Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:00 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
 Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzebania 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Brandeisbluesky napisał(a):
Właśnie dlatego, że nie ma omawianego kontekstu, wiadomo, że potępiony jest właśnie rodzaj zniszczenia szczątek króla Edomu (nie Moabu).

Bóg zawsze patrzy na serce i motywy. Również w tym przypadku. Nie znamy motywów, więc nie znamy powodów reakcji Pana Boga. Ci, którzy słyszeli przesłanie Amosa, wiedzieli dlaczego.
Dziś jest to więc czystą spekulacją.
Poza tym dobrze udokumentowany przypadek krematorium Sodomy i Gomory otwiera przestrzeń dla innego punktu widzenia.


Śr maja 24, 2023 10:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Gregor napisał(a):
Chcąc być dokładnym w takim naśladowaniu Pana Jezusa musielibyśmy grzebać umarłych zgodnie z żydowskim rytuałem i nie chować ich 2m pod ziemią tylko w skalnych grotach. ;)

A niby dlaczego? W naśladowaniu Chrystusa katolikom nie chodzi o dosłowne kopiowanie. To że Żydzi w tamtym czasie znali taki właśnie rodzaj grobu - komora wykuta w miękkiej skale - nie oznacza że to jedyny dopuszczalny.
Gregor napisał(a):
Jezus Chrystus zmartwychwstał i wierzący w niego zostali powołani, aby naśladować go poprzez swoje życie, a nawet śmierć, lecz raczej nie przez sposób pochówku. Sprawa rodzaju pochówku, to w istocie nieistotny detal (jedni palą zwłoki, inni nie, jedni się cieszą inni płaczą), a kremacja ma też swoje zalety vs grzebanie zmarłych w ziemi.

Bo? Serio mnie to frapuje dlaczego to akurat jest detal bez znaczenia. Zwłaszcza w protestanta który dużo pisze jak to w Nowym Testamencie jest opis życia chrześcijańskiego we wszystkich aspektach a jak ma już jakiś opis to się okazuje że to akurat jest detal bez znaczenia.


Śr maja 24, 2023 11:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Gregor napisał(a):
Pan Bóg nie jest Bogiem umarłych lecz żywych.

a dalej jest "wszyscy bowiem dla Niego żyją”. Nie wiem tylko jak co to wnosi do twoich wywodów.


Śr maja 24, 2023 11:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
bergamotka napisał(a):
Bo? Serio mnie to frapuje dlaczego to akurat jest detal bez znaczenia. Zwłaszcza w protestanta który dużo pisze jak to w Nowym Testamencie jest opis życia chrześcijańskiego we wszystkich aspektach a jak ma już jakiś opis to się okazuje że to akurat jest detal bez znaczenia.

Uważam, że jest bez znaczenia w świetle Bożej zasady opisującej efekt końcowy: "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"
Pan Bóg nie określił "techniki" prowadzącej do tego finału.
Jak już wspomniałem Pan Jezus i apostołowie nie zajmowali się w swoim nauczaniu techniką pochówku. Nie mamy żadnych wskazówek w tym temacie.
To zaś wg mnie świadczy o wolności wyboru w tym względzie.
Ap. Paweł podaje więc taką złotą zasadę wolności chrześcijańskiej [I Kor.6.12]:
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne.
Kremacja zwłok w tym świetle nie jest niepożyteczna, w związku z tym jest dopuszczalna. Wszystko zależy od własnego przekonania.
Cytuj:
Pan Bóg nie jest Bogiem umarłych lecz żywych. A dalej jest "wszyscy bowiem dla Niego żyją”. Nie wiem tylko jak co to wnosi do twoich wywodów.

Wnosi to, że mamy koncentrować się na darowanym nam zbawieniu i życiu wiecznym - na wieczności, stąd rodzaj pochówku jest zupełnie nieistotny i może mieć dowolną formę z zachowaniem szacunku.

Dlatego na przestrzeni dziejów i kultur jedni chowają zmarłych w ziemi, inni kremują, jeszcze inni przez długie wieki chowali ludzi w morzu (marynarze).
Uważam, że dla Pana Boga nie ma to znaczenia, bo On interesuje się życiem, a nie celebrowaniem śmierci.


Śr maja 24, 2023 11:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Gregor napisał(a):
Uważam, że dla Pana Boga nie ma to znaczenia, bo On interesuje się życiem, a nie celebrowaniem śmierci.

Śmierć jest częścią życia a nie czymś odrębnym, niezależnym. Zatem interesując się życiem, interesuje się też śmiercią - sam sobie zatem przeczysz. Zresztą Pan Bóg jest Panem życia i śmierci - Pan daje śmierć i życie. Jakim sposobem zatem śmierć go nie interesuje? Skąd też sugestia że troska o pochówek jest celebrowaniem śmierci?
Dyskusje z tobą Gregor naprawdę przypominają mi jaką łaską jest to ze jestem katoliczką. Mam klarowne i uargumentowane nauczanie Kościoła którego mogę się trzymać zamiast coś tam sobie uważać w przekonaniu że znam odpowiedzi na wszystkie pytania i snuć swoje własne przypuszczenia o Bożych zainteresowaniach. I naprawdę godne ubolewania jest to że tylu katolików zamiast korzystać z nauczania Kościoła woli opierać się o swoje własne mniemania.


Cz maja 25, 2023 12:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Fragment mówi o spopieleniu właśnie w intencji zbeszczeszczenia, z braku szacunku. Tak więc fragment ten nie może być argumentem przeciw kremacji bez takich intencji.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 25, 2023 12:30 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Barney,
Od samego początku pisałeś, że w Twoim odczuciu, w okazaniu szacunku zmarłemu ciału jest istotne uchronienie ciała od rozłożenia go przez robaki, a przecież Kościół nie nakazuje nam byśmy badali się na badanie obecności robaków i potencjalne odrobaczanie za życia. Co takiego obrzydliwego jest w tym naturalnym procesie obracania zmarłego ciała w proch przy udziale robaków? Dlaczego nie obrzydza Cię skwierczenie palącego się ciała. Pomyśl o Joannie D 'Arc - jej spalenie musiało być straszne. Słyszałeś o cudzie dotyczącym nierozłożonego ciała św. Eustachii Calafato, które to miało zaintonować Gloria Patri w 1615 r. w sytuacji wstrząsów ziemi w Montevergine, po czym trzęsienie ziemi ustało. Jeśli ciała się będzie kremować, to raczej (oczywiście) trudno się spodziewać cudów wiążących się z nierozkładaniem się ciał.

Dlaczego po spaleniu ciała miele się jeszcze kości? Czy naprawdę jest takie istotne by spopielone ciała ludzkie zajmowały jak najmniejszą objętość? Nawet w przypadku Saula, chociaż go spalono, to jednak kości zostały pochowane, a nie pył.

bergamotka,
Tytuł jest zamierzony, bo jednak procentowo kremacje rosną, a prognozy są takie, że większość będzie wybierała kremację w przyszłości.

Mam taką intuicję, że im więcej będzie kremacji, tym mniej będzie poszanowania dla życia ludzkiego - od samego początku, aż do jego końca.


Cz maja 25, 2023 1:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Brandeisbluesky napisał(a):
Barney,
Od samego początku pisałeś, że w Twoim odczuciu, w okazaniu szacunku zmarłemu ciału jest istotne uchronienie ciała od rozłożenia go przez robaki
Nie. Po prostu napisałem, że w moim odczuciu spopielenie jest nawet wyższym szacunkiem, niż pozwolenie na gnicie, robaki itd.
Nigdzie nie pisałem, że jest to istotne albo że należy podejmować jakieś kroki by tego nie było. Po prostu porównuje oba sposoby torpedując mniemanie, że spalenie to coś immanentnie związanego z brakiem szacunku.

Zatem cała Twoja argumentacja pada w próżnię.

Cytuj:
Jeśli ciała się będzie kremować, to raczej (oczywiście) trudno się spodziewać cudów wiążących się z nierozkładaniem się ciał.
Po pierwsze - co z tego?
Po drugie - jeśli już traktować poważnie taki argument (co przychodzi mi z trudem...), to czemu nie ograniczasz Bożą moc? Spalenie powoduje, że Bogu trudniej? ;)

Cytuj:
Mam taką intuicję, że im więcej będzie kremacji, tym mniej będzie poszanowania dla życia ludzkiego - od samego początku, aż do jego końca.
Bezpodstawne.

W ogóle to kolejny - po sporach "na kolanach czy wprost do ust", "na klęcząco czy procesyjnie" itp. spór o nic, bez żadnego znaczenia dla wiary.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 25, 2023 9:10 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Brandeisbluesky napisał(a):
Tytuł jest zamierzony, bo jednak procentowo kremacje rosną, a prognozy są takie, że większość będzie wybierała kremację w przyszłości.

Mam taką intuicję, że im więcej będzie kremacji, tym mniej będzie poszanowania dla życia ludzkiego - od samego początku, aż do jego końca.

Myślę ze to słuszna intuicja bo obyczaje w świecie dziczeją gdyż są coraz mniej chrześcijańskie, co jednakowoż traktowane jest jako postęp. W świecie większe zrozumienie znajdują wartości i potrzeby materialistyczne niż duchowe - te są spychane do przestrzeni prywatnej czy wręcz osobistej, po tej publicznej nie szkoda. W rosnących miastach jest miejsce na wszystko tylko nie na cmentarze. Trzeba zapewnić ludziom miejsca parkingowe ale nie pochówku, no bo przecież te prochy można rozsypać pod jakimś krzakiem czy innym parku pamięci. To wręcz lepiej, naturalniej, ładniej niż w przygnębiającym mieście zmarłych czyli nekropolii. Następuje swoiste odwrócenie i przywiązanie do tradycyjnie chrześcijańskiego pochówku robi za materializm bo ludziom uduchowionym prawdziwie to bez różnicy jak klaruje tu choćby Gregor miedzy wierszami. Katolicy zresztą idą tym tropem i choć ci bardziej "świadomi" zauważają że Kościół różnych rzeczy nie dopuszcza to jednak przewidują - wyrażają nadzieję? - że to tylko na zasadzie "jeszcze nie" no bo to kwestia czasu a i nawet Kościół zrozumie że błądzi. Wyróżnienie przez Kościół cmentarzy staje się bowiem równie niezrozumiałe co grzebanie bo nawet jeśli ktoś słyszał o "poświęconej ziemi" w jego kontekście to traktuje je jako takie powiedzonko, ot taki relikt średniowiecznej duchowości. Bo kto słyszał o tym że istnieje specjalne błogosławieństwo cmentarza a Kościół zalicza go nadal do miejsc świętych na których zamieszcza się krzyż Chrystusa "jako znak nadziei zmartwychwstania dla wszystkich ludzi". Cmentarze pozostają miejscem sprawowania liturgii, w Uroczystość Wszystkich Świętych sprawuje się Mszę św. na cmentarzu - co powinno skłaniać do refleksji że szczególne jest to miejsce ale zamiast tego prędzej do zarzutów celebrowania śmierci. Kto wie że cmentarz od łac coementorium - spać, zasypiać - to miejsce jedynie czasowego spoczywania, to znak chrześcijańskiej nadziei zmartwychwstania. Znak potrzebny żyjącym, bo zmarli znaków już nie potrzebują. To też zaniedbanie duszpasterzy którzy nie tłumaczą wiernym ani sensu grzebania ani sensu cmentarzy. W efekcie ci ostatni mając o tym słabe pojęcie przeinaczają naukę Kościoła (z braku zakazu dla kremacji robi się równie dobry jak grzebaniem - a może nawet lepszy - sposób) - nie dostrzegając różnicy uznają że jej nie ma, albo snują rozważania w efekcie których wychodzi ze na temat życia chrześcijańskiego najmniej wie Kościół.


Cz maja 25, 2023 9:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Barney napisał(a):
Po prostu porównuje oba sposoby torpedując mniemanie, że spalenie to coś immanentnie związanego z brakiem szacunku.

Nie, bo pisałeś "Cenię Hahna, ale jego argumentacja - podobnie jak Twoja - ma sens jedynie wówczas, gdy niejawnie założymy, iż pogrzeb spopielonego ciała jest mniejszym wyrazem szacunku, niż pogrzeb ciała w ten sposób by zgniło i zjadły je robaki. Delikatnie mówiąc, jest to założenie nieuzasadnione." A to nie jest "założenie nieuzasadnione" ale zwyczajne nauczanie Kościoła.


Cz maja 25, 2023 9:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Barney napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Barney,
Od samego początku pisałeś, że w Twoim odczuciu, w okazaniu szacunku zmarłemu ciału jest istotne uchronienie ciała od rozłożenia go przez robaki
Nie. Po prostu napisałem, że w moim odczuciu spopielenie jest nawet wyższym szacunkiem, niż pozwolenie na gnicie, robaki itd.
Nigdzie nie pisałem, że jest to istotne albo że należy podejmować jakieś kroki by tego nie było. Po prostu porównuje oba sposoby torpedując mniemanie, że spalenie to coś immanentnie związanego z brakiem szacunku.

Zatem cała Twoja argumentacja pada w próżnię.


Natomiast ojciec Serge Thomas Bonino, OP Sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej mówi nam tutaj (https://zenit-org.translate.goog/2016/10/25/church-clarifies-teaching-on-cremation/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp), że w kremacji jest coś z brutalności:

Cytuj:
ks. Bonino zwrócił uwagę, że proces kremacji nie jest naturalny, jak pochówek, bo interweniuje technologia. „Jest to proces, w którym człowiek próbuje przejąć kontrolę nad życiem i śmiercią”. Ma w sobie coś z brutalności, bo natychmiast niszczy ciało, nie dając bliskim osobom możliwości zaangażowania się w proces akceptacji w czasie, jak w swoistej prywatyzacji śmierci.
Ksiądz Bonino zwrócił również uwagę, że w nowo opublikowanej Instrukcji nie można zapomnieć o pierwszej części dotyczącej pochówku zmarłych i że intencją było „przypomnienie doktrynalnych i duszpasterskich racji preferowania pochówku ciał”, które Kościół „ gorąco zaleca.”


To teraz trzeba byłoby wytłumaczyć, jak brutalny proces może wyrażać szacunek.

Cytuj:
Cytuj:
Jeśli ciała się będzie kremować, to raczej (oczywiście) trudno się spodziewać cudów wiążących się z nierozkładaniem się ciał.
Po pierwsze - co z tego?
Po drugie - jeśli już traktować poważnie taki argument (co przychodzi mi z trudem...), to czemu nie ograniczasz Bożą moc? Spalenie powoduje, że Bogu trudniej? ;)


Czy za nic masz cuda związane z nierozkładaniem się ciał osób, które często umarły w opinii świętości? Czy przyjęcie wiary chrześcijańskiej w wyniku zapoznania się z takim cudem jest nic nie znaczącym epizodem dla Kościoła? Ja nie neguję, że Bóg jest w stanie dokonać cudu dotyczącego prochów powstałych w wyniku kremacji osoby świętej, ale po prostu nie przypominam sobie, abym o takich cudach słyszała, czy o nich czytała. Dlatego uważam, że to samo w sobie jest argumentem od Boga, że Jego wolą jest, by chrześcijanie grzebali ciała zmarłych, o ile tylko jest to możliwe. Uważam, że Kościół powinien pomagać ludziom, by mogli grzebać zmarłych, czyli postępować ze zmarłymi w sposób, jaki Kościół preferuje i zaleca.

Cytuj:
Cytuj:
Mam taką intuicję, że im więcej będzie kremacji, tym mniej będzie poszanowania dla życia ludzkiego - od samego początku, aż do jego końca.
Bezpodstawne.

Cytuj:
W ogóle to kolejny - po sporach "na kolanach czy wprost do ust", "na klęcząco czy procesyjnie" itp. spór o nic, bez żadnego znaczenia dla wiary.


O czym piszesz? Co to za wyrażenie "na kolanach czy wprost do ust"? Zastanów się na tym sformułowaniem, bo nie wiadomo, o co Ci chodzi!
Nigdy nie byłam zaangażowana w taki spór. Chyba nie pamiętasz z kim rozmawiasz.

Kardynał Müller w zacytowanym artykule powiedział:
Cytuj:
„Kościół nadal usilnie zaleca chowanie ciał zmarłych na cmentarzu lub w innym świętym miejscu”. Co więcej, pochówek „jest najodpowiedniejszym sposobem wyrażenia wiary i nadziei w cielesne zmartwychwstanie”.


Zatem to jest argument, że chowanie ciał jak najbardziej ma znaczenie dla wiary.


Cz maja 25, 2023 4:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
bergamotka napisał(a):
Śmierć jest częścią życia a nie czymś odrębnym, niezależnym. Zatem interesując się życiem, interesuje się też śmiercią - sam sobie zatem przeczysz.

Śmierć nie jest częścią życia, gdyż jest jego zaprzeczeniem. Biblia jasno to przedstawia [I Kor.15.26]:
A jako ostatni wróg zniszczona będzie śmierć.
bergamotka napisał(a):
Zresztą Pan Bóg jest Panem życia i śmierci - Pan daje śmierć i życie. Jakim sposobem zatem śmierć go nie interesuje? Skąd też sugestia że troska o pochówek jest celebrowaniem śmierci?

Pan Bóg jest życiem i śmierć co najwyżej jest przez niego traktowana jako narzędzie. Człowiek został stworzony do wiecznego życia, a śmierć przyszła z winy człowieka.
Fundamentem zaś wiary chrześcijanina jest fakt zmartwychwstania Jezusa. Bez zmartwychwstania nie ma zbawienia, nie ma życia wiecznego.

Tak więc z racji faktu, że Pan Bóg jest źródłem życia, jak i z faktu zmartwychwstania Pana Jezusa , to właśnie życie jest w centrum zainteresowania Pana Boga.
Ani Pan Jezus, ani apostołowie nie zajmowali się kwestią pochówku. Nie poświęcili temu ani jednego zdania.
Poza tym kremacja zwłok realizuje w całości Bożą zasadę: "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".
W związku z tym uważam, że rodzaj pochówku nie ma tu znaczenia i Pan Bóg zostawił nam dowolność co do sposobu.
bergamotka napisał(a):
Mam klarowne i uargumentowane nauczanie Kościoła którego mogę się trzymać zamiast coś tam sobie uważać w przekonaniu że znam odpowiedzi na wszystkie pytania i snuć swoje własne przypuszczenia o Bożych zainteresowaniach.

To zależy na jakim fundamencie oprzesz przekonania lub swoje przypuszczenia.
Możesz ślepo wierzyć innym ludziom i przyjmować ich nauczanie lub zwrócić się do Słowa Bożego, które zostało nam dane abyśmy w nim szukali Bożej prawdy i weryfikowali z tym wzorcem to, co mówią inni.
Pan Bóg dał nam zarówno rozum jak i Biblię, o której Ap. Paweł napisał [II Tym.3.16]:
16 Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,17 Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

Pan Bóg chce, abyśmy go poznawali, poszukiwali jego mądrości, jego prawdy, a do tego doskonale nadaje się jego słowo - Biblia, która daje wierzącemu gwarancję tego o czym powyżej pisał Ap. Paweł.

Osobiście uważam więc, że lepiej mieć własne ugruntowane przekonania oparte na Biblii niż być kalką cudzych.
Z czego więc wolisz korzystać i na czym chcesz opierać swoją wiarę i przekonania to już Twój wybór.


Cz maja 25, 2023 11:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mieszacie zwyczaje z nauczaniem Kościoła i Ewangelii, ale ponieważ sprawa jest bez znaczenia, nie chce mi się odpowiadać na pseudoargumenty pseudochrześcijańskie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 25, 2023 11:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Gregor napisał(a):
Śmierć nie jest częścią życia, gdyż jest jego zaprzeczeniem. Biblia jasno to przedstawia [I Kor.15.26]:
A jako ostatni wróg zniszczona będzie śmierć.

I są też słowa Pana Jezusa że jeśli ziarno pszenicy nie obumrze zostanie samo a jeśli obumrze przynosi plon obfity. Kiedyś te słowa odniosłam do obumierania w sobie w egoizmie itp., aż dotarło do mnie że to jest dosłowne - że jeśli się umrze będzie się żyło wiecznie. Od tamtego czasu nie boje śmierci bo śmierć fizyczna od kiedy Pan Jezus przez nią przeszedł to brama życia. Prawdziwą śmiercią jest grzech.
Gregor napisał(a):
Poza tym kremacja zwłok realizuje w całości Bożą zasadę: "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".

Nie no, tak by było gdyby ta zasada brzmiała - z prochu powstałeś w proch cię obrócą.
Gregor napisał(a):
Osobiście uważam więc, że lepiej mieć własne ugruntowane przekonania oparte na Biblii niż być kalką cudzych.

Możesz sobie uważać, czemu nie. Ale ja uważam że lepiej mieć przekonania polegające na prawdzie niż własne. Nie siłę się bynajmniej na oryginalność...


Pt maja 26, 2023 12:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Barney napisał(a):
Mieszacie zwyczaje z nauczaniem Kościoła i Ewangelii, ale ponieważ sprawa jest bez znaczenia, nie chce mi się odpowiadać na pseudoargumenty pseudochrześcijańskie

I dobrze pseudorozmowco.


Pt maja 26, 2023 12:40 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL