Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 1:54 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Wyobraźcie sobie... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
To niesamowite jak potraficie skupiać się na rzeczach w danym wątku mniej istotnych, a pomijać to co jest meritum sprawy. Link był odpowiedzią na pytanie:
Brandeisbluesky napisał(a):
joannabw napisał(a):
(...)po porównaniu z materiałem genetycznym z całunu turyńskiego (...)


A dokładnie z jakim materiałem genetycznym?

Po wrzuceniu hasła "całun turyński" wyskoczyło mi całe multum stron. Weszłam w pierwszy lepszy sprawdzając, czy jest tam coś na temat materiału genetycznego i po upewnieniu się, że jest- podałam ten link. Całun turyński jest tylko "podpórką"- już o tym wcześniej pisałam.
sahcim napisał(a):
poza tym z zalinkowanego tekstu wynika, że osoba owinięta w badany całun nie miała pępka (patrz pod koniec tekstu... [color=#80000]• Osoba na Całunie nie ma pępka ! ! ![/color] 8O

I co w związku z tym? A na realnym całunie ma? Jeśli uważasz, że link to jakaś bajka, wejdź gdzie indziej.Dla mnie osobiście całun nie ma wielkiego znaczenia.
P524 napisał(a):
Pytanie użytkowniczki rozpoczynające ten wątek odnosiło się do tego jaką rolę w chrześciańskim zwiastowaniu Zmartwychwstania odgrywa opowieść o pustym grobie i czy możliwe jest bez niego.

8O Możesz to rozwinąć? Moje pytanie było na poziomie pięcioletniego dziecka i było proste jak obsługa młotka. Tłumacząc na inteligentniejszy język: czy jest coś co mogłoby zagrozić waszej wierze? Bardziej dosadnie: czy gdyby udowodniono, że Jezus był tylko człowiekiem, rewolucjonistą religijnym czasów starożytnych wzniesionym prze swoich wyznawców do rangi Boga i gdyby to odpowiednio udokumentowano, dalej byście wierzyli?


N wrz 01, 2019 2:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
Przez 120 postów ciągnie się wątek...
Jest odpowiedź:
12 Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? 13 Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. 14 A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. 15 Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. 16 Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. 17 A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach4. 18 Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. 19 Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy5, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N wrz 01, 2019 2:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
joannabw napisał(a):
sahcim napisał(a):
poza tym z zalinkowanego tekstu wynika, że osoba owinięta w badany całun nie miała pępka (patrz pod koniec tekstu... [color=#80000]• Osoba na Całunie nie ma pępka ! ! ![/color] 8O
I co w związku z tym A na realnym całunie ma?
A który to jest ten realny, bo jak do tej pory ani KK ani żaden instytut naukowy nie wypowiedzieli się iż ten badany Całun jest w 100% tym, w który owinięte było ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża i złożeniu do grobu...
Cytuj:
Jeśli uważasz, że link to jakaś bajka, wejdź gdzie indziej.
Ale co to da że wejdę gdzie indziej jeżeli żaden instytut naukowy nie wydał opinii iż jest to w 100% całun pośmiertny Chrystusa...
Cytuj:
Dla mnie osobiście całun nie ma wielkiego znaczenia.
Skoro tak, to jaki sens ma ta dyskusja ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N wrz 01, 2019 5:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
joannabw napisał(a):
czy jest coś co mogłoby zagrozić waszej wierze?
Owszem, jest...odsunięcie przeze mnie "na bok" osobistą relację z Chrystusem...
Cytuj:
Bardziej dosadnie: czy gdyby udowodniono, że Jezus był tylko człowiekiem, rewolucjonistą religijnym czasów starożytnych wzniesionym prze swoich wyznawców do rangi Boga i gdyby to odpowiednio udokumentowano, dalej byście wierzyli?
Gdyby, gdyby, gdyby...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N wrz 01, 2019 6:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
Cytuj:
P524 napisał(a):
Pytanie użytkowniczki rozpoczynające ten wątek odnosiło się do tego jaką rolę w chrześciańskim zwiastowaniu Zmartwychwstania odgrywa opowieść o pustym grobie i czy możliwe jest bez niego.

8O Możesz to rozwinąć? Moje pytanie było na poziomie pięcioletniego dziecka i było proste jak obsługa młotka. Tłumacząc na inteligentniejszy język: czy jest coś co mogłoby zagrozić waszej wierze? Bardziej dosadnie: czy gdyby udowodniono, że Jezus był tylko człowiekiem, rewolucjonistą religijnym czasów starożytnych wzniesionym prze swoich wyznawców do rangi Boga i gdyby to odpowiednio udokumentowano, dalej byście wierzyli?

Pytanie, jakie zadałaś było inne. Pytałaś czy w sytuacji znalezienia zwłok, które z całą pewnością można by identyfikować ze szczątkami Jezusa, prawomocną pozostaje wielkanocna wiara Kościoła. Jest to pytanie o znaczenie i rolę opowiadania o pustym grobie, które znajdujemy w chrześcijańskim przekazie (tradycji).

Czy możliwe byłyby fizyczne ukazywanie się Jezusa, gdyby w grobie pozostało jego ciało, a jeśli tak, czy można byłoby wtedy mówić o zmartwychwstaniu? Tutaj zdania egzegetów i teologów są podzielone (niezależnie od przynależności konfesyjnej), jednak w każdym wypadku ma ono - o czym pisałem - charakter względny. Nie jest "argumentem" ani "dowodem" zmartwychwstania. To anioł ogłasza kobietom "nie ma Go tu, zmartwychwstał", a nie wnioskowanie ze znalezienia czy widoku pustego grobu. To wlaśnie przyjęcie w wierze tego objawienia lub jego odrzucenie stanowi o przyjeciu zmartwychwstania. Piotr uwierzyl bo zrozumiał słowa Jezusa, o tym że ma powstac z martwych, a nie dlatego, że grób był pusty. Kiedy Dzieje przytaczają tradycje o jego kazaniu, w którym wyjaśnia, że wiara chrześcijańska znajduje swe uzasadnienie w zmartwychwstaniu, wspomina o pustym grobie tylko pośrednio i w sposób kojarzący się bardziej z wyjściem z piekieł niż z wyjściem z grobu.

Ewangelie przytaczają nam nawet zupełnie świeckie interpretacje pustego grobu (por. Mt 27, 64: „Każ więc zabezpieczyć grób aż do trzeciego dnia, żeby przypadkiem nie przyszli jego uczniowie, nie wykradli Go i nie powiedzieli ludowi: »Powstał z martwych«”), co wyraźnie pokazuje, że wydarzenie w swojej faktyczności nie ma żadnej mocy dowodu. Pusty grób nie jest jeszcze dowodem za zmartwychwstaniem. Uznanie (obiektywne) spotkań ze Zmartwychwstałym opisanych w Ewangeliach Mateusza, Łukasza i Jana za rzeczywistość, a nie jedynie za wizje Jezusa (w jakiejś czysto duchowej postaci) zależy od tego, czy się akceptuje, czy nie świadectwo Ewangelistów – ich teologię. Opowieśc o zmartwychwstaniu ukazuje nam Prawde, nie jedynie faktyczność wydarzenia.


Natomiast czytajac Twój post powyżej mam wrażenie, że sama sobie odpowiedzialas na pytanie. Jeżeli dla Ciebie odnalezienie szczątków Jezusa oznacza udowodnienie, "że że Jezus był tylko człowiekiem, rewolucjonistą religijnym czasów starożytnych wzniesionym prze swoich wyznawców do rangi Boga", to jest to Twoja odpowiedź, nie pytanie.

_________________
www.reformowani.pl


N wrz 01, 2019 6:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
P524 napisał(a):
Piotr uwierzyl bo zrozumiał słowa Jezusa, o tym że ma powstac z martwych, a nie dlatego, że grób był pusty.

Czyli niepotrzebnie scigal sie z Janem.

Poza tym zdanie "Paweł nie znał opowieści o pustym grobie" uwazam za falszywe. Dowiemy sie jaka jest Prawda.


N wrz 01, 2019 7:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
sahcim napisał(a):
A który to jest ten realny, bo jak do tej pory ani KK ani żaden instytut naukowy nie wypowiedzieli się iż ten badany Całun jest w 100% tym, w który owinięte było ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża i złożeniu do grobu...

Na dzień dzisiejszy niewiele wiemy, a z czasem pewnie będziemy wiedzieli jeszcze mniej.
sahcim napisał(a):
Cytuj:
Dla mnie osobiście całun nie ma wielkiego znaczenia.
Skoro tak, to jaki sens ma ta dyskusja ?

Wyraziłam swoje zdanie. Po raz kolejny zresztą. Każdy może wyrazić swoje, a zamiast tego zaczęły się boje o to czy całun jest prawdziwy, czy nie, czy grób był pusty itp.
sahcim napisał(a):
Cytuj:
Bardziej dosadnie: czy gdyby udowodniono, że Jezus był tylko człowiekiem, rewolucjonistą religijnym czasów starożytnych wzniesionym prze swoich wyznawców do rangi Boga i gdyby to odpowiednio udokumentowano, dalej byście wierzyli?
Gdyby, gdyby, gdyby...

To byś się zdziwił...
P524 napisał(a):
Pytanie, jakie zadałaś było inne. Pytałaś czy w sytuacji znalezienia zwłok, które z całą pewnością można by identyfikować ze szczątkami Jezusa, prawomocną pozostaje wielkanocna wiara Kościoła. Jest to pytanie o znaczenie i rolę opowiadania o pustym grobie, które znajdujemy w chrześcijańskim przekazie (tradycji).

Nie wmawiaj mi. Ja dokładnie wiem o co mi chodziło w pierwszym pytaniu. Pytałam o wasze osobiste podejście do ewentualnego newsa, a nie o rację dalszego istnienia chrześcijaństwa. Przeczytaj sobie jeszcze raz:

joannabw napisał(a):
Pewnego dnia w jakiejś starej zapuszczonej odkrytej przypadkiem grocie archeolodzy znajdują szkielet człowieka ze śladami po męce. Po wszelkich dostępnych nauce badaniach i dokładnych oględzinach oraz po porównaniu z materiałem genetycznym z całunu turyńskiego dochodzą do "epokowego odkrycia", że odnaleźli Jezusa. Jak wy jako chrześcijanie odnieślibyście się do takiego odkrycia? Można by zapytać inaczej (dla tych, którzy uważają temat za absurdalny)- czy naprawdę nic nie byłoby w stanie podważyć waszej wiary?

P524 napisał(a):
Natomiast czytajac Twój post powyżej mam wrażenie, że sama sobie odpowiedzialas na pytanie. Jeżeli dla Ciebie odnalezienie szczątków Jezusa oznacza udowodnienie, "że że Jezus był tylko człowiekiem, rewolucjonistą religijnym czasów starożytnych wzniesionym prze swoich wyznawców do rangi Boga", to jest to Twoja odpowiedź, nie pytanie.

To nie jest moje zdanie.


N wrz 01, 2019 8:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
Jak pisalem, pytanie jest niemądre (a raczej manipulacyjne), ponieważ do odpowiedzi wprowadza fałszywe warunki - założenia, które się nigdy nie wydarzą; to tak jakby spytać "co byś zrobił, gdyby udowodniono ze jesteś psem?".

Nie warto odpowiadać na tego rodzaju manipulacje.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N wrz 01, 2019 8:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
Ale o co Ci dokładnie chodzi:
1) o odkrycie szkieletu który MUSIAŁBY być fałszywką, bo wiadomo że Jezus Zmartwychwstał ?
2) czy o hipotetyczna sytuację że nie Zmartwychwstał?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N wrz 01, 2019 8:46 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
Dla mnie to sztuczny problem, który nie jest zawieszony w tym co wiarę buduje. Według mnie np ciekawym podejściem byłoby wezwanie Maryi - Arka Przymierza (litania Loretańska). Tradycja katolicka widzi bowiem Arkę jako dojrzałą osobowość człowieka, czyli zdolną przyjąć Boga. Wszystkie jej elementy mają swe odniesienia w tym co osobowość tworzy. Dwa drążki w Arce (muszą być dwa) to dwa rodzaje wierności, kompatybilne. Muszą być pasujące jeden do drugiego, inaczej zaburzają wiarę prowadząc do wypaczeń wiary a nawet niewiary. Mamy z tym zresztą dość często do czynienia i w warunkach forumowych, widać te zaburzenia między Prawem i charyzmatem.
Joanna podała nam jednak problem tak, że zaburzenie charyzmatu powinno prowadzić do niewiary. Nie zawsze. Przede wszystkim ja nie znam odpowiedzi na pytanie o to co mogłoby zamienić moją wiarę w niewiarę. Piotr był tak pewien tego, że nic. I co? Nie znał siebie.


N wrz 01, 2019 9:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
robaczek2 napisał(a):
P524 napisał(a):
Piotr uwierzyl bo zrozumiał słowa Jezusa, o tym że ma powstac z martwych, a nie dlatego, że grób był pusty.

Czyli niepotrzebnie scigal sie z Janem.

Poza tym zdanie "Paweł nie znał opowieści o pustym grobie" uwazam za falszywe. Dowiemy sie jaka jest Prawda.


Kobiety, które przynioły Apostołom wieśc o tym, cwydarzyło się przy grobie, jeśli są wstrząśnięte tym, co widzą, to – jak wynika z opowiadania – nie dlatego, że znajdują pusty grób, lecz z powodu objawienia, które nad tym grobem zostało im dane przez anioła. Nawet jeśli „młodzieniec w białej szacie” (anioł) stwierdza, że „nie ma Go tu”, a następnie pokazuje niewiastom pusty grób, to w geście tym nie chodzi o udowodnienie zmartwychwstania, ale „misję słowa”: teraz kobiety mają ogłosić uczniom, że Jezus zmartwychwstał. To właśnie jest hermeneutycznym kluczem "wyścigu" Piotra i Jana, ich apostolskiej roli świadków Chrystusa, a nie psychologicznych analiz postaci literackich czy historycznych.

Podobnie z Pawłem - żadne ze świadectw wiary w Zmartwychwstałego ani żadne z twierdzeń dotyczących Jego tożsamości nie dotarło do nas w niezapośredniczonej postaci. Dla właściwej hermeneutyki tekstu potrzebne jest zabezpieczenie jego formy w taki sposób, aby teologiczna refleksja nad nim respektowała kształt, w jakim ów tekst do nas dotarł. Przesłanie tekstów odwołujących się do tradycji autorstwa Pawła dotarło do nas w takim a nie innym kształcie i wychodzenie w spekulacjach poza ten kształt naraża samo przesłanie. Dlatego - z hermeneutycznego, ale też teologicznego punktu widzenia - stwierdzenie "Paweł nie zna" w sytuacji gdy teksty o tym milczą, jest IMHO uzasadnione.

_________________
www.reformowani.pl


N wrz 01, 2019 9:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
P524 napisał(a):
Nawet jeśli „młodzieniec w białej szacie” (anioł) stwierdza, że „nie ma Go tu”, a następnie pokazuje niewiastom pusty grób, to w geście tym nie chodzi o udowodnienie zmartwychwstania, ale „misję słowa”: teraz kobiety mają ogłosić uczniom, że Jezus zmartwychwstał.


Robisz to celowo czy przeoczyłeś jedno słowo?

5 Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. 6 Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. Mt,28:5-6.


N wrz 01, 2019 10:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
P524 napisał(a):
[Dlatego - z hermeneutycznego, ale też teologicznego punktu widzenia - stwierdzenie "Paweł nie zna" w sytuacji gdy teksty o tym milczą, jest IMHO uzasadnione.

P524 prosze nie manipuluj. Nie wazne czy jest uzasadnione czy nie - moje stwierdzenie jest jasne: zdanie "Paweł nie znał opowieści o pustym grobie" uwazam za falszywe. Kropka. Prawda lub falsz.
Rozumiem, ze "ujrzał i uwierzył" wykresliles zastepujac "teraz kobiety mają ogłosić uczniom, że Jezus zmartwychwstał".
Najpierw byl kamien, pusty grob i plotna a pozniej "uwierzyl".

Podejrzewam, ze w dalszej perspektywie chodzi o Matke, ktora jako jedyna wierzyla i do grobu sie nie wybrala.
Chodzi o to zeby utwierdzic sie w swoim przekonaniu jacy to my jestesmy wspaniali w swojej wierze podczas gdy inni potrzebuja grobu, calunu, dotkniecia szaty Chrystusa lub posrednicta Marii i swietych.


Pn wrz 02, 2019 12:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
P524 napisał(a):
Kobiety, które przynioły Apostołom wieśc o tym, cwydarzyło się przy grobie, jeśli są wstrząśnięte tym, co widzą, to – jak wynika z opowiadania – nie dlatego, że znajdują pusty grób, lecz z powodu objawienia, które nad tym grobem zostało im dane przez anioła. Nawet jeśli „młodzieniec w białej szacie” (anioł) stwierdza, że „nie ma Go tu”, a następnie pokazuje niewiastom pusty grób, to w geście tym nie chodzi o udowodnienie zmartwychwstania, ale „misję słowa”: teraz kobiety mają ogłosić uczniom, że Jezus zmartwychwstał.
To rozróżnienie jest sztuczne i zbędne; pusty grób, objawienie i fakt zmartwychwstania dotyczą jednego i tego samego zdarzenia i mają jedno znaczenie - Jezus zmartwychwstał.

Śmiała (i nie wiem do czego potrzebna) hipoteza, jakoby św.Paweł nie wiedział o pustym grobie wymagałaby jakiegoś wiarygodnego uzasadnienia (i to, zważając na jej ekstraordynaryjność, solidnego).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn wrz 02, 2019 7:45 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyobraźcie sobie...
joannabw napisał(a):

lajkonik.2 napisał(a):
A jak wytłumaczyć wszystkie Chrystofanie? Przecież ukazał się nawet tym co w Niego nie wierzyli.

Jakieś konkretne przykłady? Pomijając ap. Pawła.


To jak i gdzie, i komu ukazywał się Chrystus po swoim zmartwychwstaniu , to opisują Ewangelie. A jeżeli chodzi o apostoła Pawła , to żaden człowiek świadomy faktów nie uzna Szawła z Tarsu za wyznawcę Chrystusa. Gardził Chrystusem i prześladował Jego zwolenników, wtrącając do więzienia, zabijał ich. Gdy ukazał mu się Chrystus, stał się jednym z największych świadków prawdy zmartwychwstania. Oddał swoje zycie za głoszenie zmartwychwstania Chrystusa. A Jakub, kuzyn Zbawiciela, przecież nie wierzył w Chrystusa, jednak po zmartwychwstaniu stał się naśladowcą Chrystusa i przyłączył się do grupy prześladowanych chrześcijan. Przyczyna może być tylko jedna, taka jaka podał ten który na początku w Niego nie wierzył: Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. 8 W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi2

joannabw napisał(a):
Jak zwał, tak zwał. Chodzi mi o to, że takie jedno zdanie poparte "wiarygodnymi dowodami naukowymi" mogłoby utworzyć głęboka przepaść między wierzącymi, a tymi, którym wydaje się że wierzą, agnostykami i niewierzącymi.


To mają być wiarygodne dowody naukowe że: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. Dostałaś już odpowiedź na to twierdzenie.

joannabw napisał(a):
Wyraziłam swoje zdanie. Po raz kolejny zresztą. Każdy może wyrazić swoje, a zamiast tego zaczęły się boje o to czy całun jest prawdziwy, czy nie, czy grób był pusty itp.


Pusty grób to jest jeden, z faktów historycznych, który poza Zmartwychwstaniem jest niewytłumaczalny.


Pn wrz 02, 2019 9:13 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL