Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:31 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Skuteczność modlitwy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Skuteczność modlitwy
Był kiedyś Wielki Eksperyment Modlitewny.
Pacjenci przebywający po operacji w sześciu amerykańskich szpitalach zostali podzieleni na trzy grupy. Eksperymentalna grupa I i kontrolna grupa II dostały informację, że będą lub nie będą odbywały się modlitwy w ich intencji. Przy czym grupa I otrzymywała modlitwę, natomiast grupa II nie. Pacjenci tych grup nie wiedzieli, czy są wnoszone modlitwy wstawiennicze w ich intencji czy nie. Ostatnia, III grupa była poinformowana o odbywających się za nią modlitwach i naprawdę te modlitwy otrzymywała. O odmawianie modlitwy poproszone zostały wspólnoty w trzech kościołach. Wierni w celu „wycelowania” modlitwy w danego pacjenta dostali inicjały swoich podopiecznych, natomiast nie mieli do wglądu jego zdjęcia. Modlitwy trwały 14 dni. Wierni dostali dowolność formy modlitwy z jednym warunkiem. W każdej modlitwie miała znaleźć się fraza: „za udaną operację, szybki powrót do zdrowia, bez powikłań”.
http://www.nauklove.pl/wielki-eksperyment-modlitewny/

I ten eksperyment się...nie udał. Ateiści, racjonaliści stwierdzili że to dowód że nie ma Boga. Ale zaraz..zaraz. Bóg jako przedmiot eksperymentu? Tak jakby szczury laboratoryjne chciały ekperymentować na profesorze, a raczej różnica jeszcze większa.
W każdym razie eksperyment pokazał że nie istnieje żadna "Moc sterowana modlitwami".
A to że modlitwa potrafi sprawić cuda, są dowody (a nie eksperyment):
Andrzej Sowa "Kogut" - Drugie życie
https://www.youtube.com/watch?v=o2Tatv7EU0s
uzdrowiony w jednej chwili z wieloletniego nałogu heroinowego.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt maja 19, 2020 2:42 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 11, 2020 7:29 pm
Posty: 478
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
[ciach... brak uprawnień do pisania. (PW)]


So wrz 19, 2020 1:50 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
Trochę absurdalny pomysł - eksperyment. Nie wszystkie modlitwy się spełniają - i tak i tak. Dlaczego? - nie wiemy i wiedzieć nie będziemy.

A tak poza tym to o czym chcesz Andy rozmawiać w tym wątku?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So wrz 19, 2020 4:40 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
Ale gdyby modlitwy wpływały na rzeczywistość, to powinno to dawać efekty statystycznie istotne, które nie wymagają projektowania tego typu eksperymentów. Leczenie katolików powinno być efektywniejsze niż leczenie muzułmanów.

Z tego co kojarzę są badania pokazujące ogólny pozytywny wpływ wiary na zdrowienie, bez względu na wyznanie.


Pn wrz 21, 2020 10:21 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
Napiszę o jednym cudzie, który wydarzył się w moim życiu, a który miał związek z modlitwą.

Miałam w pracy koleżankę, która bardzo chciała mieć dziecko i od lat walczyła z niepłodnością, a przy okazji była dosyć zawistną, mściwą osobą, z ciężkim charakterem. Kiedyś się pożarłyśmy i w myślach jej złorzeczyłam, ponieważ w tamtym momencie czułam, że jest złym człowiekiem. Po fakcie poszłam do spowiedzi i szczerze za to przeprosiłam, poszłam do domu i klęcząc i rycząc, jak bóbr, w szczerości serca modliłam się za nią na różańcu - błogosławiłam jej, życząc jej ciąży, ryczałam aż łzy wypadały mi z nosa, bo miałam świadomość wagi swojego grzechu złorzeczenia i tego, jak bardzo zraniłam Boga. Na koniec pobłogosławiłam też wszystkim osobom pracującym w mojej firmie. W tym samym tygodniu, w którym się modliłam zaszły w ciąże dwie dziewczyny z mojej pracy jednocześnie - jedna, która zupełnie nie planowała ciąży i ta koleżanka, z którą się pokłóciłam, a która walczyła o ciążę bezskutecznie i miała problemy zdrowotne.

Doświadczyłam w życiu kilku takich zbiegów okoliczności, także wierzę w moc modlitwy, ale musi być bardzo szczera, ze szczerego serca, a jej spełnienie musi być zgodne z Bożym planem.


Pn wrz 21, 2020 2:26 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
Kiedyś bałam się składać konkretne prośby Bogu. Bałam się, bo myślałam o tym, że jeśli nie spełni się to, o co proszę, to coraz ciężej będzie mi wierzyć. Budując relację z Bogiem stwierdziłam, że to bez sensu, że nie powinnam myśleć w ten sposób, bo to zwykłe niedowiarstwo. Skoro Jezus nam obiecał, że Bóg będzie wysłuchiwał naszych próśb, to tak musi być. Zaczęłam wiec modlić się więcej, i nie tylko na zasadzie „żeby było dobrze”, ale mówić Bogu o każdym fragmencie mojego życia i składać prośby. Niestety dzieje się to, czego bałam się na początku. Rozumiem, że jest Wola Boża i On wie, co jest dla nas najlepsze, ale nie wiem jak sobie tą Wolą wytłumaczyć wszystko. Ostatnio na lekcjach mieliśmy zostać podzieleni na grupy (dzielił nas system) i pomodliłam się, żebym została przydzielona z którąś z osób, z którymi lepiej się dogaduje. Nie była to długa modlitwa, po prostu westchnęłam do Pana Boga podczas tej lekcji. Dlaczego Wolą Bożą miałoby być, by to się nie stało? Bo chociaż tych bliższych koleżanek było w grupie więcej, dostałam inną osobę. Pamiętam też, jak kiedyś wieczorem modliłam się i prosiłam o zgodę dla moich rodziców, minęło może kilka minut i jeszcze klęcząc przy modlitwie usłyszałam, jak się kłócą (nie była to dobra, delikatna sprzeczka). Ja naprawdę chcę wierzyć. Zdarzało się, ze prosiłam o coś Boga i On mi to dawał, nawet bardzo szybko i niesamowicie, ale takie sytuacje jak wyżej wymienione są dla mnie przerażajace. I nie chodzi o to, że byłam w grupie z inną osobą niż chciałam, ani nawet nie o to, że ta kłótnia rodziców była dla mnie jakaś straszna. Przeraża mnie to, że proszę Boga, a dzieje się przeciwieństwo tego, o co prosiłam, jakby Go nie było, albo jakby mnie nie słyszał. Jakby wszystko i tak było wydarzeniem losowym. Jak mam umocnić moją wiarę, co może być przyczyną, co robię źle?


Cz mar 04, 2021 8:21 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
oliwiakkk napisał(a):
Kiedyś bałam się składać konkretne prośby Bogu. Bałam się, bo myślałam o tym, że jeśli nie spełni się to, o co proszę, to coraz ciężej będzie mi wierzyć. Budując relację z Bogiem stwierdziłam, że to bez sensu, że nie powinnam myśleć w ten sposób, bo to zwykłe niedowiarstwo. Skoro Jezus nam obiecał, że Bóg będzie wysłuchiwał naszych próśb, to tak musi być. Zaczęłam wiec modlić się więcej, i nie tylko na zasadzie „żeby było dobrze”, ale mówić Bogu o każdym fragmencie mojego życia i składać prośby. Niestety dzieje się to, czego bałam się na początku. Rozumiem, że jest Wola Boża i On wie, co jest dla nas najlepsze, ale nie wiem jak sobie tą Wolą wytłumaczyć wszystko. Ostatnio na lekcjach mieliśmy zostać podzieleni na grupy (dzielił nas system) i pomodliłam się, żebym została przydzielona z którąś z osób, z którymi lepiej się dogaduje. Nie była to długa modlitwa, po prostu westchnęłam do Pana Boga podczas tej lekcji. Dlaczego Wolą Bożą miałoby być, by to się nie stało? Bo chociaż tych bliższych koleżanek było w grupie więcej, dostałam inną osobę. Pamiętam też, jak kiedyś wieczorem modliłam się i prosiłam o zgodę dla moich rodziców, minęło może kilka minut i jeszcze klęcząc przy modlitwie usłyszałam, jak się kłócą (nie była to dobra, delikatna sprzeczka). Ja naprawdę chcę wierzyć. Zdarzało się, ze prosiłam o coś Boga i On mi to dawał, nawet bardzo szybko i niesamowicie, ale takie sytuacje jak wyżej wymienione są dla mnie przerażajace. I nie chodzi o to, że byłam w grupie z inną osobą niż chciałam, ani nawet nie o to, że ta kłótnia rodziców była dla mnie jakaś straszna. Przeraża mnie to, że proszę Boga, a dzieje się przeciwieństwo tego, o co prosiłam, jakby Go nie było, albo jakby mnie nie słyszał. Jakby wszystko i tak było wydarzeniem losowym. Jak mam umocnić moją wiarę, co może być przyczyną, co robię źle?


Nawet jeśli w dzieciństwie nasz ziemski ojciec nie kupuje nam wszystkich zabawek o które prosimy i tak zawsze z miłością potrafi nas wysłuchać.
Jego celem zaś głównym jest zapewnić nam jak najlepsze wychowanie, dzięki któremu wyjdziemy na ludzi. Czasem dostaniemy i zabawkę. Nadmiar zabawek niszczy zamiast budować, nawet jeśli wydają nam się potrzebne i pragniemy ich z całego serca.
Tak to widzę w wielkim skrócie, choć ziemscy ojcowie w praktyce bywają różni. ;)


Pt mar 05, 2021 2:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
Ona nie rozumie o co chodzi. Już pisała o tym samym. Ona chce Boga jako osobistego suflera, gotowego w każdej chwili podrzucić odpowiednią myśl. Tymczasem Bóg kazał człowiekowi dokonywać wyborów i ponosić za to odpowiedzialność. Dlatego jest wolny. Sparzysz się? To tego nie powtarzaj, zastosuj następnym razem inna strategię decyzyjną. Ucz się na cudzych i własnych błędach, na mądrości pokoleń (czytanie).
Modlitwa polega na wejściu w Słowo a to jest niezmiernie trudne. To nie jest gadulstwo o sobie. Od tego są koleżanki. Bóg też nie jest gadułą. Gadułą jest zły duch i własne myśli - 60000 dziennie u kobiet, większość jałowych.
Bóg jest dyskretny. Jeśli coś podpowie to się nie ujawni. To będą jednak sprawy pozwalające na dojrzewanie w człowieczeństwie, sam wie co na to pozwala.

Na dziś to ona potrzebuje mądrego człowieka przy sobie, bo jest pogubiona a chce dobrze.


Pt mar 05, 2021 4:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
Kiedy Bóg nie odpowiada na modlitwę - to jest właśnie odpowiedź.


Pn mar 08, 2021 1:21 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
Tak, ale mamy jeszcze do czynienia z iluzją religijną, czyli tworzenie sobie samemu odpowiedzi. Tu brak odpowiedzi będzie odpowiedzią. Magiczne myślenie. Coś się wydarzy i bach - wola Boża. Modliła się o dobrego męża i natychmiast pojawia się facet i od razu pewność: dar od Boga! Facet znęca się nad kobietą? Ona wie, że ten krzyż to wola Boga, bo tego mężczyznę postawił jej Bóg po modlitwie;, chodzi o to by mogła ćwiczyć się w umartwieniach.


Pn mar 08, 2021 1:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skuteczność modlitwy
merss napisał(a):
Tak, ale mamy jeszcze do czynienia z iluzją religijną, czyli tworzenie sobie samemu odpowiedzi. Tu brak odpowiedzi będzie odpowiedzią.
Priorytetem Boga jest doradzać człowiekowi na rozdrożach kluczowych dla zbawienia, ścieżki nieistotne w tym aspekcie (choćby nam wydające się kluczowymi) pomija milczeniem, do którego ma prawo.

merss napisał(a):
Modliła się o dobrego męża i natychmiast pojawia się facet i od razu pewność: dar od Boga! Facet znęca się nad kobietą?
Człowiek ma tendencję poszukiwania i interakcji z dokładnym, duchowym odbiciem samego siebie.


Pn mar 08, 2021 2:01 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL