Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:58 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 ... 121  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
PeterW napisał(a):
No ale to co cytujesz to jest nie na temat. W sumie zastanawiam się, czy tego Twojego ostatniego wpisu nie wyciąć, ale - niech tam. Barney i ja zarzucamy Ci, że głosisz nieprawdę, powołując się (rzekomo) na Pismo, jak co do czego przychodzi, to okazuje się że Pismo traktujesz wybiórczo, oceniając która księga jest ta właściwa, a która nie. I owszem Ewangelia wg. św. Łukasza jest ważna na równi z pozostałymi.

Też uważam, że jest ważna na równi z pozostałymi.
Ja nie traktuję wybiórczo Ewangelii, bo to nie moja wina, że my czytamy Ewangelię Łukasza w takiej wersji a wersja hebrajska tej Ewangelii nie zawiera początkowej treści o narodzinach Jezusa.
Więc kto tu kłamie?
Po drugie nie odczytuje się literalnie Biblii, bo jest zapisem formy alegoryczno - obrazowej.
Barney wykazał swój cynizm, który skupił się jedynie do formy atakowania mojej osoby. Jak się nic nie ma do powiedzenia, to stosuje się jawny atak mimo iż ani ty ani on - nie uznajecie Sola Scriptura.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr sie 17, 2022 4:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jak wrócisz dwie stony wcześniej do to się dowiesz...
Sprawdziłem i nic tam nie ma w kwestii powszechności Kościoła.
Pytałeś co ma wspólnego "prawica Ojca" z powszechnością Kościoła więc odesłałem cię do miejsca gdzie sam wkleiłeś fragment katechizmowego nauczania Kościoła katolickiego(powszechnego) o tym w przekonaniu, że potwierdza twoją wizje rzeczywistości niebiańskiej jaką jest "prawica Ojca", gdy jednak udowodniłem ci, że nie potwierdza gdyż niewłaściwie zrozumiałeś to nauczanie, to zacząłeś krętaczyć przeciwko nauczaniu tegoż Kościoła...
ps...to wyboltowane i podkreślone odpowiada na twoje pytanie "co"...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Mając takie postrzeganie świątyni Ducha Świętego(ciała Jezusa) jak zaprezentowałeś we wcześniejszych dyskusjach i obecnie, to wcale się nie dziwię...gdybyś widział ciało Jezusa tak jak je widzi Duch Święty, to zmienił byś zdanie...
Właśnie zmieniłem zdanie i przestałem być rzymskim katolikiem.
Tylko, że Duch Święty nie zmienił zdania i nieustannie widzi ciało Jezusa swoją świątynią(a wraz z Nim Krk), ty natomiast po zmianie zdania widzisz je opakowaniem...widzisz różnicę czy dalej masz coś na oczach ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
A czy Ciało Pana Jezusa nie było też integralną "częścią" Jego boskiej natury gdy mówił: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata ??

A gdzie Pan Jezus dał swoje ciało, aby świat mógł otrzymać życie wieczne?
Czy nie na krzyż?
Oddał swoje ciało na sąd grzechu, a nie do jedzenia
Weź do ręki Biblię i zobacz(przeczytaj) sobie słowa Jezusa z
Mt 26, 26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje».
Skoro sam mówisz, że życie wieczne ukryte jest w mocy Słowa, to dlaczego sam nie wierzysz w moc Słowa Bożego(Jezusa) wypowiedzianych do Apostołów gdy podawał im chleb jako swoje Ciało skoro doskonale wiesz, że On(chleb, który z nieba zstąpił) powiedział: "Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało za życie świata" ??
Cytuj:
I Pan Jezus nigdy nie zmienił zdania i nie zamienił tego pokarmu duchowego na inny.
Jak najbardziej...i dlatego Kościół powszechny nieustannie w widzialnym znaku Chleba eucharystycznego karmi się tym duchowym pokarmem...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr sie 17, 2022 4:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Ja nie traktuję wybiórczo Ewangelii, bo to nie moja wina, że my czytamy Ewangelię Łukasza w takiej wersji a wersja hebrajska tej Ewangelii nie zawiera początkowej treści o narodzinach Jezusa.
Więc kto tu kłamie?


Zgadnij...

Ewangelia Łukasza niewątpliwie była napisana po grecku (piękny grecki okres w prologu). Skoro Łukasz w prologu mówi o „wielu” wcześniejszych od jego opowiadaniach, to trudno zarzucać mu kłamstwo, nawet jeśli przyjmie się, że jest w tym „wielu” pewna przesada. Nawet jeśli nie miał w rękach wszystkich wcześniej wymienionych źródeł (hebrajski Marek, hebrajski Marek uzupełniony, hebrajski Zbiór mów i hebrajski Mateusz), to raczej o nich słyszał. Ponieważ jednak nie znał hebrajskiego (pochodził z Antiochii), postarał się o przetłumaczenie dokumentów na grecki (chodzi zwłaszcza o uzupełnionego Marka), a następnie z tego materiału ułożył swoją ewangelię, dokonując retuszów w tłumaczeniu, które było pełne semityzmów. Dodał do tego ewangelię dzieciństwa (1,5 – 2,52), opowiadanie o ostatniej podróży Jezusa do Jerozolimy (9,51 – 18,14), oraz bezpośrednie świadectwo Męki i Zmartwychwstania (22,1 – 24,53). Dodał przejścia między tymi częściami i pousuwał szczegóły, które mogły wydać się dziwne czytelnikom (np. chodzenie po wodzie, Mk 6, 45–52, rozmowę o tradycjach faryzejskich, Mk 7, 1–23). Łukasz nic nie dorzucał do źródeł, za to często skracał.
Źródło

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr sie 17, 2022 4:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
@wybrana, negujesz WPROST tekst Ewangelii. Żadne wykręty tego nie zmienią.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sie 17, 2022 5:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
PeterW napisał(a):
wybrana napisał(a):
Ja nie traktuję wybiórczo Ewangelii, bo to nie moja wina, że my czytamy Ewangelię Łukasza w takiej wersji a wersja hebrajska tej Ewangelii nie zawiera początkowej treści o narodzinach Jezusa.
Więc kto tu kłamie?


Zgadnij...

Ewangelia Łukasza niewątpliwie była napisana po grecku (piękny grecki okres w prologu). Skoro Łukasz w prologu mówi o „wielu” wcześniejszych od jego opowiadaniach, to trudno zarzucać mu kłamstwo, nawet jeśli przyjmie się, że jest w tym „wielu” pewna przesada. Nawet jeśli nie miał w rękach wszystkich wcześniej wymienionych źródeł (hebrajski Marek, hebrajski Marek uzupełniony, hebrajski Zbiór mów i hebrajski Mateusz), to raczej o nich słyszał. Ponieważ jednak nie znał hebrajskiego (pochodził z Antiochii), postarał się o przetłumaczenie dokumentów na grecki (chodzi zwłaszcza o uzupełnionego Marka), a następnie z tego materiału ułożył swoją ewangelię, dokonując retuszów w tłumaczeniu, które było pełne semityzmów. Dodał do tego ewangelię dzieciństwa (1,5 – 2,52), opowiadanie o ostatniej podróży Jezusa do Jerozolimy (9,51 – 18,14), oraz bezpośrednie świadectwo Męki i Zmartwychwstania (22,1 – 24,53). Dodał przejścia między tymi częściami i pousuwał szczegóły, które mogły wydać się dziwne czytelnikom (np. chodzenie po wodzie, Mk 6, 45–52, rozmowę o tradycjach faryzejskich, Mk 7, 1–23). Łukasz nic nie dorzucał do źródeł, za to często skracał.
Źródło

Zgadzam się z tobą.
Bardzo dobrze, to ująłeś.
Z tym, że nie stwierdzono jednoznacznie, czy twórcą tej Ewangelii był Łukasz czy Marcjon?
Kto od kogo ściągał? Nie jest jednoznacznie stwierdzone.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr sie 17, 2022 6:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Do powyższego postu:
XIX-wieczna katolicka szkoła Tübingen twierdziła, że twierdzenia Marcjona mogły być słuszne - Ewangelia Marcjona jest wcześniejsza, a Łk zależy od niej. Poglądy te popierał także John Knox w wydanej w 1942 pracy Marcion and the New Testament. Istniała też hipoteza, że obie te ewangelie mogły mieć wspólne źródło. Obie te teorie zostały (według M. Starowieyskiego) odrzucone przez współczesnych badaczy.

Utwór nie zachował się w całości, został jednak zrekonstruowany na podstawie polemicznych pism Tertuliana i Epifaniusza.

Żródło:
Wielka Encyklopedia - Ewangelia Marcjona.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr sie 17, 2022 6:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
To nie Pismo. I tyle.
Łukasz nie zależał od Marcjona, a Marcjon był heretykiem - i to dość groteskowym.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sie 17, 2022 6:56 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Wybrana,

Cytuj:
Dziwny ten werset, bo jak mogli Jego bracia nie wierzyć?
Czyżby nikt ich nie uświadomił mimo, że Jezus miał już ponad 30 lat?


1. Czyżby nikt Cię nie uświadomił, że wiara to łaska i "uświadamianie" może nie przynieść istotnego skutku?
Zobacz jak z Tobą się ciężko dogadać.
Czy z pewnymi innymi.
Forum świadkiem, że nagadać się można, a niektórzy swoje latami. Zadasz niewygodne pytanie teologiczne to "woda w usta". I co zrobisz?

"Kół rower nie ma, ale kierownica sprawna więc pojedzie."?

Obrazek

Mateusz 16
15 Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
16 Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».
17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.

Łukasz 16
29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!"
30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą".
31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"».

+++++++


32. II SYNOD W ORANGE, 529 r.
Kan. 5.
Jeśli ktoś mówi, że jak wzrost, tak i początek wiary i sama chęć wierzenia - dzięki której wierzymy w Tego, który usprawiedliwia grzesznika, i dochodzimy do odrodzenia chrztu świętego - dzieje się nie przez dar łaski, tj. przez tchnienie Ducha Świętego, które kieruje naszą wolę od niewiary do wiary, od bezbożności do pobożności, lecz z natury w nas, ten okazuje się przeciwnikiem apostolskich nauk, ponieważ święty Paweł mówi: „Mamy ufność, że Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa" (por. Flp 1, 6); i owo [słowo]: „Wam dane jest dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć" (por. Flp 1, 29); i: „Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga" (por. Ef 2, 8). Ci bowiem, którzy mówią, że wiara, dzięki której wierzymy w Boga, jest naturalna, twierdzą że wszyscy ci, którzy nie należą do Kościoła Chrystusowego, są poniekąd wierzącymi.

Kan. 6.
Jeśli ktoś mówi, że kiedy - bez łaski Bożej - wierzymy, chcemy, pragniemy, usiłujemy, trudzimy się, modlimy, czuwamy, staramy się, prosimy, szukamy i pukamy, jest nam udzielane miłosierdzie Boże, nie wyznaje zaś, że dzieje się w nas przez wlanie i tchnienie Ducha Świętego to, abyśmy wierzyli, chcieli albo mogli czynić to wszystko, jak należy; jeżeli ktoś dołącza albo do pokory, albo do posłuszeństwa pomoc łaski i nie zgadza się, że dar samej łaski jest na to, abyśmy byli posłuszni i pokorni - sprzeciwia się Apostołowi, który mówi: „Cóż, masz, czego byś nie otrzymał?" (1 Kor 4, 7); i: „Za łaską Boga jestem tym, czym jestem" (1 Kor 15, 10).

(...)

Kan. 8.
Jeśli ktoś twierdzi, że do łaski chrztu jedni mogą dojść dzięki miłosierdziu, inni zaś przez wolną wolę, która - jak wiadomo - została zepsuta u wszystkich, którzy narodzili się od czasu wykroczenia pierwszego człowieka, ten okazuje się obcy prawdziwej wierze. Twierdzi bowiem, że wolna wola nie u wszystkich została osłabiona przez grzech pierwszego człowieka, albo przynajmniej uważa, że tylko tak została uszkodzona, iż jednak niektórzy bez objawienia Bożego sami przez się są zdolni osiągnąć tajemnicę wiecznego zbawienia. Jak to jest przeciwne, potwierdza sam Pan, który zapewnia, że nie niektórzy, lecz nikt nie może przyjść do Niego, jeżeli go nie pociągnie Ojciec (por. J 6, 44), jak mówi i Piotrowi: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie" (Mt 16, 17); i Apostoł: „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego «Panem jest Jezus»" (por. 1 Kor 12, 3).

Zważywszy też różnice w interpretacji znaczenia słów czy gramatyki, może warto spytać Ciebie Wybrana:
Co to znaczy "Jezus jest Panem"?
Co oznacza tu słowo "Pan"?


+++++++

Katechizm Kościoła Katolickiego
Dział pierwszy: POWOŁANIE CZŁOWIEKA: ŻYCIE W DUCHU ŚWIĘTYM
Rozdział pierwszy: GODNOŚĆ OSOBY LUDZKIEJ (1700-1876)
Artykuł siódmy CNOTY
II. Cnoty teologalne

1812 Cnoty ludzkie są zakorzenione w cnotach teologalnych, które uzdalniają władze człowieka do uczestnictwa w naturze Bożej. Cnoty teologalne bowiem odnoszą się bezpośrednio do Boga. Uzdalniają one chrześcijan do życia w jedności z Trójcą Świętą. Ich początkiem, motywem i przedmiotem jest Bóg Trójjedyny.

1813 Cnoty teologalne kształtują, pobudzają i charakteryzują działanie moralne chrześcijanina. Kształtują one i ożywiają wszystkie cnoty moralne. Są wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne. Stanowią one rękojmię obecności i działania Ducha Świętego we władzach człowieka.
Są trzy cnoty teologalne: wiara, nadzieja i miłość.

+++++++

101. LIST PAPIEŻA PIUSA IX GRAVISSIMAS INTER
DO ARCYBISKUPA MONACHIUM-FRYZYNGI, 11 grudnia 1862 r.

Błędy Jakuba Frohschammera o wolności poszukiwań naukowych

530
Autor bowiem naucza przede wszystkim, że filozofia, jeśli posiada się jej właściwe pojęcie, może przyjąć i rozumieć nie tylko te dogmaty chrześcijańskie, które dla rozumu i wiary są wspólne (jako wspólny przedmiot poznania), lecz także te, które najbardziej i właściwie stanowią [treść] chrześcijańskiej religii i wiary, a więc na przykład sam cel nadprzyrodzony człowieka i wszystko, co go dotyczy oraz najświętsza tajemnica Wcielenia Pańskiego mają należeć do dziedziny ludzkiego rozumu i filozofii. Rozum zaś, kiedy staną się jego przedmiotem, może jasno do nich dojść za pomocą swoich własnych zasad. Chociaż autor wprowadza jakąś różnicę między tymi i innymi dogmatami i co do ostatnich daje rozumowi mniejsze prawo, niemniej jasno i otwarcie uczy, że one także znajdują się wśród tych, które stanowią prawdziwy i właściwy przedmiot nauki, czyli filozofii.

533 Tymczasem w tej zasadniczej kwestii nigdy nie możemy dopuścić, ażeby wszystko było nierozważnie pomieszane, aby rozum opanowywał i wprowadzał zamęt w prawdy należące wyłącznie do wiary. Istnieją przecież całkiem pewne i wszystkim znane granice, których rozum samorzutnie nigdy nie przekroczył i przekroczyć nie może. Do tego właśnie rodzaju dogmatów szczególnie i oczywiście należą te wszystkie, które dotyczą nadprzyrodzonego wyniesienia człowieka, jego nadprzyrodzonego obcowania z Bogiem i w tym celu są objawione. A ponieważ te dogmaty stoją ponad sferą natury, dlatego nie możemy do nich dojść ludzkim rozumem i zasadami naturalnymi. Rozum bowiem nigdy nie może być zdolny do biegłego zajmowania się tego rodzaju dogmatami za pomocą naturalnych swoich zasad. Ci zaś, którzy ośmieliliby się nieroztropnie to twierdzić, niech wiedzą że na pewno oddalają się nie od opinii jakichś uczonych, ale od powszechnej i nigdy nie zmienionej nauki Kościoła.

536 Z tego wszystkiego jasno widać, że zupełnie jest obce nauce Kościoła katolickiego twierdzenie, którego nie waha się głosić Frohschammer, że wszystkie bez różnicy dogmaty religii chrześcijańskiej są przedmiotem wiedzy naturalnej, czyli filozofii, a rozum ludzki wykształcony historycznie może dojść do prawdziwej wiedzy o wszystkich dogmatach nawet najbardziej zakrytych, byleby tylko były przedłożone rozumowi jako przedmiot.

Bardzo polecam długi ale ciekawy artykuł o wierze:

Catholic Answers:
https://www-catholic-com.translate.goog ... r_pto=wapp

Cytuj:
By urodził się człowiek musi nastąpić połączenie chromosonu żeńskiego X i męskiego Y.


Musi? Czyli inaczej jest to niemożliwe dla Boga?
Czyli "Twój Bóg" nie jest Wszechmogący?
Nie potrafi np. "wyczarować" gotowej zygoty (która składa się z atomów?) ?
Stworzenie świata da się zrobić, ale zygota czy DNA to już "zbyt trudny cud"?

Marek 9
23 Jezus mu odrzekł: «Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy».
24 Natychmiast ojciec chłopca zawołał: «Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!»

Mateusz 3
9 a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi.

Cytuj:
Jeżeli wykluczacie pełne człowieczeństwo w ciele Jezusa, to wasza teologia mówi, że urodził się nie człowiek, który w pełni wypełnił wolę Bożą lecz półbóg.


51. WYZNANIE WIARY SYNODU WE FRIULI, 796 lub 797 r.

I Syn jest jako prawdziwy Bóg prawdziwie i właściwie Synem, który jest zrodzony z Ojca
przed wszystkimi wiekami bezczasowo i bez żadnego początku [...] I nigdy nie był Ojciec bez Syna ani Syn bez Ojca [...]

Chrystus naturalnym, nie adoptowanym Synem Boga
212 Z tej zaś niewysłowionej Trójcy sama tylko osoba Słowa, tj. Syn [...] zstąpił z nieba, skąd nigdy nie odszedł. Wcielony przez Ducha Świętego stał się prawdziwym człowiekiem z Maryi, zawsze Dziewicy, i pozostaje prawdziwym Bogiem. To ludzkie i czasowe narodzenie nie było przeciwstawne owemu Boskiemu i
bezczasowemu narodzeniu, lecz w jednej osobie Jezusa Chrystusa (jest) prawdziwy Syn Boga i prawdziwy syn człowieka; nie jest to inny syn człowieka, inny Syn Boga, lecz jeden i ten sam Syn Boga i człowieka, w obydwóch naturach, Boskiej mianowicie i ludzkiej, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, nie domniemany Syn Boga, lecz prawdziwy; nie adoptowany, lecz właściwy, ponieważ nigdy z powodu człowieka, którego przyjął, nie był obcy Ojcu. Sam bowiem tylko narodził się jako człowiek bez grzechu, ponieważ sam tylko jest
wcielony z Ducha Świętego i z Niepokalanej Dziewicy jako nowy człowiek. Współistotny Bogu, Ojcu, w swojej, tj. Boskiej naturze, współistotny także Matce, bez brudu grzechu w naszej, tj. ludzkiej naturze. I dlatego wyznajemy Go w obydwóch naturach jako właściwego i nie adoptowanego Syna Bożego, ponieważ bez zmieszania i bez rozdzielenia po przyjęciu człowieka jest jeden i ten sam Syn Boga i syn człowieka. Jest naturalnym (Synem) dla Ojca według Bóstwa, naturalnym dla Matki według człowieczeństwa; właściwym jednak Synem dla Ojca w obydwóch [...]

====

Mateusz 4
4 Lecz On mu odparł: «Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych».

"NIE SAMYM" czy oznacza, że chleb nie jest potrzebny?
A o jakim tu "chlebie" mówimy? Zwykłym materialnym, Eucharystii czy znowu o słowie (to by było podwojone w jednym zdaniu?) ?

A czy jest napisane "lecz TYLKO każdym słowem"?
To się wydaje powszechny problem, "Domyślne Tylko" lub brak.

A jeżeli TYLKO słowo wystarczy do życia to co z powietrzem? Chlebem się żyje, a powietrzem nie?

A to życie to chodzi o pierwsze czy drugie czy o oba jednocześnie?

====

Wybrana,

Cytuj:
Po drugie nie odczytuje się literalnie Biblii, bo jest zapisem formy alegoryczno - obrazowej.


Mateusz 28
6 Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał.

Twoim zdaniem nie odczytuje się zmartwychwstania literalnie?
Na co zmartwychwstanie jest alegorią, obrazem?


Śr sie 17, 2022 7:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
TS7, nie odniosę się do twojego postu, bo nie jest on rozmową merytoryczną w temacie jaki tu podnosimy.
Wyskakujesz ni z gruszki ni z pietruszki.
To, że napisałam, że Biblii nie odczytujemy literalnie dotyczyło tego, że zawiera ona opisy ludzi, którzy chcieli nam przekazać wiedzę z ujęciem ich formy wiedzy i postrzegania. Myślę, że ich pragnieniem było, by tą wiedzę przekazać dobrze.
Liczy się główny całościowy przekaz, który mówi nam o wielkiej miłości Boga do ludzi, że dał nam Zbawiciela i Okupuciela. Również Ewangelie uczą nas jak mamy źyc, by podążać drogą do Nieba.
Nie połykamy treści każdego wersetu, bo wiemy, że to nie są oryginalne pisma po wielokrotnej modyfikacji i rekonstrukcji.
Jezus nauczał wiele w przypowieściach stosując wiele alegorii i obrazów.
To nie znaczy, że cała treść jest tylko w ten sposób zapisana.
Piszesz wielkie posty z ciągłymi oskarżeniami co do mojej osoby.
Oj marzy ci się powrót inkwizycji.

Chrystus jest Synem Boga nie z ciała lecz z Ducha.
Z ciała był człowiekiem.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr sie 17, 2022 7:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Jaasne. Łukasz tak nie bardzo wiedział o co chodzi z tym chrześcijaństwem. W każdym razie bez porównania do @wybranej....
Himalaje pychy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sie 17, 2022 9:05 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
.
Nie połykamy treści każdego wersetu, bo wiemy, że to nie są oryginalne pisma po wielokrotnej modyfikacji i rekonstrukcji.


Acha.. Czyli wierzysz w Pismo które nie jest oryginalne (czyli wierzysz nie wierząc). Nie połykasz każdego wersetu, tylko taki jaki jest Ci wygodny (dobór losowy?).
BRAWO :brawo: .
Nie wierzysz Kościołowi bo kłamie, uważasz że źródłem wiary jest Pismo, ale nie jest oryginalne, więc nie wierzysz w całe Pismo, tylko w te fragmenty które Ty uznajesz za wiarygodne nie mając ku temu ŻADNYCH PODSTAW, bo nie wierzysz temu co ludzie mówią (ludzie Kościoła), ponieważ kłamią i wypaczają Pismo, które i tak jest wypaczone.

Cytuj:
Jezus nauczał wiele w przypowieściach stosując wiele alegorii i obrazów.

Na podstawie powyższego SKĄD WIESZ ŻE tak nauczał Jezus? Skąd ta pewność? Skoro Pismo jest sfałszowane? Jak znowu powiesz że Duch Św. do Ciebie przemawia, to odpowiem - strzeż się. I zastanów się, dlaczegóż to Wiekuisty miałby się z Tobą osobiście kontaktować? Uważasz się za.. no tak, nick wszystko wyjaśnia - wybraną? Przez KOGO? Jak to udowodnisz?
Jezus (tak - wiem, Ewangelia kłamie) udowadniał poprzez znaki (cuda), że jest tym za kogo się podaje. A Ty?

Proponowałbym więcej pokory, bo się robi dziwnie.

Ps. Zasada jest prosta - skoro uważasz że jakiś tekst ma fragmenty fałszywe, to odrzucasz całość - bo nigdy nie będziesz mieć pewności, że ta reszta jest prawdziwa. Tysiące ludzi poprzez 2 tysiąclecia rozgryza biblijne zapisy, a tu "pyk" - pojawia się wybrana, która od razu wie, gdzie jest prawda, a gdzie fałsz... No brakuje jedynie obok wybranej takiego starożytnego drzewka i węża mówiącego ludzkim głosem...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr sie 17, 2022 9:24 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Wybrana,

Cytuj:
TS7, nie odniosę się do twojego postu


Liczę się z tym za każdym jednym razem pisząc te posty. Ale nie piszę tylko dla Ciebie.
Liczę się z Twoją nieuczciwością i niekulturalnym ignorowaniem rozmówców gdy nie umiesz sobie poradzić z odpowiedzią.

Cytuj:
bo nie jest on rozmową merytoryczną w temacie jaki tu podnosimy.
Wyskakujesz ni z gruszki ni z pietruszki.


1. Jest w temacie Twojej wypowiedzi. Spodziewaj się, że jak będziesz pisać nieprawdę to będziesz poprawiana, w temacie czy poza nim.

2. Wiara nie jest w temacie zbawienia?
Unia Hipostatyczna nie jest w temacie zbawienia?
Dosłowność bądź nie fragmentów Biblii nie jest w temacie zbawienia?

Cytuj:
Myślę, że ich pragnieniem było, by tą wiedzę przekazać dobrze.


A ja nie jestem do tego wcale przekonany, bo wydaje się, że jakby Bóg chciał by wszystko było jasne dla każdego z tekstu, to by było tak jasne, że nie byłoby dyskusji. I nie byłoby Protestantów. Ja wręcz podejrzewam, że umyślnie Biblia została napisana w sposób niejasny, żeby nie mógł sobie przyjść każdy, przeczytać i ogłosić siebie samego Papieżem czy Prorokiem. I powiedzieć, że Kościół nie jest mu potrzebny.

Cytuj:
Liczy się główny całościowy przekaz,


Tak Ci ten duch z którym rozmawiasz powiedział?

Oto część przekazu:
Mateusz 22
37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem.
38 To jest największe i pierwsze przykazanie. 39 Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.
40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

1 Jan 5
3 albowiem miłość względem Boga
polega na spełnianiu Jego przykazań
,
a przykazania Jego nie są ciężkie.

2 Jan 1
6 Miłość zaś polega na tym,
abyśmy postępowali według Jego przykazań.


A tu mamy np.:
Łukasz 22
19 Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» 20 Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.

1 Koryntian 1
10 A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli.

Starasz się spełniać przykazania czy tylko WYBRANE przez siebie?

Cytuj:
Również Ewangelie uczą nas jak mamy źyc, by podążać drogą do Nieba.


Ale, które ich części?

W końcu to Wybrana powinna ocenić, które fragmenty się liczą a które są oszukane?

I też Wybrana oceni czy należy dany werset brać dosłownie czy metaforycznie?

A jak metaforycznie to jaka to metafora konkretnie jest to też Wybrana wie lepiej niż Kościół Katolicki?

2000 lat Świętych, Papieży, itd.
Wszystko na śmietnik?
Bo Wybrana dostała łaskę jakiej nikt nie dostał od 2000 lat?

Cytuj:
To nie znaczy, że cała treść jest tylko w ten sposób zapisana.


Wybrana: "Po drugie nie odczytuje się literalnie Biblii, bo jest zapisem formy alegoryczno - obrazowej."

Czyli wypowiadasz w zdaniach nie całą prawdę zwaną też NIEPRAWDĄ?
Wypowiadasz NIEPRAWDZIWE zdania?
Ale nie spodziewam się po Tobie, żeby zależało Ci aby Twoje słowa były rzetelne.

Palniesz co chcesz, bo odpowiedzialności za słowa nie ma raczej co się po Tobie spodziewać. Jak dostaniesz kontrargument to udasz, że się nic nie zdarzyło. Jak zabraknie argumentów to od nowa to co już było odbite zdartą płytą?

I Ty chcesz o prawdzie coś mówić?

Cytuj:
Piszesz wielkie posty z ciągłymi oskarżeniami co do mojej osoby.


Odpowiadam na Twoje NIEPRAWDY, które arogancko głosisz jak prawdy objawione nie bacząc na konsekwencje.

I spodziewaj się kontynuacji.

To Ty oskarżasz regularnie Kościół Katolicki o różne rzeczy. Spodziewaj się kontrargumentów.

Cytuj:
Oj marzy ci się powrót inkwizycji.


Przyszedł czas na ducha fałszywego oskarżenia?
Ten duch co z nim gadasz to Ci podpowiada?

A tutaj jest takie coś napisane:

21 lipca 1542 Papież Paweł III ogłosił konstytucję apostolską Licet ab initio, reformującą Świętą Inkwizycję. Powoływała ona Kongregację Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji (nazywaną też Świętą Inkwizycją lub Świętym Oficjum) w celu „zachowania i obrony jedności wiary oraz wykrywania i zwalczania błędów oraz fałszywych doktryn”. Początkowo miała charakter tymczasowy, ale w 1564 Pius IV przekształcił ją w stałą kongregację Kurii Rzymskiej, co w 1588 potwierdził Sykstus V, nadając jej zarazem honorowy prymat wśród wszystkich kongregacji. W tej postaci działała ona do 1965, z tym, że w roku 1908 zaniechano używania w nazwie słowa Inkwizycja.

7 grudnia 1965 decyzją Pawła VI, jej nazwę zmieniono na Świętą Kongregację Nauki Wiary. Przy tej okazji dokonano też kilku zmian o charakterze organizacyjnym (zniesienie urzędu komisarza generalnego, ustanowienie urzędu kardynała prefekta) i kompetencyjnym (zniesienie Indeksu Ksiąg Zakazanych).

W 1983 jej nazwę zmieniono na Kongregacja Nauki Wiary (łac. Congregatio pro Doctrina Fidei), usunięto z niej przymiotnik „Święta”, co wiązało się z wprowadzeniem nowego prawa kanonicznego. W 2022 jej nazwę, na podstawie konstytucji apostolskiej "Praedicate evangelium", zmieniono na Dykasteria Nauki Wiary[1].

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dykasteria_Nauki_Wiary

+++++++

Naucz się pokory Wybrana.

Mądrość 1
1 Umiłujcie sprawiedliwość, sędziowie ziemscy!
Myślcie o Panu właściwie
i szukajcie Go w prostocie serca!
2 Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę,
objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego.
3 Bo przewrotne myśli oddzielają od Boga,
a Moc, gdy ją wystawiają na próbę, karci niemądrych.
4 Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną,
nie zamieszka w ciele zaprzedanym grzechowi.
5 Święty Duch karności ujdzie przed obłudą,
usunie się od niemądrych myśli,
wypłoszy Go nadejście nieprawości.


Śr sie 17, 2022 9:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
PeterW napisał(a):
wybrana napisał(a):
.
Nie połykamy treści każdego wersetu, bo wiemy, że to nie są oryginalne pisma po wielokrotnej modyfikacji i rekonstrukcji.


Acha.. Czyli wierzysz w Pismo które nie jest oryginalne (czyli wierzysz nie wierząc). Nie połykasz każdego wersetu, tylko taki jaki jest Ci wygodny (dobór losowy?).
BRAWO :brawo: .
Nie wierzysz Kościołowi bo kłamie, uważasz że źródłem wiary jest Pismo, ale nie jest oryginalne, więc nie wierzysz w całe Pismo, tylko w te fragmenty które Ty uznajesz za wiarygodne nie mając ku temu ŻADNYCH PODSTAW, bo nie wierzysz temu co ludzie mówią (ludzie Kościoła), ponieważ kłamią i wypaczają Pismo, które i tak jest wypaczone.

Cytuj:
Jezus nauczał wiele w przypowieściach stosując wiele alegorii i obrazów.

Na podstawie powyższego SKĄD WIESZ ŻE tak nauczał Jezus? Skąd ta pewność? Skoro Pismo jest sfałszowane? Jak znowu powiesz że Duch Św. do Ciebie przemawia, to odpowiem - strzeż się. I zastanów się, dlaczegóż to Wiekuisty miałby się z Tobą osobiście kontaktować? Uważasz się za.. no tak, nick wszystko wyjaśnia - wybraną? Przez KOGO? Jak to udowodnisz?
Jezus (tak - wiem, Ewangelia kłamie) udowadniał poprzez znaki (cuda), że jest tym za kogo się podaje. A Ty?

Proponowałbym więcej pokory, bo się robi dziwnie.

Ps. Zasada jest prosta - skoro uważasz że jakiś tekst ma fragmenty fałszywe, to odrzucasz całość - bo nigdy nie będziesz mieć pewności, że ta reszta jest prawdziwa. Tysiące ludzi poprzez 2 tysiąclecia rozgryza biblijne zapisy, a tu "pyk" - pojawia się wybrana, która od razu wie, gdzie jest prawda, a gdzie fałsz... No brakuje jedynie obok wybranej takiego starożytnego drzewka i węża mówiącego ludzkim głosem...

Ja wiem, że Kościół Rzymski odrzuca wylanie Ducha Prawdy - Ducha Chrystusowego na ludzi, który jest żywy i prowadzi oraz poucza wierzącego.
Taki Duch stał się przeszkodą dla tego Kościoła, bo tylko on pragnął być sukcesorem wiary i chciał uzależnić ludzi od swoich dogmatów.
Nie, to nie jest tak. To jest fałszywa ideologia. Człowiek wierzący, który pragnie Boga jest duchowo połączony z Bogiem. Bóg przemawia do niego, poucza i prostuje drogi. Jest to więź duchowa - duchowe zespolenie. Bóg jest żywy I działa, bo duchowe połączenie człowieka z Bogiem zostało odnowione przez Odkupiciela Jezusa Chrystusa. Taki człowiek staje się dzieckiem Bożym.
Jest to duchowe ponowne narodzenie człowieka. Jezus w rozmowie z Nikodemem powiedział, że człowiek musi się na nowo narodzić.
Taki człowiek zmienia priorytety swojego życia. Ołuda tego świata nie jest wstanie go pociągać. W życiu tego świata kłamstwo jest na każdym kroku.
Taki człowiek wie, że nic nie jest wstanie zagłuszyć jego miłości do Boga.
Wystrzega się grzechu. Jest serdeczny dla każdego człowieka i nie ma do nikogo najmniejszych pretensji.
Wie, że nie zmieni tego świata ale chociaż może uratować jakiejś dusze, by były wiecznie szczęśliwe.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr sie 17, 2022 10:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
Pytałeś co ma wspólnego "prawica Ojca" z powszechnością Kościoła więc odesłałem cię do miejsca gdzie sam wkleiłeś fragment katechizmowego nauczania Kościoła katolickiego(powszechnego) o tym w przekonaniu, że potwierdza twoją wizje rzeczywistości niebiańskiej jaką jest "prawica Ojca", gdy jednak udowodniłem ci, że nie potwierdza gdyż niewłaściwie zrozumiałeś to nauczanie, to zacząłeś krętaczyć przeciwko nauczaniu tegoż Kościoła...

Temu nauczaniu Twojego Kościoła przeczy Biblia, więc kto tu krętaczy?
sahcim napisał(a):
Tylko, że Duch Święty nie zmienił zdania i nieustannie widzi ciało Jezusa swoją świątynią(a wraz z Nim Krk), ty natomiast po zmianie zdania widzisz je opakowaniem...widzisz różnicę czy dalej masz coś na oczach ?

Apostoł Paweł świątynię Ducha Św. nazywał namiotem - to też jest pogarda?
sahcim napisał(a):
Weź do ręki Biblię i zobacz(przeczytaj) sobie słowa Jezusa z
Mt 26, 26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje».

Symboliczny opis.
Tak samo jak Jezus powiedział o sobie [Jana.15.1]: Ja jestem prawdziwym krzewem winnym" - taka sama symbolika.
Ty zaś powinieneś dosłownie to traktować - robisz tak?
sahcim napisał(a):
Skoro sam mówisz, że życie wieczne ukryte jest w mocy Słowa, to dlaczego sam nie wierzysz w moc Słowa Bożego(Jezusa) wypowiedzianych do Apostołów gdy podawał im chleb jako swoje Ciało skoro doskonale wiesz, że On(chleb, który z nieba zstąpił) powiedział: "Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało za życie świata" ??

Ależ wierzę i dlatego czytam tekst do końca i widzę, że swoje ciało Jezus nie dał do jedzenia tylko na krzyż, aby w nim Pan Bóg osądził grzech.
Cały pokarm od Pana Boga jest duchowy, a nie cielesny:
- duchowe mleko - dla nowonarodzonych niemowląt w Chrystusie [I Piotra 2.2]
- pokarm stały - dla dorosłych w Chrystusie [Hebr. 5.14]
Tak właśnie jest sahcim - ducha karmisz duchowo, a nie cieleśnie.
Pokarm eucharystyczny nie spełnia tego Bożego standardu, bo jest materialny, chwilowy i przemijający i degradujący się - nie trwa na wieki.
Poza tym nawet gdyby, to i tak nie postępujesz zgodnie z wolą Pana Jezusa odnośnie udziału w kielichu:
[Mt.26.27]:Potem wziął kielich i podziękował, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy;
[Mk.14.23]:Potem wziął kielich, podziękował, dał i pili z niego wszyscy.

Jak świadczą dokumenty Soboru Trydenckiego, Twój Kościół definitywnie i ostatecznie odrzucił wolę Pana Jezusa w tym względzie i ustanowił własne zasady, które Ty praktykujesz.
Tak więc zastanów się czy chcesz być po stronie woli Pana Jezusa czy po stronie jej odrzucenia?
Nie dostrzegasz tu pogardy dla woli Jezusa Chrystusa?

Przy okazji może jednak odpowiesz mi na zadane Ci jakiś czas temu pytania w kontekście spożywania uznawanego przez Ciebie chleba życia:
Cytuj:
Może powiedz czego dziś jesteś pewien w kontekście swojej wieczności?
Co czeka Cię po śmierci?


Cz sie 18, 2022 12:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Cytuj:
Zasada jest prosta - skoro uważasz że jakiś tekst ma fragmenty fałszywe, to odrzucasz całość - bo nigdy nie będziesz mieć pewności, że ta reszta jest prawdziwa. Tysiące ludzi poprzez 2 tysiąclecia rozgryza biblijne zapisy, a tu "pyk" - pojawia się wybrana, która od razu wie, gdzie jest prawda, a gdzie fałsz... No brakuje jedynie obok wybranej takiego starożytnego drzewka i węża mówiącego ludzkim głosem...

Ja wiem, że Kościół Rzymski odrzuca wylanie Ducha Prawdy - Ducha Chrystusowego na ludzi, który jest żywy i prowadzi oraz poucza wierzącego.
Po co tak ordynarnie łżesz?
Cytuj:
Taki Duch stał się przeszkodą dla tego Kościoła, bo tylko on pragnął być sukcesorem wiary i chciał uzależnić ludzi od swoich dogmatów.
Dogmat to nic innego jak Prawda Wiary. "Uzaleznienie od Prawdy" to dziwaczny zarzut.

Mniemanie, iż wiesz lepiej niż Ewangelista Łukasz co jest prawdą, bo sądzisz, że masz "wylanie Ducha Prawdy" to już więcej niż Himalaje Pychy. Nie ma takiej góry, z która można by takie zadufanie w sobie porównać.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 18, 2022 7:39 am
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 ... 121  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL