Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 5:06 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Moc Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
sahcim napisał(a):
Hmm...powiem za siebie, bo nie wiem jak inni do tego podchodzą, że dla mnie to nasze tutaj dociekanie nie musi wcale rodzić kłótni...poza tym odrzuciwszy kłamstwo: niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami. 26 Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! (Ef 4:25-26)

sachcim, bo za chwilę wyjdzie Ci:
Mt 27,5: „Rzuciwszy srebrniki (Judasz) ku przybytkowi oddalił się, potem poszedł i powiesił się”.„Idź, i ty czyń podobnie!” (Łk 10, 37).

Z całym szacunkiem, ale cytaty Barneya są bardziej adekwatne do sytuacji, a lucja ma racje co do znaczenia słowa pierworództwo. Co nie znaczy, że Kain nie mógł być pierworodnym synem Adama i Ewy. Mógł, ale nie musiał.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pn sie 18, 2014 5:32 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr paź 16, 2013 10:32 am
Posty: 487
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
sahcim napisał(a):
dlaczego Kain zbliżył się do swojej żony dopiero wtedy, gdy odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu, a nie przed zabiciem Abla...???

Kaina trzeba by zapytać. :mrgreen: Jest jeszcze taka możliwość, że się zbliżał wcześniej, ale nie doszło do poczęcia, natomiast zbliżenie Kaina do swej żony w kraju Nod, które spowodowało poczęcie i narodziny dziecka, zostało opisane i zaakcentowane.

_________________
Bo wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą (Ks. Jonasza 4:2)


Pn sie 18, 2014 8:48 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 11:54 am
Posty: 51
Lokalizacja: Białystok
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
sahcim napisał(a):
Czyli odrzuciłaś argumenty biblisty dr Marcina Majewskiego odnośnie pierworództwa Kaina czy nie...???

Nie odrzuciłam, ale nie jestem do nich przekonana. Nie przekonał mnie swoją argumentacją (pierwszy tzn. pierworodny :co:). Poza tym to co pisze nie jest dogmatem. Mogę to przyjąć lub nie. A argumentów biblistów, teologów dotyczących jakiegokolwiek dogmatu nie odrzucam.
W księdze Rodzaju czytamy:
"Mężczyzna zbliżył się do swej żony Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: Otrzymałam mężczyznę od Pana." Rdz 4,1
Gdzie tu jest mowa o pierworodnym? Naprawdę daj na luz.
Barney napisał(a):
Jeszcze jedna sprawa - ta moc to jest moc Słowa Bożego (a nie "Pisma Świętego").
To spora różnica, z dwu powodów:
  • Pismo Święte to Słowo Boże - ale Słowo Boże to nie tylko Pismo Święte (przynajmniej według... Pisma Świętego :) )
  • Słowo Boże to coś więcej niż treść - to Druga Osoba Trójcy Swiętej


Całkowicie się zgadzam, ale tytuł wątku - to moc Pisma Świętego


Pn sie 18, 2014 9:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
lucja napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli odrzuciłaś argumenty biblisty dr Marcina Majewskiego odnośnie pierworództwa Kaina czy nie...???

Nie odrzuciłam, ale nie jestem do nich przekonana. Nie przekonał mnie swoją argumentacją (pierwszy tzn. pierworodny :co:).
Pisałem już ale powtórzę, że jeżeli argumentacja biblisty papieskiego wydziału Cię nie przekonuje, to ja nie mam zamiaru tego robić...viewtopic.php?p=936737#p936737
Cytuj:
Poza tym to co pisze nie jest dogmatem. Mogę to przyjąć lub nie. A argumentów biblistów, teologów dotyczących jakiegokolwiek dogmatu nie odrzucam.
Ależ droga lucjo...nikt nie twierdzi, że racjonalne argumenty biblisty są dogmatem w które musisz wierzyć. Ja napisałem tylko, że gdybym miał wybierać komu wierzyć w biblijnych kwestiach, to wybrał bym raczej biblistów niż laików tymbardziej, że i papież Pius XII w Encyklice Humani Generis to właśnie na nich egzegetów(biblistów) wskazuje jako tych, którzy mają
starać się określić w jakim sensie charakter historii przysługuje jedenastu pierwszym rozdziałom Księgi Rodzaju...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 18, 2014 11:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
mamali napisał(a):
Jest jeszcze taka możliwość, że się zbliżał wcześniej, ale nie doszło do poczęcia, natomiast zbliżenie Kaina do swej żony w kraju Nod, które spowodowało poczęcie i narodziny dziecka, zostało opisane i zaakcentowane.

Nie chce namieszać ale z tego co pamiętam w przypisach w Piśmie Świętym Edycja Św. Pawła jest wyjaśnienie że słowo tłumaczone jako "zbliżył się do żony" zawierało współżycie fizyczne ale to było coś więcej, obejmowało bowiem także nawiązanie więzi duchowej. Zatem wynikałoby z tego że nie jest to opisowe określenie jednostkowego aktu współżycia fizycznego.


Pn sie 18, 2014 11:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
bergamotka napisał(a):
mamali napisał(a):
Jest jeszcze taka możliwość, że się zbliżał wcześniej, ale nie doszło do poczęcia, natomiast zbliżenie Kaina do swej żony w kraju Nod, które spowodowało poczęcie i narodziny dziecka, zostało opisane i zaakcentowane.

Nie chce namieszać ale z tego co pamiętam w przypisach w Piśmie Świętym Edycja Św. Pawła jest wyjaśnienie że słowo tłumaczone jako "zbliżył się do żony" zawierało współżycie fizyczne ale to było coś więcej, obejmowało bowiem także nawiązanie więzi duchowej. Zatem wynikałoby z tego że nie jest to opisowe określenie jednostkowego aktu współżycia fizycznego.
W tym duchu właśnie tłumaczyłem watchmanowi gdy pytał: Dlaczego zakładasz, że Kain poznał żonę dopiero w kraju, do którego został wygnany?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 18, 2014 12:01 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 11:54 am
Posty: 51
Lokalizacja: Białystok
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
sahcim napisał(a):
Ja napisałem tylko, że gdybym miał wybierać komu wierzyć w biblijnych kwestiach, to wybrał bym raczej biblistów niż laików tymbardziej, że i papież Pius XII w Encyklice Humani Generis to właśnie na nich egzegetów(biblistów) wskazuje jako tych, którzy mają
starać się określić w jakim sensie charakter historii przysługuje jedenastu pierwszym rozdziałom Księgi Rodzaju...


Także biblista
Na stronie 27 w BT jest dopisek do Księgi Rodzaju, w której czytamy:

„Epizod o Kainie i Ablu, dotyczący prawdopodobnie...czasów dużo późniejszych...”

Co zaś do laików, wyjaśniam:
Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001.
laik (p.łc. laicus ‘świecki’ gr. laikós ‘ludowy’ od laós ‘lud’)
1. osoba nieznająca się na rzeczy, dyletant - sześć lat teologii. Może to mało, dlatego dalej studiuję
2. osoba świecka, nie duchowna - tu się zgadza - jestem osoba świecką
3. zakonnik bez święceń, spełniający pewne posługi w klasztorze - skoro osoba świecka, to nie zakonnica


Pn sie 18, 2014 12:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
lucja napisał(a):
sahcim napisał(a):
Ja napisałem tylko, że gdybym miał wybierać komu wierzyć w biblijnych kwestiach, to wybrał bym raczej biblistów niż laików tymbardziej, że i papież Pius XII w Encyklice Humani Generis to właśnie na nich egzegetów(biblistów) wskazuje jako tych, którzy mają
starać się określić w jakim sensie charakter historii przysługuje jedenastu pierwszym rozdziałom Księgi Rodzaju...


Także biblista
Na stronie 27 w BT jest dopisek do Księgi Rodzaju, w której czytamy:

„Epizod o Kainie i Ablu, dotyczący prawdopodobnie...czasów dużo późniejszych...”
Droga lucjo...dlaczego pominęłaś słowa z tego dopisku mówiące o "pierwotnym brzmieniu" ???
Cały dopisek brzmi:
"Epizod o Kainie i Ablu(hebr. Hebel / Habel), jako dotyczący prawdopodobnie w swoim pierwotnym brzmieniu czasów dużo późniejszych(rozwinięta kultura, znaczna liczba ludzi) został tu umieszczony jako wymowne potwierdzenie skutków grzechu pierworodnego: oto szatan odnosi zwycięstwo nad Kainem...
Chyba rozumiesz lucjo o co chodzi autorowi tego dopisku jako studentka po 6 latach teologii...???

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 18, 2014 12:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
lucja napisał(a):
. A słowo pierworodny oznacza pierwsze urodzone dziecko, co jawnie kłóci się z prawdą.

A bierzesz pod uwagę znaczenie tego słowa w ówczesnej kulturze żydowskiej czy współczesne. Pytam bo nie wiem jak było u Żydów (np. czy byłby problem pierworództwa Jakuba w sytuacji gdyby miał starszą siostrę a nie brata Ezawa?) ale ogólnie trend był raczej taki nawet w czasach dużo późniejszych że córki się nie liczyły stąd o nich nie mówiono że są pierworodne.


Pn sie 18, 2014 1:27 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 11:54 am
Posty: 51
Lokalizacja: Białystok
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
sahcim napisał(a):
Droga lucjo...dlaczego pominęłaś słowa z tego dopisku mówiące o "pierwotnym brzmieniu" ???
Cały dopisek brzmi:
"Epizod o Kainie i Ablu(hebr. Hebel / Habel), jako dotyczący prawdopodobnie w swoim pierwotnym brzmieniu czasów dużo późniejszych(rozwinięta kultura, znaczna liczba ludzi) został tu umieszczony jako wymowne potwierdzenie skutków grzechu pierworodnego: oto szatan odnosi zwycięstwo nad Kainem...
Chyba rozumiesz lucjo o co chodzi autorowi tego dopisku jako studentka po 6 latach teologii...???

Oczywiście "jako studentka po 6 latach teologii..." (już nie studentka, ale nadal młoda duchem :) ) rozumiem, co autor miał na myśli, dlatego zacytowałam.
Żeby już zacytować całość to: "Abel, jako młodszy brat zabity z zawiści przez starszego, jest typem Chrystusa".
W dalszym ciągu nie ma mowy o pierworodnym, a starszym i młodszym bratem.


Pn sie 18, 2014 1:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
lucja napisał(a):
W dalszym ciągu nie ma mowy o pierworodnym, a starszym i młodszym bratem.
Chciałam zauważyć że żaden z nich nie został określony mianem "syna" (czy nawet "dziecka") stąd brak określenia "pierworodny" w tym zdaniu jest raczej zrozumiały. Ale skoro nie ma mowy o synu, dziecku czy mamy z tego wnioskować też że żaden z nich synem albo nawet czyimś dzieckiem nie był?


Pn sie 18, 2014 1:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
lucja napisał(a):
sahcim napisał(a):
Droga lucjo...dlaczego pominęłaś słowa z tego dopisku mówiące o "pierwotnym brzmieniu" ???
Cały dopisek brzmi:
"Epizod o Kainie i Ablu(hebr. Hebel / Habel), jako dotyczący prawdopodobnie w swoim pierwotnym brzmieniu czasów dużo późniejszych(rozwinięta kultura, znaczna liczba ludzi) został tu umieszczony jako wymowne potwierdzenie skutków grzechu pierworodnego: oto szatan odnosi zwycięstwo nad Kainem...
Chyba rozumiesz lucjo o co chodzi autorowi tego dopisku jako studentka po 6 latach teologii...???

Oczywiście "jako studentka po 6 latach teologii..." (już nie studentka, ale nadal młoda duchem :) ) rozumiem, co autor miał na myśli, dlatego zacytowałam.
Pozwól, że zapytam więc...czy uważasz, że autor tego komentarza z 27 str BT pisząc iż epizod ten dotyczy czasów dużo późniejszych(rozwinięta kultura, znaczna liczba ludzi), miał na myśli późniejsze lata życia osoby o imieniu Kain, która właśnie dzięki temu nie miała problemów ze znalezieniem żony i stąd min. wnioskowałaś, że ówczesny świat był już „mocno” zamieszkały przez potomków naszych Prarodziców...???

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Ostatnio edytowano Pn sie 18, 2014 2:04 pm przez sahcim, łącznie edytowano 1 raz



Pn sie 18, 2014 2:01 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 11:54 am
Posty: 51
Lokalizacja: Białystok
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
bergamotka napisał(a):
Chciałam zauważyć że żaden z nich nie został określony mianem "syna" (czy nawet "dziecka") stąd brak określenia "pierworodny" w tym zdaniu jest raczej zrozumiały. Ale skoro nie ma mowy o synu, dziecku czy mamy z tego wnioskować też że żaden z nich synem albo nawet czyimś dzieckiem nie był?

Moja droga bergamotko, to pisali bibliści.
a to czytamy w Piśmie świętym
"Mężczyzna zbliżył się do swej żony Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina,..." Rdz4, 1
Skoro poczęła i urodziła, tzn. że to był jej syn. Czy tak?


Pn sie 18, 2014 2:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
Ja wskazałam jedynie na kulawość Twojej argumentacji - w której wszak sama odwołałaś się do zdania z komentarza biblisty jako argumentu dla swojego twierdzenia że Kain nie był pierworodny a nie Pisma Świętego. Czy tak?


Pn sie 18, 2014 2:10 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 11:54 am
Posty: 51
Lokalizacja: Białystok
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moc Pisma Świętego
bergamotka napisał(a):
Ja wskazałam jedynie na kulawość Twojej argumentacji - w której wszak sama odwołałaś się do zdania z komentarza biblisty jako argumentu dla swojego twierdzenia że Kain nie był pierworodny a nie Pisma Świętego. Czy tak?


Nie kochanie, ty po prostu chcesz mnie złapać na słowie. Moja argumentacja opiera się jedynie na Biblii.
Ponieważ sachcim odwoływał się do biblisty, dlatego zacytowałam innego biblistę. Ale cytowanie ich bez wglądu w Pismo święte jest nonsensem. Dlatego proszę o zakończenie przepychanek.
Moc Pisma świętego - Słowa Bożego, to jest temat, który warto prowadzić.


Pn sie 18, 2014 2:19 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL