Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:54 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Następna strona
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr paź 08, 2014 3:54 pm
Posty: 3
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy wola Boga jest niezmienna?
Ewangelia naucza, że Bóg da nam wszystko o cokolwiek poprosimy w pełnej wiary modlitwie, ale pod warunkiem że to będzie zgodne z Jego wolą. W innym zaś miejscu zachęca nas abyśmy byli w modlitwie wytrwali, wręcz natarczywi (Łuk.11,5-8, Mk.11,24-26, Łuk.18, 2-8). Po cóż zatem prosić Boga o cokolwiek jeżeli i tak dzieje się wszystko według Jego wcześniej ustalonej woli? Czy modlitwa nasza może zmienić Bożą wolę? czy jest ona niezmienna.


Pt lip 03, 2020 8:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gdzieś to niedawno widziałam. Wiem, tutaj, po sąsiedzku, ten sam motyw, w tej chwili 35 wypowiedzi:
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f ... 3&t=412413.


Pt lip 03, 2020 11:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Bardzo ciekawy temat.

Wola Boga oczywiście nigdy się nie zmienia, ale nie zawsze dochodzi do skutku, bo np wolą Boga jest zbawienie wszystkich ludzi, ale większość dusz kończy w piekle, bo nie chce wypełnić warunków, które Bóg postawił na drodze do nieba.

To jest ciekawe, że Bóg pragnie byśmy się także modlili o rzeczy zgodne z Jego wolą. W sumie nie wiem po co, skoro jeśli nasza i Jego wola są zgodne tą sprawą niejako powinna się wypełnić automatycznie, ale On dodatkowo chce byśmy tą, swoją wolę werbalizowali w modlitwie. Czy ta artykulacja naszej woli zgodnej z Jego wolą jest potrzebna Jemu czy nam? Nie wiem, ale raczej nam, bo Bóg niczego nie potrzebuje, ale jeśli nam, to po co?

Osobiście mam przykre doświadczenia z dobijaniem się o coś na modlitwie, bo raz z głębi serca się o coś dobijałem bardzo natarczywie i to się wypełniło, ale bardzo mi zaszkodziło w dłuższej perspektywie czasu. Tak więc zrezygnowałem całkowicie z próśb na modlitwie. Bezpieczniej jest jedynie chwalić Boga i dziękować za dzień.


So lip 04, 2020 12:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
marta-maria napisał(a):
Ewangelia naucza, że Bóg da nam wszystko o cokolwiek poprosimy w pełnej wiary modlitwie, ale pod warunkiem że to będzie zgodne z Jego wolą. W innym zaś miejscu zachęca nas abyśmy byli w modlitwie wytrwali, wręcz natarczywi (Łuk.11,5-8, Mk.11,24-26, Łuk.18, 2-8). Po cóż zatem prosić Boga o cokolwiek jeżeli i tak dzieje się wszystko według Jego wcześniej ustalonej woli? Czy modlitwa nasza może zmienić Bożą wolę? czy jest ona niezmienna.
Bóg chce byśmy się modlili zgodnie z Jego wolą, ponieważ w ten sposób upodabniamy się do Niego - uczymy się myśleć tak jak On (z zachowanie skali, oczywiście).
A właśnie jak największe upodobnienie się do Stwórcy jest zadaniem naszego życia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 04, 2020 1:39 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
marta-maria napisał(a):
Ewangelia naucza, że Bóg da nam wszystko o cokolwiek poprosimy w pełnej wiary modlitwie, ale pod warunkiem że to będzie zgodne z Jego wolą. W innym zaś miejscu zachęca nas abyśmy byli w modlitwie wytrwali, wręcz natarczywi (Łuk.11,5-8, Mk.11,24-26, Łuk.18, 2-8). Po cóż zatem prosić Boga o cokolwiek jeżeli i tak dzieje się wszystko według Jego wcześniej ustalonej woli? Czy modlitwa nasza może zmienić Bożą wolę? czy jest ona niezmienna.


Mam dwa ciekawe fragmenty z Biblii do rozważenia.

A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?2 Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?»


Ze względu na silną wiarę Maryi, Jezus przyspiesza wypełnienie odwiecznego planu Boga.

I drugi z (1 Sam 8 ) z którego przywołam tylko ostatnie wersety.
Samuel wysłuchał wszystkich słów ludu i powtórzył je uszom Pana. 22 A Pan rzekł do Samuela: «Wysłuchaj ich żądania i ustanów im króla!» Wtedy rzekł Samuel do mężów izraelskich: «Niech każdy wróci do swego miasta».

To znaczy, że nawet wówczas kiedy prosimy usilnie o coś co jest nie zgodne z wolą Bożą i sprowadzamy na siebie nieszczęście, Bóg jest w stanie wyprowadzić z tego dobro zgodne z jego wolą. W tym wypadku dał Izraelowi za króla Dawida, a ostatecznie wyprowadza z rodu królewskiego Jezusa.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Cz lip 09, 2020 5:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
"Szukajcie pierw królestwa Bożego i jego sprawiedliwości a wszystko inne będzie wam dodane" Po co się pozbawiać próśb na Modlitwie? Czyż to nie wylanie dziecka z kąpielą? Ja myślę że najlepiej się modlić o to co najważniejsze na drodze uświęcenia i zbawienia czyli wytrwałość w wierze aż do śmierci,bojaźn Boża
,miłość ku Bogu,dobrą śmierć oraz o Ducha świętego.Takie powinny być nasze intencje przede wszystkim a nie dobra doczesne...wydaje mi się że jeśli ktoś non stop Pana Boga prosi o lepszą pracę,lepsze warunki do życia i inne tylko przyziemne sprawy nie prosząc praktycznie o to co wyżej napisałem to coś jest nie tak...


N lip 12, 2020 4:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jozek napisał(a):
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?2 Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?»

Ze względu na silną wiarę Maryi, Jezus przyspiesza wypełnienie odwiecznego planu Boga.

Tak się składa, że w odwiecznym planie Pana Boga wydarzenia w Kanie były również zaplanowane. Nic więc nie zostało przyśpieszone lecz dokonało się w ustanowionym miejscu i czasie wg zamysłu Bożej woli.


N lip 12, 2020 6:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Tia... A Chrystus powiedział, że to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?


N lip 12, 2020 6:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2409
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Jozek napisał(a):
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?2 Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?»

Ze względu na silną wiarę Maryi, Jezus przyspiesza wypełnienie odwiecznego planu Boga.

Tak się składa, że w odwiecznym planie Pana Boga wydarzenia w Kanie były również zaplanowane. Nic więc nie zostało przyśpieszone lecz dokonało się w ustanowionym miejscu i czasie wg zamysłu Bożej woli.

Moze obydwa wyjasnienia sa sluszne i niesprzeczne. podobnie jak odpowiedz na pytanie czy swiatlo ma charakter falowy czy korpuskularny.
Tylko my nie potrafimy rozumowac tak jak Bog. Nie tylko w tym zagadnieniu zreszta.


N lip 12, 2020 6:54 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tia... A Chrystus powiedział, że to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?

Według Gregora to pewnie kłamał

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N lip 12, 2020 7:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tia... A Chrystus powiedział, że to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?

Jockey napisał(a):
Według Gregora to pewnie kłamał

Przy zerowej argumentacji z Waszej strony, pozostawiam Wam chłopcy poniższe fragmenty do rozważenia:

[Jana 6.38]:Zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał.

[Ef.1.11]:W którym też przypadło nam w udziale stać się jego cząstką, nam przeznaczonym do tego od początku według postanowienia tego, który sprawuje wszystko według zamysłu woli swojej

Owocnych przemyśleń życzę.


Pn lip 13, 2020 12:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Odpowiedz lepiej na pytanie:

Czy Chrystus powiedział w Kanie Galilejskiej, że brak wina na weselu to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?


Pn lip 13, 2020 7:59 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Przy zerowej argumentacji z Waszej strony, pozostawiam Wam chłopcy poniższe fragmenty do rozważenia:

Moment ale to ty masz udowodnić swoje twierdzenie.
Napisałeś coś co nie ma potwierdzenia w Biblii i my jako katolicy wymagamy od ciebie który podobno opiera się tylko na biblii abyś odpowiedział na konkretne pytanie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn lip 13, 2020 8:08 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Uważam, że Jezus jako nieomylny Bóg przed wcieleniem zawsze wiedział jakie słowa użyje po wcieleniu jako człowiek. Zawsze wiedział, że na weselu w Kanie Galilejskiej powie, że brak wina to nie Jego sprawa.


Pn lip 13, 2020 12:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jockey napisał(a):
Moment ale to ty masz udowodnić swoje twierdzenie.
Napisałeś coś co nie ma potwierdzenia w Biblii i my jako katolicy wymagamy od ciebie który podobno opiera się tylko na biblii abyś odpowiedział na konkretne pytanie.

Po pierwsze niczego nie muszę udowadniać bo to nie sala sądowa. :no:
Po drugie to co powiedziałem poparłem stosownymi fragmentami - przeczytaj jeszcze raz.

Co do pytania Yarpena
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czy Chrystus powiedział w Kanie Galilejskiej, że brak wina na weselu to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?

to odpowiedź jest zawarta w przytoczonych przeze mnie wersetach.


Ostatnio edytowano Pn lip 13, 2020 6:40 pm przez Gregor, łącznie edytowano 1 raz



Pn lip 13, 2020 6:36 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL