Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:45 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna strona
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Może warto przenieść to do wątku "Trudne fragmenty..."?


Wydaje mi się, że to nie trudny fragment, ale trudny aspekt wiary chrześcijańskiej - zrozumieć granicę między wolną wolą człowieka, a wolą Boga względem tego człowieka (która wola się tak naprawdę wypełnia i ile w tym naszej woli) oraz zrozumieć wpływ Boga na zatwardzanie i nawracanie człowieka - czemu jednych nawraca, innych zatwardza, skoro dążymy do zbawienia wszystkich.

Wielokrotnie się nad tym zastanawiałam i zawsze dochodziłam do wniosku, że człowiekowi nie będzie dane poznać odpowiedzi na te wątpliwości za życia albo może i nigdy. Chyba jest to kolejna lekcja pokory względem niezmiennej wyższości i mądrości Boga.


Wt wrz 15, 2020 8:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Może jednak chodzi o to, że Izraelici przypisywali Bogu jako Pierwszej Przyczynie wszystko, także zło (patrz Am 3,6; 4,6n.9n; Iz 45,7; Lm 3,37n; Hi 9,24; 1 Sm 18,10; por. 19,9) zatem także i ów upór serca faraona oraz inne rzeczy, które miały wpływ na ich sytuacje...

Raczej nie chodzi o to, co Żydzi przypisywali Bogu, ale co zostało napisane w Pismach z inspiracji Ducha Św. i co sam Pan Bóg mówił o sobie w tym temacie np.we wskazanych przez Ciebie fragmentach.
Czyli co...uważasz, że to Pan Bóg zsyła na ludzi złe duchy ? (1 Sm 18,10; por. 19,9)
Albo że to z inspiracji Ducha Świętego został napisany przepis Prawa odnośnie listu rozwodowego ? (Pwt 24,1-4)

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt wrz 15, 2020 11:25 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gdy człowiek jest singlem, tak było i u mnie przed małżeństwem. Inaczej patrzyłem na świat, jak na coś bardzo ciekawego bez jakichkolwiek innych argumentów. Wyglądało to tak, poznawaj zaspokajaj ciekawość poznawczą, a będzie coraz lepiej. Owszem było lepiej lecz tylko pod jednym względem.
Potem po zfinalizowaniu małżeństwa wszystko diametralnie uległo zmianie. Już to co miało sens ostateczny wcześniej, przestało go mieć. Uczyłem się życia na nowo. Poznawałem życie od wiele trudniejszej strony. Zgodnie z biblijną zasadą, poznacie prawdę a prawda was wyzwoli. To ogólne stwierdzenie prawdy i wyzwolenia, nie oddaje nawet w części tego, co człowiek wtedy doświadcza. A doświadcza tego nazwę to rozpaczliwą refleksją. Panie Boże dlaczego to tak, a nie tak jak myśłem wcześniej. To dalej tak wygląda, piszę już z obecnej starszej perspektywy. Tylko że teraz już spodziewam się tego czego doświadczam. A nie doświadczam niczego nowego, od tego czego doświadczyłem po zawarciu małżeństwa. Oczywiście że nowe zagadnienia i ich mnóstwo doznaję, tylko że one nie są niczym nowym. Pod względem wywierania na mnie wpływu. Ja wiem że to wszystko co doznaję, jest od bardzo dawna wpisane w moje i innych ludzi istnienie ( owa niezmienna wola Boga, tu się odkrywa ). Kwestia tylko czasu i kolejności rodzaju tych doznań, różnicuje je.
Przyznam się że nie fascynuą mnie jakieś kompleksowe ujęcia danych zagadnień, opracowania. Którymi się karmi mnóstwo ludzi, bądź jest karmione z racji przyjętej edukacyjnej strategii. Bo wiem że, wszystko na tym świecie ulega wymianie, przemianie, przemijaniu. Wiem że życie tego całego świata, polega na przemianach, ruchu przemian. Wiem że statyczności, choćby w najwspanialszym z uczuć przyozdobionym, człowiek długo by po prostu nie zniósł ( dochodziło by do wariacji umysłu ). Bo człowiek od początku jest człowiekiem zmian, aktywności, ruchu. A kwestią dalszej wagi jest to, jakie one są i co powodują. Odkrywam że to było znane już tysiące lat temu przez ludzi. A jest tylko odświeżane przez coraz to nowe nasze pokolenia. I choćby podpisywali się pod tego rodzaju opisami, najsławnięjsi z mądrości ludzie. To i tak będzie to tym samym zagadnieniem, które już dawno było znane. A przybrane w inną formę wyjaśnień, niczego nowego nie wnosi w ten sam temat. Może tylko zaciekawić inną grupę ludzi, poprzez ciekawość dla nich tej formy. Niektórzy przyjmą ją jako sensację i tak ją przekażą. Co nie oznacza że stała się sensacją. Ona nadal jest taka jaką była od tysięcy lat.

Może to dla wielu, zbyt trudny opis tego zagadnienia. Bo zwykle prawdy szukamy w atrakcyjnym podaniu. Która to atrakcja, przysłania ten trudny sens prawdy. Dlatego łatwiej przyjmują się ciekawostki.
No ale gwoli prawdy i ten opis popełniłem, by ten kto szuka samego sedna prawdy. Bez względu na truność jej zaakceptowania, by miał ją na wyciągnięcie ręki.
Bo temat niezmiennej woli Boga, wymaga stanięcia na twardym gruncie. Nie wiem czy - poszukiwacz_boga, przyjmie to jako trudne, czy za trudne. Ale z myślą o Tobie napisałem ten tekst.


Śr wrz 16, 2020 7:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Do nich doskonale pasuje przytaczany już przeze mnie fragment [Przyp.16.4]:4. Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu.Zatem jak Ty sahcim uważasz - jak należy powyższe rozumieć?
Gdybym tego fragmentu nie interpretował w tym samym kluczu co poprzednie czyli przypisywania przez ludzkiego autora Bogu jako Pierwszej Przyczynie wszystkiego, to musiał bym przyjąć, że to Bóg czyni jednych grzesznymi, a innych nie...tego jednak nie zrobię :cfaniak:

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr wrz 16, 2020 11:44 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
witoldm napisał(a):
Może to dla wielu, zbyt trudny opis tego zagadnienia. Bo zwykle prawdy szukamy w atrakcyjnym podaniu. Która to atrakcja, przysłania ten trudny sens prawdy. Dlatego łatwiej przyjmują się ciekawostki.
No ale gwoli prawdy i ten opis popełniłem, by ten kto szuka samego sedna prawdy. Bez względu na truność jej zaakceptowania, by miał ją na wyciągnięcie ręki.
Bo temat niezmiennej woli Boga, wymaga stanięcia na twardym gruncie. Nie wiem czy - poszukiwacz_boga, przyjmie to jako trudne, czy za trudne. Ale z myślą o Tobie napisałem ten tekst.


Dziękuję witoldm, wysłałam DM ;)


Śr wrz 16, 2020 5:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Czyli co...uważasz, że to Pan Bóg zsyła na ludzi złe duchy ? (1 Sm 18,10; por. 19,9)

Niczego nie uważam. To kwestia właściwego zrozumienia tekstu.
sahcim napisał(a):
Albo że to z inspiracji Ducha Świętego został napisany przepis Prawa odnośnie listu rozwodowego ? (Pwt 24,1-4)

A czy Bóg nie przystał na to, gdy Izrael zażądał króla (gardząc Bogiem),chociaż to Bóg miał być jedynym Królem nad Izraelem?
Ten, który stanowi Prawo może je modyfikować - któż Mu zabroni, albo kto Go rozliczy z tego?
sahcim napisał(a):
Gdybym tego fragmentu nie interpretował w tym samym kluczu co poprzednie czyli przypisywania przez ludzkiego autora Bogu jako Pierwszej Przyczynie wszystkiego, to musiał bym przyjąć, że to Bóg czyni jednych grzesznymi, a innych nie...tego jednak nie zrobię :cfaniak:

Twój klucz zakłada, że zapis biblijny to radosna twórczość skryby, który wg własnego uznania przypisał Bogu takie lub inne działanie.
Jednak Biblia to zapis pochodzący z inspiracji Duch Św., a więc jest prawdą obiektywną.
Pytanie czy umiemy ją właściwie odczytać i ułożyć w spójną/niesprzeczną całość.
Stąd moje pytanie jak rozumiesz [Przyp.16.4]?
Skoro uważasz, że takie wersety to wymysł człowieka, to również inne takie mogą być. Tak więc Biblia wg Ciebie jest niewiarygodna.
Ja mam inne zdanie w kwestii autorstwa całego Pisma.
poszukiwacz_boga napisał(a):
Wielokrotnie się nad tym zastanawiałam i zawsze dochodziłam do wniosku, że człowiekowi nie będzie dane poznać odpowiedzi na te wątpliwości za życia albo może i nigdy. Chyba jest to kolejna lekcja pokory względem niezmiennej wyższości i mądrości Boga.

Myślę, że możesz mieć rację. Nasze poznanie tu na ziemi zawsze będzie cząstkowe.


Pn wrz 21, 2020 6:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli co...uważasz, że to Pan Bóg zsyła na ludzi złe duchy ? (1 Sm 18,10; por. 19,9)

Niczego nie uważam. To kwestia właściwego zrozumienia tekstu.
No dobrze... więc podaj mi proszę jak właściwe należy rozumieć ten fragment z 1Sm 19:9-10, w którym Autor natchniony napisał: Zły zaś duch, zesłany przez Pana, opanował Saula, kiedy przebywał on w domu, trzymając dzidę w ręku, a Dawid [tymczasem] grał na cytrze. I Saul usiłował dzidą przybić Dawida do ściany. (1Sm 19:9-10) czy tak jak Autor napisał czy inaczej? a jeżeli inaczej, to uzasadnij dlaczego ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Albo że to z inspiracji Ducha Świętego został napisany przepis Prawa odnośnie listu rozwodowego ? (Pwt 24,1-4)
A czy Bóg nie przystał na to, gdy Izrael zażądał króla (gardząc Bogiem),chociaż to Bóg miał być jedynym Królem nad Izraelem?
Gregorze...po pierwsze, zadałem ci proste pytanie więc odpowiedz, a nie rób uniki...a po drugie, fakt który przytaczasz potwierdza tylko to o czym mówię, tzn że Bóg Izraela przystawał także na te niezgodne z Jego Wolą zapisy prawa/wybory/decyzje Narodu Wybranego zapisane na kartach ST...
Cytuj:
Ten, który stanowi Prawo może je modyfikować - któż Mu zabroni, albo kto Go rozliczy z tego?
Czyli co...mam rozumieć iż uważasz jednak, że tzw "list rozwodowy" powstał z inspiracji Ducha Świętego, tak ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Gdybym tego fragmentu nie interpretował w tym samym kluczu co poprzednie czyli przypisywania przez ludzkiego autora Bogu jako Pierwszej Przyczynie wszystkiego, to musiał bym przyjąć, że to Bóg czyni jednych grzesznymi, a innych nie...tego jednak nie zrobię :cfaniak:

Twój klucz zakłada, że zapis biblijny to radosna twórczość skryby, który wg własnego uznania przypisał Bogu takie lub inne działanie.
Po pierwsze, klucz ten nie zakłada, że biblijne zapisy dotyczące Boga w ST są zymyślone tylko, że są opisem Boga, którego jeszcze nie poznali w pełni takim jaki się objawił w Synu zrodzonym z Maryi...a po drugie masz przecież wyjaśnione, że ST jest tylko cieniem tej rzeczywistości, która objawiła się w Chrystusie...
Cytuj:
Jednak Biblia to zapis pochodzący z inspiracji Duch Św., a więc jest prawdą obiektywną.
Na czym wg ciebie polega ta inspiracja, czy było to dyktowanie autorom ludzkim tego co mają napisać słowo w słowo, czy może Bóg dopuszczał/przyzwalał aby ludzcy autorzy Pisma przypisywali Mu wszystko...także ludzkie czyli zmienne cechy pomimo iż Bóg w swej naturze jest niezmienny...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn wrz 21, 2020 11:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
No dobrze... więc podaj mi proszę jak właściwe należy rozumieć ten fragment z 1Sm 19:9-10, w którym Autor natchniony napisał: Zły zaś duch, zesłany przez Pana, opanował Saula, kiedy przebywał on w domu, trzymając dzidę w ręku, a Dawid [tymczasem] grał na cytrze. I Saul usiłował dzidą przybić Dawida do ściany. (1Sm 19:9-10) czy tak jak Autor napisał czy inaczej? a jeżeli inaczej, to uzasadnij dlaczego ?

Mogę Ci podać tylko jak ja ten fragment rozumiem.
Uważam, że zwrot "Zły zaś duch zesłany przez Pana..." oznacza, że Bóg dopuścił, aby zły duch miał dostęp do Saula. Uzasadniam swoje zdanie przykładem Hioba, do którego Bóg dopuścił Szatana z jego działaniem.
sahcim napisał(a):
Gregorze...po pierwsze, zadałem ci proste pytanie więc odpowiedz, a nie rób uniki...a po drugie, fakt który przytaczasz potwierdza tylko to o czym mówię, tzn że Bóg Izraela przystawał także na te niezgodne z Jego Wolą zapisy prawa/wybory/decyzje Narodu Wybranego zapisane na kartach ST...

Odnośnie pytania. Inspiracja oznacza dla mnie przewodnictwo/prowadzenie w spisaniu Bożego słowa. Tak, Bóg zdecydował o wprowadzeniu tego prawa "listu rozwodowego", aby wyszła na jaw zatwardziałość serc [Mk.10.5]. Pamiętaj, że poprzez Prawo ludzie mieli poznać ogrom swojej grzeszności [Rzym.3.20]. Kto miał czyste serce i kierował się miłością, ten nie napisał listu rozwodowego swojej żonie.
sahcim napisał(a):
Czyli co...mam rozumieć iż uważasz jednak, że tzw "list rozwodowy" powstał z inspiracji Ducha Świętego, tak ?

Z inspiracji został spisany gdyż Bóg zezwolił na to prawo. Mojżesz nie popełnił tu żadnej samowolki.
Podobnie w czasach Patriarchów Bóg dopuszczał wielożeństwo i nie traktował tego jako grzech. Mężowie Boży mieli po kilka żon, a Bóg to tolerował i błogosławił im.
sahcim napisał(a):
Po pierwsze, klucz ten nie zakłada, że biblijne zapisy dotyczące Boga w ST są zymyślone tylko, że są opisem Boga, którego jeszcze nie poznali w pełni takim jaki się objawił w Synu zrodzonym z Maryi...a po drugie masz przecież wyjaśnione, że ST jest tylko cieniem tej rzeczywistości, która objawiła się w Chrystusie...

Co nie oznacza, że w ST mamy fałszywy/niepełny obraz Boga.
Kiedyś zadałem Ci pytanie: "A co Jezus objawił o Bogu, czego Bóg nie objawił o sobie wcześniej?"
Możesz wymienić te nowe elementy?
sahcim napisał(a):
Na czym wg ciebie polega ta inspiracja, czy było to dyktowanie autorom ludzkim tego co mają napisać słowo w słowo, czy może Bóg dopuszczał/przyzwalał aby ludzcy autorzy Pisma przypisywali Mu wszystko...także ludzkie czyli zmienne cechy pomimo iż Bóg w swej naturze jest niezmienny...?

Jeśli by tak było, to mielibyśmy w Biblii fałszywy obraz Boga, wykreowanego na podobieństwo człowieka. Takich bogów spotkasz w mitologiach pogańskich religii.

Inspiracja wg mnie polega na zapisie prawdy, a nie na ludzkiej inwencji w kreowaniu obrazu Boga. Nie widzę u Boga opisanego w Biblii jakiejkolwiek zmiennej cechy. Bóg jest niezmienny, ale nasze rozumienie i postrzeganie tego faktu jest ograniczone.
Biblia nie tłumaczy nam każdego zachowania Pana Boga, a my musimy to pokornie przyjąć do wiadomości.


Wt wrz 22, 2020 1:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No dobrze... więc podaj mi proszę jak właściwe należy rozumieć ten fragment z 1Sm 19:9-10, w którym Autor natchniony napisał: Zły zaś duch, zesłany przez Pana, opanował Saula, kiedy przebywał on w domu, trzymając dzidę w ręku, a Dawid [tymczasem] grał na cytrze. I Saul usiłował dzidą przybić Dawida do ściany. (1Sm 19:9-10) czy tak jak Autor napisał czy inaczej? a jeżeli inaczej, to uzasadnij dlaczego ?
Mogę Ci podać tylko jak ja ten fragment rozumiem.
Uważam, że zwrot "Zły zaś duch zesłany przez Pana..." oznacza, że Bóg dopuścił, aby zły duch miał dostęp do Saula.
Uważając tak jak napisałeś potwierdzasz tylko to o czym mowiłem czyli fakt przypisywania Bogu sprawstwa czynów, których nie dokonał...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Gregorze...po pierwsze, zadałem ci proste pytanie więc odpowiedz, a nie rób uniki...a po drugie, fakt który przytaczasz potwierdza tylko to o czym mówię, tzn że Bóg Izraela przystawał także na te niezgodne z Jego Wolą zapisy prawa/wybory/decyzje Narodu Wybranego zapisane na kartach ST...
Odnośnie pytania. Inspiracja oznacza dla mnie przewodnictwo/prowadzenie w spisaniu Bożego słowa. Tak, Bóg zdecydował o wprowadzeniu tego prawa "listu rozwodowego" aby wyszła na jaw zatwardziałość serc [Mk.10.5].
Po pierwsze, mijasz się z prawdą pisząc, że wg Mk 10.5 to Bóg zdecydował o wprowadzeniu tego prawa gdyż masz tam wyraźnie napisane z czyjej inicjatywy zostało wprowadzone, po drugie, również mijasz się z prawdą zapisaną w Mk 10.5 co do powodu wprowadzenia tegoż listu gdyż masz tam jak byk napisane, że Mojżesz zezwolił na napisanie takiego listu przez wzgląd na zatwardziałość serc Izraelitów, a nie (jak twierdzisz) aby wyszła na jaw zatwardziałość serc a po trzecie, gdyby wprowadzenie tego prawa było boską (a nie czysto ludzką decyzją) oznaczałoby, że jest zgodne z Jego Wolą czemu zaprzecza sam Jezus...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli co...mam rozumieć iż uważasz jednak, że tzw "list rozwodowy" powstał z inspiracji Ducha Świętego, tak ?
Z inspiracji został spisany gdyż Bóg zezwolił na to prawo.
Przytocz cytat/fragment wypowiedzi Boga z której wywnioskowałeś, że to z Jego inspiracji/natchnienia powstał ów zapis o napisaniu listu rozwodowego...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Po pierwsze, klucz ten nie zakłada, że biblijne zapisy dotyczące Boga w ST są zymyślone tylko, że są opisem Boga, którego jeszcze nie poznali w pełni takim jaki się objawił w Synu zrodzonym z Maryi...a po drugie masz przecież wyjaśnione, że ST jest tylko cieniem tej rzeczywistości, która objawiła się w Chrystusie...

Co nie oznacza, że w ST mamy fałszywy/niepełny obraz Boga.
Kiedyś zadałem Ci pytanie: "A co Jezus objawił o Bogu,l czego Bóg nie objawił o sobie wcześniej?"
Jak to co...? to że jest i Bogiem i człowiekiem w jednej Osobie...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Na czym wg ciebie polega ta inspiracja, czy było to dyktowanie autorom ludzkim tego co mają napisać słowo w słowo, czy może Bóg dopuszczał/przyzwalał aby ludzcy autorzy Pisma przypisywali Mu wszystko...także ludzkie czyli zmienne cechy pomimo iż Bóg w swej naturze jest niezmienny...?
Jeśli by tak było, to mielibyśmy w Biblii fałszywy obraz Boga, wykreowanego na podobieństwo człowieka.
Gregorze...gdyby tak nie było, to nie musiał byś się gimnastykować z tłumaczeniem sobie(i mnie), że Bóg nie uczynił tego co Mu autor przypisał w takim jak zapodałem wyżej fragmencie ale należy to rozumieć inaczej niż jest napisane...
Cytuj:
Inspiracja wg mnie polega na zapisie prawdy, a nie na ludzkiej inwencji w kreowaniu obrazu Boga.
No więc dlaczego nie odczytujesz ów zapis prawdy danego ci fragmentu z 1Sm 19.9 tak jak został on napisany przez Autora tylko tworzysz jakąś własną interpretację tegoż w której zastępujesz użyte przez autora słowo "zesłał" innym słowem, które nie oznacza tego, co autor napisał...
Cytuj:
Nie widzę u Boga opisanego w Biblii jakiejkolwiek zmiennej cechy.
Nie widzisz, bo wkodowaleś sobie, że fragmenty w których ludzki autor biblijnego tekstu przypisuje ludzie/zmienne cechy Bogu nie należy odczytywać tak jak je autor napisał ale tak żeby się zgadzały z twoim rozumieniem...ot taki solagregoryzm :D

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt wrz 22, 2020 3:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Uważając tak jak napisałeś potwierdzasz tylko to o czym mowiłem czyli fakt przypisywania Bogu sprawstwa czynów, których nie dokonał...

Tak, Bóg dopuścił złego ducha, tak jak dopuścił Szatana do życia Hioba. To są fakty i tak to rozumiem.
sahcim napisał(a):
Po pierwsze, mijasz się z prawdą pisząc, że wg Mk 10.5 to Bóg zdecydował o wprowadzeniu tego prawa gdyż masz tam wyraźnie napisane z czyjej inicjatywy zostało wprowadzone,

Chyba zapominasz, kto dyktował Mojżeszowi Prawo. Mojżesz spisał i był pośrednikiem w przekazaniu Prawa, dlatego używało się zwrotów typu: "Mojżesz powiedział", "Mojżesz nakazał".
Nie ma ani jednej wzmianki jakoby Mojżesz coś dodawał od siebie do Prawa zwłaszcza, że Bóg tego zabronił [V Mojż.13.1]. Nigdzie nie ma zapisu, że Mojżesz złamał Prawo. To tylko Twój wymysł wynikający z niezrozumienia.
sahcim napisał(a):
po drugie, również mijasz się z prawdą zapisaną w Mk 10.5 co do powodu wprowadzenia tegoż listu gdyż masz tam jak byk napisane, że Mojżesz zezwolił na napisanie takiego listu przez wzgląd na zatwardziałość serc Izraelitów, a nie (jak twierdzisz) aby wyszła na jaw zatwardziałość serc

Wychodziła na jaw zatwardziałość serca każdego, kto napisał taki list. Ten przepis nie był nakazem tylko możliwością.
sahcim napisał(a):
gdyby wprowadzenie tego prawa było boską (a nie czysto ludzką decyzją) oznaczałoby, że jest zgodne z Jego Wolą czemu zaprzecza sam Jezus...

Już Ci podałem inny przykład, kiedy Izrael zażądał króla, i wzgardził Bogiem, który jednak na to przystał.
Pamiętaj, że ludzkość popadła w grzech i natura została skażona, czego na początku nie było. Jezus odwołuje się do tego właśnie stanu z Edenu.
Bóg również tolerował w pewnym czasie wielożeństwo czy związki kazirodcze i jeszcze im błogosławił. I co powiesz, że Bóg był niemoralny, albo się zmieniał?
sahcim napisał(a):
Przytocz cytat/fragment wypowiedzi Boga z której wywnioskowałeś, że to z Jego inspiracji/natchnienia powstał ów zapis o napisaniu listu rozwodowego...

Biblia wskazuje, że całe Prawo było podyktowane przez Boga [II Mojż.24.4,7, V Mojż. 31.9]
Zobacz też co w tym prawie rozwodowym Bóg uznawał za złe [V. Mojż.24.1-4]
sahcim napisał(a):
Jak to co...? to że jest i Bogiem i człowiekiem w jednej Osobie...

Jezus przyszedł jako sługa objawić Ojca, a nie siebie. Poczytaj sobie co Jezus mówił o swojej roli.
sahcim napisał(a):
Gregorze...gdyby tak nie było, to nie musiał byś się gimnastykować z tłumaczeniem sobie(i mnie), że Bóg nie uczynił tego co Mu autor przypisał w takim jak zapodałem wyżej fragmencie ale należy to rozumieć inaczej niż jest napisane...

Bóg czynił wszystko co jest napisane w Biblii, tylko Ty nie chcesz tego przyjąć do wiadomości. Biblia to Słowo Boże, które jest prawdą. A ty masz z nią problem.
Twoje zdanie nie wytrzymuje świadectwa samej Biblii o sobie, a poza tym odrzucasz Boże natchnienie całego Pisma [II Tym.3.16].
Nie gimnastykuję się też , bo dla mnie Biblia jest słowem prawdy, a nie radosną twórczością jakiegoś mitycznego skryby, który przypisał Bogu co mu się tam podobało.
Poza tym Biblia była spisywana przez różnych ludzi: przywódców, pasterzy, królów, proroków, kapłanów, żołnierzy na przestrzeni 1500 lat. Wszyscy oni są spójni co do obrazu Boga i napisali to co Duch Św. chciał aby było napisane.
To jak myślisz to Twoja sprawa. Skoro w Biblii są nieprawdziwe zapisy, to jest ona niewiarygodna. Również jest niewiarygodna w kwestii zmartwychwstania, bo może autorzy przypisali Jezusowi to czego tak na prawdę nie zrobił - nie zmartwychwstał?
sahcim napisał(a):
No więc dlaczego nie odczytujesz ów zapis prawdy danego ci fragmentu z 1Sm 19.9 tak jak został on napisany przez Autora tylko tworzysz jakąś własną interpretację tegoż w której zastępujesz użyte przez autora słowo "zesłał" innym słowem, które nie oznacza tego, co autor napisał...

Chciałeś uzasadnienia mojego zdania, to Ci podałem w historii Hioba. Poza tym nie można odczytywać dosłownie tego fragmentu z następującego powodu [Jak.1.17]:Wszelki datek dobry i wszelki dar doskonały zstępuje z góry od Ojca światłości;
Zły duch nie kwalifikuje się. Dosłowne odczytanie to błąd.
sahcim napisał(a):
Nie widzisz, bo wkodowaleś sobie, że fragmenty w których ludzki autor biblijnego tekstu przypisuje ludzie/zmienne cechy Bogu nie należy odczytywać tak jak je autor napisał ale tak żeby się zgadzały z twoim rozumieniem...ot taki solagregoryzm :D

Raczej Ty stworzyłeś swoją interpretację wynikającą z niezrozumienia.
O jakich zmiennych cechach mówisz?
Podaj przykłady takich zmiennych cech.


Cz wrz 24, 2020 1:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Uważając tak jak napisałeś potwierdzasz tylko to o czym mowiłem czyli fakt przypisywania Bogu sprawstwa czynów, których nie dokonał...

Tak, Bóg dopuścił złego ducha, tak jak dopuścił Szatana do życia Hioba. To są fakty i tak to rozumiem.
Wcześniej uczciwie przyznałeś, że możesz mi tylko podać jak ty ten fragment rozumiesz(czyli interpretujesz), a teraz twierdzisz, że ta twoja prywatna interpretacja, to biblijne fakty...ot i cały Gregor...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Po pierwsze, mijasz się z prawdą pisząc, że wg Mk 10.5 to Bóg zdecydował o wprowadzeniu tego prawa gdyż masz tam wyraźnie napisane z czyjej inicjatywy zostało wprowadzone,
Chyba zapominasz, kto dyktował Mojżeszowi Prawo.
Chcesz mi powiedzieć, że takie przepisy jak np ten z Pwt 22 : 28-29 który dawał gwałcicielowi prawo do bezkarnego kontynuowania tego haniebnego czynu do końca życia zgwałconej, pod warunkiem wpłacenia jej ojcu wyznaczonej sumy, podyktował Bóg ? 8O

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz wrz 24, 2020 3:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Wcześniej uczciwie przyznałeś, że możesz mi tylko podać jak ty ten fragment rozumiesz(czyli interpretujesz), a teraz twierdzisz, że ta twoja prywatna interpretacja, to biblijne fakty...ot i cały Gregor...

Dla mnie to są fakty i tak je rozumiem. Nie musisz się zgadzać z moim zdaniem.
sahcim napisał(a):
Chcesz mi powiedzieć, że takie przepisy jak np ten z Pwt 22 : 28-29 który dawał gwałcicielowi prawo do bezkarnego kontynuowania tego haniebnego czynu do końca życia zgwałconej, pod warunkiem wpłacenia jej ojcu wyznaczonej sumy, podyktował Bóg ?

Oczywiście. To, że Ty takiego prawa nie rozumiesz, nic nie zmienia.
[II Tym.3.16]: Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
Pismo zawierające nieprawdę o Bogu nie może służyć do wykrywania błędów itd.
Rozumiem, że nie zgadzasz się z powyższym tekstem Ap. Pawła, który mówi o natchnieniu przez Boga całego Pisma?


Cz wrz 24, 2020 5:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Chcesz mi powiedzieć, że takie przepisy jak np ten z Pwt 22 : 28-29 który dawał gwałcicielowi prawo do bezkarnego kontynuowania tego haniebnego czynu do końca życia zgwałconej, pod warunkiem wpłacenia jej ojcu wyznaczonej sumy, podyktował Bóg ?
Oczywiście.
Aha...to jak jakiś facet zgwałci ci córkę, to ty oddasz ją gwałcicielowi za żonę w zamian za kasę i będziesz szczęśliwy, że postąpiłeś podyktowanego wg ciebie Prawa Pańskiego...
Cytuj:
To, że Ty takiego prawa nie rozumiesz, nic nie zmienia.
A ty rozumiesz ? To wyjaśnij dlaczego to Prawo podyktowane wg ciebie przez Boga nie obowiązuje dalej...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz wrz 24, 2020 7:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Rozumiem, że nie zgadzasz się z powyższym tekstem Ap. Pawła, który mówi o natchnieniu przez Boga całego Pisma?
Źle rozumiesz...Ap.Paweł mówi o natchnieniu Pisma, a nie podyktowaniu go...
Cytuj:
Pismo zawierające nieprawdę o Bogu nie może służyć do wykrywania błędów itd.
Zgadzam się...widać to doskonałe gdy ktoś twierdzi (jak ty), że Pismo zostało podyktowane przez Boga...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz wrz 24, 2020 7:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
sahcim napisał(a):
Aha...to jak jakiś facet zgwałci ci córkę, to ty oddasz ją gwałcicielowi za żonę w zamian za kasę i będziesz szczęśliwy, że postąpiłeś podyktowanego wg ciebie Prawa Pańskiego...

Skoro, jak widać, masz problem z tym prawem, to najlepiej daj sobie spokój - nie walcz z Panem Bogiem.
sahcim napisał(a):
A ty rozumiesz ? To wyjaśnij dlaczego to Prawo podyktowane wg ciebie przez Boga nie obowiązuje dalej...

A kogo miałoby obowiązywać?
sahcim napisał(a):
Źle rozumiesz...Ap.Paweł mówi o natchnieniu Pisma, a nie podyktowaniu go...

Każde pismo ktoś musiał napisać - to oczywiste.
Natchnienie dotyczy treści/przekazu.
Z wyjątkiem Dekalogu, który napisał osobiście Bóg, reszta treści Pism była pod natchnieniem Bożym spisana. Ludzie byli narzędziami, którymi posłużył się Bóg w celu spisania tego co chciał przekazać i aby nie podlegało to zafałszowaniu. Tak uważam.
sahcim napisał(a):
Zgadzam się...widać to doskonałe gdy ktoś twierdzi (jak ty), że Pismo zostało podyktowane przez Boga...

Owszem zostało.
To co Ty twierdzisz, jest sprzeczne z biblijnym tekstem, w którym czytamy co Bóg powiedział do Mojżesza [II Mojż.21.1]: A te są prawa, które im przedłożysz.
W śród nich jest zapis prawny, który Ci nie pasuje [II Mojż.22.16], który jest powtórzony w [V Mojż.22.28-29].
Widać więc ewidentnie autorstwo Pana Boga.

Poza tym Pan Jezus, w przeciwieństwie do Ciebie, nie negował Bożego autorstwa żadnej litery/kreski z Prawa [Mat.5.18].

Skoro uważasz inaczej, to ok.
Mi to nie przeszkadza i pozostanę przy swoim zdaniu.


So wrz 26, 2020 7:00 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL