Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 12:42 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Depresja. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Brandeisbluesky napisał(a):
Jak postrzegacie role spowiedzi w procesie radzenia sobie z depresja? Moze znacie jakies wypowiedzi spowiednikow na ten temat?


Czytałem gdzieś, że ksiądz dał chorej na depresję taką radę: "Najpierw idź do psychiatry, nie wstydź się, podejmij leczenie, a potem jak zaczniesz wychodzić z choroby- to przyjdź do mnie do spowiedzi".

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Pn mar 11, 2019 11:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Nie wiem, co mógł myśleć ten ksiądz, ale przypuszczam, iż dopuścił możliwość, że w stanie depresji człowiek nie bardzo jest w stanie należycie dokonać rachunku sumienia. Raczej pewnie ze względu na zaburzenie częściej wybierze potępienie swego postępowania nawet przy czynach całkowicie neutralnych dla zewnętrznego obserwatora. Z kolei potępienie siebie może chyba tylko pogłębić depresję. A jednak sakrament pokuty wraz z namaszczeniem chorych jest określany jako sakrament uzdrowienia, zatem rozum podpowiada mi, że jednak nie powinno się go unikać nawet przy depresji.

Jestem zaskoczona, że w 2003r. za pontyfikatu Jana Pawła II odbyła się XVIII Międzynarodowa Konferencja, zorganizowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, na temat: «Depresja chorobą naszych czasów». Jana Paweł II do uczestników powiedział m.in.:
Cytuj:
Jak sami podkreśliliście, depresja jest zawsze doświadczeniem duchowym. Ci, którzy opiekują się osobami cierpiącymi na depresję, a nie spełniają określonych funkcji terapeutycznych, powinni przede wszystkim dopomagać im w odzyskaniu szacunku dla samych siebie, wiary we własne umiejętności, zainteresowania przyszłością i woli życia. Dlatego ważne jest, aby wyciągnąć do chorych pomocną dłoń, pozwolić im odczuć dobroć Boga, włączyć ich we wspólnotę wiary i życia, w której mogliby czuć się akceptowani, rozumiani, wspomagani; w której — jednym słowem — czuliby się godni, aby kochać i być kochanymi. Dla nich, jak dla każdego, kontemplacja Chrystusa i zarazem przyzwolenie, aby On na nich patrzył, to doświadczenie, które otwiera na nadzieję i przynagla do wyboru życia (por. Pwt 30, 19).
Cały tekst przemówienia jest dostępny tutaj: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/przemowienia/depresje_14112003.html
Na pewno nie jest to łatwe zadanie, nie jest łatwo pomóc.


Wt mar 12, 2019 3:18 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
W wierze antydepresantem jest umiarkowane używanie czegokolwiek. Także samych powinności z wiary wynikłych. Skrupulant religijny, zamiast sobie pomóc wiarą, to jeszcze sobie nią szkodzi. Kapłan znający daną osobę wie czy jest skrupulantem czy nie. Więc jeśli jednak jest nią, to odsyła ksiądz ją najpierw do lekarza specjalisty. Bo czynniki z wiary nie zadziałały jak należy. Pamientajmy że wiara ma charakter zapobiegwczy takim chorobom jak depresja stres itp. Jest antidotum na ewentualne takie zachorowania, pod warunkiem stosowania się umiarkowanie do jej powinności. Nie jest żadną czarodziejską różką, automatycznie niedopuszczającą takim stanom duchowym człowieka. O tym często ludzie zapominają i to wszyscy, zarówno znający wiarę ( wierzący ), jak i przeciwnicy wiary. Można tylko to im wtedy przypominać. Tyle można w tym temacie. Bo usuwanie przyczyn, w sensie niedogodności do depresji prowadzących, to walka z wiatrakami. Pomożesz osobie, robiąc za nią coś co jej nie wyszło. A tu inny nieudany czyn wywołał u niej depresję. To tak w wielkim uproszczeniu tego tematu, a o trafnym sensie. Tu sama spowiedź nie zadziała kojąco. Natomiast po uspokojeniu przez specjalistę, spowiedź może spowodować stany depresyjne na nowo. Lepsze wtedy jest pełne uczestnictwo we mszach na zasadzie wspólnego wyznania wiary i wspólnego wyznania swej grzeszności. Nie zapominajmy, powtarzam jesze raz, o tym że wiara ma pomóc człowiekowi. A nie pogłębiać niechciany stan, czy jego prowokować. Kto myśli inaczej, jest szkodnikiem sobie czy innym osobom. Niezależnie od świadomości tego szkodzenia.


Wt mar 12, 2019 9:16 am
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
To, co może utrudniać przyjście choremu na depresję do spowiedzi, to nie tylko nadmierne obwinianie siebie - może on też mieć uczucie, że nie będzie umiał podjąć poprawy swoich grzechów, zabraknie mu siły, by zmienić życie, na rachunek sumienia nawet może brakować siły psychicznej.


Wt mar 19, 2019 1:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Przede wszystkim moze mu brakowac sily psychicznej na wstanie rano z lozka. Czy na sprzatniecie pokoju w ktorym spi.


Wt mar 19, 2019 2:34 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
To przede wszystkim. ;)


Wt mar 19, 2019 10:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Chroniczne zmęczenie
Bardzo mało w życiu robię a mimo to od bardzo długiego czasu jestem zmęczony, wstaję zmęczony i idę spać zmęczony. Jedyna nadzieja że będzie "wieczny odpoczynek racz mu dać Panie" ;-) Dlatego przeraża mnie myśl że mogłaby byc reinkarnacja na przykład.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr kwi 03, 2019 9:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chroniczne zmęczenie
Coś zbliżonego do Kury - Jesienna deprecha https://www.youtube.com/watch?v=P2TKZDdRgyQ

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr kwi 03, 2019 9:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Nie wiem czy to depresja, tak czarno nie jest, tylko odczuwam wciąż co mogę określić jako chroniczne zmęczenie.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr kwi 03, 2019 10:25 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Może to przesilenie zimowo-wiosenne?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr kwi 03, 2019 10:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Jest od lat, czuję się wypalony, ostatnio gorzej, trochę może lepiej jest jak mam mniej grzechów, a tak od dawna nie byłem u spowiedzi, grzechy nie radują a i tak trzymają. Można powiedzieć że wypaliłem się w ataku szaleństwa dawno temu.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr kwi 03, 2019 10:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Dziś byłem u spowiedzi, dość udanej, i Komunia na klęcząco.
Poza tym cudowna pogoda, ten dzień jest najlepszy od długiego czasu.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt kwi 05, 2019 7:11 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
To, czy coś jest depresją, może ocenić psychiatra. Na forum kompetencji do diagnozowania nie mamy - dlatego w razie wątpliwości należy się udać do specjalisty. :)


So kwi 06, 2019 6:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
Jeśli ktoś czuje, że jest w depresji, to co mu z tego, że lekarz powie, że nie jest? Tym bardziej trzeba coś z tym zrobić, a na dodatek jest nadzieja, że takiej osobie jeszcze się chce coś z tym zrobić.


So kwi 06, 2019 7:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Depresja.
U mnie raczej syndrom chronicznego zmęczenia:https://www.youtube.com/watch?v=a-Rf-Z_jI5M
Choć przyznaję że po spowiedzi jest znacznie lżej, już te grzechy przestały ciążyć.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So kwi 06, 2019 7:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL