Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 8:13 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Rzymski katolicyzm czy Prawosławie? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 9:46 pm
Posty: 36
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Witam wszystkich. Po długich poszukiwaniach przestałem już zadawać pytanie: Katolicyzm czy Protestantyzm? Natomiast zacząłem zadawać pytanie: Katolicyzm czy Prawosławie? W prawosławiu pociąga mnie to, że nie ma tam problemu z liberalnymi hierarchami jak w Kościele Katolickim (przykład niemieckojęzycznych kardynałów). Tylko jednak podczas dalszych poszukiwań zastanawia mnie to dlaczego prawosławni odrzucają czyściec? Przecież w czyściec wierzyli pierwsi chrześcijanie. Kończąc już, jestem na rozdrożu. Nie wiem, który Kościół jest tym jedynym i prawdziwym. Co prawda już św.Ireneusz Antiocheński pisał w jednym swoim liście o Kościele Katolickim, ale prawosławni nazywają siebie katolikami. Będę wdzięczny za Waszą pomoc.


Śr lis 22, 2017 4:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Zdecydowanie katolicyzm. Jeśli chodzi o prawosławie to polecam Krajskiego, który ma o prawosławiu złe zdanie.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr lis 22, 2017 4:42 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
booldog napisał(a):
Nie wiem, który Kościół jest tym jedynym i prawdziwym. Co prawda już św.Ireneusz Antiocheński pisał w jednym swoim liście o Kościele Katolickim, ale prawosławni nazywają siebie katolikami. Będę wdzięczny za Waszą pomoc.

Przecież Kościół się podzielił dawno po św. Ireneuszu..
Urodziłeś się w wyznaniu katolickim? To nie kombinuj.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lis 22, 2017 5:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
booldog napisał(a):
Natomiast zacząłem zadawać pytanie: Katolicyzm czy Prawosławie?

Ani jedno ani drugie.
Oba kościoły powstały w wyniku rozłamu i żądzy władzy w chrześcijaństwie.
Zastanawiasz się wiec, do którego z rozłamowców wstąpić?
booldog napisał(a):
Nie wiem, który Kościół jest tym jedynym i prawdziwym

Prawdziwy Kościół to ten, który masz opisany w Nowym Testamencie i do niego osobiście przyjmuje Jezus każdego kto narodzi się na nowo.
Zdecydowanie polecam.


Śr lis 22, 2017 5:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
booldog napisał(a):
Tylko jednak podczas dalszych poszukiwań zastanawia mnie to dlaczego prawosławni odrzucają czyściec?

Prawoslawie przyjmuje mytarstwa co jest prawie dokladnie tym samym co czysciec. Wydaje mi sie, ze nalezy brac pod uwage stosunek obu kosciolow do biskupa Rzymu. Z tego co wiem Prawoslawie uznaje Urzad Piotrowy ale interpretacja jest (jak dla mnie) dosyc pokretna.

Gregor napisał(a):
Prawdziwy Kościół to ten, który masz opisany w Nowym Testamencie

Dokladnie. Cos tam pisze o kluczach. Dzieki za trafne spostrzezenie.


Śr lis 22, 2017 6:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Gregor napisał(a):
booldog napisał(a):
Natomiast zacząłem zadawać pytanie: Katolicyzm czy Prawosławie?

Ani jedno ani drugie.
Oba kościoły powstały w wyniku rozłamu i żądzy władzy w chrześcijaństwie.
Zastanawiasz się wiec, do którego z rozłamowców wstąpić?
booldog napisał(a):
Nie wiem, który Kościół jest tym jedynym i prawdziwym

Prawdziwy Kościół to ten, który masz opisany w Nowym Testamencie i do niego osobiście przyjmuje Jezus każdego kto narodzi się na nowo.
Zdecydowanie polecam.

W protestantyźmie religia służy ekonomii a w prawosławiu władzy.


Śr lis 22, 2017 6:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
no właśnie, cezaropapizm to normalna sprawa w prawosławiu, zwłaszcza moskiewskim (ale nie tylko). Jak nie podobają Ci się liberalni biskupi w Kościele Katolickim, to nie wiem jak zdzierżysz agentów KGB jako biskupów w prawosławiu... a przecież tam to było praktycznie oficjalnie wiadome...
prawosławie przechowało baaardzo dużą część katolickiej wiary - ale po pierwsze niestety cześć zmieniło pod wpływem władzy świeckiej (np. zezwolenie na rozwody, bo tak chciał Car) a po drugie zatrzymało się w rozwoju rozumienia wiary na pewnym etapie. A Bóg obiecał Ducha który będzie nas wciąż prowadził i pouczał ku głębszemu zrozumieniu.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Śr lis 22, 2017 6:58 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Wespecjan napisał(a):
W protestantyźmie religia służy ekonomii a w prawosławiu władzy.

Prawosławie i KRK to raczej dwie strony tego samego medalu.
Tek de Cart napisał(a):
no właśnie, cezaropapizm to normalna sprawa w prawosławiu, zwłaszcza moskiewskim (ale nie tylko).

Ale przecież to w KRK papieże przyjmowali imię pogańskiego cesarza rzymskiego, aby podkreślić swoje aspiracje do władzy nad światem (Pius).
A to nie cezaropapizm? :mrgreen:


Śr lis 22, 2017 8:37 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Gregor napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
W protestantyźmie religia służy ekonomii a w prawosławiu władzy.

Prawosławie i KRK to raczej dwie strony tego samego medalu.
Tek de Cart napisał(a):
no właśnie, cezaropapizm to normalna sprawa w prawosławiu, zwłaszcza moskiewskim (ale nie tylko).

Ale przecież to w KRK papieże przyjmowali imię pogańskiego cesarza rzymskiego, aby podkreślić swoje aspiracje do władzy nad światem (Pius).
A to nie cezaropapizm? :mrgreen:


Oczywiście jakżeby nie chlapnąć łajnem, a nuż się przyczepi..
Otwórz wikipedię i odczytaj:
Cytuj:
Pius – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „pobożny”, „cnotliwy”.

To że przyjął je także jeden z cezarów, no cóż - bywa..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lis 22, 2017 9:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18252
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Gregor napisał(a):
Prawdziwy Kościół to ten, który masz opisany w Nowym Testamencie i do niego osobiście przyjmuje Jezus każdego kto narodzi się na nowo.

...tak więc możemy odrzucić wszystkie grupy powstałe w XVI wieku czy później.
Ale autor wątku przecież nie ma z tym akurat problemu: on pyta o Kościół mający początek w czasach apostolskich; stąd kwestia katolicyzm czy prawosławie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lis 22, 2017 10:32 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Gregor napisał(a):
Ale przecież to w KRK papieże przyjmowali imię pogańskiego cesarza rzymskiego, aby podkreślić swoje aspiracje do władzy nad światem (Pius).
A to nie cezaropapizm?
Spowiadać się nie musisz bo przecież wśród braci odłączonych to nie jest praktykowane w końcu dla zwolenników tylko biblia nie są istotne wskazania biblijne, ale powinieneś Boga przeprosić za grzech oczerniania. Co zresztą PeterW ci udowodnił.
Gregor napisał(a):
Prawdziwy Kościół to ten, który masz opisany w Nowym Testamencie i do niego osobiście przyjmuje Jezus każdego kto narodzi się na nowo.
Zdecydowanie polecam.
Czyli katolicyzm. Bo protestantyzm to herezja powstała dopiero w XV wieku. Nie spodziewałem się, że protestanci tak będą promować katolicyzm

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lis 22, 2017 10:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
PeterW napisał(a):
Oczywiście jakżeby nie chlapnąć łajnem, a nuż się przyczepi..

Nie przesadzaj. ;)
PeterW napisał(a):
To że przyjął je także jeden z cezarów, no cóż - bywa..
Tak się składa, że jedno drugiemu nie przeczy.

Barney napisał(a):
tak więc możemy odrzucić wszystkie grupy powstałe w XVI wieku czy później.
Ale autor wątku przecież nie ma z tym akurat problemu: on pyta o Kościół mający początek w czasach apostolskich; stąd kwestia katolicyzm czy prawosławie.

Tylko katolicyzm i prawosławie w czasach apostolskich nie istniał. Kolega pyta o dzisiejsze kościoły powstałe po pierwszym rozłamie w chrześcijaństwie, w którym obie późniejsze "parafie" brały aktywny udział i do niego doprowadziły.


Cz lis 23, 2017 12:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
eh Gregorze.. czyżbyś miał na imię Grzegorz jak papież Grzegorz Wielki? ;) i pewnie wielu morderców o imieniu Grzegorz też by się dało znaleźć... a taki Adolf? imię jak imię przecież... nie mówiąc już o Józefie - mężu Maria, którego Pismo określa mianem 'sprawiedliwy', i jego imienniku Józefie Stalinie... jakby nie patrzeć pula imion jest dosyć ograniczona i w historii możemy znaleźć cesarzy i papieży o tym samym imieniu, świętych i grzeszników o tym samym imieniu itd. Więc Twój 'zarzut' jest albo wynikiem głupoty (a o to Cię nie podejrzewam) albo nieracjonalnej niechęci do katolicyzmu...

a czy katolicyzm i prawosławie istniały wtedy, na samym początku? poczytaj pisma pierwszych chrześcijan - np. Didache powstałe już gdzieś ok 60-100 AD (czyli fragmentami starsze niż niektóre księgi Pisma Świętego!). Znajdziesz tam zarówno Chrzest jak i Eucharystię - w sposobie sprawowania praktycznie identyczne z tym co do dziś praktykuje zarówno katolicyzm jak i prawosławie... i sprawdź czy Ty wierzysz tak jak pierwsi chrześcijanie...

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Cz lis 23, 2017 12:33 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Jockey napisał(a):
Spowiadać się nie musisz bo przecież wśród braci odłączonych to nie jest praktykowane w końcu dla zwolenników tylko biblia nie są istotne wskazania biblijne, ale powinieneś Boga przeprosić za grzech oczerniania. Co zresztą PeterW ci udowodnił.

PeterW wskazał na drugą stronę medalu ( znaczenie imienia) - i tyle - też czytałem.
Nie miałem zamiaru nikogo oczerniać tylko wyciągam wnioski z historii chrześcijaństwa.
Nie ma się co oburzać.
Tek de Cart napisał(a):
w historii możemy znaleźć cesarzy i papieży o tym samym imieniu, świętych i grzeszników o tym samym imieniu itd. Więc Twój 'zarzut' jest albo wynikiem głupoty (a o to Cię nie podejrzewam) albo nieracjonalnej niechęci do katolicyzmu...

Ani jedno, ani drugie. ;)
Może imię to zbieżność przypadkowa, a może nie ( w kontekście historii chrześcijaństwa)
Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam - nie było to moim zamiarem.
Tek de Cart napisał(a):
a czy katolicyzm i prawosławie istniały wtedy, na samym początku? poczytaj pisma pierwszych chrześcijan - np. Didache powstałe już gdzieś ok 60-100 AD (czyli fragmentami starsze niż niektóre księgi Pisma Świętego!). Znajdziesz tam zarówno Chrzest jak i Eucharystię - w sposobie sprawowania praktycznie identyczne z tym co do dziś praktykuje zarówno katolicyzm jak i prawosławie... i sprawdź czy Ty wierzysz tak jak pierwsi chrześcijanie...

Dla mnie pierwszymi pismami są ewangelie i listy i z nimi sprawdzam swoją wiarę ( nie liturgię). W tych czasach ludzie określali się co najwyżej jako chrześcijanie.
Nazwy denominacyjne/kościelne pojawiły się po pierwszym rozłamie w chrześcijaństwie.
A autorowi wątku chodzi raczej o kościoły w dzisiejszej postaci organizacyjno/doktrynalnej.


Ostatnio edytowano Cz lis 23, 2017 12:50 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



Cz lis 23, 2017 12:34 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
Nie ma to jak iść w zaparte. Cóż twoja sprawa.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz lis 23, 2017 1:27 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL