Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:56 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Wesele w Kanie Galilejskiej 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Jak to Gregor czyta Pismo Święte żeby wyczytać z niego coś innego niż zawarte na kartach. Normalnie szok.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn sty 21, 2019 6:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Viridiana napisał(a):
U mnie w kościele w kazaniu ksiądz mówił, że mamy być jak słudzy, do których Maryja się zwraca "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" i nawet jeżeli nie widzimy sensu w napełnianiu stągw po brzegi, bo po co tyle wody (w końcu nie wiedzieli, że Chrystus ją zmieni w wino) to mimo niezrozumienia wciąż nalewać do pełna, nie do 3/4, nie do 1/2, bo inaczej zamiast 100% radości będzie 75% albo 50%. :)

U mnie mówiono,że odbywało sie wesele w Kanie i była tam Matka Jezusa, zaproszono także Jezusa.
https://www.youtube.com/watch?v=W9vGSJghrio.

Na weselu tym nie ma ani słowa o pannie młodej, więc można by przyjąć,że jest nią każda czytająca tą ewangelię osoba...
https://www.youtube.com/watch?v=Nid3LaE7Py8

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pn sty 21, 2019 8:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Gregor napisał(a):
Dociekliwy napisał(a):
Ksiądz w kościele powiedział, że to nie była odmowa i nie miała nią być. Jezus stwierdził: "Czy nie nadeszła już moja godzina?" Po naszemu to będzie: "Czy nie nadszedł już czas, abym pokazał na co mnie stać?"

Ten zwrot pojawia się kilkukrotnie w ewangeliach i oznacza, że jeszcze nie nadeszła godzina Jego ofiary [Jan 7.30; 8.20].
Przez tą sytuację na weselu Jezus mówił, że jeszcze nie nadeszła godzina, aby poprzez symbol wina powiedzieć uczniom o zawarciu Nowego Przymierza, w którym zostaną zgładzone grzechy, przez Jego krew wylaną na ołtarzu w niebie [Hebr.9.11-12].

TAJEMNICA GODZINY JEZUSA

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... 11998.html


Pn sty 21, 2019 8:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Yarpen Zirgin napisał(a):
A ma to jakieś znaczenie?

Niektórzy interpretują to tak, że to czytelnik ma się wczuć w rolę panny młodej.


Śr sty 23, 2019 12:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Kombinowanie jak koń pod górę. :)


Śr sty 23, 2019 12:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Viridiana napisał(a):
Niektórzy interpretują to tak, że to czytelnik ma się wczuć w rolę panny młodej.

Taka interpretacja prowadzi do następujących wniosków: czytelnik panną młodą --> wesele nie miało miejsca ( wesele bez panny nie ma sensu) -->Pan Jezus nie uczynił cudu --> historia zmyślona --> Ap. Jan skłamał opisując rzekome wesele --> skoro skłamał to nie napisał ewangelii z natchnienia Ducha Św. --> można ją całą poddać w wątpliwość jako fałszywą.


Śr sty 23, 2019 9:31 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Yarpen Zirgin napisał(a):
Kombinowanie jak koń pod górę. :)

Nie ja to wymyśliłam. ;)
Gregor napisał(a):
Taka interpretacja prowadzi do następujących wniosków: czytelnik panną młodą --> wesele nie miało miejsca ( wesele bez panny nie ma sensu) -->Pan Jezus nie uczynił cudu --> historia zmyślona --> Ap. Jan skłamał opisując rzekome wesele --> skoro skłamał to nie napisał ewangelii z natchnienia Ducha Św. --> można ją całą poddać w wątpliwość jako fałszywą.

Ale ja nie twierdzę, że nie było panny młodej na weselu, zwracam tylko uwagę na fakt, że Ewangelista nie mówi nam o niej i niektórzy interpretują, że to może mieć na celu nakierowanie czytelnika na wczucie się w jej rolę.


Cz sty 24, 2019 3:20 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
To raczej nadinterpretacja. :-)

Zastanawia mnie jak Pan Jezus mógł nie wiedzieć o braku wina? Przecież wie wszystko. Czy to znaczy, że wiedział, ale nie chciał im go dawać? I dopiero na prośbę swojej Matki zmienił zdanie?

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Cz sty 24, 2019 3:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Gregor napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Niektórzy interpretują to tak, że to czytelnik ma się wczuć w rolę panny młodej.

Taka interpretacja prowadzi do następujących wniosków: czytelnik panną młodą --> wesele nie miało miejsca ( wesele bez panny nie ma sensu) -->Pan Jezus nie uczynił cudu --> historia zmyślona --> Ap. Jan skłamał opisując rzekome wesele --> skoro skłamał to nie napisał ewangelii z natchnienia Ducha Św. --> można ją całą poddać w wątpliwość jako fałszywą.
Ciekawe - najwyraźniej (oczywisty skądinąd) pogląd, że Ewangelia to nie tylko reportaż, ale też ma znaczenia symboliczne prowadzi u Ciebie (u Ciebie, nie u Viridiany!) do wniosku, ze Ewangelia jest fałszywa.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sty 24, 2019 3:41 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Cytuj:
Zastanawia mnie jak Pan Jezus mógł nie wiedzieć o braku wina? Przecież wie wszystko. Czy to znaczy, że wiedział, ale nie chciał im go dawać? I dopiero na prośbę swojej Matki zmienił zdanie?


Mógł nie wiedzieć gdyż:
Flp 2
6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8 uniżył samego siebie
,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej.


Poza tym z tego tekstu (jak i każdego z Biblii) mamy wynieść naukę. Maryja wstawia się za ludźmi będącymi w kłopocie. Mamy prosić Boga o to co nam potrzebne.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz sty 24, 2019 4:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Barney napisał(a):
Ciekawe - najwyraźniej (oczywisty skądinąd) pogląd, że Ewangelia to nie tylko reportaż, ale też ma znaczenia symboliczne prowadzi u Ciebie (u Ciebie, nie u Viridiany!) do wniosku, ze Ewangelia jest fałszywa.

Wniosek taki nasuwa się tylko jeśli przyjmiemy, że to opis symboliczny wesela i nie miało ono w istocie miejsca. Oczywiście w tym opisie wesela jest pewna symbolika: Jezus - oblubieniec, uczniowie - goście weselni [Mt.9.15], ewentualnie wszyscy wierzący - Kościół jako oblubienica.

Szkopuł jednak jest w tym, że Ap. Jan podaje pewien bardzo istotny fakt[Jan.2.11]:Takiego pierwszego cudu dokonał Jezus w Kanie Galilejskiej; i objawił chwałę swoją, i uwierzyli weń uczniowie jego.
Jeśli to się nie wydarzyło, bo to symboliczny opis to:
- Jezus nie dokonał takiego cudu;
- nie objawił swojej chwały;
- uczniowie nie mieli żadnej podstawy, aby w Niego uwierzyć;
I ostatecznie Ap. Jan napisał nieprawdę w 11 wersecie. A skoro tak, to wiarygodność jego ewangelii jest żadna.

Skoro jednak ewangelia Ap.Jana jest wiarygodna, to wesele w Kanie miało miejsce i wszystko co tam się wydarzyło jest prawdą, a warstwa symboliczna ma drugorzędne znaczenie.


Cz sty 24, 2019 6:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Gregor napisał(a):
Skoro jednak ewangelia Ap.Jana jest wiarygodna, to wesele w Kanie miało miejsce i wszystko co tam się wydarzyło jest prawdą, a warstwa symboliczna ma drugorzędne znaczenie.

Widzę że masz ten sam problem co nasi dyżurni ateiści.. Każde zdarzenie w Biblii zostało napisane po coś. Owszem - jest tak jak twierdzisz - prawdziwe zdarzenie bo pokazujące pierwszy znak jaki dał Chrystus, ale jak to bywa zwłaszcza u Jana, ten tekst ma też i inne warstwy, które też dają się interpretować. Dobór słów, opisy itp. Przecież św. Jan mógł pominąć dialog z Maryją i tylko przedstawić sam cud. Nieprawdaż?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz sty 24, 2019 6:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
PeterW napisał(a):
Widzę że masz ten sam problem co nasi dyżurni ateiści.. Każde zdarzenie w Biblii zostało napisane po coś. Owszem - jest tak jak twierdzisz - prawdziwe zdarzenie bo pokazujące pierwszy znak jaki dał Chrystus, ale jak to bywa zwłaszcza u Jana, ten tekst ma też i inne warstwy, które też dają się interpretować. Dobór słów, opisy itp. Przecież św. Jan mógł pominąć dialog z Maryją i tylko przedstawić sam cud. Nieprawdaż?

Nie mam tu żadnego problemu. Opisałem przecież też warstwę symboliczną, a zwracałem uwagę tylko na to, że symbolika nie może być tu jedyną interpretacją, gdyż byłaby to wtedy błędna interpretacja prowadząca do niewłaściwego odczytywania wydarzenia w Kanie.


Cz sty 24, 2019 7:32 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Gregor napisał(a):
Wniosek taki nasuwa się tylko jeśli przyjmiemy, że to opis symboliczny wesela i nie miało ono w istocie miejsca.

Ale na jakiej podstawie w ogóle przyszło ci to do głowy, żeby analizować to pod kątem "co jeśli wesela nie było"? Ja nic takiego nie mówiłam. :-(


Pt sty 25, 2019 12:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wesele w Kanie Galilejskiej
Viridiana napisał(a):
Ale na jakiej podstawie w ogóle przyszło ci to do głowy, żeby analizować to pod kątem "co jeśli wesela nie było"? Ja nic takiego nie mówiłam.

A tak mi się skojarzyło na podstawie poniższej wypowiedzi ;)
mareta napisał(a):
Na weselu tym nie ma ani słowa o pannie młodej, więc można by przyjąć,że jest nią każda czytająca tą ewangelię osoba...


N sty 27, 2019 12:54 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL