Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 6:28 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 683 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 46  Następna strona
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
sahcim napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Idziecie w sekciarstwo (usprawiedliwianie decyzji władz za wszelką cenę) tymczasem go głosi inną Ewangelię jest przeklęty.
Wespecjan...jeżeli Kościół identyfikuje się jako Nowy Izrael, to nie może ignorować pouczenia Chrystusa ​"Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim!" (Mt 5:23 zob. też 1J 4:20) Odmieniony przez walkę i "zwycięstwo" nad Bogiem Jakub nie idzie przekonywać Ezawa, że ten powinien uznać jego wybraństwa przez Boga ale będąc "zwycięzcą" stara się pojednać ze swoim bratem...
Wszystko to prawda. Co ja staram się przekazać tutaj, to że Kościół nie naucza, że Bóg nadal prowadzi jakieś wybraństwa na podstawie DNA.
Hmm...to jak wyjaśnisz nauczanie Ap.Pawła:
"Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami." (Rz 11:2)
oraz
"Co prawda - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na praojców - umiłowani. Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne." (Rz 11:28-29)
Jest to nauczanie Kościoła czy nie ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt lip 09, 2021 10:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Ja spotkałem się z nauka protestantów, że nie tylko Żydzi porównywalni są do Kościoła, ale nawet 100% Żydów niezależnie co zrobi będzie zbawiona, choćby był Żyd demon, to z powodu pochodzenia, swego DNA automatycznie trafi do Nieba.
Aż nasuwa mi się cięzki dowcip:
Rozmawia protestant z antysemitą
- wszyscy Żydzi pójdą do nieba
- wszyscy?
- tak , wszyscy co do jednego!
- to fajnie, na ziemi już żaden nie zostanie!

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt lip 09, 2021 10:51 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Dla mnie Żydzi mogą być dalej narodem wybranym jak uważacie, że Kościół tak naucza ale niech ktoś mi powie, jaką jest ważność dotkrynalna dokumentu "Komisji do spraw relacji religijnych z Judaizmem" gdzie znajdujemy takie kwiatki:

Pkt 36
" ....Z teologicznego punktu widzenia
nie ma żadnych wątpliwości, że Żydzi SĄ UCZESTNIKAMI BOŻEGO ZBAWIENIA, ale
jak to może być MOŻLIWE BEZ WYRAŹNEGO WYZNAWANIA CHRYSTUSA, jest i pozostaje
niezgłębioną TAJEMNICĄ BOŻĄ...."
Pkt 37
".....Stajemy tutaj przed tajemnicą działania
Bożego, które NIE JEST SPRAWĄ WYSIŁKOW MISYJNYCH, BY NAWRÓCIĆ ŻYDÓW, ale
oczekiwania „znanego tylko Bogu dnia, w którym wszystkie ludy jednym
głosem będą wzywać Pana i «służyć Mu jednomyślnie» (So 3,9)” („Nostra
aetate”, artykuł 4).
PKT 40
".....Kościół musi zatem postrzegać ewangelizację Żydów, którzy wierzą w jednego
Boga, w sposób odmienny od ewangelizacji skierowanej do ludzi innych religii i
światopoglądów. W praktyce oznacza to, że Kościół katolicki NIE PROWADZI, ANI NIE POPIERA żadnej konkretnej instytucjonalnej PRACY MISYJNEJ SKIEROWANEJ KU ZYDOM..."

Mam nadzieję, że ustalenia tej komisji nie stanowią żadnego oficjalnego, zwyczajnego czy jakiegokolwiek innego nauczania Kościoła.
Bo jak te brednie oficjalnie naucza Kościół to możemy tzw " niezmienne nauczanie Kościoła" wsadzić sobie między bajki.


Pt lip 09, 2021 11:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
sahcim napisał(a):
Wespecjan...jeżeli Kościół identyfikuje się jako Nowy Izrael, to nie może ignorować pouczenia Chrystusa ​"Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim!" (Mt 5:23 zob. też 1J 4:20) Odmieniony przez walkę i "zwycięstwo" nad Bogiem Jakub nie idzie przekonywać Ezawa, że ten powinien uznać jego wybraństwa przez Boga ale będąc "zwycięzcą" stara się pojednać ze swoim bratem...
Wszystko to prawda. Co ja staram się przekazać tutaj, to że Kościół nie naucza, że Bóg nadal prowadzi jakieś wybraństwa na podstawie DNA.[/quote] ]
Ściśle mówiąc, św Paweł nie był Żydem, tylko Beniaminitą, poza tym już to tłumaczyłem: https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 4#p1196604 W skrócie: Bóg przestał traktować Żydów wyjątkowo po przyjściu Mesjasza, natomiast nie skreśla nikogo za pochodzenie, kto chce iść za Chrystusem, więc nie będzie ich potępiał za przynależność etniczną. Po prostu Bóg nie ma względu na pochodzenie, ani na plus ani na minus.

Kult współczesnych Żydów w KK po soborze powstał na zamówienie polityczno-społeczne, z powodu infiltracji żydowskiej oraz ze względów pseudo-ekumenicznych.

Twierdzenie, że Żydzi, którzy odrzucają Jezusa Chrystusa i albo są ateistami i rewolucjonistami społecznymi, albo ci, którzy praktykują nadal religię obaloną przez Pana Jezusa - są w jakiś sposób uprzywilejowani przez Boga jest całkowicie antykatolickie, jest to bzdura, nielogiczna bzdura dodajmy. Jest to zawieszone na praktyce posoborowia, w tym "papieża-polaka", które jak Świadek Jehowy uczepiło się jakiegoś jednego wersetu (np Ojciec jest większy ode mnie) i czytając go w oderwaniu od Tradycji i reszty Pisma zbudowało na nim heretycką doktrynę.

Tonans napisał(a):
Bo jak te brednie oficjalnie naucza Kościół to możemy tzw " niezmienne nauczanie Kościoła" wsadzić sobie między bajki.
No naucza, ale nie Kościół, tylko posoborowie, które jest inną religią.


So lip 10, 2021 12:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18246
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Naprawdę tego nie rozumiecie? Żydzi są Narodem Wybranym, a my (katolicy) jesteśmy Żydami!

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 10, 2021 10:30 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan, dopiero zarzucałeś mi że wierzę w powszechne zbawienie ale jak czytam relacje świętych z piekła (bo tylko takie mamy) to właśnie trafiają tam grzesznicy nie Żydzi tj . oni też o ile grzeszą. Wg świętych to przerażające miejsce gdzie najwięcej trafia grzeszników z powodu grzechu powszechnego nieczystości ale także pozostałych. Tylko cierpienie tych co się umartwiają takich jak np. Faustyna, Ojciec Pio złączone z Jezusem Chrystusem ratuje dusze od potępienia. I cały Kościół tradycyjny o tym mówi i dużo świętych więc to raczej prawda. Co ciekawe doświadczają oni i tylko oni nikt poza nimi wściekłych ataków szatana bo wyrywają mu dusze, który już się wtedy nie ukrywa. Nawet czasem się dziwię jak to możliwe że św Paweł nie ostrzega o tym w listach. Może jemu nie dane było aż tyle widzieć.
Nauka Kościoła mówi że to grzesznicy i ich grzechy przybili Boga Jezusa do Krzyża a nie Żydzi chociaż fizycznie jak najbardziej ale nie duchowo i św. Jan Paweł II może nawet w tym kierunku nauczał to może ty się mylisz jednak Wespecjan i na równi z Żydami krzyżujesz Pana grzechami a mówisz że Go kochasz.


So lip 10, 2021 10:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Barney napisał(a):
Naprawdę tego nie rozumiecie? Żydzi są Narodem Wybranym, a my (katolicy) jesteśmy Żydami!

"Nie ma Greka ani Żyda".


So lip 10, 2021 11:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18246
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Naprawdę tego nie rozumiecie? Żydzi są Narodem Wybranym, a my (katolicy) jesteśmy Żydami!

"Nie ma Greka ani Żyda".
Właśnie dlatego!
Serio tego nie kumasz?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 10, 2021 12:06 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
A nie jest tak, ze Żydzi byli narodem wybranym do pierwszego przyjścia Chrystusa, a Polacy do drugiego? :x

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So lip 10, 2021 12:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Barney napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Naprawdę tego nie rozumiecie? Żydzi są Narodem Wybranym, a my (katolicy) jesteśmy Żydami!

"Nie ma Greka ani Żyda".
Właśnie dlatego!
Serio tego nie kumasz?
Popełniasz Ten sam błąd co Piotr Apostoł, kiedy uznał że aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu.
Twoja (heretycka) koncepcja jest taka: "Nie ma już Greka ani Żyda", bo poganie przez chrześcijaństwo weszli duchowo do zbioru Żydów a więc zlali się z nimi tworząc jeden zbiór Żydów". Natomiast katolicka nauka jest taka: żydostwo nie jest już żadną podstawą, na której trzeba budować przymierze z Bogiem. W chrześcijaństwie ma żadnej konieczności bycia Żydem ani żadnego przywileju z bycia Żydem. "Nie ma już Greka ani Żyda" znaczy tyle, że pochodzenie genetyczne czy ciągłość kulturowa są bez znaczenia. Liczą się tylko sakramenty i wypełnianie słów Pana Jezusa.

Próba przywrócenia specjalnego znaczenia DNA żydowskiego w KK jest heretycką nowinką z XX wieku a właściwe ponowieniem próby z I wieku, z którą Św Paweł się rozprawił w sporze z Św Piotrem.

lubczyk napisał(a):
Nauka Kościoła mówi że to grzesznicy i ich grzechy przybili Boga Jezusa do Krzyża
Tak, Pan Jezus wypił kielich, w którym znajdowały się i moje i twoje grzechy. Dlatego tak się trząsł w Ogrójcu, bo zobaczył za co będzie oskarżany przed Bogiem, za moje i twoje plugastwa.

lubczyk napisał(a):
a nie Żydzi chociaż fizycznie jak najbardziej ale nie duchowo
Żydzi są winni śmierci Pana Jezusa i bezpośrednio kiedy żądali Jego ukrzyżowania przed Piłatem, jak i duchowo bo oni powinni lepiej wiedzieć, że to obiecany Zbawiciel, bo to Żydów Bóg prowadził tak aby u nich zjawił się Mesjasz "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie"

Co do sugestii, że Święci w swoich wizjach nie widzieli Żydów w piekle, to może nie widzieli, ale Żydzi są tam na pewno np Judasz, a i ci, o których Pan Jezus mówił (a mówił właśnie do Żydów): "szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą".


So lip 10, 2021 1:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Tonans napisał(a):
Dla mnie Żydzi mogą być dalej narodem wybranym jak uważacie, że Kościół tak naucza ale niech ktoś mi powie, jaką jest ważność dotkrynalna dokumentu "Komisji do spraw relacji religijnych z Judaizmem" gdzie znajdujemy takie kwiatki:

Pkt 36
" ....Z teologicznego punktu widzenia
nie ma żadnych wątpliwości, że Żydzi SĄ UCZESTNIKAMI BOŻEGO ZBAWIENIA, ale
jak to może być MOŻLIWE BEZ WYRAŹNEGO WYZNAWANIA CHRYSTUSA, jest i pozostaje
niezgłębioną TAJEMNICĄ BOŻĄ...."
Pkt 37
".....Stajemy tutaj przed tajemnicą działania
Bożego, które NIE JEST SPRAWĄ WYSIŁKOW MISYJNYCH, BY NAWRÓCIĆ ŻYDÓW, ale
oczekiwania „znanego tylko Bogu dnia, w którym wszystkie ludy jednym
głosem będą wzywać Pana i «służyć Mu jednomyślnie» (So 3,9)” („Nostra
aetate”, artykuł 4).
PKT 40
".....Kościół musi zatem postrzegać ewangelizację Żydów, którzy wierzą w jednego
Boga, w sposób odmienny od ewangelizacji skierowanej do ludzi innych religii i
światopoglądów. W praktyce oznacza to, że Kościół katolicki NIE PROWADZI, ANI NIE POPIERA żadnej konkretnej instytucjonalnej PRACY MISYJNEJ SKIEROWANEJ KU ZYDOM..."

Mam nadzieję, że ustalenia tej komisji nie stanowią żadnego oficjalnego, zwyczajnego czy jakiegokolwiek innego nauczania Kościoła.
Bo jak te brednie oficjalnie naucza Kościół to możemy tzw " niezmienne nauczanie Kościoła" wsadzić sobie między bajki.


Komisja jest organem Stolicy Apostolskiej, a więc instancji wykonawczej zwierzchniej władzy biskupa Rzymu wykonywanej przez niego w Waszej społeczności. Dokumenty Stolicy Apostolskiej są więc jak najbardziej oficjalnym stanowiskiem Kościoła rzymskokatolickiego, jeśli nie Stolica Apostolska i biskup Rzymu, to jaki jest inny oficjalny organ wypowiadający się w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego?

NB. Ciekawe dla tej toku dyskusji jest to, że Wasza Komisja ds dialogu z judaizmem działa w strukturach Papieskiej Rady ds Jedności Chrześcijan a nie w Rady ds. dialogu międzyreligijnego (tak jak Komisja ds. dialogu z islamem). To też wskazuje, w jakiej teologicznej przestrzeni sytuuje Wasz Kościół dialog ze współczesnym judaizmem.

_________________
www.reformowani.pl


N lip 11, 2021 11:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18246
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
"Nie ma Greka ani Żyda".
Cytuj:
Właśnie dlatego!
Serio tego nie kumasz?
Popełniasz Ten sam błąd co Piotr Apostoł, kiedy uznał że aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu.
Koniecznie zacytuj, gdzie coś takiego napisałem.
Cytuj:
Twoja (heretycka) koncepcja jest taka: "Nie ma już Greka ani Żyda", bo poganie przez chrześcijaństwo weszli duchowo do zbioru Żydów a więc zlali się z nimi tworząc jeden zbiór Żydów".
Tak napisał święty Paweł w 11. rozdziale Listu do Rzymian. Koniecznie odpowiedz: on też głosił "heretyckie" koncepcje?
Cytuj:
"Nie ma już Greka ani Żyda" znaczy tyle, że pochodzenie genetyczne czy ciągłość kulturowa są bez znaczenia. Liczą się tylko sakramenty i wypełnianie słów Pana Jezusa.
Oczywiście, to jest najważniejsze. Bo kto tego nie czyni, nie jest prawdziwym Żydem i wypada z krzewu, z Rz 11
Cytuj:
Próba przywrócenia specjalnego znaczenia DNA żydowskiego w KK jest heretycką nowinką z XX wieku a właściwe ponowieniem próby z I wieku, z którą Św Paweł się rozprawił w sporze z Św Piotrem.
A kto pisze (oprócz, rzecz jasna Ciebie) o "żydowskim DNA"?
Cytuj:
Tak, Pan Jezus wypił kielich, w którym znajdowały się i moje i twoje grzechy. Dlatego tak się trząsł w Ogrójcu, bo zobaczył za co będzie oskarżany przed Bogiem, za moje i twoje plugastwa.
Zdumiewające, że głosisz naukę nowoprotestancką, mając pełną gębę powoływania się na Kościół.
Cytuj:
lubczyk napisał(a):
a nie Żydzi chociaż fizycznie jak najbardziej ale nie duchowo
Żydzi są winni śmierci Pana Jezusa i bezpośrednio kiedy żądali Jego ukrzyżowania przed Piłatem, jak i duchowo bo oni powinni lepiej wiedzieć, że to obiecany Zbawiciel, bo to Żydów Bóg prowadził tak aby u nich zjawił się Mesjasz "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie"
Zatem Ty i ja nie jesteśmy winni smierci Jezusa? To nie za nasze grzechy umarł?
A co do "więcej dano" - nie uważasz, że nam, chrześcijanom dano dużo więcej niż starotestamentowym Zydom?

Cytuj:
Co do sugestii, że Święci w swoich wizjach nie widzieli Żydów w piekle, to może nie widzieli, ale Żydzi są tam na pewno np Judasz, a i ci, o których Pan Jezus mówił (a mówił właśnie do Żydów): "szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą".
Nie widzę powodu, by Żydzi byli bezpieczni od piekła - i nikt z katolików raczej takiej nauki nie głosi.
Ale wypowiadając jedną prawdziwą tezę, od razu wypowiedziałeś drugą, fałszywą; otóż wcale nie mamy pewności potępienia Judasza.

No, kończę. Nie zapomnij odpowiedzieć na dwa zadane pytania:
  • zacytuj, gdzie twierdziłem, jakoby "aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu"
  • Czy święty Paweł, twierdząc w natchnionym Liście do Rzymian, że poganie przez chrześcijaństwo weszli duchowo do zbioru Żydów , też głosił (podobnie jak ja według Ciebie) "heretyckie koncepcje"?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 11, 2021 1:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Nie będę ci odpowiadał już w tym temacie Barnej bo nie ma to sensu. Ty uważasz, że dzisiejsze żydostwo jest nadal "narodem wybranym" czyli jakąś grupą ze specjalnymi przywilejami od Boga większymi niż reszta ludzi np Polak, Japończyk czy Nigeryjczyk i zostając chrześcijaninem dołącza się do grupy duchowych Żydów. Ja nie jestem ani nie uważam się za żadnego Żyda ani etnicznego ani kulturowego ani duchowego. Do bycia chrześcijaninem przynależność do nich, ani nic z tych rzeczy nie jest mnie, ani nikomu dziś potrzebne. Po chrzcie żadnym Żydem się nie stałem.

Pismo Święte mówi o tym wielokrotnie i jasno, a kto wyłuskuje jeden cytat, by obalić całą naukę jest sekciarzem.

Na sam koniec, bo przekartkowałem wczoraj kilka publikacji prof Konecznego pod inny temat, to przypadkiem znalazłem i taki cytat:

"Żydowska religia zawiera predestynację gromadną, gdyż stosunek Żyda do Jehowy jest przywilejem żydowskiego urodzenia. Ucho Jehowy otwarte jest tylko dla Żyda, jako takiego. Wyobraśmyż sobie, że katolik robiłby w każdej modlitwie zastrzeżenie, że modli się tylko jako na przykład Portugalczyk, że uznaje tylko jakiś specyficznie portugalski stosunek pomiędzy Stwórcą a stworzeniem. Co dla katolika jest absurdem, stanowi artykuł wiary dla braminizmu i judaizmu." - "O cywilizację łacińską" (1936).


N lip 11, 2021 3:13 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
P524 napisał(a):
Tonans napisał(a):
Dla mnie Żydzi mogą być dalej narodem wybranym jak uważacie, że Kościół tak naucza ale niech ktoś mi powie, jaką jest ważność dotkrynalna dokumentu "Komisji do spraw relacji religijnych z Judaizmem" gdzie znajdujemy takie kwiatki:

Pkt 36
" ....Z teologicznego punktu widzenia
nie ma żadnych wątpliwości, że Żydzi SĄ UCZESTNIKAMI BOŻEGO ZBAWIENIA, ale
jak to może być MOŻLIWE BEZ WYRAŹNEGO WYZNAWANIA CHRYSTUSA, jest i pozostaje
niezgłębioną TAJEMNICĄ BOŻĄ...."
Pkt 37
".....Stajemy tutaj przed tajemnicą działania
Bożego, które NIE JEST SPRAWĄ WYSIŁKOW MISYJNYCH, BY NAWRÓCIĆ ŻYDÓW, ale
oczekiwania „znanego tylko Bogu dnia, w którym wszystkie ludy jednym
głosem będą wzywać Pana i «służyć Mu jednomyślnie» (So 3,9)” („Nostra
aetate”, artykuł 4).
PKT 40
".....Kościół musi zatem postrzegać ewangelizację Żydów, którzy wierzą w jednego
Boga, w sposób odmienny od ewangelizacji skierowanej do ludzi innych religii i
światopoglądów. W praktyce oznacza to, że Kościół katolicki NIE PROWADZI, ANI NIE POPIERA żadnej konkretnej instytucjonalnej PRACY MISYJNEJ SKIEROWANEJ KU ZYDOM..."

Mam nadzieję, że ustalenia tej komisji nie stanowią żadnego oficjalnego, zwyczajnego czy jakiegokolwiek innego nauczania Kościoła.
Bo jak te brednie oficjalnie naucza Kościół to możemy tzw " niezmienne nauczanie Kościoła" wsadzić sobie między bajki.


Komisja jest organem Stolicy Apostolskiej, a więc instancji wykonawczej zwierzchniej władzy biskupa Rzymu wykonywanej przez niego w Waszej społeczności. Dokumenty Stolicy Apostolskiej są więc jak najbardziej oficjalnym stanowiskiem Kościoła rzymskokatolickiego, jeśli nie Stolica Apostolska i biskup Rzymu, to jaki jest inny oficjalny organ wypowiadający się w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego?

NB. Ciekawe dla tej toku dyskusji jest to, że Wasza Komisja ds dialogu z judaizmem działa w strukturach Papieskiej Rady ds Jedności Chrześcijan a nie w Rady ds. dialogu międzyreligijnego (tak jak Komisja ds. dialogu z islamem). To też wskazuje, w jakiej teologicznej przestrzeni sytuuje Wasz Kościół dialog ze współczesnym judaizmem.

Dzięki za odpowiedź choć mam nadzieje, że nie masz racji. Katolicy na forum ( z wyjątkiem tego którego samego wykluczył tj. Wespezjna) jakoś nabrali wody w usta na ten temat więc możesz mieć niestety rację.
A jakie jest Twoje zdanie na temat twierdzeń tej komisji.l? Też uważasz, że Żydzi nie potrzebują wierzyć w Jezusa aby zostać zbawionymi i nie można im głosić Chrystusa z wyjątkiem dawania im przładu swoim życiem.


N lip 11, 2021 4:32 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
"Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną"


Jeżeli przed nawróceniem ktoś był osobą, która dorobiła się dużych pieniędzy na nieuczciwości, to dla mnie sensowne jest, że lepiej spożytkować to na skłanianie ludzi do Boga, niż na zrobienie ogniska z banknotów.

Obrazek

Które mogłoby pójść choćby tutaj:
Obrazek

Ale jednocześnie nie wydaje mi się, aby to było zachęcanie do skupiania się na dorabianiu się wielkich pieniędzy (tym bardziej nieuczciwie) jako środek do nawracania. Chyba, że akurat Bóg powoła kogoś do utrzymywania Kościoła dużymi pieniędzmi bo dostał w tym łatwość i chęć. itp.
Rolą kogoś innego może być nawracać w biedzie, chorobie, itp.
A nie robić wymówki:
"Gdybym był bogaczem
Dejdel didel dejdel
Digu digu didel, dejdel dum
Cały dzień bym biddy, biddy bum
Gdybym ja był wielki pan."
(itd.)

Ale czy to oznacza, że od pieniędzy, pałacy czy władzy zależy sukces samej ewangelizacji?

Marek 6
7 Następnie przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi
8 i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie.
9 «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien!»
10 I mówił do nich: «Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie.
11 Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!»

12 Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia.
13 Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.

1 Koryntian 1
21 Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących.

Słowo może głosić bezdomny na rynku miasta.
W Polskich lasach znajdziesz kija za darmo i fru. ;)
Słyszałem o takim co autostopem na statku bodajże handlowym wprosił się i robił pracę, żeby go zabrali bodajże do Ameryki Południowej. Ale myślę, że masz co robić i w Polsce.

Z Bogiem jest coś niemożliwe, bez pieniędzy?

Dodatkowo czy można mówić w ogóle o "konkretnej instytucjonalnej" działalności apostołów w I wieku?

Wespecjan napisał(a):
Pieniądze są potrzebne do prowadzenia instytucji Kościoła. Światło samo się nie zapłaci.


Za światło płacą też w fabrykach papieru toaletowego czy serwerowniach.
Za administrację, pracowników, podróże służbowe, itd.

Ale to są koszta utrzymania instytucji (Kościelnej czy świeckiej), a nie koszta samej ewangelizacji.
Kościół to nie tylko "kapitał finansowy", ale bardziej "kapitał ludzki".
Cała Biblia o tym zaświadcza, że ludzie wychodzili z najgorszych sytuacji, gdy podobało się Bogu to co robią.

Ale jeżeli chcesz się pobawić w Papieża, bo uważasz, że wiesz lepiej co powinien robić Watykan, Episkopaty, itd. to możesz przedstawić Nam Twój plan działania, gdybyś dostał całe pieniądze i władzę nad Kościołem Katolickim. Może powiesz coś ciekawego. Jak zagospodarowałbyś tą władzę i pieniądze w celu "konkretnego instytucjonalnego" rozwiązania w celu nawracania "Żydów".
Bo tak sobie porozmawiać, że "niech ktoś coś jakoś gdzieś zrobi, bo nikt nic nie robi" to naprawdę niewiele wnosi. Łatwiej jest pokrzyczeć sobie i uważać, że już coś zrobiłeś, niż osiągnąć konkretne wymierne efekty.
Konkretne rozwiązania, konkretne propozycje, w kontekście rzeczywistości, rzeczywistych ludzi, rzeczywistej planety Ziemi, rzeczywistych Państw, itd.
A nie "tutaj są jacyś ludzie i oni powinni robić to czy tamto".
Często dużo łatwiej jest powiedzieć, czego nie należy robić, niż co należy zrobić.

Wespecjan napisał(a):
nie Kościół, tylko posoborowie


Czy mógłbym mieć do Ciebie prośbę, abyś znalazł sobie jakieś okazujące szacunek słowo w zastępstwie tego? Myślisz, że odzywając się w ten sposób coś osiągniesz? Czy tylko chcesz sobie wylać trochę jadu?
Moja opinia jest taka, że tylko szkodzisz sobie i swoim celom.


N lip 11, 2021 9:21 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 683 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 46  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL