Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 9:54 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Bóg kontra szatan 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Proszę Cię, przeczytaj najpierw tekst Barneya, zwłaszcza część pierwszą:
http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf


N sie 19, 2018 6:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Robert55 napisał(a):
Proszę Cię, przeczytaj najpierw tekst Barneya, zwłaszcza część pierwszą:
http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf
Znam wiele tekstów Marka(min i ten) ale nie bardzo rozumiem co ten tekst ma do tego o czym była mowa między mną a Andy’m do której dołączyłeś z cytatem z przemyśleń Pseudo-Dionizy... :roll:

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N sie 19, 2018 6:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Dobrze, dyskutujcie sobie, nie przeszkadzam. Każdy ma prawo interpretować sobie wszystko po swojemu, ciekaw jestem do jakich dojdziecie wniosków ostatecznych bo chyba każda dyskusja powinna się zakończyć jakimiś wnioskami (lub choćby podpisaniem protokołu rozbieżności)?
Odniosę się tylko do jednego Twojego pytania:
Cytuj:
Chcesz przez to powiedzieć, że 2000 lat temu ludzie czytający Księgę Rodzaju nie wierzyli, że Bóg stworzył świat w 6 dni, a w siódmym odpoczął...? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że masz to czym poprzeć...

Wydaje mi się, że nauka już dawno to rozstrzygnęła. W czasach biblijnych posługiwano się często symboliką liczb. Liczba "7" była symbolem pełni, absolutu (tak samo np.3, 12, 40 ...)
Cytuję ks. Wiesława Felskiego:
Cytuj:
„Siedem” – to liczba absolutu, pełni, podobnie jak trzy. Przysługuje Bogu i wszystkiemu, co nie jest doczesne. W Biblii pojawia się często jako określenie czegoś, co nie należy do porządku poza ziemskiego opisie potopu sykl siedmiodniowy ma swoje symboliczne znaczenie podkreślający nadzwyczajność wydarzenia (Rdz 7). Dla podkreślenia wyjątkowości miłości Jakuba do Racheli autor natchniony zanotował, że służył za nią siedem lat (Rdz 29). Wiele praw Izraela jest opartych na tej liczbie, co sugeruje, że są to prawa o proweniencji boskiej a nie ludzkiej (Kpł). Elizeusz nakazał się obmyć Najmanowi siedem razy w Jordanie (1Krl 5). Często pojawia się w wizjach prorockich (Dn, Ap).

Cytuj:
„Trzy” – to chyba liczba, która najczęściej bywa wspominana w Piśmie Świetym. Wskazuje na całość, na jedność, na spełnienie jakiegoś czynu, doświadczenia, wydarzenia. Kiedy ona się pojawia, znaczy, że coś dzieje się w pełni i nie ma już miejsca na suplementy, dodatki, poprawki, na żadne „ale”. Cała rasa ludzka wywodzi się od trzech synów Noe; Jezus według tradycji nauczał przez trzy lata; zmartwychwstanie dokonało się po trzech dniach od śmierci Zbawiciela; Bóg jest w trzech Osobach.

Cały tekst jest tutaj:
https://biblia.wiara.pl/doc/423052.Liczby-w-Biblii
Taki jest sens liczb w Biblii. Jest na ten temat bardzo bogata literatura i mnóstwo różnych komentarzy.


N sie 19, 2018 8:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Robert55 napisał(a):
Dobrze, dyskutujcie sobie, nie przeszkadzam. Każdy ma prawo interpretować sobie wszystko po swojemu, ciekaw jestem do jakich dojdziecie wniosków ostatecznych bo chyba każda dyskusja powinna się zakończyć jakimiś wnioskami (lub choćby podpisaniem protokołu rozbieżności)?
Odniosę się tylko do jednego Twojego pytania:
Cytuj:
Chcesz przez to powiedzieć, że 2000 lat temu ludzie czytający Księgę Rodzaju nie wierzyli, że Bóg stworzył świat w 6 dni, a w siódmym odpoczął...? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że masz to czym poprzeć...
Wydaje mi się, że nauka już dawno to rozstrzygnęła.
A mnie się wydaje, że nie zrozumiałeś pytania ponieważ ja nie pytałem o to jak „nauka” rozstrzygnęła kwestię odczytywania Księgi Rodzaju ale o to jak ludzie sprzed 2000 lat temu ją odczytywali. https://wiadomosci.wp.pl/zydzi-obchodza ... 500860033a

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N sie 19, 2018 10:06 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Cytuj:
A mnie się wydaje, że nie zrozumiałeś pytania ponieważ ja nie pytałem o to jak „nauka” rozstrzygnęła kwestię odczytywania Księgi Rodzaju ale o to jak ludzie sprzed 2000 lat temu ją odczytywali.

A kogo masz na myśli mówiąc "ludzie"?
Ludzi prostych, którzy paśli owce, czy wykształconych np. elity intelektualne, kapłanów, proroków itp. W końcu to kapłani stworzyli pierwsze opisy początków świata. Zauważ, że nawet w dzisiejszych czasach ludzie bardzo prości (są tacy w każdym społeczeństwie, jest to zupełnie normalne) mają często tak fantastyczne poglądy, że to się w głowie nie mieści. Więc kim są ci "ludzie"?
Znakomity tekst na ten temat można znaleźć "u źródła", czyli na Forum Żydów Polskich. Nie cytuję, bo artykuł jest dość długi.
http://www.fzp.net.pl/judaizm/teoria-wi ... ji-judaizm
I jeszcze jedno: dlaczego "nauka" jest w Twoim komentarzu w cudzysłowie ?
Nauka to przecież bibliści, językoznawcy, specjaliści od kultur starożytnych, specjaliści z różnych innych dziedzin np. genetycy, obsługa aparatury badawczej służącej do określania wieku starodruków i innych wykopalisk.
Czy w XXI wieku negujesz istnienie prawdziwej nauki?


Pn sie 20, 2018 10:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Robert55 napisał(a):
Cytuj:
A mnie się wydaje, że nie zrozumiałeś pytania ponieważ ja nie pytałem o to jak „nauka” rozstrzygnęła kwestię odczytywania Księgi Rodzaju ale o to jak ludzie sprzed 2000 lat temu ją odczytywali.

A kogo masz na myśli mówiąc "ludzie"?
Ludzi prostych, którzy paśli owce, czy wykształconych np. elity intelektualne, kapłanów, proroków itp. W końcu to kapłani stworzyli pierwsze opisy początków świata.
A kto wg ciebie „stworzył” kalendarz wg którego Żydzi obchodzili 19 września 2009 naszego kalendarza 5770 rok powstanie swiata., ci którzy paśli owce czy wykształceni...?


Robert55 napisał(a):
I jeszcze jedno: dlaczego "nauka" jest w Twoim komentarzu w cudzysłowie ?
Bo to nie nauka rozstrzyga o czy tamto ale naukowcy...
Cytuj:
Nauka to przecież bibliści, językoznawcy, specjaliści od kultur starożytnych, specjaliści z różnych innych dziedzin np. genetycy, obsługa aparatury badawczej służącej do określania wieku starodruków i innych wykopalisk.
Czy w XXI wieku negujesz istnienie prawdziwej nauki?
Znowu doszukujesz się „spiskowych” teorii...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Ostatnio edytowano Pn sie 20, 2018 1:41 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



Pn sie 20, 2018 12:21 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Nic podobnego, niczego się nie doszukuję. W pierwszym stwierdzeniu:
Cytuj:
Bo to nie nauka rozstrzyga to czy tamto ale naukowcy...

sugerujesz, że naukowcy kierują się jakąś swoją prywatną fantazją (dobrze zrozumiałem?). Jeżeli źle to znaczy, że wyrażasz się nieprecyzyjnie, lub mówiąc wprost czepiasz się słówek :)


Pn sie 20, 2018 1:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Robert55 napisał(a):
Nic podobnego, niczego się nie doszukuję. W pierwszym stwierdzeniu:
Cytuj:
Bo to nie nauka rozstrzyga to czy tamto ale naukowcy...

sugerujesz, że naukowcy kierują się jakąś swoją prywatną fantazją (dobrze zrozumiałem?).
Jeżeli źle to znaczy, że wyrażasz się nieprecyzyjnie, lub mówiąc wprost czepiasz się słówek :)
Czyli dalej domysły, insynuacje oraz dopatrywanie się błędów wszędzie tylko nie u siebie...już ci wyjaśniłem, że to nie nauka rozstrzyga o tym czy tamtym ale ludzie zajmujący się nauką ale jak widać ty dalej swoje...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 20, 2018 2:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Przecież to już było.. W innym dziale, ale wcale niedawno. Niejaki Maciuś chciał koniecznie pokazania mu co/kto więcej wynalazków zrobił/o - Nauka czy religia. Stawianie tak sprawy jest z góry absurdalne. Nauka nic nie tworzy, religia z resztą też, oba twory to pewne mniej lub bardziej sformalizowane zbiory reguł i procedur. To ludzie poruszający się w tych obszarach (wcale nie wykluczających się) tworzą cokolwiek, na podstawie tych schematów ludzie rozstrzygają i ustalają to czy tamto, czasem te schematy rozszerzając..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn sie 20, 2018 3:34 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Na mój gust jest to typowy spór o słowa. Już dawno temu doszedłem do wniosku, że znaczna część problemów tego świata to spory o słowa, sformułowania itp. Chyba w większości polegają one na celowym rozmydlaniu i zacieraniu sensu, czyli istoty zagadnienia. Embrion to nie człowiek tylko zlepek komórek, płód to nie dziecko itp. Wiadomo że nauka to ludzie, wszystko co się dzieje na świecie tworzą ludzie, niezależnie od nazwy. Samochodów nie buduje mechanika tylko mechanicy, robotnicy, plastycy i inni. A interpretacji Biblii nie tworzy nauka, tylko wszyscy ci których wymieniłem i którzy posiadają potężny nieraz i całkiem współczesny aparat badawczy. Czepianie się wyrazów (nauka czy naukowcy) jest zwykłą ucieczką od tematu.
Może jednak ciekawsze byłoby zastanowienie się nad tekstem do którego link podałem:
http://www.fzp.net.pl/judaizm/teoria-wi ... ji-judaizm


Pn sie 20, 2018 4:56 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL