Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 3:03 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam dla Ciebie pytanie:
Mój znajomy ksiądz jest chory na stwardnienie rozsiane i w praktyce przez cały dzień leży ubrany w lekkie ciuchy, aby siąść zakłada klapki. Wg. Ciebie aby godnie odprawił Mszę Świętą ma się przebierać w garnitur, lakierki i kompletne szaty liturgiczne mimo tego, że ledwo jest w stanie ruszyć jedną ręką i potrzebuje pomocy opiekuna, aby usiąść?

Przy okazji drugie pytanie:
Tenże ksiądz ma tyle siły, aby samodzielnie odprawić (o tyle, o ile, bo do spożycia Komunii potrzebuje pomocy) mszę w NOM, która zajmuje mu około 15-20 minut w dzień powszedni (w niedzielę nieco dłużej). Ja miałby odprawiać Mszę Trydencką, gdzie jest dużo więcej "roboty" przy jej odprawianiu?

Nie godzi się dyskredytować zasadności piękna i bogactwa liturgicznego mszy trydenckiej, bo chory kapłan nie może jej odprawiać.

Viridiana napisał(a):
Czy znasz jakąś, jakąkolwiek szanującą swoją wiarę i praktykującą osobę, która będzie leżeć na posadzce przed księdzem "bo jej się nie chce wstać"?

Przeczytaj sobie jeszcze raz po co użyłem tego przykładu.


Cz lis 22, 2018 11:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam dla Ciebie pytanie:
Mój znajomy ksiądz jest chory na stwardnienie rozsiane i w praktyce przez cały dzień leży ubrany w lekkie ciuchy, aby siąść zakłada klapki. Wg. Ciebie aby godnie odprawił Mszę Świętą ma się przebierać w garnitur, lakierki i kompletne szaty liturgiczne mimo tego, że ledwo jest w stanie ruszyć jedną ręką i potrzebuje pomocy opiekuna, aby usiąść?

Przy okazji drugie pytanie:
Tenże ksiądz ma tyle siły, aby samodzielnie odprawić (o tyle, o ile, bo do spożycia Komunii potrzebuje pomocy) mszę w NOM, która zajmuje mu około 15-20 minut w dzień powszedni (w niedzielę nieco dłużej). Ja miałby odprawiać Mszę Trydencką, gdzie jest dużo więcej "roboty" przy jej odprawianiu?

Nie godzi się (...)

Nie godzi się przypisywać komuś tego, czego nie powiedział. Zwłaszcza, kiedy jest to unik od odpowiedzi na postawione pytania, które okazały się bardzo niewygodne.


Cz lis 22, 2018 11:26 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Wespecjan napisał(a):
Przeczytaj sobie jeszcze raz po co użyłem tego przykładu.

No dobra, no to może inaczej to ujmę: jak człowiek leży na posadzce w Kościele (zakładamy brak problemów zdrowotnych) to świadczy o jego ignorancji wobec wiary, natomiast to, że ministrant ma adidasy, nie musi świadczyć o jego niewychowaniu, tylko np. o tym, że jego rodziców nie stać na to, aby miał więcej niż dwie pary butów.


Pt lis 23, 2018 5:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Viridiana napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Przeczytaj sobie jeszcze raz po co użyłem tego przykładu.

No dobra, no to może inaczej to ujmę: jak człowiek leży na posadzce w Kościele (zakładamy brak problemów zdrowotnych) to świadczy o jego ignorancji wobec wiary,

Przeczytaj 3 raz po co użyłem tego przykładu.

Viridiana napisał(a):
natomiast to, że ministrant ma adidasy, nie musi świadczyć o jego niewychowaniu, tylko np. o tym, że jego rodziców nie stać na to, aby miał więcej niż dwie pary butów.

To niech mu ksiądz kupi albo nie służy.


Pt lis 23, 2018 9:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
Wiesz co, to już jest fanatyzm i de facto faryzeizm kiedy chcesz wykopać ministranta spod ołtarza tylko dlatego, że wg Ciebie ma nieodpowiednie buty.


Pt lis 23, 2018 9:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Wespecjan napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Przeczytaj sobie jeszcze raz po co użyłem tego przykładu.

No dobra, no to może inaczej to ujmę: jak człowiek leży na posadzce w Kościele (zakładamy brak problemów zdrowotnych) to świadczy o jego ignorancji wobec wiary,

Przeczytaj 3 raz po co użyłem tego przykładu.

Przeczytałam już wcześniej i dlatego go podważam, bo nie jest on analogiczny do adidasów ministranta. Porównania powinny być adekwatne tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Wespecjan napisał(a):
Viridiana napisał(a):
natomiast to, że ministrant ma adidasy, nie musi świadczyć o jego niewychowaniu, tylko np. o tym, że jego rodziców nie stać na to, aby miał więcej niż dwie pary butów.

To niech mu ksiądz kupi albo nie służy.

Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom bliżej:
a) to niech ksiądz mu kupi - księdza mamy od razu obciążać, bo chłopaka mamy nie stać? Poza tym niektórzy ludzie, którzy nie mają pieniędzy, mogą czuć się skrępowani, kiedy im się udziela takiej pomocy.
b) albo nie służy - to już dyskryminowanie ze względu na brak pieniędzy. Chłopak gorszy, bo ma tylko adidasy?


So lis 24, 2018 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Viridiana napisał(a):
Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom bliżej:
a) to niech ksiądz mu kupi - księdza mamy od razu obciążać, bo chłopaka mamy nie stać? Poza tym niektórzy ludzie, którzy nie mają pieniędzy, mogą czuć się skrępowani, kiedy im się udziela takiej pomocy.

Ksiądz kupuje różne rzeczy liturgiczne, komże, czemu nie buty, ministrant posługuje w kościele w prezbiterium a nie na jarmarku.

Viridiana napisał(a):
b) albo nie służy - to już dyskryminowanie ze względu na brak pieniędzy. Chłopak gorszy, bo ma tylko adidasy?

Tak, gorszy do ministrantowania, lepszy do joggingu.


So lis 24, 2018 6:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
Faryzeizm w czystej postaci... Przykro patrzeć. :(


So lis 24, 2018 6:32 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Wespecjan napisał(a):
Ksiądz kupuje różne rzeczy liturgiczne, komże, czemu nie buty, ministrant posługuje w kościele w prezbiterium a nie na jarmarku.

Natomiast wtedy pewnie znaleźliby się sprytni, którzy chętnie by wykorzystali hojność księdza.
Wespecjan napisał(a):
Viridiana napisał(a):
b) albo nie służy - to już dyskryminowanie ze względu na brak pieniędzy. Chłopak gorszy, bo ma tylko adidasy?

Tak, gorszy do ministrantowania, lepszy do joggingu.

Ale "ministrantowanie" to funkcja, gdzie moim zdaniem przede wszystkim ważna jest wiara ministranta. Lepszy ministrant w adidasach, który wierzy w cud Eucharystii, niż chłopak z bogatego domu w pięknych butach który ma gdzieś wiarę tak naprawdę, a ministrantem zostaje dla np. lepszej oceny z religii.
Ja rozumiem, Eucharystia sprawą bardzo ważną i nadzwyczajną, ale przede wszystkim chodzi właśnie o to, aby się skupić na niej, niż na tym, co jej wizualnie towarzyszy. O to też warto dbać, ale... Nie jest to kluczowe i jeżeli jakiś chłopak pragnie zostać ministrantem, aby pomóc w jej odprawieniu i tak dalej, to powinniśmy się cieszyć, że ma w sobie tę chęć, a nie: Ale ty masz adidasy...


So lis 24, 2018 8:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
Viridiana napisał(a):
Ja rozumiem, Eucharystia sprawą bardzo ważną i nadzwyczajną, ale przede wszystkim chodzi właśnie o to, aby się skupić na niej, niż na tym, co jej wizualnie towarzyszy. O to też warto dbać, ale... Nie jest to kluczowe i jeżeli jakiś chłopak pragnie zostać ministrantem, aby pomóc w jej odprawieniu i tak dalej, to powinniśmy się cieszyć, że ma w sobie tę chęć, a nie: Ale ty masz adidasy...

Nie Eucharystia tylko msza św, Eucharystia to jest Ciało Paańskie.

Zastanów się w jakim temacie piszesz, mężczyzn mało wzruszają rzewne historyjki o biednym chłopaczku, który z biedy przychodzi posługiwać na mszy w łapciach, tam jest Bóg i asysta ma być adekwatnie ubrana, by widzieć, że służą komuś Wielkiemu.


So lis 24, 2018 8:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
W godnym ubieraniu się przyznaję Ci rację. To forma szacunku dla Boga. Szaty litergiczne i wystające spod alby poszarpane dżinsy, jasne skarpetki i sandały to wyraz niechlujstwa, również duchowego. Czy ten ksiądz pójdzie tak samo ubrany do kardynała?


So lis 24, 2018 9:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
Sądzisz, że Pan Bóg się pogniewa jak ksiądz będzie sprawował Mszę Świętą w sandałach? To co byś powiedziała na księdza, który odprawia Mszę ubrany w stułę i przepaskę biodrową?


So lis 24, 2018 9:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
merss napisał(a):
W godnym ubieraniu się przyznaję Ci rację. To forma szacunku dla Boga. Szaty litergiczne i wystające spod alby poszarpane dżinsy, jasne skarpetki i sandały to wyraz niechlujstwa, również duchowego. Czy ten ksiądz pójdzie tak samo ubrany do kardynała?

Ciekawe która szanująca się kobieta poleci na randkę w podartych rajstopach.


So lis 24, 2018 9:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
Yarpen Zirgin napisał(a):
Sądzisz, że Pan Bóg się pogniewa jak ksiądz będzie sprawował Mszę Świętą w sandałach? To co byś powiedziała na księdza, który odprawia Mszę ubrany w stułę i przepaskę biodrową?

Ks ma pokazywać wiernym ubiorem, i gestami, że przyszedł sprawować Ofiarę z Boga.


So lis 24, 2018 9:07 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
Yarpen Zirgin napisał(a):
Sądzisz, że Pan Bóg się pogniewa jak ksiądz będzie sprawował Mszę Świętą w sandałach? To co byś powiedziała na księdza, który odprawia Mszę ubrany w stułę i przepaskę biodrową?

Bóg się nie pogniewa, ale człowiek wykazuje wartościowanie: do Boga w sandałach, do kardynała w czarnych i lśniących półbutach. A wierni to widzą i potem przyjdą na mszę w podkoszulkach i getrach z brzuchami na wierzchu. Do szefa na rozmowę kwalifikacyjną tak pójdzie? Może do agencji towarzyskiej. Ubranie to forma zewnętrzna, ale nie powinna być pomijana.


So lis 24, 2018 9:13 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL