Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:40 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 Kościół Greckokatolicki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
P524 napisał(a):
Może o 13:15 proskomidia, a o 14:00 Liturgia?

Może, ale czy proskomidia trwa tak długo, 45 min.?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt maja 21, 2013 8:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Małgosia napisał(a):
P524 napisał(a):
Może o 13:15 proskomidia, a o 14:00 Liturgia?

Może, ale czy proskomidia trwa tak długo, 45 min.?


Jeżeli będzie trzeci i szósty czas to może, a nawet jeśli skończy się chwilę wcześniej, to do pełnej godziny zaczekają z rozpoczęciem Liturgii. W zasadzie podczas pontyfikalnej Liturgii biskup sprawuje proskomidię na początku Liturgii, a nie przed, ale może mogą być różne zwyczaje.

_________________
www.reformowani.pl


Wt maja 21, 2013 9:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
A może tak mały zlocik w Gnieźnie przy okazji Boskiej Liturgii? Przynajmniej z okolic Gniezna, Poznania, Inowrocławia, Słupcy, chociaż niekoniecznie tylko tych.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt maja 21, 2013 11:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Byłam na Liturgii św. Jana Złotoustego w Gnieźnie. Celebrował ją ks.biskup Włodzimierz Juszczak, a koncelebrowali ks. Jarosław Moskałyk proboszcz z Poznania, proboszcz z Wałcza - ks. Arkadiusz Trochanowski i dwóch diakonów. Pięknie śpiewał chór z Wrocławia.

Z naszej strony był prymas Kowalczyk, ks. Stefański, dawny dyrektor Prymasowskiego instytutu Teologicznego, proboszcz katedry - ks. Kasprowicz i jeszcze ośmiu nieznanych mi z nazwiska (oprócz jednego, który jest z mojej miejscowości, ale gdzie indziej na parafii), a kleryków nie liczyłam.


Trochę się spóźniłam, bo wcześniej byłam na Mszy św. prymicyjnej dawniejszego swego gimnazjalisty.

No i żałujcie ci, którzy mieszkają niedaleko Gniezna :P.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


N maja 26, 2013 5:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci ... drze_.html


Obrazek

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


N maja 26, 2013 8:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
W dniach 26-29 czerwca odwiedzi Polskę abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK)[...] Po 17 września 1939 i zajęciu wschodnich Kresów Rzeczypospolitej przez Armię Czerwoną rozpoczął się tragiczny okres w dziejach grekokatolików. Stalin natychmiast podjął ogromne działania, aby zniszczyć ten Kościół. Szczególne nasilenie tych działań przypada na okres powojenny. 11 kwietnia 1945 do więzienia trafili metropolita Josyf Slipyj i cały episkopat greckokatolicki. Prawie wszyscy zginęli na zesłaniu. Po nieudanej próbie zmuszenia biskupów do wyrzeczenia się jedności z Kościołem Rzymskim władze radzieckie pod groźbą śmierci zebrały 216 księży i 9-10 marca 1946 w soborze św. Jura we Lwowie i przeprowadziły tzw. "pseudosynod", na którym pod przymusowo wcielono grekokatolików do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Tych, którzy odmówili poddania się terrorowi - księży, zakonnice, zakonników i świeckich, często z całymi rodzinami - wtrącano do więzień i zsyłano do lagrów. W latach 1946-89 Ukraiński Kościół Greckokatolicki był najliczniejszym zabronionym Kościołem na świecie. Jednocześnie był on największą społeczną opozycyjną siłą w systemie sowieckim. Mimo okrutnych prześladowań Kościół żył w podziemiu dzięki rzetelnie wypracowanemu systemowi tajnych seminariów, klasztorów, parafii i grup młodzieżowych do czasu, gdy znów został zalegalizowany 1 grudnia 1989 roku.


http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw ... ona,1.html

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So cze 22, 2013 4:47 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 03, 2013 10:07 pm
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Jaka jest tendencja z powołaniami u grekokatolików? Spadkowa, jak w reszcie Kościoła?


So cze 22, 2013 10:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Haytham napisał(a):
Jaka jest tendencja z powołaniami u grekokatolików? Spadkowa, jak w reszcie Kościoła?

Rozmowa z ks. Włodzimierzem R. Juszczakiem, wrocławsko-gdańskim biskupem Kościoła greckokatolickiego [...]A jak jest z powołaniami?
– Z mojej diecezji mam rocznie jedno lub dwa. Na razie to wystarcza, aczkolwiek za kilka lat pojawią się problemy, wynikające ze spadku liczby grekokatolików w Polsce. Sytuacja diaspory powoduje, niestety, odchodzenie niektórych wiernych, głównie na skutek małżeństw mieszanych. Konsekwencją jest spadek powołań kapłańskich. Poważniejszym problemem jest brak powołań do naszych zgromadzeń zakonnych: bazylianów, bazylianek, Służebnic NMP i Sióstr św. Józefa. Od kilku lat ich nie ma

http://nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/ ... 05/03.html

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So cze 22, 2013 10:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
A oto, Kościół "greckobaptystyczny" - Ewangeliczny Kościół Baptystów Gruzji, wschodniego obrządku, ze wschodnią liturgią! :)

Obrazek

na zdj. pastor Malkhaz Songulashvili

_________________
www.reformowani.pl


Pn cze 24, 2013 11:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Nektariusz napisał(a):
Wydaje mi się, że nawet szeregowy rzymskikatolik myśląc o waszym Kościele myśli mniej więcej na zasadzie - "a to Kościół dla Ukraińców, to nie dla mnie".

Kościół greckokatolicki jest to jeden i ten sam Kosciół w którym jestem i ja. Rzeczywiście językiem liturgicznym jest ukraiński, jednak greko i rzymskokatolicy stanowią jeden Kościół powszechny. :)

1 Kor 1, 10 (BT)
10 A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. 11 Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe7, że zdarzają się między wami spory. 12 Myślę o tym, co każdy z was mówi: «Ja jestem Pawła, a ja Apollosa8; ja jestem Kefasa8, a ja Chrystusa». 13 Czyż Chrystus jest podzielony?


So sie 03, 2013 1:00 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 22, 2012 3:49 pm
Posty: 33
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Uprzejmie informuję, iż jeśli jest ktoś zainteresowany, to w listopadzie pojawi się w sprzedaży pierwsza monografia dot. powojennej historii Kościoła greckokatolickiego w Polsce (1944-1970) autorstwa prof. Hałagidy pt.: "Między Moskwą, Warszawą i Watykanem. Dzieje Kościoła greckokatolickiego w Polsce 1944-1970". Odsłania wiele ciekawych i nieznanych faktów, w tym relacji Kościoła rzymskokatolickiego jak i Kościoła prawosławnego z grekokatolikami. Szczerze polecam. Wydaje ja prowincja o. bazylianów w Polsce. Więcej szczegółów w poniższym linku:

http://www.bazylianie.pl/?option=com_content&view=article&id=2155&catid=&Itemid=2

Anons niestety w języku ukraińskim.


Pn paź 21, 2013 9:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Greko napisał(a):
Uprzejmie informuję, iż jeśli jest ktoś zainteresowany, to w listopadzie pojawi się w sprzedaży pierwsza monografia dot. powojennej historii Kościoła greckokatolickiego w Polsce (1944-1970) autorstwa prof. Hałagidy pt.: "Między Moskwą, Warszawą i Watykanem. Dzieje Kościoła greckokatolickiego w Polsce 1944-1970".

Jestem szczerze zainteresowana, ale jeśli byłoby to w języku polskim. Nie wiesz, czy można spodziewać się tłumaczenia?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pn paź 21, 2013 9:29 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 22, 2012 3:49 pm
Posty: 33
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Sama książka jest w języku polskim Tylko treść linka, który podałem jest w jęz. ukraińskim. Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Pzdr

Sama książka jak jest napisane na stronie ojców Bazylianów, będzie w sprzedaży po 7 listopada.


Pn paź 21, 2013 9:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Greko napisał(a):
Sama książka jest w języku polskim Tylko treść linka, który podałem jest w jęz. ukraińskim. Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Pzdr

Sama książka jak jest napisane na stronie ojców Bazylianów, będzie w sprzedaży po 7 listopada.

Super. Dzięki :). Ale ze mnie sierota :). Zamiast sprawdzić link, pospieszyłam z odpowiedzią. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że tak się ucieszyłam, że nie myślałam o niczym innym, jak tylko o tym czy będzie w języku polskim.

A w ogóle, to bardzo się cieszę, że wróciłeś. Ten fakt też spowodował, że wcale nie myslałam :)

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pn paź 21, 2013 9:58 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 22, 2012 3:49 pm
Posty: 33
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Pierwsza monografia Kościoła greckokatolickiego w Polsce w latach 1944-1970 pojawiła się już w sprzedaży. Zachęcam. Szczegóły tutaj:

http://www.bazylianie.pl/?option=com_co ... =&Itemid=2


Pt lis 15, 2013 5:53 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL