Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 10:14 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Komunia malucha z K. Greckokatolick. w K. Rzymskokatolickim 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Komunia malucha z K. Greckokatolick. w K. Rzymskokatolickim
Chciałabym nawiązać do artykułu https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,24603,kosciol-grekokatolicki-komunia-swieta-podczas-chrztu.html , w którym omawia się chrzest połączony z Komunią świętą. Załóżmy, że malutkie dziecko przystąpi do obu sakramentów w Kościele Greckokatolickim. Czy, gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że takie małe dziecko uczestniczyłoby w Kościele Rzymskokatolickim we Mszy Świętej, to mogłoby ono wtedy też przystąpić do Komunii Świętej?


Pt sie 03, 2018 8:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komunia malucha z K. Greckokatolick. w K. Rzymskokatolic
Pytałem znajomego księdza i stwierdził, że mogło by przystąpić do Komunii Świętej w naszym kościele. Tyle, że trzeba by o tym uprzedzić proboszcza i ew. wikariuszy w parafii, aby nie byli zaskoczeni i nie pominęli takiego dziecka.


N sie 05, 2018 11:30 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komunia malucha z K. Greckokatolick. w K. Rzymskokatolic
A niby czemu nie mogłoby bo nie rozumiem?


Pn sie 06, 2018 1:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komunia malucha z K. Greckokatolick. w K. Rzymskokatolic
Moje pytanie ma nawiązanie do sytuacji, która niedawno się wydarzyła, ale nie chcę szerzej jej opisywać. Sprawa dotyczy tego, czy są jakieś ogólne ustalenia dla takich sytuacji, czy raczej ustala się indywidualnie z księdzem, który będzie sprawował Mszę Świętą. W Kościele Rzymskokatolickim dzieci przyjmują Jezusa Eucharystycznego od momentu I Komunii świętej, a np. w Kościele Greckokatolickim teraz mogą ją przyjmować od momentu Chrztu świętego aż do czasu, gdy zrozumieją, co to jest grzech. Wtedy przygotowują się do spowiedzi, przystępują do niej, i dalej jest tak jak u nas. Patrząc na problem od strony praktycznej, na Mszy świętej w jakimś kościele, małe dzieci wyznania rzymskokatolickiego mogą mieć trudności ze zrozumieniem, dlaczego dzieci wyznania greckokatolickiego miałyby prawo przystąpić do Komunii, a one nie. Jak rozumiem, u nas akcent jest stawiany na to, że małe dziecko jeszcze nie pojmuje, co to jest Komunia, a u grekokatolików akcent stawia się na to, że małe dziecko nie ma świadomości grzechu i dlatego jest czyste, a więc może przystąpić do Komunii.

Nie wiem, czy dobrze wytłumaczyłam(?). Jeśli dla innych sprawa jest jasna, to oznacza to pewnie, że spotkaliście się z takimi sytuacjami i wiedzieliście, co się dzieje, a ja byłam niedoinformowana.


Pn sie 06, 2018 8:23 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL