Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 4:46 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kościół dawniej a dziś 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Gregor napisał(a):
W Biblii mamy obraz Kościoła, który nie posiadał scenografii zaczerpniętej z innych religii (szaty, kadzidła, dzwonki itd.) , a wiara była mocna.
:o
Serio? Religia Abrahama, Mojżesza i Dawida to była "inna religia"?
Serio? Nie czytałe Apokalipsy, gdzie liturgia jest opisana niezwykle bogato?
Załamka.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt lut 08, 2019 2:07 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Jest jeszcze taka różnica między dawnym kościołem pierwszych chrześcijan męczenników, że oni mieli łaskę od Boga do nawracania i męczeństwa bo właśnie szli z odwagą i radością na śmierć nie zapierając się wiary. Dziś ludzie chcą nawracać, ale sami bez pokory i bez Boga, dlatego tej łaski nie mają bo ze strachu wolą się bratać z innowiercami już zawczasu zanim jeszcze jakiekolwiek prześladowania się pojawią. Co by było gdyby pierwsi chrześcijanie prowadzili dialog z Neronem żeby może jednak pokojowo się dogagać. Dlatego uważam, że dziś jest kara na ludzi za nieposłuszeństwo Bogu i pychę a to brak łaski i robienie po swojemu głupot. Pan Jezus pokazał że Bogu trzeba być posłusznym i stawiać Go na pierwszym miejscu. To że niektórzy widzą Boga Ojca jako okrutnego to też kara bo strach im zasłania oczy no i pycha bo jeszcze nie posłuchali Jego przykazań, nie sprawdzili a już się biorą za ocenę Boga. A prawdziwa bojaźń karze się z Bogiem liczyć dla swojego dobra ale nie bać. Być może mają rację Ci co kościół otwarty
popierają bo być może to właśnie Opatrzność Boża zaplanowała i to ja się Jemu przeciwstawiam nie akceptując tego dlatego nie zamierzam z tym walczyć tylko z stać z boku bo moja natura ciągnie do kościoła tradycyjnego a Pan Bóg w co bardzo wierzę buduje na naturze swoje świątynie czyli kształtuje ludzi na obraz Boży nie łamiąc ich natury. Dlatego nie boję się Jego kar bo wiem że one są zawsze bolesną nauczką i pokorą. Też doświadczam karania właśnie takim kościołem w którym nie znajduję miejsca ale to za to że kiedyś będąc zakorzeniona w kościele odrzuciłam te łaski bo poszłam za światem i właśnie do pabów i do zabaw chociaż wcale mnie nie ciągnęło to jednak kościół zostawiłam. A teraz nie mogę wrócić i gubię się bo nie mogę trafić do Jezusa z dzieciństwa z powrotem. Nie wierzę w karanie ogniem piekłem itd, Teresa z Lisieux też w to nie wierzyła to szatan wzbudza ten strach w ludziach, bo Bóg jak karze to zawsze czegoś uczy a nie znęca się. Natomiast Pan Bóg gdy się Jemu zaufa i zacznie w bojaźni nie strachu liczyć z Nim i jego przykazania starać się wypełniać i spokojnie znosić kary które może poprzez ludzi też czasem są zadawane że trzeba się z nimi męczyć to Bóg On może zbudować świątynię swoją z każdego człowieka w trzy dni jeśli mu człowiek zaufa co już pokazał na przykładzie swego Umiłowanego Syna Jezusa Chrystusa. Dlatego zamierzam te kary i ten kościół współczesny spokojnie znieść wypełniając codzienne obowiązli i przykazania Boże spokojnie i bez nerwów ale z zaufaniem Bogu że On wie LEPIEJ ode mnie co będzie dla mnie szczęściem kiedyś. I to że wie lepiej sprawia że czuję się bezpiecznie bo wspomoże swoją łaską.


Pt lut 08, 2019 8:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różnice pomiędzy kościołem Pawła a kościołem Pana Jezusa
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przywiązujesz wagę do tego, co zewnętrzne, Wespecjanie. Byłby z Ciebie świetny faryzeusz... :(

A z ciebie świetny protestant z ich tanią sola gratia, która spada z sufitu na wybranych.

Gregor napisał(a):
A jak zabraknie obrazów, figur ,śpiewu, kadzidła i kwiatków, świątyni itd. to Twoja wiara runie? :mrgreen:
Wiara owszem rodzi się ze słuchania, ale nie byle czego [Rzym.10.17]:Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe.

Zmysły służą do odbierania bodźców które budują wiarę.
Obraz Panienki z Guadalupe nawrócił miliony niepiśmiennych Meksykanów na chrześcijaństwo, bez zbytniej pomocy misjonarzy.


Pt lut 08, 2019 1:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różnice pomiędzy kościołem Pawła a kościołem Pana Jezusa
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przywiązujesz wagę do tego, co zewnętrzne, Wespecjanie. Byłby z Ciebie świetny faryzeusz... :(

A z ciebie świetny protestant z ich tanią sola gratia, która spada z sufitu na wybranych.

Tak? To przytocz teraz fragment mojej wypowiedzi, w której stwierdziłem, iż wyznaję "tanią sola gratia, która spada z sufitu na wybranych".


Pt lut 08, 2019 1:08 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różnice pomiędzy kościołem Pawła a kościołem Pana Jezusa
Wespecjan napisał(a):
A z ciebie świetny protestant z ich tanią sola gratia, która spada z sufitu na wybranych.


Po co te żarty z Łaski Bożej, najpiękniejszego daru? To jak wykpiwać najlepszy prezent, jaki się w życiu dostało.
"Tania" dlatego, że niezasłużona? "Tania" bo dla człowieka niezrozumiała? Przykro to czytać.
Na wszystkich chrześcijan może Łaska "spaść z sufitu".

Cytuję Katechizm: "Łaska Chrystusa jest darem darmo danym" (1999) "Łaska uświęcająca jest darem habitualnym, stałą i nadprzyrodzoną dyspozycją udoskonalającą samą duszę, by uzdolnić ją do życia z Bogiem i do działania mocą Jego miłości".(2000)

Gregor napisał(a):
A jak zabraknie obrazów, figur ,śpiewu, kadzidła i kwiatków, świątyni itd. to Twoja wiara runie?


Piękne ozdoby i dekoracje mogą być pomocne w przyjmowaniu wiary, ale na pewno nie są jakimś w ogóle istotnym elementem wiary.

Wespecjan napisał(a):
Obraz Panienki z Guadalupe nawrócił miliony niepiśmiennych Meksykanów na chrześcijaństwo, bez zbytniej pomocy misjonarzy.


Niestety, nie tak się to działo. Najświętsza Panna nie ukazała się Indianinowi w Meksyku zanim przybyli do tego kraju misjonarze katoliccy. Ukazała się dopiero po wprowadzeniu katolicyzmu.
A to dlatego, że prości Indianie, nie pouczeni przez misjonarzy, z pewnością uznaliby Maryję za kolejne bóstwo pogańskie, któremu zbudowaliby świątynie i zaczęli składać ofiary z ludzi. Dlatego Maryja najpierw sprowadziła misjonarzy.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Pt lut 08, 2019 4:46 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
lubczyk napisał(a):
A teraz nie mogę wrócić i gubię się bo nie mogę trafić do Jezusa z dzieciństwa z powrotem.


Nie powinno się wracać do wyobrażeń z dzieciństwa w sprawach wiary. My się zmieniamy z upływem czasu i wszystko dookoła też się zmienia. I Kościół się zmienia również. Nasze dzieciństwo to była niedojrzałość i wypaczone spojrzenie na rzeczywistość. A wiara nie powinna zostawać w stanie niedojrzałym, ale rozwijać się i dojrzewać przez całe życie bez przerwy.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Pt lut 08, 2019 4:53 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Gregor napisał(a):
W Biblii mamy obraz Kościoła, który nie posiadał scenografii zaczerpniętej z innych religii (szaty, kadzidła, dzwonki itd.) , a wiara była mocna. Widocznie bazowała na czymś naprawdę wartościowym.


Znam i szanuję protestancką koncepcję Kościoła (mieszkałem kiedyś w Szwecji), ale uważam ją za rodzaj "mitu założycielskiego". Nie istniał bowiem nigdy "pierwotny Kościół czysty, który następnie uległ wypaczeniom". Nigdy nie istniał też żaden "Kościół wyłącznie oparty na Piśmie Świętym".

Kościół od samego początku podlegał zmianom i przeobrażeniom. Jest to proces ciągły, zgodny z wolą Bożą, inspirowany nieustannie przez Boga również za pośrednictwem świętych lub Maryi. Wiara mocna istnieje niezależnie od obecności ozdób w kościołach lub braku tych ozdób. Osobiście bardzo lubię pięknie ozdobione wnętrza kościelne, a w domu mam kolekcję prawosławnych ikon. Nie przeszkadza to, a nawet pomaga w modlitwie.
Ale rozumiem, że osoby wychowane w innej tradycji mogą odczuwać to inaczej.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Pt lut 08, 2019 7:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Barney napisał(a):
Serio? Religia Abrahama, Mojżesza i Dawida to była "inna religia"?
Serio?

Nie o tym pisałem.
Cytuj:
Nie czytałe Apokalipsy, gdzie liturgia jest opisana niezwykle bogato?
Załamka.

Jeśli "liturgia" niebiańska ma być powodem do tworzenia lichego rezacu na ziemi, to również stwierdzam: załamka.
Czy Bóg oczekiwał od chrześcijan tworzenia kolejnych zestawów czynności sakralnych? Absolutnie nie.
Liturgia odbywa się w duchu i prawdzie.
Wespecjan napisał(a):
Zmysły służą do odbierania bodźców które budują wiarę.
Obraz Panienki z Guadalupe nawrócił miliony niepiśmiennych Meksykanów na chrześcijaństwo, bez zbytniej pomocy misjonarzy.

Jak wygląda chrześcijaństwo w Meksyku to możesz sobie poczytać w necie.
To mix wierzeń pogańskich i katolickich/chrześcijańskich.
G.HY. napisał(a):
Wiara mocna istnieje niezależnie od obecności ozdób w kościołach lub braku tych ozdób. Osobiście bardzo lubię pięknie ozdobione wnętrza kościelne, a w domu mam kolekcję prawosławnych ikon. Nie przeszkadza to, a nawet pomaga w modlitwie.
Ale rozumiem, że osoby wychowane w innej tradycji mogą odczuwać to inaczej.

Ja patrzę na to już z innej perspektywy, gdyż w połowie swego życia opuściłem Rzymsko-Katolicki kościół.
Cytuj:
Znam i szanuję protestancką koncepcję Kościoła (mieszkałem kiedyś w Szwecji), ale uważam ją za rodzaj "mitu założycielskiego". Nie istniał bowiem nigdy "pierwotny Kościół czysty, który następnie uległ wypaczeniom"

Zgoda. Wypaczenia tworzyły się już za życia apostołów, ale szkopuł w tym, aby naukę Jezusa i apostolską zachowywać, a nie dokładać do niej kolejne własne pomysły i w ten sposób ją fałszować.


Pt lut 08, 2019 9:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
@Gregor.
"Czy Bóg oczekiwał od chrześcijan tworzenia kolejnych zestawów czynności sakralnych?"

A jak rozumiesz te słowa św. Pawła? : "1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej1. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe. " Rzymian 12,1-2.
Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Pt lut 08, 2019 9:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Gregor napisał(a):
Wypaczenia tworzyły się już za życia apostołów, ale szkopuł w tym, aby naukę Jezusa i apostolską zachowywać, a nie dokładać do niej kolejne własne pomysły i w ten sposób ją fałszować.


Nie jest moim zamiarem nikogo tu nawracać, ale z katolickiego punktu widzenia to nie są żadne "wypaczenia", lecz zmiany z Bożej inspiracji. Bóg jest ciągle obecny w Kościele i nie ogranicza Go sama tylko i wyłącznie litera Pisma Świętego.
Zresztą tak zwane "biblijne" Kościoły same interpretują Biblię jak chcą (w bardzo różny sposób) i modyfikują jej treść (np. Luter usunął z Biblii te części, które wskazywały na ważność modlitwy za zmarłych, notabene modlitwy obecnej do dzisiaj w tradycji żydowskiej. Kalwin poszedł w tych nadinterpretacjach jeszcze dalej). Oczywiście, masz prawo to widzieć inaczej.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Pt lut 08, 2019 9:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
G.HY. napisał(a):
Nie jest moim zamiarem nikogo tu nawracać, ale z katolickiego punktu widzenia to nie są żadne "wypaczenia", lecz zmiany z Bożej inspiracji.

Oczywiście z punktu widzenia KRK tak to wygląda.
Ja również nie zamierzam tu nikogo "nawracać". Wyrażam tylko swoje prywatne zdanie i nie reprezentuję żadnej teologii kościelnej.
Cytuj:
Zresztą tak zwane "biblijne" Kościoły same interpretują Biblię jak chcą (w bardzo różny sposób) i modyfikują jej treść (np. Luter usunął z Biblii te części, które wskazywały na ważność modlitwy za zmarłych, notabene modlitwy obecnej do dzisiaj w tradycji żydowskiej.

Masz na myśli księgi apokryficzne?
Nauka Jezusa i apostołów nie zawiera przekazu dotyczącego praktykowania jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych.
Pytanie czego się trzymamy?


Pt lut 08, 2019 10:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Gregor napisał(a):
Czy Bóg oczekiwał od chrześcijan tworzenia kolejnych zestawów czynności sakralnych? Absolutnie nie.

Ja mysle, ze oczekiwal od chrzescian ze beda szukac sladow Boga we wszystkim.
We wszystkim.
Np. spiewie skowronka, w szczupaku rzucajacym sie na swoja ofiare i w niesamowitym postepie technologicznym z ktorym mamy do czynienia.
We wszystkim - rowniez w tworzeniu kolejnych zestawow czynnosci sakralnych, stosowaniu szat, kadzidel i dzwonkow.

Tak mi sie jakos kojarzy podobienstwo do wiary w takiego Boga, ktory tylko spelnia nasze zyczenia a gdy nastepuja kataklizmy, wojny i choroby to juz argument za odrzuceniem Boga no bo jak On moze do tego dopuszczac.
Nie ma takiego Boga.
Nie ma takiego Boga ktoremu ludzie moga wymyslac swoje limity.


Pt lut 08, 2019 10:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
robaczek2 napisał(a):
Ja mysle, ze oczekiwal od chrzescian ze beda szukac sladow Boga we wszystkim.
We wszystkim.
Np. spiewie skowronka, w szczupaku rzucajacym sie na swoja ofiare i w niesamowitym postepie technologicznym z ktorym mamy do czynienia.
We wszystkim - rowniez w tworzeniu kolejnych zestawow czynnosci sakralnych, stosowaniu szat, kadzidel i dzwonkow.

A ja jestem pewien, że chrześcijanie nie mieli szukać śladów, tylko podążać za swoim Mistrzem drogą, którą jest On sam -Jezus Chrystus.
Kto zna Mistrza zna Boga i rozpoznaje Go wokół siebie.
[Jana 4.23-24]:23. Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, którzy by mu tak cześć oddawali.
24 Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.

Amen.


So lut 09, 2019 2:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Gregor napisał(a):
A ja jestem pewien, że chrześcijanie nie mieli szukać śladów, tylko podążać za swoim Mistrzem drogą, którą jest On sam -Jezus Chrystus.

Nie widze sprzecznosci. "Gdy szukasz Boga popatrz na kwiaty" - pamietasz?
Cytuj:
prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć

bez limitow.


So lut 09, 2019 2:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Mały Książę napisał(a):
@Gregor.
A jak rozumiesz te słowa św. Pawła? : "1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej1. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe. " Rzymian 12,1-2.Pozdrawiam

Odnośnie wersetu 1, to wg mnie Ap. Paweł odnosząc to do ofiary wyjaśnia [Kol.3.5,8-9]:5. Umartwiajcie tedy to, co w waszych członkach jest ziemskiego: wszeteczeństwo, nieczystość, namiętność, złą pożądliwość i chciwość, która jest bałwochwalstwem,
8. Ale teraz odrzućcie i wy to wszystko: gniew, zapalczywość, złość, bluźnierstwo i nieprzyzwoite słowa z ust waszych;9. Nie okłamujcie się nawzajem, skoro zewlekliście z siebie starego człowieka wraz z uczynkami jego,

Werset [Rzym.12.1] w moim przekładzie kończy się stwierdzeniem: "bo taka winna być duchowa służba wasza"
Werset [Rzym.12.2] raczej nie potrzebuje komentarza i jest spójny z powyższymi.
również pozdrawiam


So lut 09, 2019 2:55 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL