Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:35 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Grzech czy wypoczynek 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
.w dniu, w którym świętowali chrześcijanie.

Chrześcijanie świętowali pierwszy dzień po szabacie i tyle, bez powiązania z kalendarzem pogańskim.
[/quote]Co to znaczy świętować dzień "w powiązaniu z kalendarzem"? ;) ;) ;)
Już chyba nie masz do czego się przyczepić.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Po prostu używali przyjętych w kraju, w którym mieszkali dni tygodnia. Tak jak Hindusi przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii.

Tym krajem było Cesarstwo obejmujące wiele krajów i krain geograficznych.
I co to zmienia?
Cytuj:
Barney napisał(a):
Kolejny farmazon. Już Żydzi uważali sobotę za ostatni dzień tygodnia, a niedzielę - za pierwszy
Skąd Ty takie bzdury bierzesz?
A jeszcze to nawiązanie do mitraizmu - skąd mniemanie, jakoby wyznawcy Mitry świętowali niedzielę?

Bo Barney Mitra był bogiem solarnym, którego wyznawcą był Konstantyn.
Nie ma na to żadnych dowodów, ani nawet wiarygodnych przesłanek.
Cytuj:
Dekret o dniu wolnym odnosił się więc nie do tego co i kiedy chrześcijanie świętowali zwłaszcza, że Konstantym był w tym czasie poganinem.
Bzdurzysz po raz kolejny.
To żywcem wyjęte z wypocin ludzi usiłujących udowodnić, że Jezus był kopią Mitry.
Po troszkę wiedzy zapraszam https://www.apologetyka.info/ateizm/kul ... wo,158.htm

Cytuj:
Jedyne odniesienie do dnia zmartwychwstania istnieje do dziś w języku rosyjskim gdzie nasza niedziela (ang. Sunday) nazywa się воскресенье - czyli wprost zmartwychwstanie
I co to zmienia?
Cytuj:
Barney napisał(a):
Myślisz, że jak powtórzysz farmazon i go pogrubisz, to przestanie być farmazonem?

Mam nadzieję, że ze zrozumieniem przeczytasz dekret Konstantyna.
A Ty w ogóle go czytałeś, zarozumialy ignorancie?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lip 11, 2023 12:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Gregor napisał(a):
(...)
Każdy kto narodził się na nowo został zapieczętowany Duchem Świętym, który jest także nazwany Duchem Chrystusowym i w ten sposób Jezus jest stale w takim człowieku - nie ma potrzeby przyjmować go wielokrotnie
(...)


Gregor,
Jak chcesz kogoś przekonać do swojego rozumienia Twojej wiary, to może spróbuj ze Scottem Hahn'em - byłym protestantem, który nawrócił się na katolicyzm. Mnie nie przekonasz.


Cytuj:
Powiedz kiedy ostatnio (przed pandemią) zdarzyło Ci się przyjąć w sposób duchowy bo jakiś kapłan Cię do tego zachęcał?
(...)


Wydaje mi się, że kapłani zachęcają do komunii duchowej głównie tych wiernych, którzy korzystają z transmisji. Przed epidemią COVID-19 prawie mi się nie zdarzało korzystać z transmisji Mszy Świętej, a będąc w kościele, jeśli jestem w stanie łaski uświęcającej, przystępuję do Stołu Pańskiego. Informacje o komunii duchowej dostępne są w internecine i różnych publikacjach. Jeśli Ciebie interesuje, czy niektórzy katolicy faktycznie korzystali z komunii duchowej w poprzednich latach, to najlepiej pytać ludzi, którzy z różnych powodów (często zdrowotnych) nie mogli przybyć na Mszę Świętą do kościoła. Krótkie poszukiwanie na Frum Pomocy obok wskazuje na to, że zadawano pytania dot. komunii duchowej w dalszej przeszłości, więc wydaje mi się, że ludzie pewnie z niej korzystali i przed epidemią.


Wt lip 11, 2023 2:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Serio @Gregor, nie trzeba napełniać się Duchem, bo już jest gotowe, skoro wypowiedziałeś raz jakieś-tam słowa inicjacji?
Święty Paweł zatem dla hecy napisał o napełnianiu się Duchem w sposób ciągły?
Ef 5:18-19 "I nie upijajcie się winem, bo to jest [przyczyną] rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie psalmami i hymnami, i pieśniami pełnymi ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach."

Poza tym napełnianie się Duchem, a zalecane przez Chrystusa karmienie się Jego Ciałem to dwie rożne rzeczy. Zabawne: gdybyś na serio czytał Biblię szukając w niej nauki (a nie potwierdzenia tego, co Ci wciśnięto w zborze) to byś o tym wiedział.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lip 11, 2023 2:41 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
Co to znaczy świętować dzień "w powiązaniu z kalendarzem"?

To znaczy, że dla chrześcijan nie miało znaczenia co świętują w tym dniu poganie wg swojego kalendarza.
Barney napisał(a):
Nie ma na to żadnych dowodów, ani nawet wiarygodnych przesłanek.

Samo stwierdzenie "czcigodny dzień słońca", które Konstantyn użył w Dekrecie może być przesłanką. Poza tym na niektórych monetach z jego wizerunkiem przedstawiano go w towarzystwie boga Mitry. Tym Dekretem dzień wolny został wprowadzony jako święto Sol Invictus. Miało to guzik wspólnego z tym co świętowali chrześcijanie.
Barney napisał(a):
To żywcem wyjęte z wypocin ludzi usiłujących udowodnić, że Jezus był kopią Mitry.

To pokazuje, że zwyczajnie mitologizujesz chrześcijaństwo.
Barney napisał(a):
Serio @Gregor, nie trzeba napełniać się Duchem, bo już jest gotowe, skoro wypowiedziałeś raz jakieś-tam słowa inicjacji?

Napełnianie Duchem to zupełnie coś innego niż zapieczętowanie Duchem.
Nie myl tych dwóch rzeczy.
Parafrazując Ciebie:
Cytuj:
gdybyś na serio czytał Biblię szukając w niej nauki (a nie potwierdzenia tego, co Ci wciśnięto w rzymskim Kościele) to byś o tym wiedział.


Śr lip 12, 2023 11:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Brandeisbluesky napisał(a):
Gregor,
Jak chcesz kogoś przekonać do swojego rozumienia Twojej wiary, to może spróbuj ze Scottem Hahn'em - byłym protestantem, który nawrócił się na katolicyzm. Mnie nie przekonasz.

Ja tylko przytoczyłem to co jest w Biblii nauczaniem apostolskim. Jeśli ono Cię nie przekonuje to ok. - przyjmuję do wiadomości.
Brandeisbluesky napisał(a):
Wydaje mi się, że kapłani zachęcają do komunii duchowej głównie tych wiernych, którzy korzystają z transmisji. Przed epidemią COVID-19 prawie mi się nie zdarzało korzystać z transmisji Mszy Świętej, a będąc w kościele, jeśli jestem w stanie łaski uświęcającej, przystępuję do Stołu Pańskiego.

Skoro komunia duchowa jest równoważna z tą w formie przyjęcia hostii, to czy Katolik ma prawo wyboru co do formy?
Czyli: w najbliższą niedzielę pójdę do kościoła i przystąpię do komunii, a za 2 tygodnie przyjmę duchowo?
Możecie tak decydować i praktykować?


Cz lip 13, 2023 12:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Co to znaczy świętować dzień "w powiązaniu z kalendarzem"?

To znaczy, że dla chrześcijan nie miało znaczenia co świętują w tym dniu poganie wg swojego kalendarza.
Zwłaszcza, że niczego nie świętowali.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Nie ma na to żadnych dowodów, ani nawet wiarygodnych przesłanek.

Samo stwierdzenie "czcigodny dzień słońca", które Konstantyn użył w Dekrecie może być przesłanką. Poza tym na niektórych monetach z jego wizerunkiem przedstawiano go w towarzystwie boga Mitry. Tym Dekretem dzień wolny został wprowadzony jako święto Sol Invictus. Miało to guzik wspólnego z tym co świętowali chrześcijanie.
Nic podobnego.
Czy gdy czytasz, że w Wielkiej Brytanii wolny jest dzień Sunday ( niedziela, a językowo "dzień Słońca" to powiesz, że brytyjczycy świętują w tym dniu Słońce?)
Bzdura.
Dzień wolny nie został wprowadzony jako "święto Sol Invictus", ani nawet nie "święto Słońca" tylko w dniu nazywanym w Cesarstwie Rzymskim "dniem Słońca". Mówi o tym jasno dekret Konstantyna (który podobno czytałeś...) powołując się również na Opatrzność (pojęcie nie znane w pogaństwie):
Dekret Konstantyna napisał(a):
„W czcigodny dzień słońca (venerabilis dies solis) odpoczywać będą wszyscy sędziowie, ludność miasta i przedsiębiorstwa wszystkich branż. Ludność wiejska niech jednak uprawia rolnictwo swobodnie i bez przeszkód, gdyż często zdarza się, że nie ma lepszego dnia na sianie zboża lub sadzenie winorośli; bo korzyść, którą dała Opatrzność niebieska, nie powinna być oddawana przez wybór czasu”


Cytuj:
Barney napisał(a):
To żywcem wyjęte z wypocin ludzi usiłujących udowodnić, że Jezus był kopią Mitry.

To pokazuje, że zwyczajnie mitologizujesz chrześcijaństwo.
To pokazuje, że rzucasz zarzuty plotąc byle co ;)
Cytuj:
Barney napisał(a):
Serio @Gregor, nie trzeba napełniać się Duchem, bo już jest gotowe, skoro wypowiedziałeś raz jakieś-tam słowa inicjacji?

Napełnianie Duchem to zupełnie coś innego niż zapieczętowanie Duchem.
Nie myl tych dwóch rzeczy.
Pisałeś w polemice o napełnianiu, więc nie ściemniaj po raz kolejny.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lip 13, 2023 10:43 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
Nic podobnego.
Czy gdy czytasz, że w Wielkiej Brytanii wolny jest dzień Sunday ( niedziela, a językowo "dzień Słońca" to powiesz, że brytyjczycy świętują w tym dniu Słońce?)

Chyba żartujesz tym rozumowaniem?
Nie chodzi o dziś co świętują tylko o historyczną tradycję dnia wolnego, wywodzącą się z Dekretu.
Barney napisał(a):
Dzień wolny nie został wprowadzony jako "święto Sol Invictus", ani nawet nie "święto Słońca" tylko w dniu nazywanym w Cesarstwie Rzymskim "dniem Słońca". Mówi o tym jasno dekret Konstantyna (który podobno czytałeś...) powołując się również na Opatrzność (pojęcie nie znane w pogaństwie):

Opatrzność to termin wieloznaczny i bezosobowy.
Znów mitologizujesz chrześcijaństwo.
Zastanów się z jakiego powodu ustanowiono dzień wolny w Dies Solis? Dla ułatwienia: chrześcijanie nie czcili Słońca.
Barney napisał(a):
Pisałeś w polemice o napełnianiu, więc nie ściemniaj po raz kolejny.

Pisałem o:
Gregor napisał(a):
Każdy kto narodził się na nowo został zapieczętowany Duchem Świętym, który jest także nazwany Duchem Chrystusowym (...)

O tym pisałem, więc Ty nie ściemniaj koleżko sympatyczny. ;)

A tak przy okazji może wskaż mi nauczanie apostolskie, które mówi o napełnianiu się przez wierzących Duchem Św.?
Zaskocz mnie kreatywną interpretacją wersetów.
Pomijam Dz. Ap., bo tam inicjatywa i działanie leżało po stronie Pana Boga.


So lip 15, 2023 12:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Nic podobnego.
Czy gdy czytasz, że w Wielkiej Brytanii wolny jest dzień Sunday ( niedziela, a językowo "dzień Słońca" to powiesz, że brytyjczycy świętują w tym dniu Słońce?)

Chyba żartujesz tym rozumowaniem?
Nie chodzi o dziś co świętują tylko o historyczną tradycję dnia wolnego, wywodzącą się z Dekretu.
Jest akurat odwrotnie - to dekret wywodził się ze świętowania niedzieli. Żaden z kultów pogańskich - wbrew temu co się Ci wydaje - nie święcił wówczas niedzieli.
Co właściwie kończy sprawę Twoich imaginacji.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Dzień wolny nie został wprowadzony jako "święto Sol Invictus", ani nawet nie "święto Słońca" tylko w dniu nazywanym w Cesarstwie Rzymskim "dniem Słońca". Mówi o tym jasno dekret Konstantyna (który podobno czytałeś...) powołując się również na Opatrzność (pojęcie nie znane w pogaństwie):

Opatrzność to termin wieloznaczny i bezosobowy.
Przeciwnie, to termin chrześcijański. Źródła mówią, że w chrześcijaństwie Konstantyna najbardziej zadziwiała koncepcja, ze Bóg widzi wszystko i wie o wszystkim.
Cytuj:
Znów mitologizujesz chrześcijaństwo.
Nie. W przeciwieństwie do Ciebie po prostu znam historię tego okresu i to nieźle (potrzebowałem tego do książki.
Cytuj:
Zastanów się z jakiego powodu ustanowiono dzień wolny w Dies Solis? Dla ułatwienia: chrześcijanie nie czcili Słońca.
To bardzo proste: Ponieważ to był edykt państwowy, a w cesarstwie dniem Słońca nazywano niedzielę. Nie było innej nazwy.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Pisałeś w polemice o napełnianiu, więc nie ściemniaj po raz kolejny.

Pisałem o:
Gregor napisał(a):
Każdy kto narodził się na nowo został zapieczętowany Duchem Świętym, który jest także nazwany Duchem Chrystusowym (...)

O tym pisałem, więc Ty nie ściemniaj koleżko sympatyczny. ;)
OK, masz rację, sorry, pisałeś o zapieczętowaniu.

Cytuj:
A tak przy okazji może wskaż mi nauczanie apostolskie, które mówi o napełnianiu się przez wierzących Duchem Św.?
Zaskocz mnie kreatywną interpretacją wersetów.
Pomijam Dz. Ap., bo tam inicjatywa i działanie leżało po stronie Pana Boga.
[/quote]Inicjatywa zawsze pochodzi od Boga. A cytat już podawałem:
Ef 5:18-19 ""I nie upijajcie się winem, bo to jest [przyczyną] rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie psalmami i hymnami, i pieśniami pełnymi ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach."
[/color]

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 16, 2023 3:44 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
Jest akurat odwrotnie - to dekret wywodził się ze świętowania niedzieli. Żaden z kultów pogańskich - wbrew temu co się Ci wydaje - nie święcił wówczas niedzieli.
Co właściwie kończy sprawę Twoich imaginacji.

Może za wyjątkiem kultu Mitry - boga solarnego.
Poza tym "czcigodny dzień Słońca" to nie jest termin chrześcijański odnoszący się do zmartwychwstania.
To w zasadzie kończy sprawę Twojego mitologizowania chrześcijaństwa.
Jednak rzeczywiście nie ma tu o co kruszyć kopii.
Barney napisał(a):
W przeciwieństwie do Ciebie po prostu znam historię tego okresu i to nieźle (potrzebowałem tego do książki.

To zależy z jakich źródeł korzystałeś.
Wszystko zależy tu od interpretacji gdyż historia nie jest nauką ścisłą.
Barney napisał(a):
Przeciwnie, to termin chrześcijański. Źródła mówią, że w chrześcijaństwie Konstantyna najbardziej zadziwiała koncepcja, ze Bóg widzi wszystko i wie o wszystkim.

To nie zmienia faktu, że mógł bezosobowy termin "opatrzności" odnieść do czczonego przez siebie Mitry. Mitra jako władca ładu, panował nad zmianami kosmicznymi, strzegł porządku społecznego, chronił majestat królewski i występował jako sędzia w zaświatach. Czyli de facto widział wszystko i czuwał nad porządkiem. Wypisz, wymaluj - opatrzność.

Konstantyn jako Pontifex maximus sprawował pieczę nad wszystkimi religiami/kultami w cesarstwie i zależało mu na spokoju wewnętrznym państwa. Dekret tak został napisany, że pasował poganom i chrześcijanom - ot polityka.


N lip 16, 2023 5:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Jest akurat odwrotnie - to dekret wywodził się ze świętowania niedzieli. Żaden z kultów pogańskich - wbrew temu co się Ci wydaje - nie święcił wówczas niedzieli.
Co właściwie kończy sprawę Twoich imaginacji.

Może za wyjątkiem kultu Mitry - boga solarnego.
Nie. Bez tego wyjątku.
Cytuj:
Poza tym "czcigodny dzień Słońca" to nie jest termin chrześcijański odnoszący się do zmartwychwstania.
Nie. To po prostu nazwa niedzieli w państwie, w którym dekret został wydany.
Cytuj:
Barney napisał(a):
W przeciwieństwie do Ciebie po prostu znam historię tego okresu i to nieźle (potrzebowałem tego do książki.

To zależy z jakich źródeł korzystałeś.
Wszystko zależy tu od interpretacji gdyż historia nie jest nauką ścisłą.
Ze źródeł z epoki. Które zresztą cytuję w swojej książce.
I nie, nie wszystko zależy od interpretacji. Więcej zależy od faktów, o których najwyraźniej nie masz pojęcia.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Przeciwnie, to termin chrześcijański. Źródła mówią, że w chrześcijaństwie Konstantyna najbardziej zadziwiała koncepcja, ze Bóg widzi wszystko i wie o wszystkim.

To nie zmienia faktu, że mógł bezosobowy termin "opatrzności" odnieść do czczonego przez siebie Mitry.
Jaaasne. Albo do Manitou. Albo do Allacha. Nie ośmieszaj się.
Zresztą w chwili wydania dekretu dawno kult Mitry miał już za sobą. Jesli interesują Cię szczegóły, zapraszam: http://analizy.biz/marek1962/konstantyn.pdf
Cytuj:
Mitra jako władca ładu, panował nad zmianami kosmicznymi, strzegł porządku społecznego, chronił majestat królewski i występował jako sędzia w zaświatach. Czyli de facto widział wszystko i czuwał nad porządkiem. Wypisz, wymaluj - opatrzność.
Konfabulujesz. Nie używano tego terminu w kulcie Mitry. Co więcej, Mitra nie był wszechwiedzący, więc związek z Opatrznością żaden.

Cytuj:
Konstantyn jako Pontifex maximus sprawował pieczę nad wszystkimi religiami/kultami w cesarstwie i zależało mu na spokoju wewnętrznym państwa.
To prawda.
Cytuj:
Dekret tak został napisany, że pasował poganom i chrześcijanom - ot polityka.
Nie. Nie było wówczas kultu pogańskiego świętującego niedzielę.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 16, 2023 8:31 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
To po prostu nazwa niedzieli w państwie, w którym dekret został wydany.

Tak więc ustanowienie dnia wolnego nie było w żaden sposób powiązane z chrześcijaństwem. Dobrze, że do tego doszedłeś.
Barney napisał(a):
Nie używano tego terminu w kulcie Mitry. Co więcej, Mitra nie był wszechwiedzący, więc związek z Opatrznością żaden.

Z tego w jakim zakresie sprawował rządy można wyciągnąć inny wniosek.


Pn lip 17, 2023 12:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
To po prostu nazwa niedzieli w państwie, w którym dekret został wydany.

Tak więc ustanowienie dnia wolnego nie było w żaden sposób powiązane z chrześcijaństwem. Dobrze, że do tego doszedłeś.
Po co te głupie sztuczki, mające coś mi wmówić?
Oczywiście, że było związane z chrześcijaństwem i było realizacją tego, co robili chrześcijanie. Nikt inny nie świętował wówczas niedzieli.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Nie używano tego terminu w kulcie Mitry. Co więcej, Mitra nie był wszechwiedzący, więc związek z Opatrznością żaden.

Z tego w jakim zakresie sprawował rządy można wyciągnąć inny wniosek.
Kto sprawował rządy? Mitra? Co ty pleciesz?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lip 17, 2023 10:26 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
Oczywiście, że było związane z chrześcijaństwem i było realizacją tego, co robili chrześcijanie. Nikt inny nie świętował wówczas niedzieli.

No proszę Cię...
Dekret ustanawia dniem wolnym Dies Solis i tu nie ma żadnego odniesienia do tego co w tym dniu czynili chrześcijanie - wyznawcy jednej z wielu religii cesarstwa.
dekret sprytnie zadowala i pogan i chrześcijan - to zwykły zabieg polityczny.
Mitologizujesz i interpretujesz fakty z Dekretu.
Barney napisał(a):
Kto sprawował rządy? Mitra? Co ty pleciesz?

No to zacytuję co napisałem w kwestii rządów rządów:
Gregor napisał(a):
Mitra jako władca ładu, panował nad zmianami kosmicznymi, strzegł porządku społecznego, chronił majestat królewski i występował jako sędzia w zaświatach. Czyli de facto widział wszystko i czuwał nad porządkiem. Wypisz, wymaluj - opatrzność.


Wt lip 18, 2023 12:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Oczywiście, że było związane z chrześcijaństwem i było realizacją tego, co robili chrześcijanie. Nikt inny nie świętował wówczas niedzieli.

No proszę Cię...
Dekret ustanawia dniem wolnym Dies Solis i tu nie ma żadnego odniesienia do tego co w tym dniu czynili chrześcijanie - wyznawcy jednej z wielu religii cesarstwa.
A czemu miałoby być? To dokument państwowy.
Cytuj:
dekret sprytnie zadowala i pogan i chrześcijan - to zwykły zabieg polityczny.
A w jaki sposób "zadowala pogan", skoro poganie NIE święcili wówczas niedzieli?

Cytuj:
Barney napisał(a):
Kto sprawował rządy? Mitra? Co ty pleciesz?

No to zacytuję co napisałem w kwestii rządów rządów:
Gregor napisał(a):
Mitra jako władca ładu, panował nad zmianami kosmicznymi, strzegł porządku społecznego, chronił majestat królewski i występował jako sędzia w zaświatach. Czyli de facto widział wszystko i czuwał nad porządkiem. Wypisz, wymaluj - opatrzność.
Wybacz, ale nawet nie skomentuję - albo jesteś ignorantem, albo piszesz w złej woli.
"Bogowie" pogańscy nie byli wszechwiedzący - to elementarz.

Powtórzę tylko - sformułowanie "Opatrzność", użyte w dekrecie, jest terminem chrześcijańskim.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lip 18, 2023 8:51 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
A czemu miałoby być? To dokument państwowy.

W nim jednak pojawia się bezosobowy termin religijny - "opatrzność" ponoć ściągnięty od chrześcijaństwa. Czy jednak rzeczywiście? O tym za chwilę.
Skoro, jak twierdzisz, na ustanowienie dnia wolnego miało wpływ to, co świętowało chrześcijaństwo, to Konstantym mógł swobodnie użyć równolegle obok Dies Solis terminu Dies Dominica (Dzień Pański).
Nic jednak takiego nie miało miejsca co kolejny raz wskazuje, że na ustanowienie dnia wolnego nie miało chrześcijaństwo wpływu - co tak bardzo Ci nie pasuje.
Barney napisał(a):
A w jaki sposób "zadowala pogan", skoro poganie NIE święcili wówczas niedzieli?

W taki, że Dekret nie faworyzował żadnej religii i wszyscy bez względu na to w co wierzyli po równo dostali dzień wolny.
Nastąpiła tu przy okazji korelacja między świętowaniem chrześcijan, świętowaniem wyznawców Mitry a decyzją Dekretu.
Barney napisał(a):
Wybacz, ale nawet nie skomentuję - albo jesteś ignorantem, albo piszesz w złej woli.
"Bogowie" pogańscy nie byli wszechwiedzący - to elementarz.

Nie byli bo nikt tak tego wprost nie stwierdził?
Owszem niektórzy mieli wąskie specjalizacje.
Wystarczy jednak trochę pomyśleć Barney.
Skoro Mitra miał takie atrybuty jak:
- władza nad kosmosem
- władza nad porządkiem społecznym
- ochrona majestatu królewskiego
- sprawowanie sądu w zaświatach
to z nich jasno wyłania się potrzeba posiadanie wszechwiedzy i mocy w tych obszarach czyli w istocie nad każdą sferą istnienia.
Proste? - proste.
Barney napisał(a):
Powtórzę tylko - sformułowanie "Opatrzność", użyte w dekrecie, jest terminem chrześcijańskim.

No cóż, jak widzę to czas na zdemitologizowanie Twojego przekonania.
Może trochę informacji w tej kwestii dla Ciebie.

W starożytności greckie zagadnienie opatrzności należało do sfery
religii i wiązane było z zawartym w mitologii przekonaniem o opiece bóstw
nad światem, człowiekiem i państwami. W każdym przypadku była ona jednak ograniczona przez konieczność ([móira]) konkretnego działania.
Źródła filozoficznego namysłu nad opatrznością Bożą widać w myśli Sokratesa, który podkreślał opiekę bogów nad człowiekiem. Kwestie te podjęli też Ksenofont i Platon.
U Platona, który posługiwał się już terminem [gr. prónoia ], opatrzność związana została z opieką, jaką nad rzeczywistością roztacza Demiurg, wprowadzając porządek w chaos materii.
W myśli hellenistycznej opatrzność odnoszona była głównie do relacji, jaka
istnieje między Bytem Pierwszym a światem.

Jak widzisz chrześcijaństwo nie było pierwsze w tej kwestii.
Byłeś więc aż do dziś w błędzie, ale teraz wiedzę masz uzupełnioną.

Poza tym "opatrzność" to termin na tyle bezosobowy, że można to sformułowanie przypiąć do Mitry ze względu na jego atrybuty, co Konstantym mógł skwapliwie wykorzystać w Dekrecie, bo termin pasował wszystkim.
Polityka wymaga sprytu.


Wt lip 18, 2023 7:55 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL