Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:18 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Następna strona
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
I jak zwykle ucieczka. Standard.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn lip 13, 2020 6:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Co do pytania Yarpena
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czy Chrystus powiedział w Kanie Galilejskiej, że brak wina na weselu to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?

to odpowiedź jest zawarta w przytoczonych przeze mnie wersetach.

Nie udawaj Greka tylko odpowiedz na zadane pytanie:

Czy Chrystus powiedział w Kanie Galilejskiej, że brak wina na weselu to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?


Pn lip 13, 2020 6:44 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
marta-maria napisał(a):
Ewangelia naucza, że Bóg da nam wszystko o cokolwiek poprosimy w pełnej wiary modlitwie, ale pod warunkiem że to będzie zgodne z Jego wolą. W innym zaś miejscu zachęca nas abyśmy byli w modlitwie wytrwali, wręcz natarczywi (Łuk.11,5-8, Mk.11,24-26, Łuk.18, 2-8). Po cóż zatem prosić Boga o cokolwiek jeżeli i tak dzieje się wszystko według Jego wcześniej ustalonej woli? Czy modlitwa nasza może zmienić Bożą wolę? czy jest ona niezmienna.

Bóg od zawsze wiedział czy Twoje konkretne modlitwy się spełnią. On przed Twoim narodzeniem znał już wszystkie Twoje decyzje życiowe i wiedział które konkretnie Twoje modlitwy się spełnią. Czyli On od zawsze wiedział, w którym konkretnym momencie będziesz się o coś modliła i czy te modlitwy zostaną wysłuchane bo jest wszechwiedzący.

Nasza modlitwa nie może zmienić woli Boga, gdyż Bóg już wcześniej uwzględnia tą modlitwę - wie o wszystkich naszych modlitwach już przed naszym narodzeniem.


Pn lip 13, 2020 8:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Po pierwsze niczego nie muszę udowadniać bo to nie sala sądowa. :no:
Po drugie to co powiedziałem poparłem stosownymi fragmentami - przeczytaj jeszcze raz.



Cytuj:
Co do pytania Yarpena
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czy Chrystus powiedział w Kanie Galilejskiej, że brak wina na weselu to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?

to odpowiedź jest zawarta w przytoczonych przeze mnie wersetach.


Dla mnie osobiście nie ma znaczenia jak bedziesz interpretował fragment z Maryją. Bez urazy. Wystarczy mi tyle, że interpretacja tego fragmentu który powyżej zawarłem, jest zgodna z tym co naucza Kk. To jest dla mnie ważne, ze względu na jedność myśli, która również przyczynia się do budowania z nas wspólnoty. Mam na myśli wspólnotę Kk z którym łączność nie jest dla ciebie jakoś szczególnie istotna. A piszę o moim stosunku do twojej interpretacji Gregorze dlatego, ponieważ nie chciał bym abyś moją uwagę odebrał jako kontrę, czy też argument przeciwstawny. W ogóle bym nie odpisywał, gdyby nie ta drobna uwaga którą chciałem zamieścić.

Chodzi o kulture dyskusji. Wrzuciłeś dwa fragmenty Pisma + własna skromna interpretacja i domagasz się, aby ktoś się z nimi zmierzył tj. rozważył i napisał jak je rozumie w kontekście wydarzenia w Kanie Galilejskiej. A ponieważ nikt nie chce podjąć wyzwania, no to najprościej będzie walnąć, w skrócie - focha. Tym czasem tej drugiej stronie nie chodzi o nic innego jak o to samo. Najpierw mierzymy się "Kaną", rozważamy i interpretujemy to wydarzenie na podstawie Pisma i tego co tam się wydarzyło, kto co komu powiedział, zareagował, szukamy prawdy ewangelicznej, a dopiero poźniej przywołujemy kolejne fragmenty Pisma. Tak będzie uczciwie intelektualnie w mojej ocenie.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Pn lip 13, 2020 10:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jockey napisał(a):
I jak zwykle ucieczka. Standard.

Raczej pomyliły Ci się role moderatora z sędzią. ;)
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie udawaj Greka tylko odpowiedz na zadane pytanie:
Czy Chrystus powiedział w Kanie Galilejskiej, że brak wina na weselu to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?

Równie dobrze można postawić pytanie: Czy pan Jezus powiedział, że jego celem jest "produkcja" wina dla weselników? :mrgreen:
Twoje pytanie ma się nijak do wydarzeń w Kanie.
Jozek napisał(a):
A piszę o moim stosunku do twojej interpretacji Gregorze dlatego, ponieważ nie chciał bym abyś moją uwagę odebrał jako kontrę, czy też argument przeciwstawny. W ogóle bym nie odpisywał, gdyby nie ta drobna uwaga którą chciałem zamieścić.

Jozek nie odbieram Twojej uwagi jako kontry - spoko :) .
Zwyczajnie odniosłem się do twojej interpretacji w świetle przekazu Pisma - tak jak ja to czytam. To inny punkt widzenia - też nie kontra.
Jozek napisał(a):
Chodzi o kulture dyskusji. Wrzuciłeś dwa fragmenty Pisma + własna skromna interpretacja i domagasz się, aby ktoś się z nimi zmierzył tj. rozważył i napisał jak je rozumie w kontekście wydarzenia w Kanie Galilejskiej.

No cóż, w świetle wypowiedzi Jockeya w moim imieniu, i pytania Yarpena nie pozostało mi nic innego jak podać podstawę tego co napisałem i zostawić chłopkom to do rozważań. Nie oczekiwałem od nich wyjaśnień jak oni je rozumieją.
Jozek napisał(a):
Najpierw mierzymy się "Kaną", rozważamy i interpretujemy to wydarzenie na podstawie Pisma i tego co tam się wydarzyło, kto co komu powiedział, zareagował, szukamy prawdy ewangelicznej, a dopiero poźniej przywołujemy kolejne fragmenty Pisma. Tak będzie uczciwie intelektualnie w mojej ocenie.

Postawiłeś pewną tezę w swojej interpretacji, do której się odniosłem z perspektywy Pisma. Nie sądzę, aby było to nieuczciwe. Jeśli tak to odebrałeś to wiedz, że nie miałem nic nieuczciwego na myśli.


Śr lip 15, 2020 9:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
i zostawić chłopkom to do rozważań


8-O

Tam brakuje litery "a". Miało być chłop"a"kom. Czasem słownik w telefonie sam zmienia sugerowane słowo. Tak czy siak, za wszystkie konsekwencje tego niefortunnego stwierdzenia Gregora przepraszam i biorę konsekwencje na siebie.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr lip 15, 2020 10:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jozek napisał(a):
Tam brakuje litery "a". Miało być chłop"a"kom.

Oczywiście wcięło mi tę literę.
Dzięki Jozek, że to wyłapałeś.
Mam nadzieję, że chłopacy ;) Jockey, Yarpen nie odbierzcie tego błędu jako słowa obrazy.


Pt lip 17, 2020 11:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie udawaj Greka tylko odpowiedz na zadane pytanie:
Czy Chrystus powiedział w Kanie Galilejskiej, że brak wina na weselu to nie jest jego sprawa, bo miał taki kaprys?

Równie dobrze można postawić pytanie: Czy pan Jezus powiedział, że jego celem jest "produkcja" wina dla weselników? :mrgreen:
Twoje pytanie ma się nijak do wydarzeń w Kanie.

Moje pytanie odnosi się do Twojej twórczości na temat tego wydarzenia:
Gregor napisał(a):
Jozek napisał(a):
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?2 Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?»

Ze względu na silną wiarę Maryi, Jezus przyspiesza wypełnienie odwiecznego planu Boga.

Tak się składa, że w odwiecznym planie Pana Boga wydarzenia w Kanie były również zaplanowane. Nic więc nie zostało przyśpieszone lecz dokonało się w ustanowionym miejscu i czasie wg zamysłu Bożej woli.

Skoro zostało przez Boga zaplanowane, że w Kanie Galilejskiej Syn Boży ma zamienić w czasie tego wesela wodę w wino, to dlaczego Zbawiciel powiedział swojej Matki: "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?"


So lip 18, 2020 8:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro zostało przez Boga zaplanowane, że w Kanie Galilejskiej Syn Boży ma zamienić w czasie tego wesela wodę w wino, to dlaczego Zbawiciel powiedział swojej Matki: "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?"

Pan Jezus mówił godzinie zawarcia Nowego Przymierza w swojej krwi, którą symbolizował kielich wina, podczas ostatniej wieczerzy. W Kanie nie była to jeszcze ta godzina, którą przed powstaniem świata ustanowił Pan Bóg.

Pan Jezus przychodząc na świat stał się sługą, a to nie sługa decyduje o czasie i miejscu wydarzeń, jak sam o tym powiedział [Jana 5.19]:Tedy Jezus odezwał się i rzekł im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni.

Tak więc to Pan Bóg/Ojciec zdecydował o dokonaniu pierwszego cudu w wyznaczonym czasie i miejscu, a nie Pan Jezus na "wniosek" Marii.

Tak to widzę.


N lip 19, 2020 12:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Pan Jezus mówił godzinie zawarcia Nowego Przymierza w swojej krwi, którą symbolizował kielich wina, podczas ostatniej wieczerzy.

To co prawda inny temat ale widze ze nie mozesz sie powstrzymac aby podwazyc slowa Zalozyciela. On powiedzial "to jest" a nie "to symbolizuje" ale nie bedziemy tego kontynuowac bo i nie zwiazanez tematem i bylo omawiane czesto.
Odnosnie woli Boga to moze bysmy Jemu pozwalali decydowac bo Jego drogi sa troche inne. Podobny model mozna rozpatrywac w modelach teoretycznych podrozy w czasie.


N lip 19, 2020 6:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro zostało przez Boga zaplanowane, że w Kanie Galilejskiej Syn Boży ma zamienić w czasie tego wesela wodę w wino, to dlaczego Zbawiciel powiedział swojej Matki: "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?"

Pan Jezus mówił godzinie (...)

Tak to widzę.

Ja zaś nie pytam o to, co Ty "widzisz", tylko o retoryczne pytanie Chrystusa, w którym stwierdza, że ten brak wina to nie jest jego sprawa. Skoro to było zaplanowane, to dlaczego uznał, że to nie jest jego problem, a potem zmienił zdanie w tej kwestii?


N lip 19, 2020 8:19 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jakby Gregor uznał to co jest ewidentnie napisane w ewangelii to w tym momencie runęłaby cała protestancka nauka odrzucająca Matkę Jezusa i jej role w dziele. Tak wiec jak widać powyżej Gregor idzie w zaparte i próbuje naginać przekaz biblijny żeby tylko nie przyznać racji.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N lip 19, 2020 10:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro to było zaplanowane, to dlaczego uznał, że to nie jest jego problem, a potem zmienił zdanie w tej kwestii?
Wiem że to pytanie do Gregora ale pozwolę sobie odpowiedzieć. Uważam, że Jezus chodzący po ziemi mimo iż był człowiekiem w pełni zjednoczonym z Bogiem, to jednak Jego ludzka natura nie posiadała Wszechwiedzy stąd Jego znajomość Bożego Planu się poszerzała dzięki Duchowi, co skutkowało ową "zmiennością zdania"

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N lip 19, 2020 2:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Nauka katolicka inaczej mówi o tym wydarzeniu niż ty mówisz sachol

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N lip 19, 2020 2:33 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Wespecjan napisał(a):
Bardzo ciekawy temat.

Wola Boga oczywiście nigdy się nie zmienia, ale nie zawsze dochodzi do skutku, bo np wolą Boga jest zbawienie wszystkich ludzi, ale większość dusz kończy w piekle, bo nie chce wypełnić warunków, które Bóg postawił na drodze do nieba.

To jest ciekawe, że Bóg pragnie byśmy się także modlili o rzeczy zgodne z Jego wolą. W sumie nie wiem po co, skoro jeśli nasza i Jego wola są zgodne tą sprawą niejako powinna się wypełnić automatycznie, ale On dodatkowo chce byśmy tą, swoją wolę werbalizowali w modlitwie. Czy ta artykulacja naszej woli zgodnej z Jego wolą jest potrzebna Jemu czy nam? Nie wiem, ale raczej nam, bo Bóg niczego nie potrzebuje, ale jeśli nam, to po co?

Twierdzić, że wola Boża nie zawsze dochodzi do skutku jest jakąś potworną herezją, wręcz twierdzeniem wbrew teologii naturalnej. Bóg jest wszechmogący, jeśli czegoś chce, to się to dzieje.
O woli powszechnego zbawienia mówimy wyłącznie jako o tzw. woli uprzedniej, tj. nieuwzględniającej okoliczności, która to wola nie ma charakteru sprawczego. Co do niektórych ludzi przecież chce, by byli potępieni - zgodnie ze swoją sprawiedliwością. Można dać przykład lekarza, który generalnie nie chce krzywdzić ludzi zadając im ból, ale biorąc pod uwagę okoliczności wolą jego jest pomoc ludziom. Głupio byłoby mówić o lekarzu, że jego niechęć do krzywdzenia ludzi jest nieskuteczna

Co do modlitwy - Bóg odwiecznie chce udzielić niektórych łask ale też chce by się to dokonało w określony sposób - niekiedy za przyczyną naszej modlitwy.


N lip 19, 2020 8:40 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 695 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL