Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 7:07 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn mar 11, 2013 7:47 pm
Posty: 32
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Witam, coraz bliżej kalendarzowej wiosny wiec uznałem,że to aktualny temat, jeśli był gdzieś poruszony to nie zauważyłem.
Chodzi mi o oddawanie czci pogańskim bożkom, co może wydawać się zupełnie niewinne, wplecione w tradycję polską tzw. topienie Marzanny. Jednak nie mówi się o tym zbyt często (przynajmniej ja się z tym nie spotkałem),że Marzanna była pogańską boginią zimy i śmierci, niektórzy uważają ją za demona. Tymczasem w szkołach podstawowych, przedszkolach dzieci wychowywane w wieże katolickiej co roku biorą udział, nie świadomie w pogańskim święcie. Wiec jak to jest z "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną?" . Co sądzicie na ten temat?


Pt mar 15, 2013 11:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Wiele osób nie widzi niczego złego w oddawaniu czci innym bóstwom. Nie tak jednak naucza Biblia.

Ps 115 (BT)
Czemu mają mówić poganie:
"A gdzież jest ich Bóg?"
3 Nasz Bóg jest w niebie;
czyni wszystko, co zechce.
4 Ich bożki to srebro i złoto,
robota rąk ludzkich.
5 Mają usta, ale nie mówią;
oczy mają, ale nie widzą.
6 Mają uszy, ale nie słyszą;
nozdrza mają, ale nie czują zapachu.
7 Mają ręce, lecz nie dotykają;
nogi mają, ale nie chodzą;
gardłem swoim nie wydają głosu.
8 Do nich są podobni ci, którzy je robią,
i każdy, który im ufa.

1 Kor 8, 4 (BT)
"(...) wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego. A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów - dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."

Dla wielu ludzi jednak bogiem jest ich własny brzuch, seks, telewizja, internet, nałogi. Można to częściowo zrozumieć biorąc pod uwagę następstwa grzechu pierworodnego jakie tkwią w człowieku: osłabienie woli, bezwład...

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


So mar 16, 2013 11:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 16, 2005 11:07 pm
Posty: 1063
Lokalizacja: Świat
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Ja bym nie demonizowała. mnóstwo normalnych dziś i neutralnych moralnie zachowań ma jakeiś mikre pogańskie korzenie. Zaraz się okaże, że 90% wyrazów powszechnego użytku ma w sobie sylabę pochodzącą z imienia jakiegoś bóstwa.

Mnie bardziej razi brudzenie rzek szmatami z kukieł. Na marginesie jest w j. polskim imię Marzanna. Rozumiem, że moja nieświadoma niczego koleżanka jest pogańskim bóstwem...

_________________
Cor unum et anima una :)


Pn mar 18, 2013 11:48 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 6:24 am
Posty: 153
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Właśnie...najgorzej jak ktoś wszędzie widzi diabła albo nigdzie go nie widzi :)
Topienie kukiełek to topienie kukiełrk zwyczaj świecki, chyba nie jest to żaden kult, żadne bałwochwalstwo, żaden rytuał. Nie widzę tutaj np. kultu śmierci i demonicznej otoczki obecnej w Halloowen.

_________________
"Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą, kochaj ich mimo to" Matka Teresa


Śr mar 20, 2013 2:49 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 10, 2013 2:25 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Kowalowa
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
inseg napisał(a):
Witam, coraz bliżej kalendarzowej wiosny wiec uznałem,że to aktualny temat, jeśli był gdzieś poruszony to nie zauważyłem.
Chodzi mi o oddawanie czci pogańskim bożkom, co może wydawać się zupełnie niewinne, wplecione w tradycję polską tzw. topienie Marzanny. Jednak nie mówi się o tym zbyt często (przynajmniej ja się z tym nie spotkałem),że Marzanna była pogańską boginią zimy i śmierci, niektórzy uważają ją za demona. Tymczasem w szkołach podstawowych, przedszkolach dzieci wychowywane w wieże katolickiej co roku biorą udział, nie świadomie w pogańskim święcie. Wiec jak to jest z "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną?" . Co sądzicie na ten temat?


Inseg myślę że trochę przesadzasz mam córke w szkole podstawowej i jej klasa też będzie topić Marzanne a wcześniej sami ją zrobią dla dzieciaków to fajna zabawa a nie czczenie bóstw pogańskich pozatym to polska tradycja szkoda by było o niej zapomnieć. Nieuważam żeby to miało jakiś wpływ na ich rozwój i wiare :D

_________________
Alleluja i do przodu
Barbara, Kacper, Jerzy


Śr mar 20, 2013 3:28 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 12:16 am
Posty: 423
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Topienie Marzanny to oczywista poganska tradycja, obojetnie co by na ten temat nie mowic, jest to zabobon poganski.


Śr mar 20, 2013 3:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 12:16 am
Posty: 423
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
A co na ten temat pisze WIKI ?
Marzanna to również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Zgodnie z opisanymi przez Jamesa Frazera zasadami magii sympatycznej wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.

I wszystko juz jasne?


Śr mar 20, 2013 3:36 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Aha. Więc zdaniem niektórych, dzieciaki z podstawówek corocznie odprawiają groźne, pogańskie rytuały, oddając cześć demonom.

Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać.


Śr mar 20, 2013 3:59 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 6:24 am
Posty: 153
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
No ale chyba dzieciaczki idące z przedszkola nad rzekę wrzucajace szmacianą lalkę do rzeki krzyczące "papa zimo -witaj wiosno" ( choć im łapki marzną ::D) nie uczestniczą w jakimś tajemniczym pogańskim rytuale. Bez jaj. 8)
Jeżeli oddajemy komuś lub czemuś cześć to robimy to świadomie. Zakładam że dzieci nie należą do neopoganów, więc nie czczą nikogo w ten sposób tylko się zwyczajnie bawią. Ja nie widzę tutaj żadnego zagrożenia. Nie znam stanowiska Kościoła w tej sprawie.
PS. Zdaje się że jajko wielkanocne to tez pogański symbol, choinka podobnie. To co w końcu, jak się stukam z rodziną jajkiem (wszak symbolem życia) to oddaję cześć jakiejś bogini czy bożkowi płodności? A jak za przeproszeniem pożeram jajko to co też kogoś czczę? Co najwyżej oddaję chwałę Bogu ze stworzył takie smaczne jajko :)

_________________
"Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą, kochaj ich mimo to" Matka Teresa


Śr mar 20, 2013 4:04 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Podawanie sobie dłoni i ściskanie jej to gest, jakim witali się perscy magowie, kapłani Ahura Mazdy, od czasów głęboko poprzedzających Zaratusztrę, w jego czasach i długo, długo po nim. Czy to oznacza, że podając sobie dłoń w ramach powitania oddajemy cześć boskiemu słońcu i ogniowi?

Naprawdę, nie popadajmy w śmieszność.


Śr mar 20, 2013 5:14 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 12:16 am
Posty: 423
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Tartaglia napisał(a):
Aha. Więc zdaniem niektórych, dzieciaki z podstawówek corocznie odprawiają groźne, pogańskie rytuały, oddając cześć demonom.

Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać.


Dzisiaj mozesz sie smiac, jutro zebys nie plakal.


Pt mar 22, 2013 2:14 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 12:16 am
Posty: 423
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
margasik napisał(a):
No ale chyba dzieciaczki idące z przedszkola nad rzekę wrzucajace szmacianą lalkę do rzeki krzyczące "papa zimo -witaj wiosno" ( choć im łapki marzną ::D) nie uczestniczą w jakimś tajemniczym pogańskim rytuale. Bez jaj. 8)
Jeżeli oddajemy komuś lub czemuś cześć to robimy to świadomie. Zakładam że dzieci nie należą do neopoganów, więc nie czczą nikogo w ten sposób tylko się zwyczajnie bawią. Ja nie widzę tutaj żadnego zagrożenia. Nie znam stanowiska Kościoła w tej sprawie.
PS. Zdaje się że jajko wielkanocne to tez pogański symbol, choinka podobnie. To co w końcu, jak się stukam z rodziną jajkiem (wszak symbolem życia) to oddaję cześć jakiejś bogini czy bożkowi płodności? A jak za przeproszeniem pożeram jajko to co też kogoś czczę? Co najwyżej oddaję chwałę Bogu ze stworzył takie smaczne jajko :)


Margasik@
To czym dla ciebie jest Wielkanoc ? Swieto jajka czy Ukrzyzowanie i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela ?
Odspowiedz sam sobie na pytanie.


Pt mar 22, 2013 2:17 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 6:24 am
Posty: 153
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Izajasz żartujesz prawda?

_________________
"Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą, kochaj ich mimo to" Matka Teresa


Pt mar 22, 2013 2:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Izajasz napisał(a):
Topienie Marzanny to oczywista poganska tradycja, obojetnie co by na ten temat nie mowic, jest to zabobon poganski.
a myślenie to jaka tradycja? Pewnie pogańska?
Izajasz napisał(a):
To czym dla ciebie jest Wielkanoc ? Swieto jajka czy Ukrzyzowanie i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela ?
Odspowiedz sam sobie na pytanie.
Wprawdzie nie wiem co to jest Odspowiedz... może chodzi ci aby iść do spowiedzi? a tak poważnie...
No właśnie odpowiedz sobie na pytanie czym jest Wielkanoc. Najlepiej abyś miał pełny obraz to weź udział w Triduum Paschalnym. Będziesz miał pełny obraz. Szkoda, że piszesz to już w Wielkim Tygodniu. Mógłbyś przez cały Wielki Post brać udział w Drodze Krzyżowej i obraz miałbyś jeszcze pełniejszy.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt mar 26, 2013 2:50 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 11, 2012 10:24 pm
Posty: 278
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy dzisiaj oddajemy cześć pogańskim bogom?
Tak, poodwiedzaj znajomych, którzy deklarują się jako katolicy a zobaczysz, ze 90% z nich oddaje cześć bożkom, np w postaci słoników stojących na polce mających przynosić szczęście, zapytaj znajomych katolików czy ich dzieci na studniówkę zakładały czerwona bieliznę, bo to podobno przynosi szczęście, 90% z nich jak nie 100 odpowie Ci, ze tak.
Ludzie nieświadomie oddają cześć bożkom, bo są niedoinformowani. Biblii nie czytają a z kazań niedzielnych takich informacji raczej nie wyniesiesz, bo jak pisałem w innym poście, bożki, szatan itp to temat tabu w kościele niestety.


Pt kwi 05, 2013 2:19 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 116 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL