Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 6:28 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 47  Następna strona
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
@ Sahcim
Chyba nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi? Pisałeś o Planie Boga na życie danej osoby( tak zrozumiałam- no to plan Boga nie może kończyć się potępieniem tej osoby) , teraz piszesz o Judaszu - Twoim zdaniem Planem Bożym odnośnie tego apostoła było jego potępienie, bo nie rozumiem? Dopuścił zdradę Judasza w swoim Planie - piszesz - w Planie dotyczącym kogo, czego ?

Odnośnie syna grzechu ( Antychrysta- jak rozumiem) to imho - wykracza to zagadnienie poza nasze pojmowanie, bo myśli Boga i Jego Drogi nie są naszymi i ja nie podejmuję się rozeznawać tegoż ( jak napisał Wespecjan - za wysokie progi na moje lisie nogi - czy jakoś tak).


Wt sie 11, 2020 2:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Arwena napisał(a):
@ Sahcim
Chyba nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi? Pisałeś o Planie Boga na życie danej osoby( tak zrozumiałam- no to plan Boga nie może kończyć się potępieniem tej osoby)
Skoro to nie Bóg potępia, ale dana osoba się potępia, to plan Boga na jej życie w relacji miłości z Nim, nie kończy się na potępieniu się tejże, gdyż Bóg tego nie chce ale dopusza wybór niezgodny z Jego planem wobec niej ...
Cytuj:
teraz piszesz o Judaszu - Twoim zdaniem Planem Bożym odnośnie tego apostoła było jego potępienie, bo nie rozumiem? Dopuścił zdradę Judasza w swoim Planie - piszesz - w Planie dotyczącym kogo, czego ?
Wskazałem postać Judasza jako osoby, której zdradę Bóg dopuścił/uwzględnił w swoim planie na życie każdego człowieka w relacji miłości z Nim...Zdrada Judasza nie spowodowała przecież, że Bóg przestał pragnąc być z nim w relacji miłości...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt sie 11, 2020 4:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
I mamy zapętlenie.
Tak to jest jak ktoś chce Boga obciążyć wszystkim.
Juz widziałem takich ludzi z Odnowy co to badali wole Boża czy maja iść do fryzjera i w co się dzisiaj ubrać.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sie 11, 2020 4:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jockey napisał(a):
I mamy zapętlenie.
Wyjaśnisz gdzie...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt sie 11, 2020 4:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Arwena napisał(a):
@ Sahcim
Chyba nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi? Pisałeś o Planie Boga na życie danej osoby( tak zrozumiałam- no to plan Boga nie może kończyć się potępieniem tej osoby)
1)Skoro to nie Bóg potępia, ale dana osoba się potępia, to plan Boga na jej życie w relacji miłości z Nim, nie kończy się na potępieniu się tejże, gdyż Bóg tego nie chce ale dopusza wybór niezgodny z Jego planem wobec niej ...
Cytuj:
teraz piszesz o Judaszu - Twoim zdaniem Planem Bożym odnośnie tego apostoła było jego potępienie, bo nie rozumiem? Dopuścił zdradę Judasza w swoim Planie - piszesz - w Planie dotyczącym kogo, czego ?
2)Wskazałem postać Judasza jako osoby, której zdradę Bóg dopuścił/uwzględnił w swoim planie na życie każdego człowieka w relacji miłości z Nim...Zdrada Judasza nie spowodowała przecież, że Bóg przestał pragnąc być z nim w relacji miłości...


( numeracja moja)

Ad.1) No ok. Ale nie można powiedzieć, że to plan Boży jeśli dana osoba ma trudno w życiu - ( chociaż krzyż niesie każdy i może być nim np. różna trudna sytuacja, choroba ) niejednokrotnie dany człowiek sam sobie potrafi tak zagmatwać życie swoją głupotą, grzechem, złym postepowaniem, że nie widzi wyjścia i obwinia Boga , a nie dostrzega, że sam jest sobie winien. W Bożym planie dla niego tak nie powinno być, a jest przez niego samego i jego wolne wybory. Bóg ściga go swoją Łaską, czeka na każde drgnienia serca w Jego stronę ( to wszystko jest w Dzienniczku Sw. Faustyny - polecam), by okazać miłosierdzie , by przebaczyć, by wprowadzić do domu.

Ad.2) Rozumiem , że chodzi Ci o Boży Plan Zbawienia - ok. Ale wybór końca swego życia - to wolny wybór Judasza i jego - Nie powiedziane Bogu .


Wt sie 11, 2020 5:46 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Arwena i wlasnie obalilas to co sahcim budował od początku przeciwko czemu Yarpen i ja protestowaliśmy.
Gratulacje.
Wola Boża to zbawienie. A reszta zależy od nas. Bóg nie rozpisuje naszego życia na akty i nie ma scenariusza. W którakolwiek stronę nie pójdziemy On będzie nas chciał zbawić.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sie 11, 2020 5:57 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
To tylko od nas zależy jakie decyzje podejmiemy w życiu ale Bóg w swojej wszechwiedzy i tak zna wszystkie te nasze decyzje (również te z naszej przyszłości).


Wt sie 11, 2020 6:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Zuben Ninja napisał(a):
To tylko od nas zależy jakie decyzje podejmiemy w życiu
Dobre decyzje, tzn zgodne z wolą Bożą dla nas są wynikiem działania w nas Łaski uświęcającej...
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt sie 11, 2020 7:20 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn lip 08, 2019 8:43 pm
Posty: 59
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
A złe decyzje, czyli niezgodne z Prawem Bożym są wynikiem działania w nas sił ciała.

Cytuj:
A to dlatego, że dążność ciała wroga jest Bogu, nie podporządkowuje się bowiem Prawu Bożemu, ani nawet nie jest do tego zdolna.

Rz 8, 7

Cytuj:
Wiemy przecież, że Prawo jest duchowe. A ja jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu.
Rz 7,14

Cytuj:
Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli z ciała, [co wiedzie ku] tej śmierci? Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego! Tak więc umysłem służę Prawu Bożemu, ciałem zaś - prawu grzechu.

Rz 7, 24-25


Wt sie 11, 2020 7:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 7:53 pm
Posty: 2590
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
@Jockey

Nie śledziłam całego wątku i waszej polemiki z Sahcimem. Odnośnie Yarpena, to moja rozmowa z nim tyczyła zmiany zdania przez Boga , nie Planu Bożego dla danej osoby co podnosił Sahcim. To dwie różne kwestie. Jak słusznie tutaj w tym topicu napisał bodajże Gregor ( to miejsce w wątku ze ścianą ;) ) Boże Miłosierdzie względem grzesznika - to nie zmiana zdania przez Boga.


Wt sie 11, 2020 7:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Arwena napisał(a):
@Jockey

Nie śledziłam całego wątku i waszej polemiki z Sahcimem.
Nie trzeba śledzić całego wątku...początek mojej dyskusji z Jockey'em w kwestii Bożego planu dla każdego, to strona 38 gdzie Jockey napisał:
Wasza wersja o tym ze wszystko Bóg przewidział i na wszystko ma swój plan nie jest postawa katolicka
na co odpowiedziałem cytatem BÓG JEST WSZECHWIEDZĄCY
Wszechwiedza to cecha Bożego poznania. Bóg zna swoją nieskończoną Boską naturę i wszystkie stworzenia, które istniały, istnieją, zaistnieją lub mogłyby istnieć. Poznanie Boże obejmuje również wszystkie działania stworzeń obdarzonych wolnością.

Nie wiem dlaczego Jockey nie przyjmuje do siebie, że to Bóg jest w nas sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą....

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt sie 11, 2020 8:31 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Temat trochę się rozszedł, że tak powiem rozwodnił a już myślałem że po wypowiedzi Jockey'a ze strony 38
Jockey napisał(a):
Teologia katolicka odnośnie woli Bożej mówi ze jest niezmienna i ze wola Jego jest Zbawienie każdego człowieka.
nastąpiło istotne zbliżenie stanowisk.

Dla jasności podkreślę jeszcze raz, że odpowiedź na pytanie z tytułu wątku Czy wola Boga jest niezmienna?
brzmi: zgodnie z teologią katolicką jest niezmienna.
I właściwie na tym temat mógłby się skończyć ale sahcim zaczął o planie (przedobrzył). A to jest już inny temat, gdzie zdania są bardziej podzielone i przesłaniają prostą odpowiedź na pytanie w tytule wątku.

Jockey napisał(a):
Wola Boża to zbawienie. A reszta zależy od nas. Bóg nie rozpisuje naszego życia na akty i nie ma scenariusza.
Nie po to Bóg dał ludziom wolną wolę aby podejmować za nas decyzje, czy zmuszać nas do określonych scenariuszy. To my podejmujemy decyzje i ponosimy za nie odpowiedzialność, tym nie mniej
KKK napisał(a):
308 Jest to prawda nieodłączna od wiary w Boga Stwórcę; Bóg działa we wszelkim działaniu swoich stworzeń. On jest pierwszą przyczyną, która działa w przyczynach wtórnych i przez nie: "Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z Jego wolą" (Flp 2, 13)143. Ta prawda nie pomniejsza godności stworzenia, ale ją podnosi. Stworzenie, wyprowadzone z nicości mocą, mądrością i dobrocią BoŜą, nie moŜe niczego osiągnąć, jeśli jest oddzielone od swego początku, poniewaŜ "stworzenie bez Stwórcy zanika"144; tym bardziej nie moŜe osiągnąć swego ostatecznego celu bez pomocy łaski145.


8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Wt sie 11, 2020 8:40 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Kosa000 ale jest wielu chrześcijan którzy właśnie wierzą w to ze Bóg ma rozpisany scenariusz na ich życie a oni musza odkrywać Jego wole. Poważnie to nie był żart ze są ludzie którzy modlą się żeby odkryć wole Boga czy maja iść do kona czy do fryzjera albo może zabawić się z przyjaciółmi. Właśnie jak widzisz sahcim to potwierdził i jak już mówiłem mi to przypomina islamskie Allah tak chciał.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sie 11, 2020 9:58 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Zuben Ninja napisał(a):
To tylko od nas zależy jakie decyzje podejmiemy w życiu ale Bóg w swojej wszechwiedzy i tak zna wszystkie te nasze decyzje (również te z naszej przyszłości).

No nie, to zaprzeczenie biegu zdarzeń. Nawet znając wszystkie nasze możliwości, nie może wiedzieć tego co wybierzemy, przed tym wyborem. Bo wolnego wyboru dokonujemy my, zwykle tuż przed czynem. Wiedza o naszym wyborze oznacza że, albo Bóg może podróżować w czasie, albo po prostu steruje naszymi poczynaniami. Nie steruje, bo byśmy nie błądzili. Podróż w czasie była by koniecznością w sterowaniu nami. No i nawet jest tak że jeśli Bóg z swej wszechwiedzy wie wszystko, to nie oznacza to tego, że wiedząc wtrąca się do naszych działań. Bo one są nasze, Bóg ma swoje działania. Wtrącić się może tylko na nasze prośby. Więc to nie jest tak że wszechwiedza oznacza stałe pilnowanie, prowadzenie nieustanne za rączkę. Stałe przyglądanie się naszym działaniom tak i to wszystko. Tak jak rodzic najpierw podaje rękę dziecku, by to nauczyło się chodzić. Potem zabiera swą rękę, by ten chodził samodzielnie. Bóg czyni tak samo, nie determinuje dalej naszych działań, czynimy je samodzielnie. Bo to nasza rola, nie Boga. A że widzi i wie, to może być w czymś pomocny, gdy się do niego zwrócimy, nie wcześniej. Więc bez przesady w tym działaniu Boga w nas. Jesteśmy tak samo bytem osobowym jak Bóg. A takie byty funkcjonują samodzielnie, z możliwością współpracy i to wszystko.


Śr sie 12, 2020 8:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jockey napisał(a):
Poważnie to nie był żart ze są ludzie którzy modlą się żeby odkryć wole Boga czy maja iść do kona czy do fryzjera albo może zabawić się z przyjaciółmi. Właśnie jak widzisz sahcim to potwierdził i jak już mówiłem mi to przypomina islamskie Allah tak chciał.
Tobie taka miłosna relacja, w której osoba zakochana rozmawiając z ukochanym pyta swojego wybranka czy on chce iść z nim do kina czy fryzjera, kojarzy ci się z islamskim Allah tak chciał, a dla osób zakochanych w żyjącym w nich Bogu jest czymś naturalnym, bo w osobowej relacji miłości takie rozmowy są czymś oczywistym(nie traktują Boga jak petent urzędnika...)

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr sie 12, 2020 11:25 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 47  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL