Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 5:22 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Nawrócenie katolika? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 21, 2014 2:34 am
Posty: 9
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Nawrócenie katolika?
Na konferencji dotyczącej radości głoszenia Ewangelii ks. dr Peter Hocken, mówił, że do tej pory nie mówiło się (praktycznie) o nawróceniu katolików. Słowa nawrócenie używało się na określenie np. jakiegoś protestanta, który postanowił zostać katolikiem.
Konferencja:https://ruchwiary.pl/artykul/aktualnosci-konferencje/konferencja-wiary-ks-dr-peter-hocken-o-radosci-ewangelii

Obecnie jednak papież Franciszek głosi Nową Ewangelizację.
Podkreśla, że nie wystarczy być ochrzczonym jako niemowlę, ale potrzebne jest osobiste nawrócenie.

Cytuj:
Na drugim miejscu wspomnijmy o środowisku «osób ochrzczonych, które jednakże nie żyją zgodnie z wymogami chrztu św.» (przyp.12), nie przynależą całym sercem do Kościoła, nie doświadczają już pociechy płynącej z wiary. Kościół jako zawsze troskliwa matka stara się, aby przeżyli oni nawrócenie,
które przywróciłoby im radość wiary oraz pragnienie zaangażowania się w Ewangelię.
(Adhortacja Evangelii Gaudium)

Ktoś w Krakowie opowiadał mi o sytuacji sprzed około 30 lat. Kiedy przyszły papież Jan Paweł II był biskupem w Krakowie. Przyjechali katoliccy misjonarze zagraniczni i prowadzili rekolekcje. Podczas tych spotkań wzywali ludzi do nawrócenia. Wtedy doszło do wzburzenia wśród katolików - jak to, wzywają nas katolików do nawrócenia, tak, jak byśmy byli poganami na misjach. Ludzie z protestem udali się do biskupa Karola Wojtyły. Przyszły papież wytłumaczył, że misjonarze dobrze nauczają, jednak ze względu na wzburzenie rekolekcje zostały przerwane i nie odbywały się już dalej.

Obecnie są nawet świeccy kaznodzieje w Kościele Katolickim (np. znany szeroko Witek Wilk), którzy na rekolekcjach otwarcie wzywają do nawrócenia katolików. Witek Wilk podkreśla, że nie wystarczy być ochrzczony w niemowlęctwie, nawet nie wystarczy od czasu do czasu pójść do spowiedzi. Człowiek musi podjąć świadomą decyzję nawrócenia.
Obrazek

Mam pewne obawy, że ludzie spłycą sprawę nawrócenia. Zaczną mówić o codziennym nawracaniu się. Np. pokłóciłem się z żoną, potem przeprosiłem ją i to było moje nawrócenie. W jakimś sensie jest to też nawrócenie. Jednak zasadniczo, kiedy Pismo Święte mówi o nawróceniu, to:
- jest to przejście z ciemności do światłości, ktoś żył w ciemności, tkwił w tym stanie i teraz postanowił wyjść z ciemności do światła,
- jest to przejście ze śmierci do życia,
- jest o moment przyjęcia do Bożej rodziny, do tej pory byliśmy obcymi, ale zostajemy zaadoptowani przez Boga,
- byliśmy martwi duchowo, a otrzymujemy Boże życie, Bóg wzbudza nas z martwych duchowo, przeżywamy duchowe odrodzenie,
- byliśmy zniewoleni pożądliwościami ciała, a zostajemy uwolnieni,
- byliśmy pod władzą szatana, teraz zostajemy z wyrwani z mocy królestwa ciemności do
- naszym panem był szatan, teraz - naszym Panem jest Jezus
- byliśmy skazani na Boży gniew i potępienie, ale zostaliśmy ułaskawieni,
- byliśmy niewolnikami grzechu, teraz stajemy się niewolnikami (sługami) Boga,
- to pierwsze nawrócenie jest czymś wyjątkowym, niepowtarzalnym, jest to dużo więcej niż codzienne potyczki chrześcijanina z grzechem, nawet upadki.
Cytuj:
1. I wy byliście umarłymi na skutek waszych występków i grzechów,
2. w których żyliście niegdyś według doczesnego sposobu tego świata, według sposobu Władcy mocarstwa powietrza, to jest ducha, który działa teraz w synach buntu.
3. Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni.
4. A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował,
5. i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni.
6. Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich - w Chrystusie Jezusie,
Ef 2:1-6

Co myślicie o potrzebie nawrócenia się katolików?


Pt paź 24, 2014 6:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
Nie wyobrażam sobie katolika, który nie potrzebowałby ciągłego nawracania się...

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Pt paź 24, 2014 10:10 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr paź 16, 2013 10:32 am
Posty: 487
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
Trzeba odróżnić nawrócenie od procesu uświęcania, który w pewnym stopniu jest też procesem nawracania. Takim procesem uświęcenia, wzrastaniu w świętości jest to, co przytoczył beloved:
beloved napisał(a):
Np. pokłóciłem się z żoną, potem przeprosiłem ją i to było moje nawrócenie. W jakimś sensie jest to też nawrócenie.

To nie nawrócenie, tylko wzrastanie w świętości. Dobrze, że taki ktoś widzi co złego się stało (np. kłótnia) i dobrze, że widzi, że trzeba coś z tym zrobić (przeprosić i pojednać się z bliźnim). Mało tego, trzeba starać się aby do takich sytuacji nie dochodziło, aby nie latać do spowiedzi, wyznać grzech, a potem powtarzać go i tak w kółko. Wiadomo - czasem ciężko, ale trzeba z grzechem walczyć. Większość z nas pewnie ma takie grzechy, co powracają, mimo usilnych naszych starań - znowu porażka ;) Dlatego wszystko, a szczególnie takie grzechy, słabości trzeba złożyć przed Bogiem, zdając się tylko na jego łaskę, bo sami nie umiemy sobie z tym poradzić. Może się zdarzyć, że będziemy prosić o pomoc Bożą dłuższy czas, ale ufam i wiem, że nadejdzie taki moment, że Bóg zabierze od nas naszą słabość, tylko musimy czasem dojść do momentu, że przestajemy walczyć, a zdajemy się na Boga.
Ponieważ na swoich przykładach najlepiej jest mi wyjaśnić, co chcę przekazać, więc opiszę. Miałam osobiście i ja taką słabość - nie boję się nazwać jej grzechem. Cóż z tego, że wyznawałam na spowiedzi, obiecywałam sobie i Bogu poprawę, płakałam, gdy zdarzyło mi się popełnić ten grzech. Przepraszałam. W końcu w swojej komorze modlitwy, wieczorem, gdy znów nie udało mi się zapanować nad moją słabością, poprosiłam Jezusa, że już nie daję rady i proszę, żeby po prostu sam zadziałał i albo zabierze ode mnie ten grzech, albo niech mi ręce uschną bo jestem gotowa sama je sobie odciąć (nie wiem czy mogę to napisać, ale będzie klarowniej zrozumieć o co mi chodzi. Jeśli jednak nie powinno się pisać publicznie o grzechach to proszę moderatora o usunięcie tej wzmianki: otóż w złości czasem się zdarzało, że dawałam klapsa córce, a nie chciałam tego robić, brakowało mi cierpliwości :oops: ). Od tamtej pory, jak ręką odjął. I to jest właśnie cudowne, że Bóg czasem chyba dopuszcza do tego, że sami nie jesteśmy w stanie walczyć z grzechem. Co ciekawe, zaraz po tym, w niedzielę na Mszy ksiądz na kazaniu mówił, żeby nie polegać na sobie w walce z grzechami, tylko na Jezusie ;) No jak tu nie widzieć działania Ducha Świętego!
Natomiast proces uświęcenia chyba nie może istnieć bez osobistego nawrócenia, czyli świadomego pójścia, zwrócenia się do Boga, aby zacząć żyć zgodnie z wolą Bożą, w wierze i ufności, a nie iść tylko własnymi drogami, wierząc tylko, że Bóg jest, ale żyć tak jakby Go nie było.

_________________
Bo wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą (Ks. Jonasza 4:2)


Pt paź 24, 2014 10:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
Zgadzam się z Mamali. Pytanie zasadza się na dwóch różnych rozumieniach słowa "nawrócenie" - czym innym jest nawrócenie "zimnego" katolika ku Bogu (oraz ciągłe nawracanie się nasze codzienne), a czym innym "nawrócenie" tegoż katolika na "inną ewangelię" głoszoną przez kaznodzieję z innej wiary.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 25, 2014 1:19 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 21, 2014 2:34 am
Posty: 9
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
@mamali
Podoba mi się to jak napisałaś:
Cytuj:
Trzeba odróżnić nawrócenie od procesu uświęcania,

Cytuj:
To nie nawrócenie, tylko wzrastanie w świętości.


Wt paź 28, 2014 7:42 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lis 13, 2014 9:28 am
Posty: 53
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
10 Na świecie było [Słowo],
a świat stał się przez Nie,
lecz świat6 Go nie poznał6.
11 Przyszło do swojej własności,
a swoi Go nie przyjęli.
12 Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi7,
tym, którzy wierzą w imię Jego -
13 którzy ani z krwi,
ani z żądzy ciała,
ani z woli męża,
ale z Boga się narodzili8.
14 A Słowo stało się ciałem9
i zamieszkało9 wśród nas. (Jan 1, 10-14)

«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie1, nie może ujrzeć królestwa Bożego». 4 Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» 5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. 6 To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. 7 Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie3 narodzić. 8 Wiatr4 wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha». (Jan 3, 3-8)

Kiedy rodzimy się na nowo? Kiedy stajemy się zrodzonymi z Ducha, kiedy otrzymujemy naturę Dziecka Bożego, kiedy staje się w nas Nowe Stworzenie? To jest właśnie nawrócenie.
I tak, jak najbardziej, katolicy wierzący praktykujący POWINNI dążyć do tego doświadczenia, inaczej nie wejdą do Królestwa:(

Pytanie, JAK?


Cz lis 13, 2014 10:55 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lis 13, 2014 9:28 am
Posty: 53
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
Kiedy katolik doświadcza Nowego Stworzenia?
Jaki wpływ ma na to jego własna decyzja wiary? I jakie ma ona następstwa w jego życiu?


Śr lis 19, 2014 12:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
andevi napisał(a):
Kiedy katolik doświadcza Nowego Stworzenia?

Co to jest za wydarzenie to "Nowe Stworzenie"?


Śr lis 19, 2014 12:49 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
andevi napisał(a):
Kiedy rodzimy się na nowo? Kiedy stajemy się zrodzonymi z Ducha, kiedy otrzymujemy naturę Dziecka Bożego, kiedy staje się w nas Nowe Stworzenie? To jest właśnie nawrócenie.
I tak, jak najbardziej, katolicy wierzący praktykujący POWINNI dążyć do tego doświadczenia, inaczej nie wejdą do Królestwa:(
Pytanie, JAK?
Szkoda że wykluczyłaś protestantów z tej drogi prowadzącej do Królestwa Bożego. Oni też mają szansę na zbawienie. :x


Cz lis 20, 2014 8:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
ks_Pawel napisał(a):
andevi napisał(a):
Kiedy rodzimy się na nowo? Kiedy stajemy się zrodzonymi z Ducha, kiedy otrzymujemy naturę Dziecka Bożego, kiedy staje się w nas Nowe Stworzenie? To jest właśnie nawrócenie.
I tak, jak najbardziej, katolicy wierzący praktykujący POWINNI dążyć do tego doświadczenia, inaczej nie wejdą do Królestwa:(
Pytanie, JAK?
Szkoda że wykluczyłaś protestantów z tej drogi prowadzącej do Królestwa Bożego. Oni też mają szansę na zbawienie. :x
Może nie tyle wykluczyła, co nie włączyła razem z katolikami, księże Pawle...wiem, czepiam się :P

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz lis 20, 2014 9:26 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lis 13, 2014 9:28 am
Posty: 53
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
Cytuj:
Kiedy katolik doświadcza Nowego Stworzenia?
Jaki wpływ ma na to jego własna decyzja wiary? I jakie ma ona następstwa w jego życiu?


W roku 1993 ukazała się w Polsce książka autorstwa Jose Prado Floresa pt. "Jak ewangelizować ochrzczonych?"
W latach '70 w Lublinie po raz pierwszy głoszono katechezy Camino Neocatechumenale, skierowane do ochrzczonych. Cała formacja neokatechumenalna to... katechumenat ochrzczonych!

Już wtedy, gdy powstawały ruchy odnowy Koscioła, widziano wyraźnie potrzebę ewangelizacji nie pogan, nie niewierzących, a właśnie... swoich własnych parafian :x

Baptystów (bo jestem baptystką, nie protestantką) ewangelizuje się ZANIM przyjmie się ich do zboru. I chrzci NA PODSTWIE ich osobistego wyznania wiary. Ot, taka to różnica. Niby mała, a znacząca.


N lis 23, 2014 12:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
andevi napisał(a):
Baptystów (bo jestem baptystką, nie protestantką) ewangelizuje się ZANIM przyjmie się ich do zboru.
A co to za nowa odmiana baptystów do której należysz, która nie utożsamia się z Baptyzmem – nurtem chrześcijaństwa należącym do protestantyzmu ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N lis 23, 2014 1:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie katolika?
Cytuj:
W roku 1993 ukazała się w Polsce książka autorstwa Jose Prado Floresa pt. "Jak ewangelizować ochrzczonych?"
W latach '70 w Lublinie po raz pierwszy głoszono katechezy Camino Neocatechumenale, skierowane do ochrzczonych. Cała formacja neokatechumenalna to... katechumenat ochrzczonych!

Już wtedy, gdy powstawały ruchy odnowy Koscioła, widziano wyraźnie potrzebę ewangelizacji nie pogan, nie niewierzących, a właśnie... swoich własnych parafian :x
Ta potrzeba zawsze istniała i zawsze będzie istnieć.

Cytuj:
Baptystów (bo jestem baptystką, nie protestantką) ewangelizuje się ZANIM przyjmie się ich do zboru.
To dokładnie tak jak w katolicyźmie - w stosunku do dorosłych. Dzieci chrzcimy - dokładnie tak jak chrześcijaństwo od początku - na podstawie wiary rodziców.
Cytuj:
I chrzci NA PODSTWIE ich osobistego wyznania wiary.
No, to u nas inaczej. U nas chrzci się na podstawie obietnicy Jezusa Chrystusa - jak to pięknie wyraził pierwszy papież, Piotr, w Dziejach Apostolskich.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lis 23, 2014 1:30 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL