Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:44 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Post jako oręż w walce z Diabłem. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Pełen cytat z KKK brzmi: "1434 Wewnętrzna pokuta chrześcijanina może wyrażać się w bardzo zróżnicowanych formach. Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę" (wytłuszczenie moje)
Obciąłeś manipulatorsko zdanie o pokutnym sensie postu, o oście jako formie pokuty.
Przeczyłeś pokutnemu sensowi postu, cytując wypowiedzi pewnego pana z Kulu.
Bez odbioru, bo manipulacja i przeczenie zdrowemu rozsądkowi nie są niestety płaszczyzną do rozmów.


So mar 16, 2019 7:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Brandeisbluesky napisał(a):
bergamotko,
Na pewno odczułaś jakieś pozytywne owoce duchowe Twojej postnej próby (?) :)

Osobiście nie jestem w stanie wskazać żadnych. Raczej zweryfikowałam swoje poglądy na temat postu i własnych sił, i nie czynię już takich postanowień. Kiedyś przeczytałam mądre słowa, iż doskonałość chrześcijańska nie polega na dokładaniu sobie coraz to nowych obowiązków, ale coraz doskonalszym wypełnianiu tych które się ma. I właśnie tym roku Wielki Post staram się przeżyć raczej w tym duchu, a poszczę jeśli chcę i kiedy chcę - z tym że nadal uważam za wiążące to ograniczenie 2,3 dni w tygodniu, bo żaden spowiednik mi tego nie zmienił, bo i nie było do tego sposobności.


So mar 16, 2019 8:46 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
lajkonik.2 napisał(a):
Terremoto napisał(a):
Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę" .


Nigdzie temu nie przeczyłem. Ale Ojcowie Kościoła też mówią: Bez miłości umartwienia i posty tracą sens, jak o tym uczy św. Paweł. Stwierdza on bowiem: „l gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał" (1 Kor 13,3).


widzisz do czego prowadzi czytenie bez zrozumienia.
Tu zaleznosc jest taka ze bez Milosci post i pokuta staje sie cierpietnictwem czy nawet masochizmem.


So mar 16, 2019 8:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Terremoto napisał(a):
Pełen cytat z KKK brzmi: "1434 Wewnętrzna pokuta chrześcijanina może wyrażać się w bardzo zróżnicowanych formach. Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę" (wytłuszczenie moje)


A oprócz pokuty wewnętrznej jest jeszcze pokuta sakramentalna.

KKK 1459 Wiele grzechów przynosi szkodę bliźniemu. Należy uczynić wszystko, co możliwe, aby ją naprawić (na przykład oddać rzeczy ukradzione, przywrócić dobrą sławę temu, kto został oczerniony, wynagrodzić krzywdy). Wymaga tego zwyczajna sprawiedliwość. Ponadto grzech rani i osłabia samego grzesznika, a także jego relację z Bogiem i z drugim człowiekiem. Rozgrzeszenie usuwa grzech, ale nie usuwa wszelkiego nieporządku, jaki wprowadził grzech (Por. Sobór Trydencki: DS 1712). Grzesznik podźwignięty z grzechu musi jeszcze odzyskać pełne zdrowie duchowe. Powinien zatem zrobić coś więcej, by naprawić swoje winy: powinien "zadośćuczynić" w odpowiedni sposób lub "odpokutować" za swoje grzechy. To zadośćuczynienie jest nazywane także "pokutą"

Terremoto napisał(a):
Obciąłeś manipulatorsko zdanie o pokutnym sensie postu, o oście jako formie pokuty.


A ja już jestem przyzwyczajony do fałszywych oskarżeń, tu najpierw zostałem oskarżony że zniekształciłem słowa tego biblisty jak Go nazwałyście, gdy się okazało ze to nie prawda, następne fałszywe oskarżenie.

Terremoto napisał(a):
Przeczyłeś pokutnemu sensowi postu, cytując wypowiedzi pewnego pana z Kulu.
Bez odbioru, bo manipulacja i przeczenie zdrowemu rozsądkowi nie są niestety płaszczyzną do rozmów.


O jej jaka uraza , a co to ten cały tekst zmienia? A Ty nie ominęłaś moich pełnych tekstów w poprzednich komentarzach? Tak to już jest jak się nie ma nic do powiedzenia to i brak przecinka będzie dobrym argumentem. Nic z tego żebym nie odpowiadał, Ty możesz nie czytać, wcale mi na tym nie zależy, ale to jest forum publiczne, może ktoś zechce przeczytać. Do rzeczy, ja tez nie odpowiedziałem pełnym testem, a pełny tekst brzmi: 4. Jakie znaczenie posiada post? Mk 9,25-29 Umartwianie swego egoizmu i post to również sposoby naśladowania ukrzyżowanego Chrystusa i współcierpiącej z Nim Matki Najświętszej. Powstrzymywanie się od jedzenia, szczególnie w piątki —w dzień przypominający nam zbawczą śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu — ma w chrześcijaństwie doniosłe znaczenie, uwidacznia mianowicie naszą jedność z Jezusem, który przez śmierć ocalił świat od potępienia. Modlitwy i posty można ofiarować Bogu za wszystkich obrażających Go ludzi, w intencji zbawienia konających lub zmarłych itp. Wszystkie nasze umartwienia i posty powinny wypływać z miłości do Boga i ludzi, powinny mieć na celu wynagrodzenie Mu za wszystkie grzechy nasze i całego świata. Bez miłości umartwienia i posty tracą sens, jak o tym uczy św. Paweł. Stwierdza on bowiem: „l gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał" (1 Kor 13,3).

A teraz pełny tekst w którym miałaś zastrzeżenia do nocnego czuwania.

Kościół zachęca wiernych do poszczenia szczególnie w piątki. Można jednak dobrowolnie narzucić sobie post i w inne dni tygodnia, np. w środę lub w sobotę, dla szczególnego złączenia się z Maryją cierpiącą pod krzyżem; w czwartek — w dzień przypominający cierpienia Chrystusa w Ogrójcu itp. Post nabierze szczególnej wartości, gdy zostanie połączony z intensywną modlitwą, uczestniczeniem we Mszy św., z Komunią św., z odprawieniem drogi krzyżowej, nocnym czuwaniem, przystąpieniem do sakramentu pojednania, z nawiedzeniem Najświętszego Sakramentu, modlitwą w rodzinie itp. Wielką wartość posiada ofiarowanie potrzebującym osobom, np. rodzinom wielodzietnym, pieniędzy zaoszczędzonych dzięki naszym umartwieniom, np. dzięki odmówieniu sobie palenia papierosów.

Okres nazywany Wielkim Postem w szczególny sposób przypomina nam zbawczą mękę Jezusa Chrystusa i stanowi okazję do łączenia się z Nim i ze współcierpiącą Maryją przez różne formy niesienia naszego krzyża.

POST W ŻYCIU ŚW. WINCENTEGO PALLOTTIEGO
Ks. Jan Kupka SAC - Rzym, 12 marca 2010 roku

Post był dla Pallottiego aktem dobrowolnej rezygnacji z przyjemności, jaką sprawia człowiekowi spożywanie wykwintnych potraw. Był to sposób na przezwyciężenie ludzkich upodobań i złożenie upodobania w Bogu. Post był to dla niego wyrazem miłości do Boga, którego należy miłować ponad wszystko. W tej właśnie perspektywie należy widzieć surowe zachowywanie postu, gdyż inaczej jego zachowanie będzie się postrzegać jako archaiczny relikt nie zawierający żadnego przesłania dla współczesnego człowieka.

Więcej pod poniższym linkiem.

http://www.postapostolski.pl/swieci-a-p ... ,9,12.html

Św. Hildegarda z Bingen

Aby post zadziałał skutecznie oraz był czasem odpoczynku dla ciała i duszy, niezbędne jest spełnienie pewnych warunków:

• Przede wszystkim potrzebny jest tu, jak we wszystkim, umiar. Każdy powinien odnaleźć sobie tylko właściwą miarę - odpowiednią dla siebie formę i czas trwania postu.
• Należy trzymać się ustalonego przez siebie porządku postu; liczy się regularność i konsekwencja.
• Okres postu należy wykorzystać na prawdziwe nawrócenie, w przeciwnym wypadku wszystko po pewnym czasie wróci do stanu wyjściowego.
Post powinien zostać podjęty dobrowolnie, nie może być narzucony przez innych.

Więcej pod poniższym linkiem

http://www.postapostolski.pl/swieci-a-p ... ,9,16.html



Modlitwa ciała i duszy.

Post - ofiarowany w czyichś intencjach - może być również wyrazem naszej miłości i pamięci. Może stać się pomocą dla bliźniego. Jest także wyrazem naszej jedności w Kościele, wspomagamy się nim nawzajem, budujemy. Post, któremu towarzyszy pewna mobilizacja duchowa sprawia, że lepiej widzimy potrzeby naszych bliźnich, uzdalnia nas do patrzenia na nich Bożymi oczami. Uwrażliwia nas bardziej na sprawy duchowe. Post w łączności z postem Pana Jezusa, w Jego duchu czyni nas miłosiernymi, sługami miłosierdzia.



Przyjdź - w moich trudach odnajdziesz spoczynek,
Na moich troskach połóż głowę,
Weź moje życie, weź moją krew,
A sobie kup posłanie nowe,
Weź moją śmierć i moje tchnienie
A kup dla siebie odpocznienie...

http://www.postapostolski.pl/post/o-poscie,1,1.html


Gdy diabeł kusił Pana Jezusa słowami: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem. Dostał taka odpowiedź: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Ty też czytaj to co jest więcej napisane na temat postu, a wtedy zrozumiesz o czym pisał jak Go nazwałaś pan z KUL-u.

Dobrej nocy.


N mar 17, 2019 12:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
sam2 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Terremoto napisał(a):
Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę" .


Nigdzie temu nie przeczyłem. Ale Ojcowie Kościoła też mówią: Bez miłości umartwienia i posty tracą sens, jak o tym uczy św. Paweł. Stwierdza on bowiem: „l gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał" (1 Kor 13,3).


widzisz do czego prowadzi czytenie bez zrozumienia.
Tu zaleznosc jest taka ze bez Milosci post i pokuta staje sie cierpietnictwem czy nawet masochizmem.


Widzisz do czego prowadzi czytanie, Katechizmu jak książki kucharskiej. Sam pod sobą kopiesz dołki. Oprócz, K,1434, istnieją jeszcze inne kanony które są ważniejsze od K, 1434, i mówią co innego na temat składu pokuty.

KKK 1480 Pokuta, jak wszystkie sakramenty, jest czynnością liturgiczną. Składają się na nią zazwyczaj następujące elementy: pozdrowienie i błogosławieństwo kapłana, czytanie słowa Bożego, by oświecić sumienie i pobudzić do skruchy, wezwanie do żalu, spowiedź, która jest uznaniem grzechów i wyznaniem ich wobec kapłana, nałożenie i przyjęcie pokuty, rozgrzeszenie przez kapłana, modlitwa dziękczynna, odesłanie z błogosławieństwem kapłana.

KKK 1450 "Pokuta zobowiązuje grzesznika do dobrowolnego przyjęcia wszystkich jej elementów: żalu w sercu, wyznania ustami, głębokiej pokory, czyli owocnego zadośćuczynienia w postępowaniu" (Katechizm Rzymski, 2, 5, 21; por. Sobór Trydencki: DS 1673).


KKK 1491 Sakrament pokuty składa się z trzech aktów penitenta oraz z rozgrzeszenia kapłana. Aktami penitenta są: żal za grzechy, spowiedź lub ujawnienie grzechów przed kapłanem oraz postanowienie wypełnienia zadośćuczynienia i czynów pokutnych.

KKK 1486 Przebaczenie grzechów popełnionych po chrzcie jest udzielane przez osobny sakrament nazywany sakramentem nawrócenia, spowiedzi, pokuty lub pojednania.

Więcej pod tym linkiem

http://www.teologia.pl/m_k/kkk1s02.htm#1


N mar 17, 2019 7:16 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Nie sadzilem ze nie brales tego pod uwage czytajac moj wpis.
Teraz przeczytaj jeszcze raz biorac to wszystko o czym napisales pod uwage.


N mar 17, 2019 7:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Nie wiem o co Ci chodzi. Napisz konkretnie w czym problem.


Pn mar 18, 2019 7:33 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
lajkonik.2 napisał(a):
Nie wiem o co Ci chodzi. Napisz konkretnie w czym problem.

Nie wiem jaki masz z tym problem.


Pn mar 18, 2019 8:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
@sam2

Nie szukaj zwady co temat.


Pn mar 18, 2019 2:01 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Robur napisał(a):
@sam2

Nie szukaj zwady co temat.

Nigdzie nie szukam zwady, to ze ktos nie rozumie co napisalem i odbiera to personalnie tylko dlatego ze zostal zacytowany to juz nie moj problem.
Gdyby sie choc zapytal dlaczego akurat jego zacytowalem piszac to co napisalem to bym wyjasnil, ale jesli ktos odbiera to personalnie lub jako negacje tego co napisal i na podstawie swoich domyslow rozpoczyna dziwna dyskusje to mam prawo stwierdzic ze nie wiem z czym ma problem.
Czesto odpowiedzi sa jak jednego z moich gluchych znajomych z mlodych lat bo gdy mu powiedziales czesc Janek to odpowiadal "mama poszla do sklepu".


Pn mar 18, 2019 2:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
sam2 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Nie wiem o co Ci chodzi. Napisz konkretnie w czym problem.

Nie wiem jaki masz z tym problem.


Mam taki problem że nie wiem czy Ty,jesteś przeciwnikiem, czy zwolennikiem, tych dwóch zdań z testu, biblisty , Romana Zająca, które brzmią: : Deformacją postu jest także post jako forma kary nałożonej na siebie z powodu grzechów. Post powinien wypływać z miłości i wolności. Uważanie go za formę pokuty wypacza jego sens.


Pn mar 18, 2019 7:30 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
lajkonik.2 napisał(a):
sam2 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Nie wiem o co Ci chodzi. Napisz konkretnie w czym problem.

Nie wiem jaki masz z tym problem.


Mam taki problem że nie wiem czy Ty,jesteś przeciwnikiem, czy zwolennikiem, tych dwóch zdań z testu, biblisty , Romana Zająca, które brzmią: : Deformacją postu jest także post jako forma kary nałożonej na siebie z powodu grzechów. Post powinien wypływać z miłości i wolności. Uważanie go za formę pokuty wypacza jego sens.


"Jestem za, a nawet przeciw". :-)

Za, dlatego ze ma wyplywac jak napisane, z milosci i wolnosci, to wtedy jest z niego pozytek dla ciala i duszy.

Przeciw, temu ze np. ktos poszczac jako pokute moglby np zaglodzic sie, lub spowodowac trwaly uszczerbek na swoim zdrowiu, np. skrupulant.

Ogolnie to post jest bardziej forma ofiary i ksztaltowania silnej woli, ktora pomaga przezwyciezac pokusy, niz jako pokuta i jesli ktos chce poscic to powinien pierw byc pojednany z Bogiem, a post moze byc dziekczynieniem za otrzymane łaski.


Pn mar 18, 2019 8:56 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Co bedzie wtedy potwierdzenie zalu za grzechy i szczerej checi poprawy, by w przyszlosci miec silniejsza wole i nie ulegac pokusom.


Pn mar 18, 2019 9:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
sam2 napisał(a):
Jestem za, a nawet przeciw".

Za, dlatego ze ma wyplywac jak napisane, z milosci i wolnosci, to wtedy jest z niego pozytek dla ciala i duszy.

Przeciw, temu ze np. ktos poszczac jako pokute moglby np zaglodzic sie, lub spowodowac trwaly uszczerbek na swoim zdrowiu, np. skrupulant.

Ogolnie to post jest bardziej forma ofiary i ksztaltowania silnej woli, ktora pomaga przezwyciezac pokusy, niz jako pokuta i jesli ktos chce poscic to powinien pierw byc pojednany z Bogiem, a post moze byc dziekczynieniem za otrzymane łaski.


Dziękuję ze odpowiedziałeś. Jestem mile zaskoczony. :-P . Św, Augustyn ma takie zdanie o poście: Nie wierzę, aby post wystarczył sam w sobie. Twoje wyrzeczenia będą dla ciebie owocne, jeżeli będziesz hojny dla innych. KONIEC CYTATU. Moje zdanie jest takie że post nie musi koniecznie oznaczać rezygnacji z jedzenia mięsa (nie mam tu oczywiście na myśli postu, do którego zobowiązują przepisy kościelne). Mogą to być nie tylko produkty żywnościowe (np. słodycze), ale także przyjemności (telewizja, słuchanie muzyki etc.) Bardzo znaną formą praktykowania takiego postu jest powstrzymywanie się od spożywania alkoholu w sierpniu. A jak by tak jeszcze te pieniądze które miały być przeznaczone na ten alkohol , przeznaczyć dla potrzebujących, jak to radzi św, Augustyn, to na pewno taki post będzie owocny.


Pn mar 18, 2019 10:38 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Post jako oręż w walce z Diabłem.
Jalmuzna to tez w pewnym sensie post, bo dajac komus trzeba sobie samemu cos ograniczyc.
Tego ograniczenia nie widac gdy dajemy to co nam zbywa, ale ten wdowi grosz to juz jest duze ograniczenie.


Wt mar 19, 2019 7:28 am
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL