Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 7:33 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kościół dawniej a dziś 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Kościół dawniej a dziś
Jak dla mnie różnica jest między dawnymi kazaniami tj. dawnym kościołem, Ewangeliami i na koniec listami św. Pawła. Kościół mówił surowo stawiając wymagania tak że z Bogiem wszyscy się liczyli i był szacunek oraz bojaźń. Pan Jezus już mówił inaczej do ludzi zwykłych a surowo do uczniów natomiast św. Paweł mówił zupełnie pobłażliwie do pogan. Teraz natomiast mówi się jak poganie do jeszcze większych pogan gdzie Bóg jest w ogóle tak jakby nic nie mógł i miał związane ręce. Takie jest moje odczucie ale może ktoś ma inne.


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:32 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Wt lut 05, 2019 6:23 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
lubczyk napisał(a):
Jak dla mnie różnica jest między dawnymi kazaniami tj. dawnym kościołem, Ewangeliami i na koniec listami św. Pawła. Kościół mówił surowo stawiając wymagania tak że z Bogiem wszyscy się liczyli i był szacunek oraz bojaźń. Pan Jezus już mówił inaczej do ludzi zwykłych a surowo do uczniów natomiast św. Paweł mówił zupełnie pobłażliwie do pogan. Teraz natomiast mówi się jak poganie do jeszcze większych pogan gdzie Bóg jest w ogóle tak jakby nic nie mógł i miał związane ręce. Takie jest moje odczucie ale może ktoś ma inne.


Faktycznie, obecnie jest wrażenie jakby większej pobłażliwości Kościoła wobec własnych wiernych i innych religii. Ale kim ja jestem i co ja wiem, żeby oceniać działania współczesnego Kościoła? Są rzeczy, niedostępne dla ogółu wiernych. Trzeba mieć zaufanie przede wszystkim do Boga.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:33 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Śr lut 06, 2019 2:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
O, może byś tak rozciągnął to stwierdzenie na kim ja jestem, żeby oceniać działanie ówczesnego kościoła, np. wszystkich po kolei papieży i ówczesnych wierzących. To by było wiarygodne to co piszesz.


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:33 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Śr lut 06, 2019 7:14 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
lubczyk napisał(a):
O, może byś tak rozciągnął to stwierdzenie na kim ja jestem, żeby oceniać działanie ówczesnego kościoła, np. wszystkich po kolei papieży i ówczesnych wierzących. To by było wiarygodne to co piszesz.

Przecież ja nie oceniam tego, co było dawniej. To raczej w Twoim poście są porównania "dawniej-dzisiaj". Z takich porównań niewiele wynika, bo wiadomo, że Kościół się zmieniał zawsze, od samego poczatku i będzie się zmieniał dalej.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:34 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Śr lut 06, 2019 7:46 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
lubczyk napisał(a):
Nie było żadnych gitar i przyśpiewek czy klaskania bo to była poważna uroczystość i doniosła a nie potańcówka. Pieśni same eucharystyczne o przyjęciu po raz pierwszy Pana Jezusa do serca. W kościele nie mówiło się o żadnym nawracaniu innych bo było wiadomo że od tego są misjonarze.


Mam ponad 40 lat, ale kiedy byłem dzieckiem to były już nawet Msze np. jazzowe lub rockowe dla młodych lub pieśni współczesne religijne z akompaniamentem gitary w kościołach. Kilka razy do roku w mojej parafii organizowano festiwale piosenki religijnej głównie dla młodzieży. Zakonnice dla najmłodszych dzieci organizowały naukę religii przy pomocy piosenek. Były pieśni eucharystyczne, ale na pewno nie tylko one.
Kościół zawsze mówił o potrzebie nawracania innowierców, przynajmniej przez dawanie im przykładu przez wiernych.

lubczyk napisał(a):
Nie było nawet mowy o żadnej innej religii.


To nie jest tak. Pamiętam doskonale czasy kardynała Stefana Wyszyńskiego i pamiętam jego piękne listy pasterskie odczytywane często we wszystkich kościołach w Polsce. Częstym tematem była w nich krytyka działalności Świadków Jehowy. A więc zawsze mówiono w kościołach o innych religiach.

lubczyk napisał(a):
Księża też cale dnie modlili się z wiernymi i to głównie z babciami starszymi i jakoś im to nie przeszkadzało i nie ciągneli do ludu żeby przebywać z wiernymi. Telewizji nawet nie mieli w pokojach. Pisma św. się nie czytało, tylko na kazaniach bo nie było takiej potrzeby. Każdy wiedział jak umarł Jezus i to wystarczyło a reszta inicjatywy należała do człowieka.


Pamiętam czasy PRL-u i wtedy księża byli jeszcze bliżej (takie mam odczucie) z wiernymi, niż obecnie. W parafiach działały liczne organizacje i kółka katolickie dla młodzieży i dorosłych, organizowano kształcenie w duchu katolickim i pomoc społeczną. Była wyraźna jedność Kościoła ze wszystkimi wiernymi.

lubczyk napisał(a):
Ja dziś muszę wychodzić z kościoła gdy tam słyszę o .... islamie.


Kościół działa na całym świecie, a nie tylko w Polsce, więc nie może się zamykać na problemy świata. Nie może też udawać przed polskimi wiernymi, że takich problemów nie ma. Wychodzenie z kościoła dlatego, że nam się coś w kazaniu nie podoba- to nie jest prawidłowe. Kościół jest Domem Bożym i przychodzimy tam, żeby spotkać się z Bogiem. Wychodzenie z takiego spotkania w połowie wydaje mi się nie w porządku wobec Boga. To tak jakby wyjść w trakcie jakiejś uroczystości- nie wypada tak robić.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:34 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Cz lut 07, 2019 10:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Też mam 40 lat i nie jest prawdą że kościół działał na świecie bo w ogóle nie mógł działać. To był PRL. Nieprawdą jest że było dużo ludzi bo chodziłam prawie codziennie przez kilka lat i ludzi nie było. Tylko babcie w powszednie dni więc niech teraz nikt nie mówi że ktoś z kościoła nie może wyjść bo kiedyś ludzie w ogóle nie chodzili jak mogli się narazić partyjnym, w rodzinie czy w pracy a teraz powracali tacy wierzący i będą się wypowiadać o innych.


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:34 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Cz lut 07, 2019 11:23 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
lubczyk napisał(a):
Też mam 40 lat i nie jest prawdą że kościół działał na świecie bo w ogóle nie mógł działać. To był PRL.


Nie ma i nigdy nie było żadnego oddzielnego "polskiego" Kościoła katolickiego, jest tylko jeden, niepodzielny, powszechny, ogólnoświatowy Kościół. Nawet w PRL Kościół w Polsce miał ścisłą łączność z resztą Kościoła (przykład: wybór kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II).

lubczyk napisał(a):
Nieprawdą jest że było dużo ludzi bo chodziłam prawie codziennie przez kilka lat i ludzi nie było. Tylko babcie w powszednie dni więc niech teraz nikt nie mówi że ktoś z kościoła nie może wyjść bo kiedyś ludzie w ogóle nie chodzili jak mogli się narazić partyjnym, w rodzinie czy w pracy a teraz powracali tacy wierzący i będą się wypowiadać o innych.


Za to u mnie w parafii i we wszystkich sąsiednich parafiach kościoły przez cały PRL były pełne wiernych, nawet rodziny milicjantów i wojskowych przychodziły. W epoce Jaruzelskiego to także partyjni przestawali się bać i zaczynali przychodzić do kościoła.
Jeżeli ktoś chce oceniać cały Kościół tylko na podstawie własnej, widocznie w PRL-u mało religijnej i mało zaangażowanej parafii- to wychodzi obraz kompletnie fałszywy.

Najgorzej jest oszukiwać samego siebie jakimś fałszywym obrazem "lepszego" Koscioła dawniej i "gorszego" teraz.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:35 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Cz lut 07, 2019 11:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
I ja w tym PRL-u się urodziłam (jestem starsza od lubczyka), wielkomiejski kościół pękał w szwach, więc dla nowych osiedli w PRL-u wybudowano nowy,
dwupoziomowy, dużym wysiłkiem;
dzieci chodziły na religię do prostych salek;
w tym właśnie PRL-u jeździliśmy na wieś w góry na oazy (co z tego, że bez ciepłej wody a nawet bez bieżącej jakiejkolwiek, tylko strumień), spotykaliśmy się w roku szkolnym co tydzień na spotkaniach formacyjnych i mszach dla młodzieży.
W PRL-u nosiiśmy na kurtce wpięty znaczek oazowy i nikt mnie nie pobił ani nie zamknął.
W PRL-u otrzymałam formację w duszpasterstwie akademickim.
Kościół działał prężnie, także charytatywnie, wychowawczo, kulturalnie. I dawał, tak uważam, dobre fundamenty. Powołań bylo sporo. Wszystko mimo trudów, biedy i pewnego ryzyka.

Jeżeli lubczyk ma 40 lat, to w PRL-u był 10-letnim dzieckiem, z dziecięcą perspektywą. Powiedzmy, że tylko stąd zawężone spojrzenie.


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:35 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Cz lut 07, 2019 2:05 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Wespecjan napisał(a):
Polska religijność zawsze była pasyjna i maryjna.
Te w duchu protestanckie nowoczesne, wesołe przyśpiewki z gitarkami i tamburynami to tylko taka makdonaldyzacja polskiej religijności, która nie rezonuje w polskiej duszy głębszą religijnością, ale odwrotnie - uświatowieniem, rozmywaniem religii czy dialogowaniem z innymi religiami, zamiast skupić się na katolickim przekazie dla katolików. Jeśli religia katolicka próbuje być wesoła, czy wręcz wesołkowata, to jest to katastrofa.


Te jak piszesz "wesołkowate" formy obrzędowości nigdy nie były w polskim katolicyzmie propozycją "dla każdego", ani nawet nie były jakimś znaczącym nurtem. Takie formy są skierowane głównie do młodych. Dla tej grupy wiekowej tradycyjne formy obrzędowe na pewno nie są atrakcyjne. Trzeba zrozumieć młodych i ich oczekiwania.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:36 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Cz lut 07, 2019 4:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Jeśli uczy się młodzież tego że religia ma być atrakcyjna i spełniająca oczekiwania, taka jak z reklamy to przy pierwszej próbie wiary czeka ich rozczarowanie.


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:36 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Cz lut 07, 2019 5:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Terremoto, w PRL pewne formy religijne były akceptowane i to te co były pod kontrolą rządu i PZPR. Był np. Tygodnik Powszechny i seminaria ale wszystko pod kontrolą natomiast patriotyczne kazania ks. Jerzego Popiełuszki już się nie kwalifikowały bo były określane jako "seanse nienawiści" i to autentyczne określenie stosowane przez J. Urbana.


Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 7:36 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana tytułu postu



Cz lut 07, 2019 5:27 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różnice pomiędzy kościołem Pawła a kościołem Pana Jezusa
lubczyk napisał(a):
Jeśli uczy się młodzież tego że religia ma być atrakcyjna i spełniająca oczekiwania, taka jak z reklamy to przy pierwszej próbie wiary czeka ich rozczarowanie.


A ilu zupełnie tradycyjnych katolików nie zdało "próby wiary" przynajmniej raz? Bo ja widziałem bardzo wielu takich. Siła czyjejś wiary nie zależy od zewnętrznych form obrzędowości, ale od Łaski Bożej.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Cz lut 07, 2019 5:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różnice pomiędzy kościołem Pawła a kościołem Pana Jezusa
G.HY. napisał(a):
Siła czyjejś wiary nie zależy od zewnętrznych form obrzędowości, ale od Łaski Bożej.

Twoje stwierdzenie to fałsz.
Pismo Święte mówi:
"Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy"
Czyli z treści odbieranych naszymi zmysłami.
Artystyczne ujęcie Objawienia w obrazach, figurach, patrzenie na szaty liturgiczne, na kwiaty, na gesty, słuchanie Słowa, kazań, śpiewu, chóru, nawet zapach kadzidła i smak Eucharystii - to wszystko nasze zmysły w służbie budowania wiary.


Cz lut 07, 2019 5:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różnice pomiędzy kościołem Pawła a kościołem Pana Jezusa
Przywiązujesz wagę do tego, co zewnętrzne, Wespecjanie. Byłby z Ciebie świetny faryzeusz... :(


Cz lut 07, 2019 5:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół dawniej a dziś
Wespecjan napisał(a):
G.HY. napisał(a):
Siła czyjejś wiary nie zależy od zewnętrznych form obrzędowości, ale od Łaski Bożej.

Twoje stwierdzenie to fałsz.
Pismo Święte mówi:
"Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy"
Czyli z treści odbieranych naszymi zmysłami.
Artystyczne ujęcie Objawienia w obrazach, figurach, patrzenie na szaty liturgiczne, na kwiaty, na gesty, słuchanie Słowa, kazań, śpiewu, chóru, nawet zapach kadzidła i smak Eucharystii - to wszystko nasze zmysły w służbie budowania wiary.

G.HY. ma słuszność.
A jak zabraknie obrazów, figur ,śpiewu, kadzidła i kwiatków, świątyni itd. to Twoja wiara runie? :mrgreen:
Wiara owszem rodzi się ze słuchania, ale nie byle czego [Rzym.10.17]:Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe.
W Biblii mamy obraz Kościoła, który nie posiadał scenografii zaczerpniętej z innych religii (szaty, kadzidła, dzwonki itd.) , a wiara była mocna. Widocznie bazowała na czymś naprawdę wartościowym. Co to było?
Pozostawiam Ci słowa Pana Jezusa do rozważenia [Jan 4.24.]:Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.

I słowa Ap. Pawła [Dz.17.24-25]:24. Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych
25. Ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko.


Pt lut 08, 2019 1:38 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL