Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:46 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Gregor napisał, a Wy jak uważacie ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregor napisał, a Wy jak uważacie ?
Obawiam się, że "uwspółcześnienie" języka skazuje nas na daleko idącą interpretację tłumacza.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt wrz 29, 2017 8:56 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregor napisał, a Wy jak uważacie ?
Barney napisał(a):
Obawiam się, że "uwspółcześnienie" języka skazuje nas na daleko idącą interpretację tłumacza.

Z pewnością istnieje takie ryzyko.
I tu odpowiedzialność co do dyscypliny tłumaczenia leży po stronie tłumacza.
Z drugiej strony jednak każdy przekład był tworzony we "współczesnym" języku tłumacza. Wystarczy poczytać sobie np. Biblię Gdańską, gdzie dziś często trudno zrozumieć słowa tam użyte. Poza tym teksty oryginalne często zawierają słowa nie mające odpowiednika w języku przekładu i tu pojawia się problem użycia innych słów, aby przedstawić sens.

Teksty oryginalne zawierają w sobie też dużo słów - "kluczy": "usprawiedliwienie", "odkupienie", "święci" itp., które zawierają wiele głębokich prawd. Jak widać niektórzy uznali, że warto przedstawić je w osób bardziej zrozumiały - opisowy.

Zakładając, że jednak współczesny tłumacz nie "odleci", to choć tłumaczenie wyrażone będzie w innych słowach to duch przekazu pozostanie ten sam. Mamy tyle przekładów, że każdy nowy możemy śmiało weryfikować, czy prawda nie jest w nim fałszowana. I myślę, że z różnorodnością słownictwa Duch Św. sobie poradzi. :)


Pt wrz 29, 2017 9:37 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregor napisał, a Wy jak uważacie ?
Gregor
Jakbym miał oceniać wg gustów, to z przytoczonych przez Ciebie fragmentów bardziej mi się podoba jednak wersja BT. Ta druga trochę zbyt technicznie brzmi. Może to nieistotny detal, ale Biblia w dużej części zawiera pewien taki - jakby tu powiedzieć poetycki styl narracji, a już szczególnie Ewangelia wg św. Jana czy Apokalipsa (jeśli mówimy o Nowym Testamencie). Poezja (jako sposób wyrażania myśli, uczuć) - chyba bardziej pasuje Biblii niż poprawny, ale surowy język. Zwróć uwagę, na to że jednym ze sposobów uroczystego czytania Biblii, jest śpiew - lepiej się śpiewa tekst poetycki, niż prozę.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt wrz 29, 2017 9:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregor napisał, a Wy jak uważacie ?
PeterW napisał(a):
Gregor
Jakbym miał oceniać wg gustów, to z przytoczonych przez Ciebie fragmentów bardziej mi się podoba jednak wersja BT. Ta druga trochę zbyt technicznie brzmi. Może to nieistotny detal, ale Biblia w dużej części zawiera pewien taki - jakby tu powiedzieć poetycki styl narracji, a już szczególnie Ewangelia wg św. Jana czy Apokalipsa (jeśli mówimy o Nowym Testamencie). Poezja (jako sposób wyrażania myśli, uczuć) - chyba bardziej pasuje Biblii niż poprawny, ale surowy język. Zwróć uwagę, na to że jednym ze sposobów uroczystego czytania Biblii, jest śpiew - lepiej się śpiewa tekst poetycki, niż prozę.

Zgadzam się z Tobą.
To może być kwestia gustów, lub może kwestia "wychowania" na danym przekładzie.
Mi osobiście też bardziej pasuje BW czy BT, a np. BG już nie za bardzo.
Tak, ta delikatna warstwa "poetyckości" nie występuje w tym współczesnym przekładzie, ale może zwyczajnie dlatego, że żyjemy w mało "poetyckich" czasach. ;)


Pt wrz 29, 2017 10:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregor napisał, a Wy jak uważacie ?
Żeby znowu podyskutować o poglądach Gregora(a nie o nim samym jak jemu się wydaje) przytaczam kolejną jego wypowiedź na moje pytanie...(tym razem odnośnie ciała Zmartwychstałego):
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
O ile mnie pamięć nie myli w tamtej dyskusji obstawałeś za tezą, że przed stworzeniem wszystkiego nie istniała ludzka natura(ciało) Pana Jezusa, a więc możesz mi wyjaśnić skąd ono się wzięło przy zmartwychwstaniu Pana Jezusa jeżeli bez Niego nic nie stało się z tego co zostało stworzone...??
Biblia mówi, że to Bóg wskrzesił Jezusa z martwych, a więc to On stworzył nowe uwielbione ciało.
Jezus jest nazwany pierworodnym z umarłych i jako pierwszy otrzymał to nowe duchowe ciało, które zastąpiło stare ziemskie.
Tak to widzę.
Jak widać Gregor nie wierzy, że Pan Jezus powstał z martwych swoją Boską mocą i w swoim(przemienionym w chwalebne) ciele, które przyjął z Maryi, ale że Bóg stworzył dla Niego nowe ciało, które zastąpiło stare(ziemskie, które wg Gregora zostało unicestwione)... :roll:
Co Wy na to...? ? ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt wrz 29, 2017 10:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregor napisał, a Wy jak uważacie ?
Gregor napisał(a):
Jockey napisał(a):
Gregor
Powiesiłeś herezje pierwszych wieków. Poczytaj trochę o pierwszych soborach. Tam znajdziesz.
Ta twoja wypowiedz stawia cię po niewłaściwej stronie.

Bijesz pianę Jockey i to bez żadnych argumentów, o które prosiłem.
Wczytaj się więc dokładnie w sens tego zdania.
sahcim wyrwał z kontekstu moich wypowiedzi to jedno zdanie, więc nie brnij w tym kierunku, bo jest niewłaściwy.
Kłamiesz krętaczu i to poniżej wykazuje...
Gregor napisał(a):
Szkoda, że nie wkleił np. takiego mojego zdania:

Cytuj:
Maria porodziła dziecko, które w pełni było człowiekiem/Synem Człowieczym i w pełni Synem Bożym/Bogiem.
Aha...czyli wyżej twierdzisz, że wyrwałem tamto zdanie z kontekstu i żałujesz, że nie wkleiłem tego, które podałeś jako dowód czegoś przeciwnego pomimo, że pod tym zdaniem (zamieszczonym przez ciebie na tamtym wątku) na moje pytanie:
sahcim - "jeśli Maryja porodziła w Chrystusie człowieka w pełni(czyli istotę cielesno-duchową), to jako człowiek musiał On mieć swoją duchową naturę(duch i dusza) stworzoną tak, jak i każdy człowiek...zgadzasz się czy nie ?"

odpowiedziałeś:

Gregor - Duchową naturę miał swoją czyli boską. Ale dalej nie nie będę szedł w "rozbieranie" Jezusa na części.

Jak więc widać twoje własne słowa świadczą przeciwko temu jakobym wyrwał z kontekstu twoich wypowiedzi tamto zdanie...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt wrz 29, 2017 8:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gregor napisał, a Wy jak uważacie ?
Jako że jakiś czas temu otworzyłem wątek o ciekawych poglądach Gregora więc postanowiłem go znowu "ożywić" w związku z zamieszczeniem przez Gregora na wątku "Zbawienie" tego diagramu:

Obrazek

oraz jego wpisem iż nie każda z Osób tego diagramu jest "całym Bogiem"
Mam pytanie o Wasze opinie w tym względzie, tzn co sądzicie o poglądzie jaki prezentuje Gregor...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So sty 21, 2023 10:11 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL