Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 22, 2022 7:25 pmUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 480 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Następna strona
 Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?

Wygląda na to, że nie wszyscy katolicy mają w tej kwestii jasność, więc warto porozmawiać. Moje zdanie jest takie jak zdanie Kościoła:

Sobór trydencki, sesja XXII. O Ofierze Mszy świętej, rozdz. 1:

"Ten przeto Bóg i Pan nasz, choć miał raz Siebie samego złożyć Bogu Ojcu w ofierze na ołtarzu Krzyża umierając, aby na nim sprawić wieczne odkupienie, przecież w czasie ostatniej wieczerzy tej nocy, której był zdradzony, oświadczając, że jest ustanowiony kapłanem na wieki według porządku Melchizedecha, ciało i krew swoją pod postaciami chleba i wina ofiarował Bogu Ojcu, aby Kościołowi, umiłowanej oblubienicy swojej, zostawić ofiarę widzialną".

Katechizm Rzymski, wyd. z 1866 roku:

"14. Co za pożytek mają Chrześcianie z męki Chrystusa Pana?
(...) Oprócz tego winę zapłacił, którąśmy byli zasłużyli grzechami naszemi. Nadto jeszcze (iż nad tę ofiarę żadna inna wdzięczniejsza i przyjemniejsza Bogu być nie mogła) z Ojcem nas pojednał, a miłościwym i łaskawym ku nam uczynił Onegoź."

Katechizm kardynała Gasparriego, wyd. z 1941 roku:

"P. 104. Czy Jezus Chrystus, umierając na krzyżu, oddał samego Siebie Bogu na prawdziwą i osobliwą ofiarę?
O. Jezus Chrystus, umierając na krzyżu, Siebie samego oddał Bogu na prawdziwą i osobliwą ofiarę nieskończonej ceny za odkupienie ludzi, dając za nich sprawiedliwości Bożej zadośćuczynienie nieskończonej wartości."

Bieżący Katechizm Kościoła Katolickiego:

"610 (...) W przeddzień swojej męki, gdy jeszcze był wolny, Jezus uczynił z Ostatniej Wieczerzy spożywanej z Apostołami pamiątkę swojej dobrowolnej ofiary, jaką miał złożyć Ojcu425 dla zbawienia ludzi: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane" (Łk 22, 19)."

"614 Ofiara Chrystusa jest jedyna; dopełnia i przekracza wszystkie ofiary439. Przede wszystkim jest ona darem samego Boga Ojca, ponieważ Ojciec wydaje swego Syna, aby pojednać nas ze sobą440. Jest ona równocześnie ofiarą Syna Bożego, (...) ofiaruje On swoje życie442 Ojcu przez Ducha Świętego443, aby naprawić nasze nieposłuszeństwo."

Skąd ten temat? Ze słów Smoka Eustachego, który raportował o Sesji Apologetycznej XI tak : "I jeszcze problem taki: komu Jezus złożył okup na krzyżu? Wychodzi na to, że nikomu." (Źródło: viewtopic.php?f=8&t=30220)

PeterW, nie boisz się, że za kasowanie ważnych tematów bez powodu pozbawią cię moderacji? To o czym chcesz tu gadać? O seksie?


Śr wrz 25, 2019 9:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn mar 20, 2006 11:39 pm
Posty: 3907
Lokalizacja: Roztocze
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Wszystko czemuś, komuś służy. Tak i w tym przypadku, komu służy temu ofiara jest składana. Niewątpliwie ofiara Chrystusa na krzyżu służy człowiekowi. Czy każdemu? Potencjalnie każdemu, choć bezpośrednio służy tym. Którzy mają tendencję do odwetu na drugim człowieku. Odwetu nie mającego granic, czyli odwetu z zabójstwem włącznie.
Teraz pomysł składania ofiary nie jest z powietrza. Otóż już dawno występował problem nie poskromionego odwetu na drugim człowieku. Oraz powstały pomysły by temu zapobiegać. Tymi pomysłami było najpierw składanie ludzi w ofierze jakiemuś bóstwu. W domyśle zastępczej formy zadośćuczynienia dla gwałtowników. Lepiej poświęcić życie jednego człowieka. Którego niewinna śmierć będzie refleksją dla gwałtowników nad tym, co chcą uczynić z odwetu. Miało to sens taki, że panoszyły się mocno samosądy, a nie było sposobu by nad tym zapanować. Więc lepiej dać jeden mocny przykład w postaci niewinnej śmierci człowieka, by dać pozostałym przez to wiele do myślenia. Jednak nadal była to metoda okrutna i krwawa. By przemówić innym do rozsądku, że to nie ma sensu w taki sposób rozstrzygać pomiędzy ludźmi swych problemów. Które nie zawsze były nawet tak ciężkim przewinieniem wobec domagającego się rewanżu, by go zabijać. Inna sprawa że można w inny sposób ten rewanż uzyskać, choćby poprzez wyrównanie strat. Co jest mądrzejszym rozwiązaniem. Zabójstwo winnego niczego nie oddaje, ani nie wyrównuje strat.
To krótka geneza sensu samej ofiary. Natomiast potem jak już ofiara zaczęła być normą. Trzeba było pomyśleć nad zmianą jej formy na łagodniejszy nie tak drastyczny wymiar. Czyli zastąpiono ją składaniem innych ofiar, zamiast z ofiary życia niewinnego człowieka. To taka ewolucja przemiany formy brutalnej w łagodną, by efekt przebaczenia uzyskać mniejszym kosztem. Czyli np. zabicie baranka na ołtarzu, czy składanie ofiar z różnych produktów na ołtarzu.
Lecz nie było wśród ludzi jednomyślności, w sposobach sprawowania takich ofiar. Ciągle były różne praktyki z zabójstwem winnego włącznie. A ponieważ temat drażliwy, więc niemal nie możliwy do rozwiązania w sposób np. poprzez decyzje władcy, czy kogoś o dużym autorytecie.
Więc kolejnym krokiem usprawnienia w tym temacie było, nadanie ponadczasowego wymiaru takowej ofiary o łagodnych konsekwencjach. Czyli zgodnie z tym co było lecz raz na zawsze. Stąd ta niewinna ofiara Chrystusa Boga, więc kogoś o największym autorytecie. Zresztą mamy już teraz pozytywne owoce tej ofiary. Lecz i konieczność by tego ktoś pilnował Kościół. Tak to wygląda w ujęciu historycznym, bez całej skali szczegółów. Jezus Chrystus ukazał się autorytetem największym, w tym jak nauczał ludzi i jaki przykład dawał swą postawą.
Inne powody takowej ofiary nie istniały i nie istnieją. Czy to do dziś do końca się sprawdza? W znacznej mierze tak. Z wyłączeniem ludzi określonych jako przestępców prawa uchwalonego. Tak to widzę. Ma to sens nadal by istniało takie rozwiązanie. Bo ludzie nadal się buntują zwłaszcza pokrzywdzeni przez innych. Buntują się wobec postawy miłosiernej wobec winowajców. Tak to jest w obecnych czasach. Tu celowo pomijam sprawę objawienia się ludziom Boga. By wykazać tylko sam sens tego typu zdarzeń. Bo po prostu nie zawsze i nie wszyscy ludzie, czują tą opiekę Boga nad ludźmi. I przeszkodą jest dla nich zrozumienie właściwego sensu tej ofiary, zwłaszcza nie widząc tego kto tą ofiarę poniósł. A osoba Jezusa Chrystusa jako człowieka, nie jest obecna w widzialnej postaci na ziemi. Przynajmniej nie widzą Go osoby o bezpośrednim usposobieniu, bez wiary ukształtowanej. Bo te widzą Go na sposób duchowy, optycznie nie widoczny. Za to widzą cały duchowy wymiar istnienia takiej osoby. Co nadaje tego typu informacjom, pełnego sensu i zrozumienia.
To tak w szerszym aspekcie, by zaoszczędzić niekoniecznych dyskusji.

_________________
prezydent Legionu Maryi p.Brzozówka


Cz wrz 26, 2019 8:47 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 6973
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Ale Chrystus, zjawiwszy się jako arcykapłan dóbr przyszłych, przez wyższy i doskonalszy, i nie ręką - to jest nie na tym świecie - uczyniony przybytek7, 12 ani nie przez krew kozłów i cielców, lecz przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie. 13 Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych8, sprawiają oczyszczenie ciała, 14 to o ile bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego9 złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę, oczyści wasze sumienia z martwych uczynków, abyście służyć mogli Bogu żywemu

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Cz wrz 26, 2019 8:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn mar 20, 2006 11:39 pm
Posty: 3907
Lokalizacja: Roztocze
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Zgoda. Tylko dla nas nie znających pełnego wymiaru tego odkupienia. Bardziej nadaje jego wartości to co, bądź przez co, teraz możemy zyskać. Albowiem nie z urojeń jesteśmy zbawiani. Lecz z konkretnych wad. Którym na prawdę teraz podlegamy. To teraz wkładając wysiłek w to by unikać złego, wzrastamy w tym. Co będzie zgodnie z obietnicą w przyszłości. To te przyszłe cele wymagają już teraz naszej przemiany. By te przyszłe cele mogły bezpiecznie nam służyć. To trzeba już teraz wiedzieć i w tym kierunku już teraz iść. Tak jak przed możliwością jazdy samochodem, trzeba zdobyć prawo jazdy by umieć jeździć. Tak i te przyszłe cele wymagają już teraz od nas, byśmy odrabiali wskazaną lekcję.

_________________
prezydent Legionu Maryi p.Brzozówka


Cz wrz 26, 2019 10:45 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Ofiara Chrystusa byla zlozona nam, przed Bogiem i wobec Boga.
Ta lekcja o ktorej piszesz to to bysmy zdali sobie sprawae ze nasz grzechy ciezkie sa rownoznaczne zabojstwu, bo kazdy zly czyn wobec blizniego zabija jego dusze i odsuwa ja od Boga. Wiekszosc ludzi po prostu nie rozumie jak to sie dzieje, ale to nierozumienie nie jest usprawiedliwieniem, bo nie jest to nieswiadomoscia zla gdyz jest to wyraznie okreslone w Dekalogu i tresci Pism.
Niewinna smierc Chrystusa to jak ulaskawienie nas mordercow, z tym ze to ulaskawienie jest uwarunkowane szczerym zalem za czyn rozumiejac ze ktos niewinny za nas zostal "ukarany" - poniosl smierc, a ci ktorzy nie sa zdolni do tego zalu nie podlegaja temu ulaskawieniu, dlatego tez przyjecie Komunii Sw. w stanie grzechu jest oszustwem wobec Boga, falszywa proba uniewinnienia sie bez zalu za czyn i skozystania ze smierci kogos kto za nasz czyn zostal niewinnie zabity.
Wtedy niechybnie osobiscie poniesiemy sprawiedliwa kare za nasz czyn, czyli wieczne potepienie. Smierc duszy jako stworzenia Bozego, zostaniemy odseparowani na zawsze od Boga, a ze dusza jest niesmiertelna to bedzie dla tej duszy jak wyrok dozywocia w tym w czym sobie upodobala za zycia cielesnego na ziemi.


Cz wrz 26, 2019 11:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 6973
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
sam2 napisał(a):
Ofiara Chrystusa byla zlozona nam, przed Bogiem i wobec Boga.

My ludzkość jesteśmy Bogiem, że Jezus nam składa Ofiarę? :(
Chyba było już tłumaczone z fragmentami Pisma.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Cz wrz 26, 2019 11:58 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Andy72 napisał(a):
sam2 napisał(a):
Ofiara Chrystusa byla zlozona nam, przed Bogiem i wobec Boga.

My ludzkość jesteśmy Bogiem, że Jezus nam składa Ofiarę? :(
Chyba było już tłumaczone z fragmentami Pisma.

Ok. Teraz wyobraz sobie ze wlasnie zamordowales kogos i czeka cie sad i surowa kara, kara smierci.
Wszystkie dowody wskazuja na ciebie jako sprawce.
I teraz przychodzi ktos kto bierze wine na siebie i zostaje ukarany za twoj czyn.
Dla kogo i komu ta ofiara zostala zlozona jak nie tobie, mordercy ktory powinien poniesc za swoj czyn kare?
Jesli ta ofiara nie wzbudzi w tobie glebokiego zalu za ten twoj czyn i checi naprawieniaszkody przez ciebie wyrzadzonej to nie jestes godny tej ofiary i nie daje ona tobie usprawiedliwienia.
Jesli mylisz zycie materialne z duchowym to nic z tego nie zrozumiesz.


Cz wrz 26, 2019 12:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1669
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Cytuj:
Skąd ten temat? Ze słów Smoka Eustachego, który raportował o Sesji Apologetycznej XI tak : "I jeszcze problem taki: komu Jezus złożył okup na krzyżu? Wychodzi na to, że nikomu."

Czy ofiara złożona przez Chrystusa miała charakter okupu? Nie każda ofiara jest okupem, przytoczone teksty z różnych etapów Twojej grupy wyznaniowej nie sugerują, żeby ofiara Chrystusa była okupem dla kogokolwiek.
Smok Eustachy i Sesja Apologetyczna brzmią dziwnie, nie odnoszę się do tego o co im chodzi, lecz do Twojego zestawienia: piszesz w pierwszej części postu o złożeniu ofiary a na koniec, że chodzi o złożenie okupu. Ofiara niekoniecznie jest okupem.


Cytuj:


To źródł9 tylko dla rzymskokatolików

_________________
www.reformowani.pl


Pt wrz 27, 2019 1:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20597
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
sam2 napisał(a):
Ofiara Chrystusa byla zlozona nam, przed Bogiem i wobec Boga.

Przytocz, proszę, stosowny fragment nauczania katolickiego, w którym przeczytałeś tę rewelację.


Pt wrz 27, 2019 9:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1669
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Yarpen Zirgin napisał(a):
sam2 napisał(a):
Ofiara Chrystusa byla zlozona nam, przed Bogiem i wobec Boga.

Przytocz, proszę, stosowny fragment nauczania katolickiego, w którym przeczytałeś tę rewelację.


Myślę, że właściwiej byłoby napisać, że ofiarę złożył nie tyle "nam", co "dla nas". Ale to może zza bardzo protestanckiego punktu widzenia.

_________________
www.reformowani.pl


Pt wrz 27, 2019 7:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 6973
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Posłuchaj Pawlukiewicza. Było tam o tym, że chcemy być bardzo ważni.
Ofiarę złożył aby uwielbić Ojca, a że my na tym skorzystaliśmy, to mamy szczęście ;-)

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt wrz 27, 2019 7:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20597
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
P524 napisał(a):
Myślę, że właściwiej byłoby napisać, że ofiarę złożył nie tyle "nam", co "dla nas". Ale to może zza bardzo protestanckiego punktu widzenia.

Ja zaś uważam, że najwłaściwiej jest zapisać tak, jak nauczali Apostołowie: "Chrystus umarł za nas" (por. Rz 5,8). Ale może to dla Ciebie za mało protestanckie?


Pt wrz 27, 2019 8:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 6973
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
12 To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. 13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. 14 Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. 15 Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. 16 Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. 17 To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt wrz 27, 2019 8:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1669
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
Yarpen Zirgin napisał(a):
P524 napisał(a):
Myślę, że właściwiej byłoby napisać, że ofiarę złożył nie tyle "nam", co "dla nas". Ale to może zza bardzo protestanckiego punktu widzenia.

Ja zaś uważam, że najwłaściwiej jest zapisać tak, jak nauczali Apostołowie: "Chrystus umarł za nas" (por. Rz 5,8). Ale może to dla Ciebie za mało protestanckie?


ὑπὲρ z Rz 5.8 jak najbardziej znaczy "dla", "na rzecz kogoś" i w tym sensie umarł za nas. Także w innych wierszach listu ὑπὲρ jest tłumaczone czesto "dla". Apostołowie niestety po polsku nie nauczali. To co jest istotne ὑπὲρ nie ma charakteru "za" w sensie tego, co merkantylna lub prawna potoczność każe nam słyszeć w słowie "okup"

_________________
www.reformowani.pl


Pt wrz 27, 2019 9:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20597
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komu Chrystus złożył ofiarę na krzyżu?
No patrz jacy niedouczeni Ci tłumacze: W każdym polskim przekładzie, w tym protestanckich, który znalazłem na stronie Biblia Internetowa, w Rz 5,8 jest "za nas", a nie "dla nas". No po prostu durnie jacyś...


Pt wrz 27, 2019 9:10 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 480 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL