Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 9:23 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 683 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 46  Następna strona
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16887
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wygląda na to, że mamy do czynienia nie z sadownictwem, ale historią sadownictwa i to szczegółowego ( tak to jest, gdy przykladamy współczesną wiedzę do tekstów biblijnych, można tylko kombinować jak koń pod górkę). Starożytni ogrodnicy wszczepiali młodą gałązkę dzikiej oliwki w stare drzewo oliwne, by w ten sposób uzyskać dobre plony. Poganie są dziką gałązką oliwną wszczepioną w Izraela w miejsce odciętych gałęzi (=niewierzących Żydów).
Nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie. Dawny Izrael nadal zajmuje uprzywilejowaną pozycję w dziele niesienia zbawienia światu.
Odstępstwo Izraela umożliwiło nawrócenie pogan. Niewiara Żydów spowodowała, że zostali odcięci, nie miało to jednak związku z wybraniem pogan wszczepionych teraz w ich miejsce. Bóg ma moc wszczepić ich ponownie. Za pomocą argumentu o dzikim szczepie oliwnym Paweł daje do zrozumienia, że odcięte naturalne gałęzie nie zostały wyrzucone precz. Izraeal nie został przez Boga ostatecznie odrzucony (Rz11, 1).

__________________
W. Chrostowski - Katolicki Komentarz Biblijny


Wt lip 06, 2021 5:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan, co do twoich wypowiedzi na temat św. Jana Pawła II, mylisz się przynajmniej co do części, bo Jan Paweł II nigdy nie mówił że jest dla kogokolwiek inna droga do zbawienia niż tylko poprzez Jezusa Chrystusa, a więc także dla Żydów i oni też muszą się nawrócić i uznać Jezusa za Pana to jest oczywiste.
Inna sprawa to wybraństwo i jego utrata. Teraz wierzący w Chrystusa są wybrani bo są w Nowym Przymierzu, ale analizując możliwość utraty wybraństwa i zaślepienie Żydów chyba musisz to także odnosić do siebie i do innych wierzących w Chrystusa, że i my możemy także zabłądzić jak Żydzi nie wypełniając przykazań Chrystusa o miłosierdziu, które nie są łatwe i już teraz możliwe że wypełniają je lepiej niewierzący Samarytanie. Jeśli taka jest droga Boga, że przez upadek jednych podnoszą się i wchodzą drudzy to nie masz na to wpływu czy nie popadniesz w odstępstwo bo i tak Wola Boża się wypełni.


Cz lip 08, 2021 7:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18246
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Po prostu jest tu odniesienie do J 15:1-6
Istotą jest tu to, że korzeń żywi latorośle, że on jest najważniejszy, a nie niuanse sadownicze.
W całym Piśmie czerpiemy soki z Chrystusa, który jest tym właściwym krzewem, bez którego latorośl usycha.
Czynienie z tego zaprzeczenia wybraństwa Żydów jest działaniem śmiesznym.

Tak samo jak opowiadanie dyrdymałek o "ubóstwianiu Żydów". Naprawdę Wespecjanie nie rozumiesz, że Lud Wybrany to Izrael Duchowy. Fragment z Pawła mówi o tym, że Żydzi są "naturalnie" jego członkami - ale to wcale nie oznacza, że konkretny Żyd jest... duchowym żydem.
I odwrotnie - że duchowym żydem nie moze być ktoś spoza Żydów.

Zatem obietnice Boga dla Izraela są nieodwołalne - ale można się (nawet będąc Żydem z urodzenia) "nie załapać" na nie ze względu na nie bycie duchowym żydem.
Rz 2:29 BT5 "ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, nie zaś według litery. I ten właśnie otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga."

Tylko, żeby zrozumieć te delikatne niekiedy niuanse, nie można mieć "alergii antyżydowskiej". Wtedy się zrozumie, że werset Ga 3:28 "Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie." jest fragmentem włączającym, a nie odrzucającym kogokolwiek.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lip 08, 2021 7:51 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18246
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Prożydowska działaność JPII łączy się bezpośrednio z heretyckim nauczaniem, że Stare Przymierze nadal jest aktualne.

Oczywiście, że jest nadal aktualne.
"Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami."/Rz 11,2a/
Dlaczego?
"Co prawda - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na praojców - umiłowani. Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne."/Rz 11,28-29/

Problem ze Starym Przymierzem nie jest taki, że ono nie istnieje - problem jest taki, że jest NIESKUTECZNE.

"Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało czyniło je bezsilnym, [tego dokonał Bóg]. On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla [usunięcia] grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech"/Rz 8,2/

Dlaczego? Bowiem nikt bez Ducha Świętego nie jest w stanie wypełnić Starego Przymierza tak, by osiągnąć zbawienie:
"Natomiast na tych wszystkich, którzy polegają na uczynkach wymaganych przez Prawo, ciąży przekleństwo. Napisane jest bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wypełnia wytrwale wszystkiego, co nakazuje wykonać Księga Prawa. A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy żyć będzie dzięki wierze./Ga 3,10-11/

I, może jeszcze wyraźniej:
"Choćby ktoś przestrzegał całego Prawa, a przestąpiłby jedno tylko przykazanie, ponosi winę za wszystkie. Ten bowiem, który powiedział: Nie cudzołóż!, powiedział także: Nie zabijaj! Jeżeli więc nie popełniasz cudzołóstwa, jednak dopuszczasz się zabójstwa, jesteś przestępcą wobec Prawa"/Jk 2,10-11/

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lip 08, 2021 8:06 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Barney, co do prawa to nie ma chyba tak, że zniesione zostało jedno prawo i nie ma już prawa. Jest inne prawo które dał Jezus i je trzeba także wypełnić w całości, przynajmniej tak mi się wydaje.


Cz lip 08, 2021 8:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
lubczyk napisał(a):
Wespecjan, co do twoich wypowiedzi na temat św. Jana Pawła II, mylisz się przynajmniej co do części, bo Jan Paweł II nigdy nie mówił że jest dla kogokolwiek inna droga do zbawienia niż tylko poprzez Jezusa Chrystusa, a więc także dla Żydów i oni też muszą się nawrócić i uznać Jezusa za Pana to jest oczywiste.
Jan Paweł II w przemówieniu do współnoty żydowskiej w Moguncji 1980 stwierdził że "stare przymierze nigdy nie zostało odwołane" i za chwilę doprecyzozwał tam, że nie chodzi o przymierze z Abrahamem, ale przymierze Mojżeszowe. W takim razie jeśli uznał, że ich religia jest nadal prawdziwa, to tym samym uznał, że nie potrzebują Jezusa Chrystusa, bo judaizm współczesny odrzuca Pana Jezusa. JPII modił się także pod murem zachodnim, gdzie żydzi opłakują zburzenie II Świątyni, zdrzenie uznawane przez chrześcijaństwo jako wizualne zakończenie przymierza Mojżeszowego, które de facto dokonało się na Golgocie i proklamacji Ewangelii 40 lat wcześniej. JPII wchodząc w ich rytuały uznał zasadność ich religii. Czy jakiś naczelny rabin w Polsce wszedł kiedyś do kościoła, uklęknął przed tabernaculum i przeżegnał się? Czy kiedyś ktoś słyszał jakieś przemówienie JPII do żydów, gdzie im mówi proste słowa: "by się zbawić musicie się ochrzcić?" Ja nie słyszałem. Ukoronowaniem polityki JPII wobec Żydów jest dokument watykański z 2015, który odwołuje instytucjonalną ewangelizację Kościoła wobec żydów. Dlaczego? Bo uznano, że jej nie potrzebują do zbawienia, bo mają osobną ścieżkę zbawienia przez swoją religię, która odrzuca Jezusa Chrystusa.

lubczyk napisał(a):
Inna sprawa to wybraństwo i jego utrata. Teraz wierzący w Chrystusa są wybrani bo są w Nowym Przymierzu, ale analizując możliwość utraty wybraństwa i zaślepienie Żydów chyba musisz to także odnosić do siebie
Tak, oczywiście, nie mam żadnej pewności, że zostanę zbawiony, bo mogę umrzeć w grzechach ciężkich.

lubczyk napisał(a):
nie masz na to wpływu czy nie popadniesz w odstępstwo
Mam.

Barney napisał(a):
Po prostu jest tu odniesienie do J 15:1-6
Istotą jest tu to, że korzeń żywi latorośle, że on jest najważniejszy, a nie niuanse sadownicze.
W całym Piśmie czerpiemy soki z Chrystusa, który jest tym właściwym krzewem, bez którego latorośl usycha.
Czynienie z tego zaprzeczenia wybraństwa Żydów jest działaniem śmiesznym
Pytanie o wszczepianie, było oderwane od dyskusji o wybraństwie.


Cz lip 08, 2021 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Gdyby streścić herezję Barneja to brzmiała by ona tak: "Choć Pismo Święte mówi "Nie ma Greka a nie Żyda", to jednak Żyd jest uprzywilejowany od Boga po krwi."


Cz lip 08, 2021 2:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Czy kiedyś ktoś słyszał jakieś przemówienie JPII do żydów, gdzie im mówi proste słowa: "by się zbawić musicie się ochrzcić?" Ja nie słyszałem.

Ale czy przez to zmienia się nauczaniu Kościoła?

KKK 846 "Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę."

Cytuj:
Ukoronowaniem polityki JPII wobec Żydów jest dokument watykański z 2015, który odwołuje instytucjonalną ewangelizację Kościoła wobec żydów. Dlaczego? Bo uznano, że jej nie potrzebują do zbawienia, bo mają osobną ścieżkę zbawienia przez swoją religię, która odrzuca Jezusa Chrystusa.

KKK 848 "na Kościele spoczywa konieczność i równocześnie święte prawo głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom."


Cz lip 08, 2021 3:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
feelek napisał(a):
Cytuj:
Ukoronowaniem polityki JPII wobec Żydów jest dokument watykański z 2015, który odwołuje instytucjonalną ewangelizację Kościoła wobec żydów. Dlaczego? Bo uznano, że jej nie potrzebują do zbawienia, bo mają osobną ścieżkę zbawienia przez swoją religię, która odrzuca Jezusa Chrystusa.

KKK 848 "na Kościele spoczywa konieczność i równocześnie święte prawo głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom."
"Kościół katolicki nie prowadzi, ani nie popiera żadnej konkretnej instytucjonalnej pracy misyjnej skierowanej ku Żydom"
https://episkopat.pl/wp-content/uploads ... 82alne.pdf

Jest to czysta apostazja.


Cz lip 08, 2021 3:08 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Zgodnie z tymi cytatami słowa "konkretnej instytucjonalnej" tam się pojawiło.
W KKK nie. Co te słowa oznaczają?

Ale może już czas zostać misjonarzem. ;)
https://www.fru.pl/tanie-loty/z-Warszaw ... lima-JRS/#!

Tylko, że uważaj na latające rakiety. ;)
Israel update with Joshua and Chaim (On the Sea of Galilee)
https://www.youtube.com/watch?v=rdpr2KxU0to

Can Israelis and Palestinians See Eye to Eye? || Creators for Change | Middle Ground
https://www.youtube.com/watch?v=_Jj8vne0ca0

Jak nawrócisz Izrael na katolicyzm, to będzie ciekawie.

A może chcesz przejść się do jakiejś Synagogi w Polsce, spotkać się z jakimś Rabinem, pogadać o Jezusie?

Ks. Prof. Waldemar Chrostowski - Żydzi i judaizm, dialog ale jaki?
https://www.youtube.com/watch?v=m9P_YdpJ0Ds
(można zajrzeć tylko na 1:03:10 ... baterie )

Zaproponuj jakiś plan działania. :)


Cz lip 08, 2021 3:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Zapomnij. Wespecjan jest za nawracaniem żydów, ale sam palcem nie kiwnie, aby pójść do któregoś i głosić mu Ewangelie.


Pt lip 09, 2021 9:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Yarpen Zirgin napisał(a):
Zapomnij. Wespecjan jest za nawracaniem żydów, ale sam palcem nie kiwnie, aby pójść do któregoś i głosić mu Ewangelie.

A skąd ty wiesz co ja robiłem i robię i czego nie robię?

Jak mi dasz diecezję, pałace i kasę to będę kierował ewangelię do żydów instytucjonalnie.
Purpura chce siedzieć po zamkach, brać pieniądze, rozkazywać, ale nie wykonywać nakazów Chrystusowych. Oni już odebrali nagrodę.


Pt lip 09, 2021 9:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Zapomnij. Wespecjan jest za nawracaniem żydów, ale sam palcem nie kiwnie, aby pójść do któregoś i głosić mu Ewangelie.

A skąd ty wiesz co ja robiłem i robię i czego nie robię?

Jakoś tak nie widać tekstów, że robisz samodzielnie to, czego Kościół nie chce robić instytucjonalnie.

Cytuj:
Jak mi dasz diecezję, pałace i kasę to będę kierował ewangelię do żydów instytucjonalnie.

O właśnie... Dlaczego nie pójdziesz prywatnie? Jak Ci ktoś nie zapłaci, to palcem nie ruszysz?


Pt lip 09, 2021 9:56 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Patrząc na sposoby działania Wespecjana i pochwalających działania które pokazał na tym forum to można przyjąć ze byłby to sposób nawracania jaki był w Hiszpanii w dawnych czasach.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt lip 09, 2021 10:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Bądźmy optymistyczni. Może wzorowałby się na Apostołach i zaczął głosić w synagogach i na placach.


Pt lip 09, 2021 10:05 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 683 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 46  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL