Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:41 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Apostoł Paweł 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Apostoł Paweł
Utworzyłam nowy temat dotyczący nauk Apostoła Pawła, by ich zwolennicy i przeciwnicy mogli się tu wypowiedzieć.
Dla niektórych te nauki są zwodnicze, dla niektórych owocne.
Ja osobiście uważam, że są owocne, tylko źle zrozumiane i interpretowane przez potomnych.
Związku ze złym odczytaniem zostały przez złych ludzi wykorzystane w celu zwiedzenia i wprowadzenia zamętu.
[ciach.. zrzynka od Adwentystów ]

Jezus powiedział:
“Tak to unieważniliście słowo Boże przez naukę swoją” (Mat. 15,6).
“Chytrze uchylacie przykazanie Boże, aby naukę swoją zachować”

[ciach jak wyżej]

Myślę, że te nauki Apostoła Pawła w Liście do Rzymian doskonale tłumaczą wartość jego nauk.
13:8Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił.
13:9Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego.
13:10Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.
Dzień zbawienia jest blisko
13:11A to czyńcie, wiedząc, że już czas, że już nadeszła pora, abyście się ze snu obudzili, albowiem teraz bliższe jest nasze zbawienie, niż kiedy uwierzyliśmy.
13:12Noc przeminęła, a dzień się przybliżył. Odrzućmy tedy uczynki ciemności, a obleczmy się w zbroję światłości.
13:13Postępujmy przystojnie jak za dnia, nie w biesiadach i pijaństwach, nie w rozpustach i rozwiązłości, nie w swarach i zazdrości;
13:14Ale obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie czyńcie starania o ciało, by zaspokajać pożądliwości.


Apostoł Paweł nie nauczał o unieważnieniu Praw Bożych, lecz o utraceniu mocy prawa rytualnego zakonu, które wraz z ofiarą Jezusa utraciło swą moc.

Źle interpretowane nauki nie tylko bezpodstawnie oskarżają Apostoła Pawła, ale głoszą zniesienie zakonu jako prawa Bożego, a to jest nie prawdą.


Wybrana - przeklejanie nie swoich tekstów bez podania źródeł jest prawnie zabronione.
Jeszcze raz się to powtórzy - posypią się kary regulaminowe (PW)

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Ostatnio edytowano Śr lip 18, 2018 11:03 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

naruszenie praw autorskich przez autorkę tego postu



Śr lip 18, 2018 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
Ja osobiście uważam, że są owocne, tylko źle zrozumiane i interpretowane przez potomnych.
Związku ze złym odczytaniem zostały przez złych ludzi wykorzystane w celu zwiedzenia i wprowadzenia zamętu.

Bardzo slusznie Wybrana.
Tak bylo -
za Piotra: "znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje", Ireneusza:"Przeciwko Herezjom",
jest - wystarczy przesledzic strony internetowe wszelkiej masci wynalazcow w Polsce i na swiecie.
i bedzie - .
Mimo tego, ze mamy Jeden, Swiety, Powszechny i Apostolski Kosciol.


Śr lip 18, 2018 4:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
robaczek2 napisał(a):
wybrana napisał(a):
Ja osobiście uważam, że są owocne, tylko źle zrozumiane i interpretowane przez potomnych.
Związku ze złym odczytaniem zostały przez złych ludzi wykorzystane w celu zwiedzenia i wprowadzenia zamętu.

Bardzo slusznie Wybrana.
Tak bylo -
za Piotra: "znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje", Ireneusza:"Przeciwko Herezjom",
jest - wystarczy przesledzic strony internetowe wszelkiej masci wynalazcow w Polsce i na swiecie.
i bedzie - .
Mimo tego, ze mamy Jeden, Swiety, Powszechny i Apostolski Kosciol.

A ten Kościół głosi tak jak Apostoł Paweł, że będziemy zbawieni przez wiarę w Jezusa Chrystusa, a nie z uczynków Zakonu, aby się nikt nie chlubił?

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr lip 18, 2018 4:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
a nie

Moze to troche niebezpieczne zestawienie. Mysle o tych wszystkich, ktorych postawa przypomina - a nie jak ten celnik. Ciekawe ile jest w nich wiary. Bo uczynkow nie mozna im odmowic - udzielaja sie na bardzo wiele sposobow aby kogos zlowic. Jak pieknie mowia - jeden jest posrednik a nie,
Kult nalezy sie tylko Bogu a nie.


Śr lip 18, 2018 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
A ten Kościół głosi tak jak Apostoł Paweł, że będziemy zbawieni przez wiarę w Jezusa Chrystusa, a nie z uczynków Zakonu, aby się nikt nie chlubił?


Ale uczynki też są bardzo ważne.

Młodzieńców również upominaj, aby byli umiarkowani; (7) we wszystkim dawaj wzór dobrych uczynków własnym postępowaniem w nauczaniu okazuj prawość, powagę, (8) mowę zdrową, wolną od zarzutu, ażeby przeciwnik ustąpił ze wstydem, nie mogąc nic złego o nas powiedzieć.


(14) Aleksander, brązownik, wyrządził mi wiele zła: odda mu Pan według jego uczynków. (15) I ty się go strzeż, albowiem sprzeciwiał się bardzo naszym słowom.

Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. (18) Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. (19) Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą. (20) Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna?

(List Jakuba 2:17_20)


Śr lip 18, 2018 5:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
robaczek2 napisał(a):
wybrana napisał(a):
a nie

Moze to troche niebezpieczne zestawienie. Mysle o tych wszystkich, ktorych postawa przypomina - a nie jak ten celnik. Ciekawe ile jest w nich wiary. Bo uczynkow nie mozna im odmowic - udzielaja sie na bardzo wiele sposobow aby kogos zlowic. Jak pieknie mowia - jeden jest posrednik a nie,
Kult nalezy sie tylko Bogu a nie.

Przyznam się, ze nie rozumiem tego twojego wpisu.
Wiara - to wypełnianie Praw Bożych
Uczynki zakonu - to wypełnianie praw Zakonu.
W liście do Galacjan czytamy:
2:16Wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.

Czy zgadzasz się z tą nauką?

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr lip 18, 2018 5:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
Czy zgadzasz się z tą nauką?

Oczywiscie, ze sie zgadzam jednak a nienie oznacza dzielania tego co jest niepodzielne.
Poza tym oprocz postaci ST i NT potrafie wymienic konkretnych ludzi ktorych mozna podawac jako swiadkow wiary. Czego nie mozna powiedziec o tych ktorzy wiare maja tylko na jezyku.


Śr lip 18, 2018 6:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
Równie dobrze można powiedzieć, że miłość bez uczynków martwa jest. Kto kocha bliźniego nie będzie go zdradzał, okłamywał, obmawiał, okradał itd.bo miłość nie czyni zła bliźniemu. Jeśli nie kochasz bliźniego to trzymaj się od niego z daleka i nie okłamuj go. Ja rozumiem że jeśli ktoś zdradza bliźniego, nie szanuje itd. to go nie kocha a jeśli potem jeszcze chce żeby mu przebaczano to zmusza bliźniego do większej miłości niż on sam jest zdolny okazać.
Zupełnie inna jest sprawa jak obydwoje się nawzajem oszukują i zdradzają. Wtedy ten co nie chce przebaczyć w takiej relacji może być posądzony o brak miłości. Apostoł Paweł na pewno nie mówił o miłości bez uczynków. Jego uczynek to śmierć od miecza za braci. Im kto więcej grzeszy tym więcej będzie musiał potem innym przebaczyć. Jeśli umie to robić to sprawa prosta. Gorzej jak nie umie wtedy lepiej nie grzeszyć.


Śr lip 18, 2018 8:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
A ten Kościół głosi tak jak Apostoł Paweł, że będziemy zbawieni przez wiarę w Jezusa Chrystusa, a nie z uczynków Zakonu, aby się nikt nie chlubił?

Oczywiście że tak. I gdybyś czerpała wiedzą o nauce Kościoła z Jego dokumentów.

"Zbawienie z uczynków" Kościół katolicki potępił jako herezję na przełomie IV i V wieku.

Sobór Trydencki powtórzył tę naukę:
„Jeżeli ktoś mówiłby, że człowiek może być usprawiedliwiony przed Bogiem na podstawie własnych uczynków, dokonanych czy to dzięki swoim siłom czy nauce prawa bez łaski Bożej przez Jezusa Chrystu¬sa, niech będzie wyklęty”.

A tu aktualny Katechizm:

1996 Nasze usprawiedliwienie pochodzi z łaski Bożej. Łaska jest przychylnością, darmową pomocą Boga, byśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie: stali się dziećmi Bożymi, przybranymi synami, uczestnikami natury Bożej i życia wiecznego.
(…)
1999 [b]Łaska Chrystusa jest darem darmo danym
, przez który Bóg obdarza nas swoim życiem wlanym przez Ducha Świętego do naszej duszy, by ją uleczyć z grzechu i uświęcić. Jest to łaska uświęcająca lub przebóstwiająca, otrzymana na chrzcie. Jest ona w nas źródłem dzieła uświęcenia
2007 W znaczeniu ściśle prawnym nie istnieje ze strony człowieka zasługa względem Boga. Nierówność między Nim a nami jest niezmierna, ponieważ wszystko otrzymaliśmy od Niego jako naszego Stwórcy.

161 Wiara w Jezusa Chrystusa i w Tego, który Go posłał dla naszego zbawienia, jest konieczna do zbawienia33. "Ponieważ ###bez wiary... nie można podobać się Bogu### (Hbr 11, 6) i dojść do udziału w Jego synostwie, nikt nie może być bez niej usprawiedliwiony ani nie otrzyma życia wiecznego, jeśli nie ###wytrwa w niej do końca### (Mt 10, 22; 24, 13)"[/b]



Natomiast, oczywiście, Pismu nie znana jest chrześcijańska wiara bez uczynków - to byłaby jakaś groteska.
Sformułowanie „tylko wiara” (sola fidea) w przeciwieństwie do wyrażenia „tylko Biblia” (które jest nieobecne w Piśmie) występuje w Biblii jeden raz. Ów raz, w który m jest zwrot „sama wiara” obecny, znajduje się w Liście św.Jakuba i brzmi dosłownie:
„Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary.” /Jk 2,24/
Myślę, ze to zamyka dyskusje n/t rzekomo chrześcijańskiej zasady „tylko wiara” .


lubczyk napisał(a):
Apostoł Paweł na pewno nie mówił o miłości bez uczynków. Jego uczynek to śmierć od miecza za braci.
Oczywiście że nie. Od uczynków uzależniał przecież zbawienie:
"Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia zaskarbiasz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne; tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości - gniew i oburzenie. " /Rz 2,5-8/

Jest fundamentalna różnica pomiędzy "zbawieniem z czegoś" a "wpływem czegoś na zbawienie".
Choćbyśmy pękli, nie wysłużymy sobie zbawienia - i nie potrzebujemy, bo to zrobił Chrystus.
Ale nie dostąpimy go, jesli nasze uczynki będą złe.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lip 18, 2018 9:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
Barney napisał(a):
Choćbyśmy pękli, nie wysłużymy sobie zbawienia - i nie potrzebujemy, bo to zrobił Chrystus.
Ale nie dostąpimy go, jesli nasze uczynki będą złe.

I tu się pięknie z tobą zgadzam.

Wiara, to wyraz naszego serca, to świadectwo przestrzegania Praw Bożych.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Cz lip 19, 2018 10:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
Często biłam się z myślami, dlaczego u Apostoła Pawła w listach są zawarte takie sprzeczności.
Pisał bardzo mądre myśli i pouczenia, ale też są tam zawarte myśli oparte na faryzejskiej nauce. Wątpliwości i sprzeczności były we mnie. Co dziwne, Kościół Katolicki głównie na tym liście do Rzymian oparł swoją teologię.
Nadanie władzy przez Boga. Wykluczanie niewierzących i kto nie wierzy słowom pisma - niech będzie przeklęty. Te nauki nie są zgodne z Ewangelią Chrystusową.
Jest to herezja pisana na pewno z nieznajomości i niewiedzy piszącego. Nie chciałabym go posądzać o świadomą herezje czynioną z premedytacją.
Źli ludzie jednak przyjęli te heretyckie wersety jako podstawę nauki chrześcijańskiej i przez to zwiedzenie objęło cały świat. Świat budowany na tej nauce wygląda - jak wygląda.
A co czytamy na końcu listu do Rzymian
16:22Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pn sty 21, 2019 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
Wykluczanie niewierzących i kto nie wierzy słowom pisma - niech będzie przeklęty. Te nauki nie są zgodne z Ewangelią Chrystusową.

Nie przeinaczaj, dobrze? Znowu opierasz się nie na tym, co św. Paweł zapisał, ale na swoich pomysłach.


Pn sty 21, 2019 6:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
Często biłam się z myślami, dlaczego u Apostoła Pawła w listach są zawarte takie sprzeczności.
Pisał bardzo mądre myśli i pouczenia, ale też są tam zawarte myśli oparte na faryzejskiej nauce. Wątpliwości i sprzeczności były we mnie. Co dziwne, Kościół Katolicki głównie na tym liście do Rzymian oparł swoją teologię.
Nadanie władzy przez Boga. Wykluczanie niewierzących i kto nie wierzy słowom pisma - niech będzie przeklęty. Te nauki nie są zgodne z Ewangelią Chrystusową.
Jest to herezja pisana na pewno z nieznajomości i niewiedzy piszącego. Nie chciałabym go posądzać o świadomą herezje czynioną z premedytacją.
Źli ludzie jednak przyjęli te heretyckie wersety jako podstawę nauki chrześcijańskiej i przez to zwiedzenie objęło cały świat. Świat budowany na tej nauce wygląda - jak wygląda.
A co czytamy na końcu listu do Rzymian
16:22Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem.



Wybrana, Twój lot nad chrześcijaństwem zatoczył już taki krąg, że powoli przestajesz być chrześcijanką, a kiedyś upierałaś się, że jesteś katoliczką..
To co z Tobą dalej? Allach, Budda, czy Shiwa?
Nie przyszło Ci do głowy to że Paweł dyktował swoje myśli pisarzowi (sekretarzowi) o imieniu Tercjusz?
Jak czytasz jakąkolwiek książkę nie zauważasz, że oprócz autora, to jest w niej zaznaczona cała masa ludzi, którzy tę książkę współtworzyli? Redaktor, korektor, grafik, składacz itp? Uważasz zatem, że autor nie jest autorem, bo jest jeszcze redaktor techniczny?

W 1000-latce jest:

21 Pozdrawia was współpracownik mój Tymoteusz oraz Lucjusz, Jazon i Sozypater, moi rodacy. 22 Pozdrawiam was w Panu i ja, Tercjusz, który pisałem ten list. 23 Pozdrawia was Gajus, który jest gospodarzem moim i całego Kościoła. 24 Pozdrawia was Erast, skarbnik miasta, i Kwartus, brat.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn sty 21, 2019 7:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
wybrana napisał(a):
Często biłam się z myślami, dlaczego u Apostoła Pawła w listach są zawarte takie sprzeczności.
Pisał bardzo mądre myśli i pouczenia, ale też są tam zawarte myśli oparte na faryzejskiej nauce. Wątpliwości i sprzeczności były we mnie. Co dziwne, Kościół Katolicki głównie na tym liście do Rzymian oparł swoją teologię.
Akurat selektywne oparcie na Liście do Rzymian jest charakterystyczne dla protestantyzmu, co potwierdzi każdy, kto ma jakiekolwiek na ten temat pojęcie. Więc kolejne pudło, Wybrana.
Cytuj:
Nadanie władzy przez Boga. Wykluczanie niewierzących i kto nie wierzy słowom pisma - niech będzie przeklęty. Te nauki nie są zgodne z Ewangelią Chrystusową.
Czyli część Nowego Testamentu jest sprzeczne z tym, co sie Wybranej wydaje, iż jest w Ewangelii. A skoro część Nowego Testamentu nie zgadza się z Wybraną, więc jasne, że należy odrzucić te fragmenty biblijne.
Cytuj:
Jest to herezja pisana na pewno z nieznajomości i niewiedzy piszącego. Nie chciałabym go posądzać o świadomą herezje czynioną z premedytacją.
Jest oczywiste, że Wybrana wie więcej o Ewangelii niż piszący pod natchnieniem Ducha Świętego jakiś tam św.Paweł.
Cytuj:
Źli ludzie jednak przyjęli te heretyckie wersety jako podstawę nauki chrześcijańskiej i przez to zwiedzenie objęło cały świat. Świat budowany na tej nauce wygląda - jak wygląda.
No jasne - ludzie, którzy przyjmują fragmenty, które potępiła Wybrana (a więc heretyckie - w myśl znanej definicji "herezją jest to, co sprzeciwia się mniemaniu Wybranej") muszą być źli.
Cytuj:
A co czytamy na końcu listu do Rzymian
16:22Pozdrawiam was w Panu ja, Tercjusz, który ten list pisałem.
O, Wybrana właśnie zauważyła werset, którego nie zauważyły setki milionów czytelników Biblii przez ostatnie niemal dwa tysiące lat - mówiący że listy Pawła były przez niego dyktowane. To już ostateczny dowód upadku Pawła - dobrze że mamy Wybraną...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sty 21, 2019 11:15 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apostoł Paweł
Sobór Trydencki ogłosił Dekret o usprawiedliwieniu (Sesja 6), gdzie wyłożył to, jak Kościół od początku nauczał na ten temat. Oto Kanony do tego Dekretu:

1. Gdyby ktoś mówił, że człowiek może być usprawiedliwiony przed Bogiem przez swoje własne czyny, dokonywane siłami natury ludzkiej albo z pomocą nauki Prawa, ale bez łaski Bożej przez Jezusa Chrystusa140 – niech będzie wyklęty.
(...)
4. Gdyby ktoś mówił, że ludzka wolna wola, poruszana i pobudzana przez Boga, w niczym nie współdziała z Bożym pobudzeniem i wezwaniem, przez co przysposobiałaby się i przygotowywała na otrzymanie łaski usprawiedliwienia, ani nie może się sprzeciwić, jeśli by chciała, ale jak coś bezduszne niczego w ogóle nie czyni i pozostaje bierna142 – niech będzie wyklęty.
(...)
7. Gdyby ktoś mówił, że wszystkie czyny przed usprawiedliwieniem, bez względu na powód ich dokonania, są prawdziwie grzechami lub zasługują na nienawiść Boga, albo że im gorliwiej ktoś usiłuje usposobić się do łaski, tym ciężej grzeszy144 – niech będzie wyklęty.
(...)
9. Gdyby ktoś mówił, że bezbożny usprawiedliwiany jest samą wiarą w tym sensie, że do otrzymania łaski usprawiedliwienia nie potrzeba żadnego innego współdziałania, i żaden udział nie jest konieczny, żeby z poruszenia własnej woli przygotował się i przysposobił – niech będzie wyklęty.
(...)
18. Gdyby ktoś mówił, że nawet człowiek usprawiedliwiony i posiadający łaskę nie jest w stanie zachować przykazań Bożych – niech będzie wyklęty.
19. Gdyby ktoś mówił, że jedynym przykazaniem Ewangelii jest wiara, a inne są obojętne i dowolne, ani nakazane ani zakazane153 , albo że dziesięć przykazań nie dotyczy chrześcijan154 – niech będzie wyklęty.
20. Gdyby ktoś mówił, że człowiek usprawiedliwiony, bez względu na stopień doskonałości, nie jest zobowiązany przestrzegać przykazań Boga i Kościoła, ale tylko wierzyć, jakby Ewangelia była prostą i bezwzględną obietnicą życia wiecznego, bez warunku przestrzegania przykazań155 – niech będzie wyklęty.
21. Gdyby ktoś mówił, że Bóg dał ludziom Jezusa Chrystusa jako Odkupiciela, któremu mają ufać, a nie również jako prawodawcę156, którego mają słuchać – niech będzie wyklęty.
(...)
24. Gdyby ktoś mówił, że otrzymanej sprawiedliwości nie utrzymuje się ani nie zwiększa wobec Boga dobrymi uczynkami, ale że są one tylko owocami i znakami uzyskanego usprawiedliwienia, a nie także przyczyną jego wzrostu159 – niech będzie wyklęty.
25. Gdyby ktoś mówił, że w każdym dobrym uczynku sprawiedliwy grzeszy160 przynajmniej lekko lub (co jeszcze gorzej) śmiertelnie i dlatego zasługuje na kary wieczne, tylko że nie jest potępiany, ponieważ Bóg nie potępia za takie czyny – niech będzie wyklęty.
26. Gdyby ktoś mówił, że sprawiedliwi za dobre uczynki dokonane w Bogu161 nie powinni oczekiwać ani mieć nadziei na wieczną nagrodę od Boga przez Jego miłosierdzie i zasługę Jezusa Chrystusa, jeśli w czynieniu dobra i przestrzeganiu Bożych przykazań wytrwali aż do końca162 – niech będzie wyklęty.
27. Gdyby ktoś mówił, że jedynym grzechem śmiertelnym jest niewiara163, albo że raz otrzymanej łaski nie można stracić przez żaden inny grzech, bez względu na jego ciężar i wielkość, z wyjątkiem niewiary – niech będzie wyklęty.
(...)
31. Gdyby ktoś mówił, że usprawiedliwiony grzeszy, gdy czyni dobrze ze względu na wieczną nagrodę168 – niech będzie wyklęty.
32. Gdyby ktoś mówił, że dobre czyny człowieka usprawiedliwionego są darami Bożymi w takim sensie, że nie są zarazem dobrymi zasługami tegoż usprawiedliwionego, albo że usprawiedliwiony dobrymi czynami, spełnionymi z pomocą łaski Bożej i przez zasługę Jezusa Chrystusa (którego jest żywym członkiem), nie zasługuje prawdziwie na wzrost łaski, życie wieczne i jego osiągnięcie (jeśli umrze w stanie łaski) oraz na wzrost chwały169 – niech będzie wyklęty.


Wt sty 22, 2019 12:23 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL