Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 6:44 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy kobiety są dla Boga mniej ważne? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz kwi 03, 2014 6:21 pm
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Jakiś czas temu na rekolekcjach ksiądz powiedział: "co prawda kobiet w Kościele jest więcej, ale to mężczyzna jest pierwszy przed Bogiem. Kobieta została stworzona dla mężczyzny, ale mężczyzna nie jest dla kobiety." Czy to prawda? Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?


Cz kwi 03, 2014 6:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Zuzanna001 napisał(a):
Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Obsolutnie nie...! ! !
Ap. Paweł pisze: „Zresztą, w Panu kobieta jest równie ważna dla mężczyzny, jak mężczyzna dla kobiety. Albowiem jak kobieta jest z mężczyzny, tak też mężczyzna przez kobietę, a wszystko jest z Boga” (1 Kor. 11, 11-12). Dlatego też jest wezwanie Biblijne: „uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie” (Filipian 2, 3).
To, że Bóg osobowości mężczyzny i kobiety przypisuje to samo znaczenie, wyrażone jest w wielu innych biblijnych słowach. O dniu zesłania Ducha Świetego było powiedziane: „Prorokować będą synowie wasi i córki wasze,… i na sługi moje i na służebnice moje wyleję w owych dniach Ducha mego i prorokować będą” (Dz. Ap. 2, 17-18). Bóg daje zarówno mężczyznom jak i kobietom dary Ducha Świętego w celu budowania Kościoła. Bóg rozdaje swoje charyzmaty całemu Kościołowi, zarówno mężczyznom jak i kobietom, dlatego jest powiedziane: „Usługujcie drugim tym darem łaski, jak każdy otrzymał, jako dobrzy szafarze rozlicznej łaski Bożej” (1 Piotr 4, 10).Wynika z tego, że nie każdy ma ten sam dar od Boga, ale są one rozdawane z rozwagą zarówno kobietom jak i mężczyznom, jako dzieciom Bożym w ich służbie. Ap. Paweł pokazał, że przesłanie Bożego obrazu podobieństwa w równej mierze manifestuje się w mężczyźnie i kobiecie w słowach: „Nie masz Żyda ani Greka, nie masz mężczyzny ani kobiety: albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Chrystusie” (Galacjan 3, 28)...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz kwi 03, 2014 10:37 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 2:41 pm
Posty: 732
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Weźmy na to psa. Jest stworzeniem bożym, ale na pewno mniej ważnym niż człowiek. No i z psem nie mamy "stać się jedno" ani równać się.
A mężczyzna z kobietą i kobieta z mężczyzną mają w małżeństwie "stać się jedno", mają się stać jednym ciałem. A chyba nie wyobrażasz sobie Boga, który stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo w taki sposób, że niby lepszego mężczyznę chce połączyć z niby gorszą kobietą. To absurd!
Nie ma absolutnie żadnych podstaw aby sądzić, że kobieta jest mniej ważna dla Boga niż mężczyzna. Kwestie kulturowe sprawiły, że postrzeganie roli kobiety w starych księgach jest inne niż roli mężczyzny. Dwa tysiące lat temu czytelnik zakorzeniony w tradycji żydowskiej by nie zrozumiał, że kobieta miała by odegrać rolę np. dowódcy oddziału Izraelitów itp. Ale osadzenie w konkretnym kontekście kulturowym nie oznacza deprecjonowania wartości kobiet.

A ksiądz mówiący o tym ... pomylił się. Ciężko oceniać tego księdza, bo kto inny to zrobi, ale można ocenić (negatywnie) przytoczoną wypowiedź. Jak każdy człowiek - czasem nie ma racji i tyle. Nie jest to powód by się przejąć.


Cz kwi 03, 2014 11:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
zawi napisał(a):
A ksiądz mówiący o tym ... pomylił się.

Niewykluczone, ale też nie na 100% pewne.

1.Znamy tylko jedno zdanie, które może być wyrwane z kontekstu (np. kapłan mógł mówić o mężczyznach duchownych i o nich można powiedzieć, że nie są dla kobiety).
2. Nie wiemy czy to zdanie jest dosłownym cytatem. Autorka tematu też człowiek i mogła coś przekręcić.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Pt kwi 04, 2014 7:57 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 08, 2014 3:30 pm
Posty: 444
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
:D
To zależy też w jakiej religii w Islamie to dopiero kobietki mają przechlapane Tam nawet oddychać bez pozwolenia nie można :lol:

_________________
Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.


Pt kwi 04, 2014 8:56 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
A komentarz pod artykułem o Środzie i Nowickiej to jest sarkazm czy on tak na poważnie, bo przepraszam nie łapię? :-(
... zdaje mi się niezależnie od moich antypatii politycznych, że gość trochę przesadził.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Pt kwi 04, 2014 9:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N mar 30, 2014 8:35 pm
Posty: 3895
Lokalizacja: polkowice
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Seikoholik napisał(a):
:D
To zależy też w jakiej religii w Islamie to dopiero kobietki mają przechlapane Tam nawet oddychać bez pozwolenia nie można :lol:


Jak widać branie żartów za prawdy natchnione bywa dosyć częstą przypadłością.
Chęć przypisania przeciwnikowi (konkurentowi) brzydkich cech, poglądów, czasami samego autora sprowadza w opary absurdu i prowadzi do śmieszności. :(


Pt kwi 04, 2014 9:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Kobiety są bardzo obdarowane przez Boga i na pewno Pan Bóg pokłada w nich duże nadzieje.
Rewolucja seksualna, feministki, a teraz również gender oraz edukacja seksualna wg. WHO wiele na tej płaszczyźnie zepsuły, a szkoda.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr kwi 09, 2014 10:08 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Zuzanna001 napisał(a):
Czy to prawda? Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?

Tak. Kobieta jest byle kim wg twórcy chrześcijaństwa - Pawła z Tarsu.


N kwi 27, 2014 7:07 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N lut 18, 2007 4:24 pm
Posty: 825
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
nesto napisał(a):
Tak. Kobieta jest byle kim
Dobrze żeś chociaż nie napisał: "byle CZYM"
Cytuj:
wg twórcy chrześcijaństwa - Pawła z Tarsu.
Od kiedy to Paweł z Tarsu jest TWÓRCĄ chrześcijaństwa?
Bo ja słyszałam, że był nim Jezus Chrystus, ale może inni wiedzą lepiej...?

Dla mnie (jak już wcześniej pisałam) to właśnie Maryja czyli przedstawicielka płci żeńskiej-kobiet stoi najwyżej, wyżej nawet, niż najlepsi przedstawiciele płci męskiej, przewyższa nawet aniołów...

To właśnie KOBIETA jest najwyżej postawiona ze wszystkich istot stworzonych przez Boga.

_________________
Co jest miarą człowieczeństwa w człowieku?


Pn kwi 28, 2014 4:07 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
mickin napisał(a):
nesto napisał(a):
Tak. Kobieta jest byle kim
Dobrze żeś chociaż nie napisał: "byle CZYM"
Cytuj:
wg twórcy chrześcijaństwa - Pawła z Tarsu.
Od kiedy to Paweł z Tarsu jest TWÓRCĄ chrześcijaństwa?
Bo ja słyszałam, że był nim Jezus Chrystus, ale może inni wiedzą lepiej...?

Dla mnie (jak już wcześniej pisałam) to właśnie Maryja czyli przedstawicielka płci żeńskiej-kobiet stoi najwyżej, wyżej nawet, niż najlepsi przedstawiciele płci męskiej, przewyższa nawet aniołów...

To właśnie KOBIETA jest najwyżej postawiona ze wszystkich istot stworzonych przez Boga.


Niejaki Paweł założył chrześcijaństwo.
A co do tzw. "Maryi" (co to ogólnie znaczy? Bo jeśli to imię winno być zapisywane jako kogo? czego? - Marii a nie Maryi - błąd ortograficzny?)
- otóż "Maryja" nie jest kobietą z trzech powodów:
1. Urodziła dziecko bez udziału mężczyzny, co kobieta zrobić nie może.
2. Pozostała panną będąc jednocześnie mężatką co jest dla pozostałych kobiet awykonalne.
3. Zasnęła - podczas gdy inne kobiety zwyczajnie umierają. Skoro nie umarła nie jest kobietą (ani ogólnie nie jest człowiekiem).

A i jeszcze jedno. "Maryja" nie mogła być stworzona przez Boga, bo jest jego matką. Z reguły matki dają życie swoim dzieciom. Dzieci nie dają życia swoim matkom. Wyjątkiem oczywiście jest "Maryja".


So maja 03, 2014 9:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt kwi 15, 2014 1:48 pm
Posty: 152
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
nesto napisał(a):
mickin napisał(a):
nesto napisał(a):
Tak. Kobieta jest byle kim
Dobrze żeś chociaż nie napisał: "byle CZYM"
Cytuj:
wg twórcy chrześcijaństwa - Pawła z Tarsu.
Od kiedy to Paweł z Tarsu jest TWÓRCĄ chrześcijaństwa?
Bo ja słyszałam, że był nim Jezus Chrystus, ale może inni wiedzą lepiej...?

Dla mnie (jak już wcześniej pisałam) to właśnie Maryja czyli przedstawicielka płci żeńskiej-kobiet stoi najwyżej, wyżej nawet, niż najlepsi przedstawiciele płci męskiej, przewyższa nawet aniołów...

To właśnie KOBIETA jest najwyżej postawiona ze wszystkich istot stworzonych przez Boga.


Niejaki Paweł założył chrześcijaństwo.
A co do tzw. "Maryi" (co to ogólnie znaczy? Bo jeśli to imię winno być zapisywane jako kogo? czego? - Marii a nie Maryi - błąd ortograficzny?)
- otóż "Maryja" nie jest kobietą z trzech powodów:
1. Urodziła dziecko bez udziału mężczyzny, co kobieta zrobić nie może.
2. Pozostała panną będąc jednocześnie mężatką co jest dla pozostałych kobiet awykonalne.
3. Zasnęła - podczas gdy inne kobiety zwyczajnie umierają. Skoro nie umarła nie jest kobietą (ani ogólnie nie jest człowiekiem).

A i jeszcze jedno. "Maryja" nie mogła być stworzona przez Boga, bo jest jego matką. Z reguły matki dają życie swoim dzieciom. Dzieci nie dają życia swoim matkom. Wyjątkiem oczywiście jest "Maryja".

Teraz rozumiem dlaczego na tym forum uchodzisz za...sam wiesz doskonale.
Jeśli pominiemy wypowiedz "ętelegęta"i skupimy się na roli kobiety. Po pierwsze Kobieta narodziła nam Zbawiciela. Mogł zostać przez Stwórcę stworzony,co jednak miejsca nie miało.
Po drugie to właśnie kobiety są pierwszymi świadkami zmartwychwstania. Nie uczniowie, nie uczeni w piśmie - a niewiasty właśnie! Pokazuje to,że kobieta jest traktowana na równi z mężczyzną. Zresztą dla Boga wszyscy jesteśmy równi


So maja 03, 2014 9:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Kobieta nie jest mniej "ważna". Natomiast prawdą jest że kobieta w małżeństwie jest niejako "poddana" mężczyźnie. W chrześcijaństwie przełożony nie jest "ważniejszy" tylko ma po prostu dodatkową odpowiedzialność.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 03, 2014 9:34 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt kwi 15, 2014 1:48 pm
Posty: 152
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Barney napisał(a):
Kobieta nie jest mniej "ważna". Natomiast prawdą jest że kobieta w małżeństwie jest niejako "poddana" mężczyźnie. W chrześcijaństwie przełożony nie jest "ważniejszy" tylko ma po prostu dodatkową odpowiedzialność.

NIE zgadzam się z Tobą. Małżeństwo to związek,w którym małżonkowie oddają się sobie. Są równi,na równi dbają o siebie w zdrowiu i w chorobie. I to są ich obowiązki wobec siebie. Natomiast utarło się,że facet zarabia na dom i strzeże go,a kobieta żywi i wychowuje dzieci.


So maja 03, 2014 9:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18251
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobiety są dla Boga mniej ważne?
Przecież napisałem że są równi. Natomiast jedno dowodzi.
Władza wg Ewangelii jest raczej obowiązkiem niż przywilejem, bo ma za zadanie służyć dobru dzieci (Kol 3,21), narodów Rz 13,3 czy żon (Ef 5,25) na wzór Jezusa mającemu władzę nad swoim Kościołem i oddającego za Niego życie (Ef 5,24-32).
Co ważne, to że jedna osoba ma władzę nad drugą wcale nie oznacza że jest „godniejsza” czy „ważniejsza”. Niezrozumienie tej fundamentalnej kwestii powoduje szereg nieporozumień: na przykład często panie oburzają się na fragment Listu do Efezjan mówiący:
„Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała.
Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim.”
/Ef 5,23-24/
Pierwszym odruchem człowieka myślącego „po świecku” jest myśl, że w takim razie mąż jest „ważniejszy” niż żona. Jednak ten sam święty Paweł stawia (jak na owe czasy rewolucyjną! - pamiętajmy, że w owych czasach w Palestynie kobieta traktowana jest jak dziecko; jej zdanie się nie liczy, każdą decyzję musi konsultowac z mężem a nawet nie może zostać przesłuchana jako świadek w sądzie!) tezę:
„Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny.
Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga.”
/1 Kor 11,11-12/
Tezę tę powtórzy w jeszcze mocniejszym brzmieniu w Liście do Galacjan:
„Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.” /Gal 3,28/
Więc jak w końcu? Jest mężczyzna ważniejszy od kobiety czy nie?

Zanim odpowiem, chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden fragment:
„Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg.” /1 Kor 11,3/
Niesłychane! Chrystus zdaje się być postawiony „niżej” od Ojca!
Tylko jednak dla człowieka myślącego „po świecku” dla którego przełożeństwo oznacza „ważność” a nie „służbę”.
Całe nieporozumienie wynika z tego, iż w Biblii sprawowanie władzy wcale nie musi oznaczać wyższości pod jakimkolwiek względem. Dlatego może w niej współistnieć nakaz posłuszeństwa ze stanowczym stwierdzeniem równości w oczach Boga; dlatego też Jezus, choć jest współistotny i pod każdym względem równy Ojcu, jednocześnie jest Mu poddany.
Rzecz w tym, że przełożeństwo w Nowym Testamencie nie wiąże się z różnicami w godności czy „ważności” danej osoby, lecz z funkcją, zadaniem, służbą do wykonania (stąd zresztą oficjalny tytuł papieża to Sługa sług Bożych), a nawet odpowiedzialnością w miłości.
Dlatego zaraz po nakazie posłuszeństwa kobiety względem męża, Paweł pisze:
„Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie[...]
Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz [każdy] je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus - Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała.”
/Ef 5,25.29-30/
Podobnie Jezus, tłumacząc chrześcijańskie pojęcie władzy, wyraźnie odróżnił je od świeckiego jej pojmowania:
„A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.” /Mt 20,25-28/
Najbardziej jednak dobitne i przejmujące świadectwo tego, czym jest chrześcijańska władza dał Jezus dzień przed swoją śmiercią:
„A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.” /J 13,12-15/

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 03, 2014 10:59 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 138 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL