Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:24 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Pytanie o naturę Boga 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 9:44 pm
Posty: 3
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Pytanie o naturę Boga
Skoro Bóg jest wszechobecny, wszechmocny i nieskończony, dlaczego określamy go Ojcem (nie chodzi mi tu o głębsze znaczenie tego słowa), czyli przypisujemy mu tym samym płec męską? Dlaczego nie nazywamy Go matką? W końcu to ona rodzi i łączy ją bardzo silna więź z dzieckiem.


Wt gru 03, 2013 9:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
KKK 239 Określając Boga imieniem "Ojciec", język wiary wskazuje przede wszystkim na dwa aspekty: że Bóg jest pierwszym początkiem wszystkiego i transcendentnym autorytetem oraz że równocześnie jest dobrocią i miłującą troską obejmującą wszystkie swoje dzieci. Ta ojcowska tkliwość Boga może być wyrażona w obrazie macierzyństwa (Por. Iz 66, 13; Ps 131, 2(*)). który jeszcze bardziej uwydatnia immanencję Boga, czyli bliskość między Bogiem i stworzeniem.
Język wiary czerpie więc z ludzkiego doświadczenia rodziców, którzy w pewien sposób są dla człowieka pierwszymi przedstawicielami Boga. Jednak doświadczenie to mówi także, że rodzice ziemscy są omylni i że mogą zdeformować oblicze ojcostwa i macierzyństwa. Należy więc przypomnieć, że Bóg przekracza ludzkie rozróżnienie płci.
Nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jest Bogiem. Przekracza także ludzkie ojcostwo i macierzyństwo (Por. Ps 27, 10). chociaż jest ich początkiem i miarą (Por. Ef 3, 14; Iz 49, 15.: nikt nie jest ojcem tak jak Bóg."


* tych przykładów z Pisma św. jest całkiem sporo, jak będziesz chciała to znajdziesz.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Wt gru 03, 2013 11:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Bóg jest czasownikiem (relacją) a nie rzeczownikiem.


Śr gru 04, 2013 12:28 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 9:44 pm
Posty: 3
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Cytuj:
Bóg jest czasownikiem (relacją) a nie rzeczownikiem.


Jak Bóg może byc czasownikiem? I do tego relacją w jednym? Może mnie coś ominęło, ale wydaje mi się, że słowo "Bóg" istnieje w języku jako rzeczownik. Zatem samo słowo jest próbą określenia tej pierwotnej, wszechobecnej siły i zamknięcia jej w ludzkie ramy.

Cytuj:
KKK 239 Określając Boga imieniem "Ojciec", język wiary wskazuje przede wszystkim na dwa aspekty: że Bóg jest pierwszym początkiem wszystkiego i transcendentnym autorytetem oraz że równocześnie jest dobrocią i miłującą troską obejmującą wszystkie swoje dzieci. Ta ojcowska tkliwość Boga może być wyrażona w obrazie macierzyństwa (Por. Iz 66, 13; Ps 131, 2(*)). który jeszcze bardziej uwydatnia immanencję Boga, czyli bliskość między Bogiem i stworzeniem.
Język wiary czerpie więc z ludzkiego doświadczenia rodziców, którzy w pewien sposób są dla człowieka pierwszymi przedstawicielami Boga. Jednak doświadczenie to mówi także, że rodzice ziemscy są omylni i że mogą zdeformować oblicze ojcostwa i macierzyństwa. Należy więc przypomnieć, że Bóg przekracza ludzkie rozróżnienie płci.
Nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jest Bogiem. Przekracza także ludzkie ojcostwo i macierzyństwo (Por. Ps 27, 10). chociaż jest ich początkiem i miarą (Por. Ef 3, 14; Iz 49, 15.: nikt nie jest ojcem tak jak Bóg."

Posypały się bardzo mądre słowa. Jednak nie pytałam o głębsze znaczenie tego wyrazu "Ojciec", bo zdaję sobie sprawę, że chodzi o autorytet a zarazem miłośc wiążącą się z tym nazewnictwem. Próbuję tylko dojśc do tego, dlaczego określamy płec Boga poprzez samo nazywanie go płciowo nasiąkniętym męskością słowem "Bóg". "Ten" Bóg, "tego" Boga. Dlaczego ludzie nie wyszli poza te ramy i nie określają go płcią nijaką?


Śr gru 04, 2013 6:06 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Mundare napisał(a):

Jak Bóg może byc czasownikiem? I do tego relacją w jednym? Może mnie coś ominęło, ale wydaje mi się, że słowo "Bóg" istnieje w języku jako rzeczownik. Zatem samo słowo jest próbą określenia tej pierwotnej, wszechobecnej siły i zamknięcia jej w ludzkie ramy.

Pytałeś o naturę Boga a nie to jaka to część mowy.
Jezus nigdy nie widział w sobie niezależnego 'ja' ani nie działał w ten sposób; pojmował siebie wyłącznie jako 'ty' w relacji do Ojca i Ducha Św. Słowo Bóg to raczej czasownik. Bóg jest miłością, miłość zaś jest relacją (1J 4, 7-8).


Śr gru 04, 2013 6:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Mundare napisał(a):
Posypały się bardzo mądre słowa. Jednak nie pytałam o głębsze znaczenie tego wyrazu "Ojciec", bo zdaję sobie sprawę, że chodzi o autorytet a zarazem miłośc wiążącą się z tym nazewnictwem. Próbuję tylko dojśc do tego, dlaczego określamy płec Boga poprzez samo nazywanie go płciowo nasiąkniętym męskością słowem "Bóg". "Ten" Bóg, "tego" Boga.

Tak ujęło to społeczeństwo patriarchalne, które czciło Boga Jahwe, ale nie jest to tak do końca jednoznaczne (ta męska forma), sugerowałam analizę Biblii pod tym kątem.
Poczytaj o szekinie (tylko nie wiem czy po polsku znajdziesz porządne opracowania, raczej szukaj na angielskich stronach)

Bella Szwarcman-Czarnota napisał(a):
Mam jeszcze prośbę o niezapisywanie domniemanego Imienia Bożego - istotnie w Torze występuje Imię JHWH, ale nie ma samogłosek, zatem nie wiadomo nawet, jak było to wymawiane. Jednak tradycją jest niezapisywanie Imienia.
Zresztą w chrześcijanskich przekładach pojawia się w tym miejscu słowo "Pan", co wyraża sens niewymawiania Imienia, jednak ja wolę i tego unikać, żeby nie powodować wrażenia, że Bóg jest istotą rodzaju męskiego."


http://www.areopag21.pl/ksiega-kobiethtml#30171
Mundare napisał(a):
Dlaczego ludzie nie wyszli poza te ramy i nie określają go płcią nijaką?

Ale płeć nijaka to też jest jakieś ustosunkowanie się do Jego płci, czy mi się tylko zdaje? Bóg jest ponad tym, przekracza to rozróżnienie jak napisano w katechizmie.

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Śr gru 04, 2013 6:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2012 7:21 pm
Posty: 2503
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Coś źle podlinkowałam wpis pani Szwarcman-Czarnoty
http://www.areopag21.pl/ksiega-kobiet-k ... html#30171

_________________
"... when [God] beget the Messiah among them"
1 QSa2, 11-12


Śr gru 04, 2013 6:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 27, 2011 9:19 pm
Posty: 1549
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Mundare napisał(a):
Skoro Bóg jest wszechobecny, wszechmocny i nieskończony, dlaczego określamy go Ojcem (nie chodzi mi tu o głębsze znaczenie tego słowa), czyli przypisujemy mu tym samym płec męską? Dlaczego nie nazywamy Go matką? W końcu to ona rodzi i łączy ją bardzo silna więź z dzieckiem.

Skoro patrzymy na podobieństwo człowieka, płeć męska zwiera w sobie chromosom męski i żeński. Nie mówimy na mężczyznę "ona". Płciowość ziemskich gatunków pochodzi z pomysłu Boga, a więc z Jego obfitości. Jest więc Bóg w relacji do stworzenia Ojcem.


Śr gru 04, 2013 7:12 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 9:44 pm
Posty: 3
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Dobrze, dziękuję za wszystkie odpowiedzi.


Śr gru 04, 2013 8:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Mundare napisał(a):
Skoro Bóg jest wszechobecny, wszechmocny i nieskończony, dlaczego określamy go Ojcem (nie chodzi mi tu o głębsze znaczenie tego słowa), czyli przypisujemy mu tym samym płec męską? Dlaczego nie nazywamy Go matką? W końcu to ona rodzi i łączy ją bardzo silna więź z dzieckiem.


Bo Bóg to to"płeć męska".
Stworzył Adama na swoje podobieństwo.
A Adam to mężczyzna.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N gru 08, 2013 12:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Cytuj:
Bo Bóg to to"płeć męska".
Stworzył Adama na swoje podobieństwo.
A Adam to mężczyzna.

a z żebra Ewe a podobno zebro nie tłumaczy się dosłownie z herbajskiego a znaczy tyle co życie

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


N gru 08, 2013 12:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
ja napisał(a):
A Adam to mężczyzna.

Odsyłam do Nowego Leksykonu Biblijnego. :)
Oto fragmenty:
Adam oznacza ludzkość albo ludzi. Człowiek istnieje w postaci dwóch płci. Są równe co do istoty, a jednak oddzielone od siebie, mimo to zwrócone do siebie, uzupelniaja się wzajemnie. Adam staje się imieniem własnym pierwszego czlowieka dlatego,że w dalszej części obu bibl. opowiadań to mężczyzna staje się protoplastą zrodzonych potem ludzi, a tym całej ludzkości. W ten sposób Biblia podkreśla jedność rodzaju ludzkiego, tzn zasadniczą równość wszystkich ludzi i ich wspólny los na dobre i złe. W związku z tym przypisana mu kobieta, jako 'matka wszystkich zyjących', otrzymuje imię Ewa (Rdz3,20).


N gru 08, 2013 4:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
merss napisał(a):
ja napisał(a):
A Adam to mężczyzna.

Odsyłam do Nowego Leksykonu Biblijnego. :)
Oto fragmenty:
Adam oznacza ludzkość albo ludzi. Człowiek istnieje w postaci dwóch płci. Są równe co do istoty, a jednak oddzielone od siebie, mimo to zwrócone do siebie, uzupelniaja się wzajemnie. Adam staje się imieniem własnym pierwszego czlowieka dlatego,że w dalszej części obu bibl. opowiadań to mężczyzna staje się protoplastą zrodzonych potem ludzi, a tym całej ludzkości. W ten sposób Biblia podkreśla jedność rodzaju ludzkiego, tzn zasadniczą równość wszystkich ludzi i ich wspólny los na dobre i złe. W związku z tym przypisana mu kobieta, jako 'matka wszystkich zyjących', otrzymuje imię Ewa (Rdz3,20).


Leksykon leksykonem ale dla chrześcijan Biblia jest najwazniejsza.
18) Potem Pan Bóg rzekł: Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc

A więc Adam niezależnie od wyjaśnień leksykonu był mężczyzną.

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N gru 08, 2013 9:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
Doczytaj całą definicję z Leksykonu, wraz z powoływaniem się na Biblię, potem krytykuj. Całego opisu nie przepisywałam, za długi. Podałam więc odnośnik do źródła.


N gru 08, 2013 10:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So kwi 19, 2003 2:32 pm
Posty: 2461
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o naturę Boga
merss napisał(a):
Doczytaj całą definicję z Leksykonu, wraz z powoływaniem się na Biblię, potem krytykuj. Całego opisu nie przepisywałam, za długi. Podałam więc odnośnik do źródła.


Ja nie krytykuję.
Podaje to co Biblia jasno przedstawia.Bo to jest źródło

_________________
Na pytanie czy ty jesteś JA?
odpowiadam : JA JESTEM


N gru 08, 2013 11:50 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL