piękniej ozdobionym tym lepiej. Na pytanie po co to robią nie dostałam satysfakcjonującej odpowiedzi. Może wy mi odpowiecie na pytania:Po co świętujecie ten dzień? Dlaczego chodzicie wtedy na cmentarze? Dlaczego robicie wielkie porządki na grobach, stawiacie znicze, ozdabiacie groby? Dla kogo to robicie?


Pt paź 31, 2014 9:47 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 29, 2009 7:35 pm
Posty: 847
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
A jak chciałabyś widzieć "akcent w świętowaniu" ?
Jakiekolwiek duchowe świętowanie nie jest widoczne dla oczu. Mam na myśli modlitwę, odpusty za zmarłych.
Natomiast to widoczne dla oczu świętowanie sprowadza się do pielęgnowania nagrobku, jak każdego innego pomnika. Przecież każdy nagrobek ma w swoim składzie taką konstrukcję, która zwie się "pomnik", czyli kamień z ewentualnie krzyżem i napisy.
Skoro można postawić pomnik jakiejś znamienitej osobie, to można i taki sam postawić własnym rodzicom. Robią to dzieci, dbają o pomnik rodziców dzieci i tak długo będzie ten pomnik funkcjonował, aż nie braknie ludzi, którym będzie się chciało ten pomnik utrzymywać w pamięci i w rzeczywistości.


Pt paź 31, 2014 10:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
JolaSz napisał(a):
A jak chciałabyś widzieć "akcent w świętowaniu" ?

Czy chciałabym widzieć jakiś akcent? Chyba nie. Dla mnie to święto mogłoby nie istnieć. Nie rusza mnie nawet to jak znajomi w przededniu latają po cmentarzach i sprzątają groby, ale litości. Dlaczego przy okazji mam wysłuchiwać wyrzutów, że tylko oni w rodzinie robią przy grobach, a reszta leserzy, że ręce sobie zarywają, żeby ten, czy tamten grób pięknie wyglądał itp. I oczywiście mam wątpliwa przyjemność poznać koszta ozdobienia jakiejś mogiły. Jeśli to taki ból- po co się katować?
W finale słyszę, że ten grób był ładniejszy, tamten brzydszy... A gdzie wszyscy święci?


Pt paź 31, 2014 12:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
joannabw napisał(a):
Po co świętujecie ten dzień?
Bo wierzymy, że ci co odeszli od nas żyją dla Boga. Tym świętem wspominamy ich życie na ziemi jednocześnie prosząc Boga, by mogli cieszyć się możnością życia w pełnym zjednoczeniu z Nim...
Cytuj:
Dlaczego chodzicie wtedy na cmentarze? Dlaczego robicie wielkie porządki na grobach, stawiacie znicze, ozdabiacie groby?
Bo to miejsca spoczynku ich doczesnych ciał...
Cytuj:
Dla kogo to robicie?
Dla nas wspólnie...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt paź 31, 2014 5:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N mar 30, 2014 8:35 pm
Posty: 3895
Lokalizacja: polkowice
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
A może to tylko oznaka pamięci i szacunku dla tych których znaliśmy.
Lubię to święto, spotykam się z rodzinom, znajomymi.
Najbardziej lubię iść już po zmroku, wypić ćwiartkę na grobach moich znajomych,sentymentalny jestem . Dla oburzonych tą ćwiartką to są różne rodzaje okazywania szacunku czy pamięci.
U mnie to się w ten sposób przejawia, znicz też zapalę i to na wszystkich grobach o których pamiętam, piję tylko na wybranych.

Swoją drogą coś w tej pamięci jest, mam niedaleko koło siebie park gdzie był kiedyś cmentarz , to jeszcze za Niemca, większość nie pamięta historii tego miejsca ale ktoś zawsze w ten dzień pod drzewami znicze zapala, podoba mi się to.


Pt paź 31, 2014 6:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
Zanim zaczniecie pyskować na Arta że przepija do zmarłych to przypomnę że tak właśnie świętowali "Dziady" dawni Słowianie- ucztę i tańcami na cmentarzy, żeby ugościć rozweselić i ogrzać dusze przybywające w ten dzień z krainy Welesa. W czasach chrześcijańskich takie zwyczaje były zwalczane przez kler więc odprawiano je w ukryciu w opuszczonych budynkach i starych kaplicach tak jak opisuje to Mickiewicz.
Obrazek
Niech się święcą Dziady Prasłowiańskie!


Pt paź 31, 2014 10:14 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
Cóż, matka św. Augustyna - św. Monika - również miała zwyczaj wypijania nad grobami zmarłych lampki wina (albo innego alkoholu, dobrze nie pamiętam). Jednak kiedy św. Ambroży, biskup Mediolanu, zakazał takich praktyk, Monika natychmiast swój zwyczaj porzuciła.

Eryku: "dziady" słusznie były zwalczane, skoro polegały głównie na wywoływaniu zmarłych. Są to praktyki niebezpieczne i nie przynoszące żadnego pożytku wywoływaczom. Dziwię się zresztą, że Ty - jako ateista - mówisz o nich jakby z sentymentem... Czyżby tliła się w Tobie jakaś pierwotna wiara przodków, od tysiąca lat opierająca się chrystianizacji? :wink:


Pt paź 31, 2014 10:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
sahcim napisał(a):
Tym świętem wspominamy ich życie na ziemi jednocześnie prosząc Boga, by mogli cieszyć się możnością życia w pełnym zjednoczeniu z Nim.

Rozumiem, że poza tym świętem nie wspominasz bliskich zmarłych i nie modlisz się za nich. Oj nieładnie...
sahcim napisał(a):
Bo to miejsca spoczynku ich doczesnych ciał...

Ach, no racja. Dlatego wypadałoby raz w roku skoczyć na cmentarz i wypucować pomnik.
sahcim napisał(a):
Cytuj:
Dla kogo to robicie?
Dla nas wspólnie...

Po co?
kiedyś art-33 napisał(a):
Najbardziej lubię iść już po zmroku, wypić ćwiartkę na grobach moich znajomych

Dzielisz się ze zmarłymi? Niektórzy tak robią.


So lis 01, 2014 12:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
A i owszem, sentyment do zwyczajów przodków mam i się z tym nie kryję. Pogaństwo słowiańskie i inne popieram, o to religia nasza własna nie obca i narzucona przybłęda z bliskowschodniej pustyni. A przy tym wolna od fanatyzmu i restrykcji. A że w pogańskich Bogów nie wierzę tak samo jak w Boga chrześcijan? A co to szkodzi?


So lis 01, 2014 12:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
Znaczy, że nie świętujesz 1 listopada?


So lis 01, 2014 12:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
joannabw napisał(a):
sahcim napisał(a):
Tym świętem wspominamy ich życie na ziemi jednocześnie prosząc Boga, by mogli cieszyć się możnością życia w pełnym zjednoczeniu z Nim.

Rozumiem, że poza tym świętem nie wspominasz bliskich zmarłych i nie modlisz się za nich. Oj nieładnie...
A po czym wnosisz to, co sugerujesz...?
joannabw napisał(a):
sahcim napisał(a):
Bo to miejsca spoczynku ich doczesnych ciał...

Ach, no racja. Dlatego wypadałoby raz w roku skoczyć na cmentarz i wypucować pomnik.
I znowu pytanie jak wyżej...
joannabw napisał(a):
sahcim napisał(a):
Dla nas wspólnie...
Po co?
Żeby relacja nie ustawała...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So lis 01, 2014 12:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
sahcim napisał(a):
A po czym wnosisz to, co sugerujesz...?

Po twoim tekście, który zacytowałam. Potrzebne ci do tego takie święto. :?
sahcim napisał(a):
I znowu pytanie jak wyżej...

Bo widzę jak znajomi w pocie czoła latają na cmentarze. Przed tym świętem, jakoś akurat przypadkiem.
sahcim napisał(a):
Żeby relacja nie ustawała...

Jaka relacja? Z nieboszczykami? 8O


So lis 01, 2014 1:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
joannabw napisał(a):
sahcim napisał(a):
A po czym wnosisz to, co sugerujesz...?

Po twoim tekście, który zacytowałam. Potrzebne ci do tego takie święto. :?
To tak jakbyś sugerowała mi, że świetując urodziny żony w określony dzień w uroczysty sposób, poza dniem urodzin miał ją gdzieś...
Cytuj:
Bo widzę jak znajomi w pocie czoła latają na cmentarze. Przed tym świętem, jakoś akurat przypadkiem.
Może nie warto patrzeć na znajomych pod tym kątem...(ocenianie ich)
Cytuj:
Jaka relacja? Z nieboszczykami? 8O
To, że kogoś nie widzę obok siebie fizycznie nie znaczy, że on nie istnieje(nie żyje) mając duszę nieśmiertelną...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So lis 01, 2014 1:15 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
sahcim napisał(a):
To, że kogoś nie widzę obok siebie fizycznie nie znaczy, że on nie istnieje(nie żyje) mając duszę nieśmiertelną...

I gadasz do niego? :D


So lis 01, 2014 1:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Święto zmarłych
joannabw napisał(a):
sahcim napisał(a):
To, że kogoś nie widzę obok siebie fizycznie nie znaczy, że on nie istnieje(nie żyje) mając duszę nieśmiertelną...
I gadasz do niego? :D
Tak, może nie tak często ale jednak zwracam się do tych mi bliskich, co odeszli przede mną, o wstawiennictwo u Boga...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So lis 01, 2014 1:23 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 133 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL