Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:48 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Rozwój duchowy 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Rozwój duchowy
Czym jest dla Was rozwój duchowy? Tyle jest na rynku propozycji rozwoju osobistego, że można się pogubić. Różne szkoły, terapie, wspólnoty. Skąd wiadomo, że się rozwijam?


So gru 05, 2020 3:05 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Modlitwa, czytanie Pisma Św., słuchanie (czytanie) mądrych ludzi interpretujących Pismo Św. I.. to tyle mniejwięcej.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So gru 05, 2020 4:36 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
PeterW napisał(a):
Modlitwa, czytanie Pisma Św., słuchanie (czytanie) mądrych ludzi interpretujących Pismo Św. I.. to tyle mniejwięcej.
Czy rozwój duchowy opisywane przez Ciebie, musi prowadzić do rozwoju moralnego? Jeśl i tak, to jak to ma się wyrażać?


So gru 05, 2020 5:40 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Rozwój duchowy ma zaprowadzić cię do zbawienia. Jak to uczynisz bez rozwoju moralnego? Rozwój moralny to za mało, by osiągnąć zbawienie...no chyba, że w Kościele otwartym, który definiuje wiarę na poziomie pragnień człowieka. Nie ma tu piekła, nie ma więc i grzechu, czyli zbyteczny jest rozwój moralny oparty na trwałych punktach odniesienia. Wystarczy taki rodzaj rozwoju, by ci było miło i byś był też miły dla innych, na poziomie etycznym etyki sytuacyjnej. Rozwój osobisty ukierunkowany jest też na inny cel niż zbawienie, przynajmniej wg definicji, które znam.


So gru 05, 2020 6:20 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
merss napisał(a):
Rozwój duchowy ma zaprowadzić cię do zbawienia. Jak to uczynisz bez rozwoju moralnego? Rozwój moralny to za mało, by osiągnąć zbawienie...no chyba, że w Kościele otwartym, który definiuje wiarę na poziomie pragnień człowieka. Nie ma tu piekła, nie ma więc i grzechu, czyli zbyteczny jest rozwój moralny oparty na trwałych punktach odniesienia. Wystarczy taki rodzaj rozwoju, by ci było miło i byś był też miły dla innych, na poziomie etycznym etyki sytuacyjnej. Rozwój osobisty ukierunkowany jest też na inny cel niż zbawienie, przynajmniej wg definicji, które znam.
Samo czytanie Biblii, modlitwy itd nie oznaczają jeszcze, ze się rozwijam duchowo? A co z tymi, którzy mi mówią, że oni tego nie robią i nie potzrebują, ale rozwijają się moralnie i emocjonalnie. Chodzi mi o to, czy istnieje obiektywne kryterium rozwoju duchowego i moralnego? Wielu redukuje to do osobistych odczuć i wrazeń.


So gru 05, 2020 7:24 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Mamy klasyfikację cnót, tu spoglądamy. Musisz jednak mieć wgląd w siebie i widzieć wady, by móc pracować nad cnotami. Na poziomie moralnym to charakterystyka człowieka dojrzałego, też są podane skladowe.
Musi pomóc ktoś z zewnątrz. Modlitwy, lektura PŚ, życie sakramentalne to środki prowadzace do celu lub zatracenia. Można te wykorzystać roztropnie lub wpaść w iluzję religijną.


So gru 05, 2020 7:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Orfeusz napisał(a):
Czym jest dla Was rozwój duchowy? Tyle jest na rynku propozycji rozwoju osobistego, że można się pogubić. Różne szkoły, terapie, wspólnoty. Skąd wiadomo, że się rozwijam?

Aby rozwijać się duchowo, Twój duch musi być żywy poprzez usprawiedliwienie/zbawienie/ nowe narodzenie, a potem rozwój.

Rozwój duchowy jest wynikiem osobistego poznawania Jezusa poprzez modlitwę (rozmowę z Nim), czytanie Biblii, gdyż jest ona żywym słowem, które wykonuje pracę w naszym duchu, umyśle, sercu. Dzięki niej możemy wykrywać błędy, poprawiać sposób myślenia i działania.

Jeśli dasz się w tym prowadzić Duchowi Św., to będziesz rozwijał się i zauważysz progres w swoim życiu duchowym. W Twoim życiu powinny zatem z czasem pojawiać się owoce Ducha: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość.
Takie są m.in. wyznaczniki rozwoju duchowego.


So gru 05, 2020 10:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Tia...a sposoby różnicowania DŚ od ducha tego świata? A sposoby róznicowania natchnień DŚ od złudzeń? Kto jest arbitrem? Ja siam i moje 'czucie'!
PŚ można czytać także na własną zgubę i to też mamy w Piśmie. Katolicka duchowość to duchowość oparta o rozum i doświadczenie wielu nauczycieli duchowości. Podawali więc i przeszkody, zasadzki. Nauczali nie tylko o natchnieniach, ale i złudzeniach oraz iluzji religijnej.
Postęp w duchowości to nie samosiemrobi, ale wiedza i współpraca z łaską, przede wszystkim sakramentalną.
Antychryst wielu porwie, zwiedzie także wybranych. Nie jest więc to takie proste z maszerowaniem właściwą drogą.
Inna jest jednak duchowość katolicka i protestancka, bo oparte na różnych antropologiach. Inne rozumienie Boga i Pism skutkuje inną moralnością.
Nie wiem więc dlaczego katolik zakłada tutaj temat. Mogę zrozumieć jako ciekawość i cele poznawcze, ale nic głębszego.


So gru 05, 2020 10:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
merss
Cytuj:
Tia...a sposoby różnicowania DŚ od ducha tego świata? A sposoby róznicowania natchnień DŚ od złudzeń? Kto jest arbitrem? Ja siam i moje 'czucie'!PŚ można czytać także na własną zgubę i to też mamy w Piśmie.
Trafne uwagi.
Cytuj:
Mogę zrozumieć jako ciekawość i cele poznawcze, ale nic głębszego.
Cel poznawczy - to dla mnie coś głębszego.


N gru 06, 2020 12:09 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Gregor
Cytuj:
Jeśli dasz się w tym prowadzić Duchowi Św., to będziesz rozwijał się i zauważysz progres w swoim życiu duchowym. W Twoim życiu powinny zatem z czasem pojawiać się owoce Ducha: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość.
Takie są m.in. wyznaczniki rozwoju duchowego.
Kto ma to oceniać?


N gru 06, 2020 12:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Jedynym cele rozwoju duchowego jest upodobnienie się do Boga. Tylko w ten sposób możliwa będzie jedność z Nim.
Nie wolno nam się zatrzymać na tym, co proponuje Gregor - tj. na odkupieniu. To zaledwie usunięcie przeszkody do Jedności.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N gru 06, 2020 12:24 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Barney napisał(a):
Jedynym cele rozwoju duchowego jest upodobnienie się do Boga. Tylko w ten sposób możliwa będzie jedność z Nim.
Nie wolno nam się zatrzymać na tym, co proponuje Gregor - tj. na odkupieniu. To zaledwie usunięcie przeszkody do Jedności.
:brawo:


N gru 06, 2020 12:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Orfeusz napisał(a):
Kto ma to oceniać?

Duch Św. to realna osoba. On Ci pokaże wzorce, do których będziesz mógł przyrównać swój rozwój duchowy. Owoce Ducha masz jasno określone, więc sprawdzenie jak się objawiają w Twoim życiu, nie będzie takie trudne.
Wraz z rozwojem będziesz nabierał mądrości duchowej do rozeznawania. Spokojnie - zaufaj Duchowi Jezusa Chrystusa.
merss napisał(a):
Tia...a sposoby różnicowania DŚ od ducha tego świata? A sposoby róznicowania natchnień DŚ od złudzeń? Kto jest arbitrem? Ja siam i moje 'czucie'!

Arbitrem jest Ten, który wprowadza we wszelką prawdę. Wg słów Jezusa Duch poucza o wszystkim.
merss napisał(a):
PŚ można czytać także na własną zgubę i to też mamy w Piśmie. Katolicka duchowość to duchowość oparta o rozum i doświadczenie wielu nauczycieli duchowości. Podawali więc i przeszkody, zasadzki. Nauczali nie tylko o natchnieniach, ale i złudzeniach oraz iluzji religijnej.

Zanim pojawili się ci nauczyciele, to wszystko co potrzebne do wzrostu duchowego zostało opisane na kartach Biblii. Choćby ostrzeżenie, aby nie mieszać duchowości z filozofią czy intelektualną iluzją, bo to prowadzi na bezdroża błędu [Kol.2.8].
Biblia to najlepszy pokarm dla wzrostu duchowego, a Jezus dał obietnicę, że jeśli prosisz o chleb, to Bóg nie da Ci kamienia. To kwestia wiary/zaufania w Bożą opiekę nad swoim dzieckiem.
merss napisał(a):
Antychryst wielu porwie, zwiedzie także wybranych. Nie jest więc to takie proste z maszerowaniem właściwą drogą.

Precyzyjnie: Zły będzie się starał o ile można zwieść wybranych, ale dla przeciwwagi Jezus powiedział, że nikt Jego owiec nie wyrwie z ręki Ojca/Jego ręki. To chyba wystarczające zapewnienie - nie sądzisz?
merss napisał(a):
Inna jest jednak duchowość katolicka i protestancka, bo oparte na różnych antropologiach. Inne rozumienie Boga i Pism skutkuje inną moralnością.

Ja dostrzegam jeszcze duchowość i moralność biblijną wypływające z prawdy Ewangelii, bo one mają gwarancję życia wiecznego.
merss napisał(a):
Nie wiem więc dlaczego katolik zakłada tutaj temat. Mogę zrozumieć jako ciekawość i cele poznawcze, ale nic głębszego.

No ty chyba powinnaś wiedzieć, że bez konfrontacji z różnymi punktami widzenia nie ma mowy o rozwoju?
Orfeusz miał jak widać chęć, a może i odwagę szukać poza katolickim podwórkiem. Brawo on.
Barney napisał(a):
Nie wolno nam się zatrzymać na tym, co proponuje Gregor - tj. na odkupieniu. To zaledwie usunięcie przeszkody do Jedności.

Ja od odkupienia zacząłem - to początek duchowego życia, rozwoju i dążenia do doskonałości wg wzoru w Jezusie, co ma doprowadzić do jedności w Bogu - na co też zwróciłeś uwagę.


N gru 06, 2020 1:34 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Lejesz wodę waść, tymczasem rozwój duchowy to program i to konkretny. Trzeba najpierw poznać siebie, by wiedzieć w jaki sposób upodabniać się do Jezusa. Proponuje się nam dziś dwie szkoły i to w ramach samego katolicyzmu; jedna na skróty jako zafascynowanie protestantyzmem. Przed chwilą usłyszałam w homilii, że droga do celu ograniczona jest dwoma krawężnikami; jeden to miłość do Boga a drugi to miłość do drugiego człowieka, tego który jest najbliżej. Obcego łatwo kochać. Cel jednak wymaga doboru środków a to są już konkrety. Niektórzy ludzie dostali naturę anielską, inni zadziorną. Jedni dostali doskonałe wychowanie, inni antywychowanie. Niektórzy idą zawsze wyznaczonym szlakiem, inni wypadli poza krawężniki. Potrzebują więc innych konkretów, by realizować dojrzałość duchową. Ta dojrzałość tworzy sieć z dojrzałością społeczną i moralną; wszystkie wymagają wzrostu.
Jeśli chcemy czytać ewangelie przez okulary terapeuty psychologa to można; wiedza psychologiczna zostaje wprzęgnięta w podpatrywanie działań terapeutycznych Jezusa. A. Grun podaje przykłady. I znów trzeba umieć przełożyć metody lecznicze Jezusa w praktykę terapeutyczną. Niektórzy skorzystają z takiego podejścia. Musza mieć wiedzę, by nie zniekształcić przekazu ewangelicznego.
Ja rozumiem istotę pytania w watku jako pytanie o celową formację a nie rozwój dokonujący się mimochodem, bez wnikania w zawiłości metodologiczne. To zapytanie o siebie: jak iść w tym chaosie różnych i sprzecznych przekazów? Co jest prawdą a co jej imitacją?


N gru 06, 2020 11:33 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwój duchowy
Ale to wszystko zalezy od srodowiska.
Srodowisko potrafi zniszczyc wszystko dookola, nawet samo srodowisko biologiczne, w ktorym zyje i w ktorym duchowe, prawie ze nie istnieje.


N gru 06, 2020 10:20 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL