Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 4:33 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 902 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Następna strona
 Jezus Chlebem z Nieba 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post JEZUS CHLEBEM Z NEBA
W Ewangelii Apostoła Jana B.W. czytamy:
Jezus - chlebem żywota
6:32Wtedy rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba.
6:33Albowiem chleb Boży to ten, który z nieba zstępuje i daje światu żywot.
6:34Wtedy rzekli do niego: Panie! Dawaj nam zawsze tego chleba!
6:35Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.
6:36Lecz powiedziałem wam: Nie wierzycie, chociaż widzieliście mnie.
6:37Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz;
6:38Zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał.
6:39A to jest wola tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatecznym.
6:40A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym.
6:41Wtedy Żydzi szemrali przeciwko niemu, iż powiedział: Ja jestem chlebem, który zstąpił z nieba.
6:42I mówili: Czy to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę znamy? Jakże więc teraz może mówić: Z nieba zstąpiłem?
6:43Wtedy Jezus odpowiedział i rzekł im: Nie szemrajcie między sobą!
6:44Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
6:45Napisano bowiem u proroków: I będą wszyscy pouczeni przez Boga. Każdy, kto słyszał od Ojca i jest pouczony, przychodzi do mnie.
6:46Nie jakoby ktoś widział Ojca; Ojca widział tylko Ten, który jest od Boga.
6:47Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto wierzy we mnie, ma żywot wieczny.
6:48Ja jestem chlebem żywota.
6:49Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i poumierali;
6:50Tu natomiast jest chleb, który zstępuje z nieba, aby nie umarł ten, kto go spożywa.
6:51Ja jestem chlebem żywym, który z nieba zstąpił; jeśli kto spożywać będzie ten chleb, żyć będzie na wieki; a chleb, który Ja dam, to ciało moje, które Ja oddam za żywot świata.
6:52Wtedy sprzeczali się Żydzi między sobą, mówiąc: Jakże Ten może dać nam swoje ciało do jedzenia?
6:53Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego, nie będziecie mieli żywota w sobie.
6:54Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, ten ma żywot wieczny, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
6:55Albowiem ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem.
6:56Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, we mnie mieszka, a Ja w nim.
6:57Jak mię posłał Ojciec, który żyje, a Ja przez Ojca żyję, tak i ten, kto mnie spożywa, żyć będzie przeze mnie.
6:58Taki jest chleb, który z nieba zstąpił, nie taki, jaki jedli ojcowie i poumierali; kto spożywa ten chleb, żyć będzie na wieki.
6:59To mówił, gdy nauczał w synagodze w Kafarnaum.

Jezus kazał spożywać swoje ciało i pić swoją krew, ale czy w sensie rzeczywistym? realnym? czy w sensie duchowym?
Czytamy: 6:33Albowiem chleb Boży to ten, który z nieba zstępuje i daje światu żywot.
Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.
Taki jest chleb, który z nieba zstąpił, nie taki, jaki jedli ojcowie i poumierali; kto spożywa ten chleb, żyć będzie na wieki.

W tych wersetach czytamy, że Jezus mówił o sobie jako o chlebie duchowym, czyli o wierze, która jest pokarmem duchowym.
Nie o chlebie, od którego jedzenia poumierali ojcowie, ale o chlebie, który daje żywot wieczny, a tym chlebem jest nie chleb wypieczony, który jest dziełem rąk ludzkim, ale chleb, który daje nam sam Bóg.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr sie 09, 2017 5:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: JEZUS CHLEBEM Z NEBA
wybrana napisał(a):
Jezus kazał spożywać swoje ciało i pić swoją krew, ale czy w sensie rzeczywistym? realnym? czy w sensie duchowym?W tych wersetach czytamy, że Jezus mówił o sobie jako o chlebie duchowym, czyli o wierze, która jest pokarmem duchowym.
Nie o chlebie, od którego jedzenia poumierali ojcowie, ale o chlebie, który daje żywot wieczny, a tym chlebem jest nie chleb wypieczony, który jest dziełem rąk ludzkim, ale chleb, który daje nam sam Bóg.

Masz bardzo dobre spostrzeżenia, dlatego w kontekście Twojej wypowiedzi przytoczę tylko 2 fragmenty:

1. Jezus nigdy nie zgrzeszył i aż do śmierci na krzyżu nie złamał żadnego przepisu Prawa, również tego [III Mojż.17.10,12]:10. A ktokolwiek z domu izraelskiego albo z obcych przybyszów, którzy mieszkają pośród nich, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę swoje oblicze przeciwko spożywającemu krew i wytracę go spośród jego ludu, 12. Dlatego powiedziałem do synów izraelskich: Nikt z was nie będzie spożywał krwi, także obcy przybysz, który mieszka pośród was, nie będzie spożywał krwi.


2. Czas wędrówki Izraela do Kanaanu [I Kor.10.3-4]: I wszyscy ten sam pokarm duchowy jedli,
4 I wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus.


Pozostawiam do rozważenia.


Śr sie 09, 2017 7:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: JEZUS CHLEBEM Z NEBA
Do opisów Ostatniej Wieczerzy w Ewangeliach i 1 Liście do Koryntian już się nie chciało zajrzeć. W sumie zresztą nie dziwne. Jeszcze by się okazało, że Chrystus mówił dosłownie, a nie, jak to sobie wymyślili protestanci, symbolicznie o spożywaniu Jego Ciała i Krwi?


Śr sie 09, 2017 9:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: JEZUS CHLEBEM Z NEBA
Yarpen Zirgin napisał(a):
Do opisów Ostatniej Wieczerzy w Ewangeliach i 1 Liście do Koryntian już się nie chciało zajrzeć. W sumie zresztą nie dziwne. Jeszcze by się okazało, że Chrystus mówił dosłownie, a nie, jak to sobie wymyślili protestanci, symbolicznie o spożywaniu Jego Ciała i Krwi?

Jezus podlegał Prawu aż do śmierci i nie złamał żadnego przykazania - to jest podstawa do właściwego zrozumienia.
Właśnie wydarzenia ostatniej wieczerzy i to co mówił Ap.Paweł w I Kor. trzeba rozumieć w świetle tego co mówił Bóg w Prawie.

Bóg sobie nie przeczy, tylko trzeba mieć odwagę zmierzyć się z prawdą wbrew kościelnemu nauczaniu i jego interpretacji.


Cz sie 10, 2017 2:25 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: JEZUS CHLEBEM Z NEBA
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Do opisów Ostatniej Wieczerzy w Ewangeliach i 1 Liście do Koryntian już się nie chciało zajrzeć. W sumie zresztą nie dziwne. Jeszcze by się okazało, że Chrystus mówił dosłownie, a nie, jak to sobie wymyślili protestanci, symbolicznie o spożywaniu Jego Ciała i Krwi?

Jezus podlegał Prawu aż do śmierci i nie złamał żadnego przykazania - to jest podstawa do właściwego zrozumienia.
Właśnie wydarzenia ostatniej wieczerzy i to co mówił Ap.Paweł w I Kor. trzeba rozumieć w świetle tego co mówił Bóg w Prawie.

Bóg sobie nie przeczy, tylko trzeba mieć odwagę zmierzyć się z prawdą wbrew kościelnemu nauczaniu i jego interpretacji.


Łk 22
19 Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» 20 Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze5 we Krwi mojej, która za was będzie wylana.


Mk 14:
22 A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». 23 Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. 24 I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. 25 Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym».

Mt 26:
26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza10, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. 29 Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego»11. 30 Po odśpiewaniu hymnu wyszli ku Górze Oliwnej.

Po przytoczeniu tych cytatów mam proste pytanie: Czy wg. Was Gregor i wybrana Jezus skłamał? Bo przecież mówił że to jest Jego ciało i to jest Jego krew? Krótka piłka. Jest to prawda co mówił, czy nie?

Acha.. Gregor - proszę - zwróć uwagę na określenie Krew Przymierza, Nowe Przymierze. Mojżesz jak pewnie wiesz, to Stare Przymierze..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz sie 10, 2017 7:40 am
Zobacz profil
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
Jeszcze jest inna sprawa, a mianowiciie w Eucharystii pijac krew w ziemskiiej rzeczywistosci jej nie pijesz tylko wino, czyli nadal nie jest to przekraczaniem zakazu spozywania krwi, bo to wino jest Krwia Jezusa w Boskiej rzeczywistosci, a nie ziemskiej.


Cz sie 10, 2017 9:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
A jak mówił - Ja jestem światłością światła, Ja jestem krzewem winnym, Ja jestem źródłem wody żywej, to znaczy, że był tym wszystkim z dokładnym temu słowa znaczeniu?
To była użyta forma metafory, forma porównań do rzeczy niezbędnych do życia człowieka.
Tak jak bez pokarmu rzeczywistego w postaci chleba(chleb był w ówczesnym czasie podstawowym pokarmem) człowiek umiera z głodu, tak bez pokarmu duchowego - czyli wiary w zbawienną moc Jezusa Chrystusa - człowiek umiera. Chociaż jego ciało fizyczne żyje, to dusza jest martwa.
Jezus pragnął być pokarmem człowieka w każdej chwili i w każdym aspekcie życia.
Picie wina sprawiało uczucie radości dla człowieka. Jezus pragnął być nie tylko pokarmem, ale pragnął stać się dla nas radością.
Jedźcie mnie i pijcie, a będziecie żyli - w pełnej radości.
W chlebie jest moje ciało, a wino stanowi moją krew. Jest to pokarm z nieba, który daje żywot wieczny.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Cz sie 10, 2017 4:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
wybrana napisał(a):
A jak mówił - Ja jestem światłością światła, Ja jestem krzewem winnym, Ja jestem źródłem wody żywej, to znaczy, że był tym wszystkim z dokładnym temu słowa znaczeniu?

To znaczy, żeś typowa protestantka, która nie zwraca uwagi na zupełnie inną konstrukcję tych zwrotów. Oraz, oczywiście, na fakt, że już od I wieku, w dodatku pochodzącą od Apostołów (por. 1 Kor 11,27-29)mamy dosłowną interpretację słów Chrystusa z Wieczernika, a nie symboliczną.


Cz sie 10, 2017 4:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
Ciekawe zjawisko. ŚJ interpretują pewne fragmenty Pisma Świętego dosłownie a następnie gimnastykują się i mnożą byty żeby jakoś trzymało się to kupy. Są za to wyśmiewani i krytykowani. Jednak kiedy Katolicy robią dokładnie to samo, nikt nie ma prawa podważyć powagi ich słów. To wygląda zupełnie jak wojna PiS z PO. Obie strony robią dokładnie to samo ale zwolennik każdej z nich dostrzega błędy jedynie u tych drugich.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Cz sie 10, 2017 4:26 pm
Zobacz profil
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
wybrana napisał(a):
A jak mówił - Ja jestem światłością światła, Ja jestem krzewem winnym, Ja jestem źródłem wody żywej, to znaczy, że był tym wszystkim z dokładnym temu słowa znaczeniu?
To była użyta forma metafory, forma porównań do rzeczy niezbędnych do życia człowieka.
Tak jak bez pokarmu rzeczywistego w postaci chleba(chleb był w ówczesnym czasie podstawowym pokarmem) człowiek umiera z głodu, tak bez pokarmu duchowego - czyli wiary w zbawienną moc Jezusa Chrystusa - człowiek umiera. Chociaż jego ciało fizyczne żyje, to dusza jest martwa.
Jezus pragnął być pokarmem człowieka w każdej chwili i w każdym aspekcie życia.
Picie wina sprawiało uczucie radości dla człowieka. Jezus pragnął być nie tylko pokarmem, ale pragnął stać się dla nas radością.
Jedźcie mnie i pijcie, a będziecie żyli - w pełnej radości.
W chlebie jest moje ciało, a wino stanowi moją krew. Jest to pokarm z nieba, który daje żywot wieczny.


Widzisz, wybrana? Tyle pisania tylko po to by ostatnim zdaniem zaprzeczyc wczesniejszej calosci.

"Jest to pokarm z Nieba" i tu wlasnie nie ma zadnych symboli, tylko doslownie, jest to Pokarm z Nieba.
Gdybys choc raz zobaczyla co sie faktycznie dzieje podczas Eucharystii to nie miala bys nigdy watpliwosci, czy to tylko symbol czy rzeczywisty Pokarm z Nieba.
Jak myslisz, dlaczego Hostia jest przechowywana w Tabernakulum?


Cz sie 10, 2017 4:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
Boro napisał(a):
Ciekawe zjawisko. ŚJ interpretują pewne fragmenty Pisma Świętego dosłownie a następnie gimnastykują się i mnożą byty żeby jakoś trzymało się to kupy. Są za to wyśmiewani i krytykowani. Jednak kiedy Katolicy robią dokładnie to samo, nikt nie ma prawa podważyć powagi ich słów.

Rozumiem, że fakt, iż św. Paweł, nie mówiąc o innych chrześcijanach ze starożytności, rozumiał słowa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy dosłownie, znaczy dla Ciebie tyle, co zeszłoroczny śnieg. :(


Cz sie 10, 2017 4:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
O których dokładnie słowach św. Pawła rozmawiamy?

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Cz sie 10, 2017 4:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lut 06, 2005 11:34 pm
Posty: 2308
Post Re: JEZUS CHLEBEM Z NEBA
Yarpen Zirgin napisał(a):
Do opisów Ostatniej Wieczerzy w Ewangeliach i 1 Liście do Koryntian już się nie chciało zajrzeć. W sumie zresztą nie dziwne. Jeszcze by się okazało, że Chrystus mówił dosłownie, a nie, jak to sobie wymyślili protestanci, symbolicznie o spożywaniu Jego Ciała i Krwi?

Yarpen Zirgin napisał(a):
wybrana napisał(a):
A jak mówił - Ja jestem światłością światła, Ja jestem krzewem winnym, Ja jestem źródłem wody żywej, to znaczy, że był tym wszystkim z dokładnym temu słowa znaczeniu?

To znaczy, żeś typowa protestantka, która nie zwraca uwagi na zupełnie inną konstrukcję tych zwrotów. Oraz, oczywiście, na fakt, że już od I wieku, w dodatku pochodzącą od Apostołów (por. 1 Kor 11,27-29)mamy dosłowną interpretację słów Chrystusa z Wieczernika, a nie symboliczną.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Do opisów Ostatniej Wieczerzy w Ewangeliach i 1 Liście do Koryntian już się nie chciało zajrzeć. W sumie zresztą nie dziwne. Jeszcze by się okazało, że Chrystus mówił dosłownie, a nie, jak to sobie wymyślili protestanci, symbolicznie o spożywaniu Jego Ciała i Krwi?

Ciągle posługujesz się słowem "dosłownie", na ile ja się orientuję słowo to oznacza:
1. «nieprzenośny»
2. «przytoczony w sposób dokładny»
3. «ścisły, niedopuszczający wyjątków»
Rzecz następna, Pismo nie posługuje się takim określeniem jak dosłowny.
Zatem jak rozumiesz tę dosłowność, o której ciągle nam powtarzasz, no nie przecież w ten sposób, że Apostołowie w trakcie Wieczerzy pili krew Pana Jezusa, tzn. że on "upuścił' krew ze swich żył 8O no bo to oznacza dosłowne picie krwi.

_________________
1 Kor. 8:1 " Wiedza pychą nadyma ... "


Cz sie 10, 2017 6:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
wujo44,
Katolicy posługują się wygodnym i zarazem genialnym słowem "Tajemnica". Kiedy wykaże się im sprzeczność, robią poważną minę i z doniosłościom oznajmiają, że oto właśnie z nią mamy do czynienia.
Apostołowie dosłownie pili krew Jezusa, ale przecież nie aż tak dosłownie, żeby musiał upuszczać ją sobie z żył. To właśnie Tajemnica i zbyt malutcy jesteśmy żeby ją pojąć :wink:

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Cz sie 10, 2017 7:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
Boro:
Boro napisał(a):
O których dokładnie słowach św. Pawła rozmawiamy?

Przewiń sobie temat do tego mojego posta, pod którym się pierwszy raz wypowiedziałeś w tym wątku, a znajdziesz.






wujo44:
wujo44 napisał(a):
Ciągle (...)

Sorry, wujo, ale szkoda mi czasu na Twoje zabawy w rżnięcie głupa.


Cz sie 10, 2017 8:43 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 902 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL