Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:54 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 121  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor
Być może wydam Ci się mało pojętny i w ogóle.. Ale możesz przybliżyć, w czym wg Ciebie jest różnica pomiędzy nauczaniem, a głoszeniem Ewangelii? Umówmy się że nie mówimy o nauczaniu fizyki, matematyki i podobnych przedmiotów szkolnych..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr sty 11, 2017 11:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Najpierw wykaż, że mamy się trzymać tylko Biblii i odrzucić Kościół, a w nim biskupów i prezbiterów

Na temat poglądu "tylko Biblia" rozmawialiśmy dużo, więc odsyłam do tych wątków.
Nigdzie nie mówiłem, że mamy odrzucać Kościół i biskupów czy prezbiterów, diakonów itd.
Pisałem, że jeśli głoszą prawdę, a ich życie w wierze może być wzorem dla innych wierzących to bardzo dobrze, choć najlepszym wzorem do naśladowania jest Jezus jako Mistrz i Nauczyciel.
Nikogo też nie nakłaniałem do moich poglądów, więc postępuj w zgodzie ze swoją wiarą i tego się trzymaj.
PeterW napisał(a):
Gregor Być może wydam Ci się mało pojętny i w ogóle.. Ale możesz przybliżyć, w czym wg Ciebie jest różnica pomiędzy nauczaniem, a głoszeniem Ewangelii?

Nie wydajesz mi się "mało pojętny i w ogóle.." :) i nikogo tak tutaj nie traktuję ze względu na różnicę w rozumieniu różnych kwestii dotyczących wiary.
Skoro jednak pytasz, to wg mnie różnica jest następująca:
- Ewangelia jak wiemy to Dobra Nowina - dobra informacja o zbawieniu w Jezusie, skierowana przez Boga do ludzi. Informację przekazuje się lub ogłasza. Nikt nie naucza informacji, tylko ją przekazuje. Jedni ją przyjmą i uwierzą, a inni ją odrzucą. Ewangelia to bardzo prosta informacja do niewierzących, którą każdy chrześcijanin może przekazać innym ludziom.
- Nauczanie dotyczy zaś wszelkich prawd duchowych i wiary.
Jezus nauczał o Królestwie Bożym - obrazowo przedstawiając czym ono jest, nauczał czym jest miłości bliźniego, o stosunku do władzy itd., jednocześnie ogłaszał też Dobrą Nowinę ludziom.
Listy apostolskie to nie są listy ewangelizacyjne, tylko listy zawierające konkretne nauczanie o różnych aspektach życia i wiary chrześcijańskiej.
Dlatego nie każdy jest powołany, aby być nauczycielem, ale każdy chrześcijanin jest powołany do głoszenia Ewangelii.
Z resztą Twój kościół wyraźnie o tym mówi w kontekście apostolstwa świeckich, którzy mają głosić Ewangelię słowem, ale również swoim życiem.
Tak to rozumiem.


Cz sty 12, 2017 3:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Najpierw wykaż, że mamy się trzymać tylko Biblii i odrzucić Kościół, a w nim biskupów i prezbiterów

Na temat poglądu "tylko Biblia" rozmawialiśmy dużo, więc odsyłam do tych wątków.

Niestety, w żadnej z tamtych rozmów nie wykazałeś, że jest to zasada nakazana przez Chrystusa i/lub Apostołów, więc lepiej zabierz się za przedstawienie dowodów, że jest ona słuszna.

Cytuj:
Nigdzie nie mówiłem, że mamy odrzucać Kościół i biskupów czy prezbiterów, diakonów itd.

Czyli to nie Ty napisałeś poniższy tekst, tylko jakiś haker, który włamał się na Twoje konto:
Gregor napisał(a):
Skoro nie wiesz z jakich ludzi składa się Kościół Jezusa, to proponuję zmianę kierunku od Katechizmu do Biblii - tam jest doskonale wyjaśnione.


Cz sty 12, 2017 9:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Niestety, w żadnej z tamtych rozmów nie wykazałeś, że jest to zasada nakazana przez Chrystusa i/lub Apostołów, więc lepiej zabierz się za przedstawienie dowodów, że jest ona słuszna.

Nie zależny mi aby Ci coś wykazywać lub udowadniać. Już Ci kiedyś napisałem, że Biblia to nie zbiór definicji i ja tą zasadę dostrzegam i wyjaśniałem to. Ty jej nie widzisz, więc dalsza rozmowa o tym jest bezprzedmiotowa.
Przedstawiam swoje zdanie, a Ty możesz zrobić z tym co chcesz.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czyli to nie Ty napisałeś poniższy tekst, tylko jakiś haker, który włamał się na Twoje konto:
Gregor napisał(a):
Skoro nie wiesz z jakich ludzi składa się Kościół Jezusa, to proponuję zmianę kierunku od Katechizmu do Biblii - tam jest doskonale wyjaśnione.

A pokaż mi gdzie tu jest mowa o odrzuceniu Kościoła,biskupów czy samego Katechizmu itd? :mrgreen:


Cz sty 12, 2017 12:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Niestety, w żadnej z tamtych rozmów nie wykazałeś, że jest to zasada nakazana przez Chrystusa i/lub Apostołów, więc lepiej zabierz się za przedstawienie dowodów, że jest ona słuszna.

Nie zależny mi aby Ci coś wykazywać lub udowadniać.

Nie dziwne, że Ci "nie zależy", bo zwyczajnie nie jesteś w stanie udowodnić, że ta zasada została przekazana przez Chrystusa lub Apostołów. :)

Cytuj:
Już Ci kiedyś napisałem, że Biblia to nie zbiór definicji i ja tą zasadę dostrzegam i wyjaśniałem to.

Ślepo powtarzasz cudze bzdury, a nie dostrzegasz tę zasadę.

Cytuj:
Ty jej nie widzisz, więc dalsza rozmowa o tym jest bezprzedmiotowa.

Chętnie ją zobaczę w Biblii. Problem w tym, że jakoś żaden piewca tej zasady nie zdołał do tej pory mi jej wskazać, bo fragmenty, na które się powoływaliście, niczego takiego nie zawierają.

Cytuj:
Przedstawiam swoje zdanie, a Ty możesz zrobić z tym co chcesz.

No właśnie. To jest Twoje zdanie, a nie Chrystusa i Apostołów. :)

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czyli to nie Ty napisałeś poniższy tekst, tylko jakiś haker, który włamał się na Twoje konto:
Gregor napisał(a):
Skoro nie wiesz z jakich ludzi składa się Kościół Jezusa, to proponuję zmianę kierunku od Katechizmu do Biblii - tam jest doskonale wyjaśnione.

A pokaż mi gdzie tu jest mowa o odrzuceniu Kościoła,biskupów czy samego Katechizmu itd?

Nie udawaj greka. Ten Katechizm jest spisanym nauczaniem Kościoła Chrystusa, które głoszą biskupi i prezbiterzy. Wzywając do odrzucenia Katechizmu automatycznie wzywasz do ich odrzucenia.


Cz sty 12, 2017 1:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie dziwne, że Ci "nie zależy", bo zwyczajnie nie jesteś w stanie udowodnić, że ta zasada została przekazana przez Chrystusa lub Apostołów

Udowadniać to sobie możesz prawa fizyki itp.
Prawd duchowych nie da się udowodnić - albo je dostrzegasz, albo nie.
Na tym etapie rozmowa z Tobą jest bezprzedmiotowa.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Chętnie ją zobaczę w Biblii.

Ok.
Pamiętaj, że Bóg patrzy na serce. Mnie możesz oszukać, ale Jego nie.
Jeśli jednak szczerze pragniesz ją dostrzec to proś Jezusa, aby Ci pokazał - Jemu chyba dasz wiarę?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytuj:Gregor:
Już Ci kiedyś napisałem, że Biblia to nie zbiór definicji i ja tą zasadę dostrzegam i wyjaśniałem to.
Yarpen:Ślepo powtarzasz cudze bzdury, a nie dostrzegasz tę zasadę.

To akurat jest moje autorskie stwierdzenie. :D
Yarpen Zirgin napisał(a):
No właśnie. To jest Twoje zdanie, a nie Chrystusa i Apostołów.

To forum służy do wyrażania swoich opinii i przekonań - nie zauważyłeś tego? To co tu robisz?

Yarpen Zirgin napisał(a):
Gregor:A pokaż mi gdzie tu jest mowa o odrzuceniu Kościoła,biskupów czy samego Katechizmu itd?

Yarpen:Nie udawaj greka. Ten Katechizm jest spisanym nauczaniem Kościoła Chrystusa, które głoszą biskupi i prezbiterzy. Wzywając do odrzucenia Katechizmu automatycznie wzywasz do ich odrzucenia.

Powtarzam: pokaż gdzie w mojej wypowiedzi mówię o odrzuceniu: Kościoła, biskupów, Katechizmu itd.,
Konkrety proszę.


Cz sty 12, 2017 1:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie dziwne, że Ci "nie zależy", bo zwyczajnie nie jesteś w stanie udowodnić, że ta zasada została przekazana przez Chrystusa lub Apostołów

Udowadniać to sobie możesz prawa fizyki itp.
Prawd duchowych nie da się udowodnić - albo je dostrzegasz, albo nie.

O, to już nie jest to prawda zapisana w Biblii? Ciekawe. :)

Cytuj:
Na tym etapie rozmowa z Tobą jest bezprzedmiotowa.

Uciekaj, uciekaj, bo Cię wiatr zatrzyma... A raczej fakt, że zwyczajnie nie masz argumentów, którymi mógłbyś poprzeć swoje tezy. :)
Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Chętnie ją zobaczę w Biblii.

Ok.
Pamiętaj, że Bóg patrzy na serce. Mnie możesz oszukać, ale Jego nie.
Jeśli jednak szczerze pragniesz ją dostrzec to proś Jezusa, aby Ci pokazał - Jemu chyba dasz wiarę?

Nie rzucaj pustych haseł, że mam się modlić o objawienie, tylko wskaż w Piśmie Świętym miejsce, w którym Chrystus i/lub Apostołowie tę naukę przekazali.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
No właśnie. To jest Twoje zdanie, a nie Chrystusa i Apostołów.

To forum służy do wyrażania swoich opinii i przekonań - nie zauważyłeś tego?

No cóż, wierzyć możesz w co ci się podoba, ale nie wmawiaj tutaj obecnym, że to, co sam sobie wymyśliłeś, jest nauczaniem pochodzącym od Boga.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Gregor:A pokaż mi gdzie tu jest mowa o odrzuceniu Kościoła,biskupów czy samego Katechizmu itd?

Yarpen:Nie udawaj greka. Ten Katechizm jest spisanym nauczaniem Kościoła Chrystusa, które głoszą biskupi i prezbiterzy. Wzywając do odrzucenia Katechizmu automatycznie wzywasz do ich odrzucenia.

Powtarzam: pokaż gdzie w mojej wypowiedzi mówię o odrzuceniu: Kościoła, biskupów, Katechizmu itd.,
Konkrety proszę.

Wskazałem to miejsce.


Cz sty 12, 2017 2:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Uciekaj, uciekaj, bo Cię wiatr zatrzyma... A raczej fakt, że zwyczajnie nie masz argumentów, którymi mógłbyś poprzeć swoje tezy

Ok. I trzymaj się tego.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie rzucaj pustych haseł, że mam się modlić o objawienie, tylko wskaż w Piśmie Świętym miejsce, w którym Chrystus i/lub Apostołowie tę naukę przekazali.

Mówię poważnie. To jedyny sposób, abyś przestał mówić, że niczego nie wykazałem, a Ty niczego nie widzisz.
Decyzja należy do Ciebie.
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, wierzyć możesz w co ci się podoba, ale nie wmawiaj tutaj obecnym, że to, co sam sobie wymyśliłeś, jest nauczaniem pochodzącym od Boga.

A ty dalej swoje. :dokitu:
To co mówisz to typowa projekcja - wmawiasz innym to co sam robisz.
Ja nikomu nic nie wmawiam - każdy może sobie wyrobić własne zdanie.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Powtarzam: pokaż gdzie w mojej wypowiedzi mówię o odrzuceniu: Kościoła, biskupów, Katechizmu itd.,
Konkrety proszę.
Yarpen:Wskazałem to miejsce.

Wskazałeś miejsce, w którym chciałbyś abym tak napisał. :mrgreen:
Niczego więc nie wskazałeś - bo nic tam nie ma.
W związku z brakiem argumentów z Twojej strony dalsze bicie piany jest bez sensu.
To wszystko z mojej strony.


Cz sty 12, 2017 2:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie rzucaj pustych haseł, że mam się modlić o objawienie, tylko wskaż w Piśmie Świętym miejsce, w którym Chrystus i/lub Apostołowie tę naukę przekazali.

Mówię poważnie. To jedyny sposób, abyś przestał mówić, że niczego nie wykazałem, a Ty niczego nie widzisz.

Guzik prawda. To kolejne puste hasło, które ma ukryć fakt, że w Piśmie Świętym po prostu nie ma niczego, czym mógłbyś poprzeć przyjęte od protestantów pomysły na temat sola scriptura.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, wierzyć możesz w co ci się podoba, ale nie wmawiaj tutaj obecnym, że to, co sam sobie wymyśliłeś, jest nauczaniem pochodzącym od Boga.

A ty dalej swoje.

Lepiej swoje po namyśle i analizie faktów, niż bezmyślnie cudze.

Cytuj:
To co mówisz to typowa projekcja - wmawiasz innym to co sam robisz.
Ja nikomu nic nie wmawiam - każdy może sobie wyrobić własne zdanie.

I w ramach "nic nie wmawiania" usiłujesz wszystkich przekonać, że to Ty masz rację, a inni powinni Ci ślepo uwierzyć.

Cytuj:
Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Powtarzam: pokaż gdzie w mojej wypowiedzi mówię o odrzuceniu: Kościoła, biskupów, Katechizmu itd.,
Konkrety proszę.
Yarpen:Wskazałem to miejsce.

Wskazałeś miejsce, w którym chciałbyś abym tak napisał. :mrgreen:

Wskazałem miejsce, w którym właśnie to napisałeś.

Cytuj:
Niczego więc nie wskazałeś - bo nic tam nie ma.
W związku z brakiem argumentów z Twojej strony dalsze bicie piany jest bez sensu.
To wszystko z mojej strony.

I kolejna ucieczka z dyskusji.


Cz sty 12, 2017 2:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Źle mnie zrozumiałeś - pisałem o już nawróconym eunuchu.
Filip nauczał eunucha do momentu, gdy ten uwierzył i stał się chrześcijaninem. Zaraz potem eunuch został sam. Pojechał do domu wyposażony tylko w Biblię/ST, a więc "sola scriptura". :mrgreen:
Powiedz jaki apostoł bądź diakon uczył eunucha w Etiopii?

sam rozróżniasz nauczanie i głoszenie - i rozumiem do tego nawiązujesz
ale wskaż mi gdzie masz w Biblii (sola scriptura ;) ) że dworzanin w Etiopii był nauczany albo nauczał? nawet nie masz że głosił... po prostu "z radością pojechał swoją drogą" i koniec "sola scriptura" na tym. Wyciągasz daleko idące wnioski z tego czego NIE MA... co się dalej dział z dworzaninem - nie wiemy. Czy nauczał kogoś? czy głosił? a może 2 km dalej napadli go zbóje i zabili? Nie istotne z punktu widzenia przekazu biblijnego. Przekaz jest taki to Kościół (przez konkretnego swojego człowieka) interpretuje Pismo doprowadzając do sakramentalnego aktu zbawczego wobec poganina. Człowiek sam z Pismem nie potrafi i nie może tego dokonać - potrzebne jest pośrednictwo Kościoła. Czyli jest to zdecydowanie argument PRZECIW Sola Scriptura - czyli że niby Pismo samo wystarczy. Bo jak widać wprost z Pisma - dworzaninowi nie wystarczyło.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Cz sty 12, 2017 4:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Tek de Cart napisał(a):
ale wskaż mi gdzie masz w Biblii (sola scriptura ;) ) że dworzanin w Etiopii był nauczany albo nauczał? nawet nie masz że głosił...po prostu "z radością pojechał swoją drogą"

No właśnie o to chodzi.
Sam stwierdziłeś, że
Tek de Cart napisał(a):
to idealny przykład przeciw Sola Scriptura, a wspierający potrzebę Kościoła w interpretacji Pisma

A więc zadaję pytanie kto to robił w stosunku do eunucha oprócz Filipa?
Po nawróceniu Kościół zostawił go samemu sobie, aby sam czytał Pismo? - toż to zgroza. ;) , no chyba, że został zabity w drodze do domu.

Choć nie wiemy co się z nim stało to (zakładając, że żył dalej) Biblia daje pewność co do jego wzrastania w wierze przez osobiste czytanie i rozważanie Pisma, nawet gdyby był jedynym w tym czasie chrześcijaninem w Etiopii.
Tek de Cart napisał(a):
Przekaz jest taki to Kościół (przez konkretnego swojego człowieka) interpretuje Pismo doprowadzając do sakramentalnego aktu zbawczego wobec poganina.

Nie wiem czyj to przekaz (chyba KRK),ale Biblia naucza inaczej odnośnie ewangelii i zbawiania człowieka. Głosić ewangelię może każdy chrześcijanin od dowolnego ustępu Pisma(jeśli je zna) - jak Filip, ale na tym jego rola się kończy. Ewangelia to bardzo prosta informacja, której nie trzeba interpretować. Dalej to sprawa między tym kto usłyszał a Bogiem.
Tek de Cart napisał(a):
Człowiek sam z Pismem nie potrafi i nie może tego dokonać - potrzebne jest pośrednictwo Kościoła.

Czyli przestańmy sprzedawać Biblie, bo jeśli niewierzący ją kupi i zacznie czytać, to i tak mu to nie pomoże. Przestańmy ją rozdawać ludziom na ulicach aby czytali, bo to jest bez sensu - niewierzący i tak nie zrozumie, a wierzący (katolik?) źle zrozumie i zostanie zwiedziony. :evil:
Ograniczmy dostęp do Słowa Bożego i niech będzie monopol kościelny.
Takie jest stanowisko Twojego kościoła czy Twoje?
Biblia zupełnie inaczej o tym mówi i na przykładzie Dawida pokazuje, że poznanie Boga i wzrastanie w wierze następuje również poprzez samodzielne rozważanie Słowa. Dawid nie chodził to kapłanów, aby mu interpretowali Pisma.
W NT jest tak samo. Są nauczyciele, ale osobisty kontakt i rozważanie Słowa są niezbędne do wzrastania w wierze.
W tym momencie nasuwa się proste pytanie: komu zależy na odebraniu ludziom możliwości czytania Słowa i rozważania go indywidualnie? Komu zależy, aby ludzie wiedzieli jak najmniej o grzechu, sprawiedliwości i sądzie?

Trzeba Tek pamiętać o jednej ważnej prawdzie: ani Ewangelia, ani Pismo nie są własnością żadnego kościoła, ani nawet Kościoła. Właścicielem obu jest Bóg i on posyła Swoje Słowo oraz Ewangelię na cały świat. Jezus dał obietnicę, że każdy kto szuka znajduje, więc skoro Bóg stoi za tą obietnicą, to zatroszczy się o człowieka, aby ten dobrze zrozumiał Pismo, nawet gdyby miał całe życie spędzić na bezludnej wyspie.


Cz sty 12, 2017 7:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
A więc zadaję pytanie kto to robił w stosunku do eunucha oprócz Filipa?
nikt, i co z tego?
Cytuj:
Po nawróceniu Kościół zostawił go samemu sobie, aby sam czytał Pismo? - toż to zgroza. ;) , no chyba, że został zabity w drodze do domu.
dlaczego zgroza, normalna praktyka.
Cytuj:
Choć nie wiemy co się z nim stało to (zakładając, że żył dalej) Biblia daje pewność co do jego wzrastania w wierze przez osobiste czytanie i rozważanie Pisma, nawet gdyby był jedynym w tym czasie chrześcijaninem w Etiopii.
gdzie niby daje Biblia PEWNOŚĆ co do jego wzrastanie w wierze? ;) przecież ani słowa już o nim nie ma. Może właśnie zginął zaraz potem, może odpadł od wiary po paru latach?
Cytuj:
Głosić ewangelię może każdy chrześcijanin od dowolnego ustępu Pisma(jeśli je zna) - jak Filip, ale na tym jego rola się kończy.
śmiała teza i zupełnie niebiblijna. Głosić ewangelię mamy, ale też na przykład pouczać błądzących.
Cytuj:
Ewangelia to bardzo prosta informacja, której nie trzeba interpretować.
gdyby to było takie proste to nie mielibyśmy tylu różnych wersji chrześcijaństwa
Cytuj:
Czyli przestańmy sprzedawać Biblie, bo jeśli niewierzący ją kupi i zacznie czytać, to i tak mu to nie pomoże. Przestańmy ją rozdawać ludziom na ulicach aby czytali, bo to jest bez sensu - niewierzący i tak nie zrozumie, a wierzący (katolik?) źle zrozumie i zostanie zwiedziony. :evil:
Ograniczmy dostęp do Słowa Bożego i niech będzie monopol kościelny.
Takie jest stanowisko Twojego kościoła czy Twoje?
wygląda na to że Twoje :) bo ani ja ani Kościół czegoś takiego nie głosi. Bóg może działać jak zechce, ale faktem jest że najchętniej i najczęściej działa przez Kościół - czyli 'swoich' ludzi.
Cytuj:
Biblia zupełnie inaczej o tym mówi i na przykładzie Dawida pokazuje, że poznanie Boga i wzrastanie w wierze następuje również poprzez samodzielne rozważanie Słowa. Dawid nie chodził to kapłanów, aby mu interpretowali Pisma.
ciekawy przykład, ale znów chybiony. Dawid był korygowany przez proroka Natana, i jak znamy jego historię to zdecydowanie widać, że samodzielne rozważanie Pisma nie zrobiło z niego świętego...
Cytuj:
Są nauczyciele, ale osobisty kontakt i rozważanie Słowa są niezbędne do wzrastania w wierze.
amen. Z tym nikt nie dyskutuje. Wzrastanie w wierze to osobisty proces. Ale CZYSTOŚĆ NAUKI jest obowiązkiem biskupów. Stąd czytanie OSOBISTE Pisma jest czymś innym jak PUBLICZNY jego wykład.
Cytuj:
Trzeba Tek pamiętać o jednej ważnej prawdzie: ani Ewangelia, ani Pismo nie są własnością żadnego kościoła, ani nawet Kościoła.
no i tu się nie zgadzamy. Kościół jest Ciałem Jezusa, a Pismo Jego Słowem, to nierozerwalny związek. Pismo jest wewnętrznym dokumentem Kościoła.
Cytuj:
Jezus dał obietnicę, że każdy kto szuka znajduje, więc skoro Bóg stoi za tą obietnicą, to zatroszczy się o człowieka, aby ten dobrze zrozumiał Pismo, nawet gdyby miał całe życie spędzić na bezludnej wyspie.
znów pobożne życzenie któremu przeczy zwykła rzeczywistość. Ja szczerze wierzę że Ty szukasz i czytasz, ja sam też szukam i czytam - i jakoś któryś z nas nie rozumie Pisma dobrze... a przecież takich przykładów jest MILIONY.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Pt sty 13, 2017 3:56 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Tek de Cart napisał(a):
Cytuj:Gregor:
Po nawróceniu Kościół zostawił go samemu sobie, aby sam czytał Pismo? - toż to zgroza. ;) , no chyba, że został zabity w drodze do domu.
Tek: dlaczego zgroza, normalna praktyka.

Czyli nie jest niezbędny kościelny interpretator Pisma.
Tek de Cart napisał(a):
gdzie niby daje Biblia PEWNOŚĆ co do jego wzrastanie w wierze? ;) przecież ani słowa już o nim nie ma. Może właśnie zginął zaraz potem, może odpadł od wiary po paru latach?

Może nieprecyzyjnie to wyraziłem. Oczywiście nie ma sensu wymyślać dalszej historii jego życia.
Chodziło mi o to, że eunuch po nawróceniu, jak każde dziecko Boże, nawiązał żywą relację z Jezusem, dzięki której mógł być uczony przez Mistrza nawet gdy nie było koło niego ludzi wierzących.
Tek de Cart napisał(a):
Cytuj:
Głosić ewangelię może każdy chrześcijanin od dowolnego ustępu Pisma(jeśli je zna) - jak Filip, ale na tym jego rola się kończy.
Tek: śmiała teza i zupełnie niebiblijna. Głosić ewangelię mamy, ale też na przykład pouczać błądzących.

Jest jak najbardziej biblijna w kontekście poselstwa Ewangelii z prostego powodu: Jezus polecił swoim uczniom, aby głosili Ewangelię, a nie pouczali błądzących.
Człowiek niewierzący nie jest świadomy, że błądzi, więc jeśli zaczniesz go pouczać o tym, to w jego odczuciu nie będzie to dobra wiadomość. Ewangelia zaś to dobra wiadomość dla każdego, bo mówi o spłacie naszych grzechów i życiu wiecznym, a przecież nikt nie chce umierać.
Chyba, że w kwestii pouczania miałeś na myśli pouczanie wierzących, którzy zbłądzili, ale to już inna sprawa.
Tek de Cart napisał(a):
Cytuj:
Ewangelia to bardzo prosta informacja, której nie trzeba interpretować.
Tek: gdyby to było takie proste to nie mielibyśmy tylu różnych wersji chrześcijaństwa

A w czym upatrujesz tą trudność w treści Ewangelii?
Wielość wersji chrześcijaństwa wg mnie wynika nie z trudności w rozumieniu Ewangelii, tylko z faktu głoszenia fałszywych ewangelii/nauk.

Biblia mówi jasno, że jest tylko jedna prawdziwa ewangelia określana w Biblii również jako Ewangelia Zbawienia, która mówi tylko o tym.
Dziś funkcjonuje wiele fałszywych ewangelii: sukcesu, zdrowia, pozytywnego wyznawania itd.
Cokolwiek człowiek "doklei" od siebie do prawdziwej Ewangelii czyni ją automatycznie inną ewangelią - fałszywą.
Tek de Cart napisał(a):
wygląda na to że Twoje :) bo ani ja ani Kościół czegoś takiego nie głosi. Bóg może działać jak zechce, ale faktem jest że najchętniej i najczęściej działa przez Kościół - czyli 'swoich' ludzi.

Powiedziałem tak, bo napisałeś:
Gregor napisał(a):
Tek de Cart napisał(a):
Człowiek sam z Pismem nie potrafi i nie może tego dokonać - potrzebne jest pośrednictwo Kościoła.

Ale ok. - przyjmuję Twoje ostatnie wyjaśnienie, że Bóg może działać jak chce i najczęściej przez Kościół - tu pełna zgoda. ;)
Tek de Cart napisał(a):
ciekawy przykład, ale znów chybiony. Dawid był korygowany przez proroka Natana, i jak znamy jego historię to zdecydowanie widać, że samodzielne rozważanie Pisma nie zrobiło z niego świętego...

A od kiedy czytanie Pisma ma zrobić z kogoś świętego?
Prorok Natan korygował Dawida, ale nie stale tylko w określonych przypadkach.
Wystarczy poczytać psalmy, aby zobaczyć, że Dawid znał duchową wartość Pism i było ono dla niego podstawą życia duchowego i poznania Boga.
Tek de Cart napisał(a):
Wzrastanie w wierze to osobisty proces. Ale CZYSTOŚĆ NAUKI jest obowiązkiem biskupów. Stąd czytanie OSOBISTE Pisma jest czymś innym jak PUBLICZNY jego wykład.

Zgadzam się.
Mam jednak pytanie: gdy słyszysz publiczne nauczanie to co z nim robisz:
a) przyjmujesz je bez zastrzeżeń z góry zakładając, że jest to prawda;
b) konfrontujesz je z tym co mówi Biblia w tym zakresie;
Tek de Cart napisał(a):
znów pobożne życzenie któremu przeczy zwykła rzeczywistość. Ja szczerze wierzę że Ty szukasz i czytasz, ja sam też szukam i czytam - i jakoś któryś z nas nie rozumie Pisma dobrze... a przecież takich przykładów jest MILIONY.

Wg mnie to raczej kwestia wiary w Boże obietnice, które Pismo zawiera.
Skąd różnice miedzy nami w rozumieniu Pisma?
Myślę, że znalazłoby się całkiem nie mało prawd wiary, co do których jesteśmy zgodni. :-D
Podstawowa przyczyna to oczywiście wiara w doktryny i nauczanie kościoła.

Uważam, że jeśli czyta się Biblię przez taki pryzmat, to kościelna interpretacja wydaje się potwierdzać zapis biblijny. Tak też jest niestety w kościołach protestanckich. Doktrynę przedkłada się nad przekaz Biblii i doktryna nie podlega interpretacji, a wtedy Biblia służy tylko i wyłącznie do wspierania doktryny/teologii kościelnej.
Natomiast jeśli Biblia stoi ponad doktryną, to jest miejsce na poddawanie doktryn/nauk pod osąd Pisma.
A by to robić nie trzeba kończyć szkół teologicznych, bo liczy się duchowe wykształcenie wspierane przez Ducha Św.
Ale to tylko moje zdanie.


Pt sty 13, 2017 8:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor powiem krótko: mylisz się.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


So sty 14, 2017 1:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Czyli nie jest niezbędny kościelny interpretator Pisma.
(...)Chodziło mi o to, że eunuch po nawróceniu, jak każde dziecko Boże, nawiązał żywą relację z Jezusem, dzięki której mógł być uczony przez Mistrza nawet gdy nie było koło niego ludzi wierzących.
przeżywać swoją wiarę osobiście to co innego niż głosić naukę. Kościelny interpretator Pisma był potrzebny a nawet NIEZBĘDNY dworzaninowi w celu wyjaśnienia. Później mógł już sam czytać Pismo DLA SIEBIE.

Cytuj:
Mam jednak pytanie: gdy słyszysz publiczne nauczanie to co z nim robisz:
a) przyjmujesz je bez zastrzeżeń z góry zakładając, że jest to prawda;
b) konfrontujesz je z tym co mówi Biblia w tym zakresie;
oczywiście że sprawdzam co w tym zakresie mówi Biblia, Kościół i rozsądek, przy głównym założeniu że JA czytający Biblię mogę się mylić.
Cytuj:
Natomiast jeśli Biblia stoi ponad doktryną, to jest miejsce na poddawanie doktryn/nauk pod osąd Pisma.
A by to robić nie trzeba kończyć szkół teologicznych, bo liczy się duchowe wykształcenie wspierane przez Ducha Św.
Ale to tylko moje zdanie.
to mrzonka. KAŻDE przeczytanie PISMA jest jednocześnie jego INTERPRETACJĄ. Nie mówiąc już o fakcie że czytamy przekład który też jest INTERPRETACJĄ. Powoływanie się na "duchowe wykształcenie" to już całkiem odlot. I o ile INTERPRETUJESZ dla siebie i swojego życia - to sam sobie los gotujesz (może nawet i dobry)
Natomiast INTERPRETOWANIE Słowa Bożego dla innych to zadanie dla Kościoła a nie samozwańczych proroków

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Pn sty 16, 2017 4:29 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 121  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL