Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:13 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna strona
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
smz napisał(a):
sahcim napisał(a):
Świętość tak...

Jakiś dowód ?
Nie ma w Kościele świętych, którzy byli chorzy psychicznie...
Cytuj:
Nie, no według Twojej logiki, gdy wydarzy Ci się stłuczka powinieneś się modlić i rozeznać, czy dzwonić najpierw na Policję czy do towarzystwa ubezpieczeniowego.
No I Po co ta złośliwość...chciałem się tylko przekonać czy twoje "bądź wola Twoja" obejmuje także np stłuczkę spowodowaną przez ciebie, a która nauczyła cię żeby ostrożniej jeździć...
Cytuj:
Nie ma takiej opcji by upodobnić się do Jezusa całkowicie, bo On ma naturę boską
Tak, ale ma też ludzką i o tym była mowa...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr sie 12, 2020 4:11 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Zuben Ninja napisał(a):
To tylko od nas zależy jakie decyzje podejmiemy w życiu
Dobre decyzje, tzn zgodne z wolą Bożą dla nas są wynikiem działania w nas Łaski uświęcającej...
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.

Wiem, że Bóg może nas natchnąć dobrymi myślami, które mogą wpłynąć na nasze decyzje ale i tak ostateczne decyzje to jednak my podejmujemy.


Śr sie 12, 2020 5:50 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Na twój wpis Jockey nie odpowiadam, bo znowu widzę w nim przypisywanie moim wypowiedziom czegoś, co z nich nie wynika...

Jak najbardziej wynika ale cóż rozumiem dlaczego uciekasz. Argumentów brakuje.
kosa000 napisał(a):
Wydaje mi się, że mówienie o tym ,że Bóg ma dla nas rozpisany scenariusz czy plan jest sporym nadużyciem. Bóg nie przydziela nam ról, które my mamy odgrywać, bo wtedy moglibyśmy się niee zgodzić na swoją rolę i na tym ucierpiał by Boży plan.
masz racje dlatego uważam ze wola Boga to pragnienie zbawienia człowieka. A nie żeby ten człowiek przeżył takie a nie inne doświadczenia. Jak to mój znajomy teolog powiedział nie jest Bóg odpowiedzialny ze spotykasz w życiu idiotów. I jak ich już spotykasz to wola Boga jest abyś nimi nie pogardzał. Ale żebyś w miarę możliwości potrafił ich kochać.

kosa000 napisał(a):
Dla mnie jest to spore przegięcie także ze względu na II przykazanie
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy (Wj 20, 7; Pwt 5, 11).

Możesz jaśniej bo nie wiem czy dobrze cię rozumiem.
Ja uważam ze to przegięcie bo Bóg takimi detalami się nie zajmuje skoro sal nam wolność, Prawo miłości i Ducha Świetego.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sie 12, 2020 8:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jockey napisał(a):
sahcim napisał(a):
Na twój wpis Jockey nie odpowiadam, bo znowu widzę w nim przypisywanie moim wypowiedziom czegoś, co z nich nie wynika...

Jak najbardziej wynika ale cóż rozumiem dlaczego uciekasz. Argumentów brakuje.
Rozumiesz co chcesz rozumieć, a nie to, co wynika z zacytowanego tam przez ciebie mojego wpisu...poza tym przychylając się do sugestii Anawim
viewtopic.php?p=1177140#p1177140
założyłem osobny wątek, w którym osoby postronne będą mogły czytając ocenić czy relacja w której wybranka mając wybór kina, imprezy z przyjaciółmi czy fryzjera pyta gdzie ukochany chciałby z nią iść jest patologiczna...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr sie 12, 2020 8:19 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jockey napisał(a):
kosa000 napisał(a):
Dla mnie jest to spore przegięcie także ze względu na II przykazanie
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy (Wj 20, 7; Pwt 5, 11).

Możesz jaśniej bo nie wiem czy dobrze cię rozumiem.
Ja uważam ze to przegięcie bo Bóg takimi detalami się nie zajmuje skoro sal nam wolność, Prawo miłości i Ducha Świetego.
"Troska Opatrzności Bożej jest konkretna i bezpośrednia; obejmuje sobą wszystko, od rzeczy najmniejszych aż do wielkich wydarzeń świata i historii. " (KKK303)
Bóg ma pieczę nad wszystkim, także nad tymi najmniejszymi detalami i zdarza się, że nieraz te detale decydują o nawróceniu.
Ale trudno mi się zgodzić, jak ktoś w błahych sprawach typu "kawa czy herbata" chce rozeznać wolę Bożą (wzywa imienia Bożego). Dla mnie jest to przeciwko II przykazaniu.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Śr sie 12, 2020 10:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Ok to jednak prawie dobrze rozumiałem.
Niestety ale w niektórych ruchach charyzmatycznych spotkałem ludzi tak myślących. Zreszta nie tylko u charyzmatyków.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sie 12, 2020 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
kosa000 napisał(a):
"Troska Opatrzności Bożej jest konkretna i bezpośrednia; obejmuje sobą wszystko, od rzeczy najmniejszych aż do wielkich wydarzeń świata i historii. " (KKK303)
Bóg ma pieczę nad wszystkim, także nad tymi najmniejszymi detalami i zdarza się, że nieraz te detale decydują o nawróceniu.
Ale trudno mi się zgodzić, jak ktoś w błahych sprawach typu "kawa czy herbata" chce rozeznać wolę Bożą (wzywa imienia Bożego). Dla mnie jest to przeciwko II przykazaniu.
Co do pierwszej kwestii czyli konkretnej i bezpośredniej troski Opatrzności nad wszystkim (także rzeczami najmniejszymi, dla kogoś czczymi), to twoje słowa: zdarza się, że nieraz te detale decydują o nawróceniu.
mówią same za siebie.
W drugiej kwestii czyli wzywania imienia Bożego do czczych rzeczy polecam nauczanie biblisty ks. W. Węgrzyniaka https://wegrzyniak.com/biblista/srody-b ... ych-rzeczy

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr sie 12, 2020 11:51 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Co do pierwszej kwestii czyli konkretnej i bezpośredniej troski Opatrzności nad wszystkim (także rzeczami najmniejszymi, dla kogoś czczymi), to twoje słowa: zdarza się, że nieraz te detale decydują o nawróceniu.
mówią same za siebie.
Sachcim, sprecyzuj o co ci chodzi, bo być może nie zrozumiałeś moich intencji albo ja ciebie a nie chcę zbyt obszernie się rozpisywać.
Cytuj:
W drugiej kwestii czyli wzywania imienia Bożego do czczych rzeczy polecam nauczanie biblisty ks. W. Węgrzyniaka https://wegrzyniak.com/biblista/srody-b ... ych-rzeczy
W porządku, a ja polecam ci artykuł z niedzieli o rzeczach czczych :-D

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Cz sie 13, 2020 10:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
kosa000 napisał(a):
sahcim napisał(a):
Co do pierwszej kwestii czyli konkretnej i bezpośredniej troski Opatrzności nad wszystkim (także rzeczami najmniejszymi, dla kogoś czczymi), to twoje słowa: zdarza się, że nieraz te detale decydują o nawróceniu.
mówią same za siebie.
Sachcim, sprecyzuj o co ci chodzi, bo być może nie zrozumiałeś moich intencji albo ja ciebie a nie chcę zbyt obszernie się rozpisywać.
Chodziło mi o to, że (tak jak napisałeś) nieraz te detale, tzn wybór wizyty u fryzjera czy wybranie się do kina albo wyjście z przyjaciółmi owocują tym, że osoba spotkana np u fryzjera zaprzyjaźnia się z tą odczytującą woli Bożą w modlitwie i pod jej wpływem nawraca się (tak samo może być podczas wyboru wyjścia do kina czy innych "wypadów")...
kosa000 napisał(a):
sahcim napisał(a):
W drugiej kwestii czyli wzywania imienia Bożego do czczych rzeczy polecam nauczanie biblisty ks. W. Węgrzyniaka https://wegrzyniak.com/biblista/srody-b ... ych-rzeczy
W porządku, a ja polecam ci artykuł z niedzieli o rzeczach czczych :-D
Tak się składa, że po twojej rozmowie z Jockey'em wpisałem w Google czym jest wzywanie Boga do czczych rzeczy i przeczytałem to(a także z Mateusza pl,) ale uważam, że Autor odnosi się tam bardziej do kwestii obrazy uczuć religijnych, a nie tego o czym mówimy dlatego uznałem, że bardziej godne polecenia jest to, co zalinkowalem...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt sie 14, 2020 11:15 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Chodziło mi o to, że (tak jak napisałeś) nieraz te detale, tzn wybór wizyty u fryzjera czy wybranie się do kina albo wyjście z przyjaciółmi owocują tym, że osoba spotkana np u fryzjera zaprzyjaźnia się z tą odczytującą woli Bożą w modlitwie i pod jej wpływem nawraca się (tak samo może być podczas wyboru wyjścia do kina czy innych "wypadów")...
Napisałem tak, "Bóg ma pieczę nad wszystkim, także nad tymi najmniejszymi detalami i zdarza się, że nieraz te detale decydują o nawróceniu." w odpowiedzi do Jockeya, który pisał, że Bóg się takimi detalami nie zajmuje, ja uważam że zajmuje, stąd to co napisałem.
Nie oznacza to jednak, że ja mam zajmować się detalami (za wysokie progui :) ) i co raz zastanawiać się co Bóg chciał mi przez to powiedzieć. Nieraz znajomi mówią, że Bóg tak chciał, albo żee chciał nauczyć pokory itp. Do mnie to nie przemawia, podobnie jak to że ma dla mnie plan. Nie wiem jak tobie ale mnie nie narzuca żadnego planu, tylko mówi: jeśli chcesz... .

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Pt sie 14, 2020 9:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
kosa000 napisał(a):
Nieraz znajomi mówią, że Bóg tak chciał, albo żee chciał nauczyć pokory itp. Do mnie to nie przemawia, podobnie jak to że ma dla mnie plan.
To dziwne, bo wcześniej do Jockey'a gdy ten określał jako postawa niekatolicka wersję, że: wszystko Bóg przewidział i na wszystko ma swój plan odparłeś
kosa000 napisał(a):
Jest jak najbardziej katolicka

Cytuj:
Nie wiem jak tobie ale mnie nie narzuca żadnego planu, tylko mówi: jeśli chcesz...
Nikt nigdzie nie twierdził, że Pan Bóg narzuca się osobie będącej z Nim w bliskiej relacji z tym co przeznaczył dla niej w swoim Planie...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt sie 14, 2020 10:53 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
To dziwne, bo wcześniej do Jockey'a gdy ten określał jako postawa niekatolicka wersję, że: wszystko Bóg przewidział i na wszystko ma swój plan odparłeś
kosa000 napisał(a):
Jest jak najbardziej katolicka
Zgadza się,
pisząc że "wszystko Bóg przewidział" miałem na myśli, że z racji swej ponadczasowości Bóg wie (nie przewidział, tylko wie) co wydarzy się w przyszłości, natomiast słowo "plan" rozumiem w sensie odwiecznego zamysłu co wyjaśniłem trochę dalej, pisząc tutaj
Wydaje mi się, że mówienie o tym ,że Bóg ma dla nas rozpisany scenariusz czy plan jest sporym nadużyciem. Bóg nie przydziela nam ról, które my mamy odgrywać, bo wtedy moglibyśmy się niee zgodzić na swoją rolę i na tym ucierpiał by Boży plan.
Wolę roczej mówić o Opatrzności, odwiecznym Bożym zamyśle, który włącza w niego, wolną odpowiedź każdego człowieka. KKK600. Jest to zamysł który już uwwzględnia w sobie odpowiedź pozytywną bądź negatywną na łaskę, a przez to jest niezmienny.


Cytuj:
Nikt nigdzie nie twierdził, że Pan Bóg narzuca się osobie będącej z Nim w bliskiej relacji z tym co przeznaczył dla niej w swoim Planie...
Moim zdaniem Bóg nie tworzy scenariusza (Planu) dla osoby, tylko dostosowuje swój zamysł do scenariusza stworzonego przez (wolną w decyzjach ) osobę.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


So sie 15, 2020 12:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
kosa000 napisał(a):
Moim zdaniem Bóg nie tworzy scenariusza (Planu) dla osoby, tylko dostosowuje swój zamysł do scenariusza stworzonego przez (wolną w decyzjach ) osobę.

Jak zatem rozumiesz poniższy tekst [Obj.17.17]:Bóg bowiem natchnął serca ich, by wykonali jego postanowienie i by działali jednomyślnie, i oddali swoją władzę królewską zwierzęciu, aż wypełnią się wyroki Boże.
Czy to nie scenariusz Pana Boga?


So sie 15, 2020 12:58 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Jak zatem rozumiesz poniższy tekst [Obj.17.17]:Bóg bowiem natchnął serca ich, by wykonali jego postanowienie i by działali jednomyślnie, i oddali swoją władzę królewską zwierzęciu, aż wypełnią się wyroki Boże.
Czy to nie scenariusz Pana Boga?
Oczywiście jest to scenariusz Boga, który uwzględnia (w jakimś stopniu wymuszoną) odpowiedź stworzenia.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


So sie 15, 2020 9:13 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Wolą Bożą może być nawet wieczne potępienie człowieka. Bóg zna przyszłość i tak naprawdę codziennie stwarza, np. dusze ludzkie dopiero co poczętych ludzi. Stwarzając te dusze Bóg już wie i zawsze wiedział gdzie one trafią po śmierci ciała. Bóg stwarzając duszę nienarodzonego jeszcze człowieka, ale zabitego w skutek aborcji, wiedział od zawsze, że w przypadku tego człowieka to tak się skończy. Nie wiemy dlaczego Bóg tak postępuje. Musimy wierzyć, że jest w tym jakiś cel i że to nie jest bez sensu. To co po ziemsku wydaje nam się bez sensu, po niebiańskiemu może mieć wielki sens.

Wola Boża jest niezmienna w tym sensie, że On od zawsze wie co zrobi w przyszłości. On nawet wie, że w pewnym momencie zmieni zdanie. My ludzie nie wiemy i nie możemy przewidzieć tego, że w pewnym momencie naszego życia zmienimy zdanie na jakiś temat. Bóg to potrafi. Tylko że Bóg nie musi zmieniać zdania, bo wszystko wie. Natomiast człowiek pod wpływem zdobywanej wiedzy, a raczej wiary w zdobytą przez siebie wiedzę, zmienia zdanie.

Bóg, mimo że wszystko wie, to nie jest wszechmogący w sensie dosłownym. Oczywiście wierzymy w Boga Wszechmogącego, ale ta wszechmoc też jest ograniczona przez samego Boga. Np. Bóg nie może stworzyć kwadratowego koła.


Pt wrz 11, 2020 11:13 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL