Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:46 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 720 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48
 Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Rozumiem, że to coś na zasadzie wyuczonego zawodu? Jak lekarz, czy pielęgniarka.

Nie, chodzi o to że święcenia wyciskają niezatarty charakter sakramentalny. KKK 1582 - Jak w przypadku chrztu i bierzmowania, to uczestnictwo w funkcji Chrystusa jest udzielane raz na zawsze. Sakrament święceń wyciska również niezatarty charakter duchowy i nie może być powtarzany ani udzielany tylko na pewien czas. KKK 1583 - Kto został wyświęcony w sposób ważny, może oczywiście z ważnych powodów zostać zwolniony z obowiązków i funkcji związanych ze święceniami lub otrzymać zakaz ich wykonywania, nie może jednak stać się człowiekiem świeckim w ścisłym sensie, ponieważ charakter wyciśnięty przez święcenia jest nieusuwalny. Powołanie i posłanie otrzymane w dniu święceń naznaczyły go na zawsze.


N lut 19, 2017 10:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Witam Was po krótkiej absencji. Mam wielką prośbę. Nie mogę w necie znaleźć objaśnienia do 1 Listu do Koryntian 4, 10-13. To dla mnie jest ważne. W ogóle tego nie rozumiem i jeśli się znajdzie ktoś kto w jak najprostszy sposób mi to przetłumaczy, będę wdzięczna. Chodzi o fragment:
10 my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy. 11 Aż do tej chwili łakniemy i cierpimy pragnienie, brak nam odzieży, jesteśmy policzkowani i skazani na tułaczkę, 12 i utrudzeni pracą rąk własnych6. Błogosławimy, gdy nam złorzeczą, znosimy, gdy nas prześladują; 13 dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają. Staliśmy się jakby śmieciem tego świata i odrazą dla wszystkich aż do tej chwili.


N cze 17, 2018 8:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Nie, no, spokojnie, bo się forum zablokuje. Macie jakiś odgórny zakaz dyskutowania ze mną czy co?
Ten fragment jest związany z pewną sytuacją, jeśli ktoś chce podjąć temat, mogę krótko objaśnić na pv (preferuję starych znajomych z forum)


Pn cze 18, 2018 8:45 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Nie, no, spokojnie, bo się forum zablokuje. Macie jakiś odgórny zakaz dyskutowania ze mną czy co?
Ten fragment jest związany z pewną sytuacją, jeśli ktoś chce podjąć temat, mogę krótko objaśnić na pv (preferuję starych znajomych z forum)

Ej no.. nie unoś się tak :-)
Wydaje mi się (z mocnym akcentem na owe "wydaje mi się") że Paweł zaznacza że on i inni apostołowie są mało ważni w świetle tego jaką mają misję. Ważni są słuchacze tego co oni głoszą, ważni są ci co przyjmują ich (apostołów) słowa i starają się nimi żyć. Najważniejsi są Chrystus, wierni, a na końcu sami apostołowie. Ani św. Paweł, ani pozostali apostołowie nie chodzą po świecie dla swojej chwały.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn cze 18, 2018 9:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Witaj, joannabw!
Ja to widzę, w ten sposób, że Paweł ma wyrzuty w stosunku do Koryntian, że zamiast głosić Prawdę, budują tylko swoją pozycję w tym świecie. Głosiciel Prawdy kończy na krzyżu, a nie jest wielbiony, hołubiony..
Wszyscy Apostołowie skończyli marnie (biorąc pod uwagę mierniki światowego sukcesu). I o to tutaj chodzi w tym przekazie. Nie ma prawdziwej drogi bez krzyża.. Pozdrawiam :)


Pn cze 18, 2018 10:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw,
Wejdź na
http://wch-biblijne.pl/index.php/176-konferencje-biblijne-ks-prof-w-chrostowskiego-interaktywny-spis-wyk%C5%82ad%C3%B3w
Zobaczysz tam po lewej stronie dwie brązowe księgi pod "Interaktywny spis wykładów" w wykładami ks. W. Chrostowskiego. Ta księga po lewej jest dla lat 2006-2017. Jest to dokument w pdf. Ks. Chrostowski mówi o fragmencie, o który pytasz na str. 898


Pn cze 18, 2018 10:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Dziękuję Wam trojgu za poświęcony mi czas. Brandeisbluesky te tłumaczenie jest strzałem w dziesiątkę, bo właśnie chodziło o rozłam i o to która prawda jest prawdziwsza.


Wt cze 19, 2018 8:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Ja również dziękuję Brandeisbluesky za tego linka z wykładami ks. prof. Chrostowskiego. Cenne znalezisko..
Myślę, że warto tutaj zacytować fragmenty wykładu dot. cytowanego tu fragmentu Listu:

Najważniejszy jest związek z Chrystusem. Przenosząc to na nasze czasy. Również dzisiaj nie może być tak że ten, kto głosi Chrystusa,zaciemnia Go, albo staje się tak, jak ściana. Otóż ci, którzy głoszą Chrystusa, muszą być jak szyba,na której wzrok się nie zatrzymuje, tylko widzi więcej. I również wierni nie mogą się przywiązywać do tych, którzy są głosicielami Ewangelii. Bo sensem głoszenia Ewangelii, najważniejszym w całym tym dziele, jest Chrystus. I Paweł to cierpliwie tłumaczy, i wyciąga z tego również wnioski praktyczne.
Proszę posłuchać zwłaszcza takiego rozważania, takich nauk, takich słów, które kieruje do Koryntian. Napisał tak (1 Kor 4,7)


Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśli otrzymałeś, to dlaczego się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał

I teraz jest w jego piśmie nuta ironii (1 Kor 4,8-9):

Tak więc już jesteście nasyceni, już opływacie w bogactwa. Zaczęliście królować bez nas! Otóż tak! Nawet trzeba, żebyście królowali, byśmy mogli współkrólować z wami.
Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich, jakby na śmierć skazanych.


I teraz proszę posłuchać, jak przedstawia swój los, jak on sam siebie widzi. On, który poznał całe połacie starożytnego świata, on, który uczy innych, pisze o sobie tak (1 Kor 4,9-13)

Staliśmy się bowiem widowiskiem światu, aniołom i ludziom; my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy. Aż do tej chwili łakniemy i cierpimy pragnienie, brak nam odzieży, jesteśmy policzkowani i skazani na tułaczkę, i utrudzeni pracą rąk własnych. Błogosławimy, gdy nam złorzeczą, znosimy, gdy nas prześladują; dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają. Staliśmy się jakby śmieciem tego świata i odrazą dla wszystkich aż do tej chwili.

Pisze bardzo mocno bo widzi, że głoszenie Ewangelii, tej prawdziwej Ewangelii z tym sednem, które stanowi ukrzyżowanie i krzyż Jezusa Chrystusa, nie tylko sprawia przeciwności, ale również prowadzi do upokorzenia.


Wt cze 19, 2018 10:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Podziękowania należą się przede wszystkim księdzu profesorowi za lata konferencji, za udostępnienie wykładów w internecie, różnym żmudnym i czasochłonnym pracom i obowiązkom domowym, kiedy mogę niejako przy okazji odsłuchiwać wykładów lub czytać je, i w końcu Barneyowi, który lata temu polecił pewne opracowanie księdza profesora, a ja dzięki temu zwróciłam uwagę na tego katolickiego naukowca. Cieszę się, że sięgnęliście do tekstu. :)


Śr cze 20, 2018 1:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Dzień dobry.
Żeby nie tworzyć nowych tematów postanowiłam odkurzyć trochę ten wątek.
Obejrzałam właśnie film "Sprawa Chrystusa" , może niektórzy go oglądali, ale to nieistotne. Chodzi mi o to, że główny bohater chcąc udowodnić, że zmartwychwstanie nie miało miejsca sam w końcu uwierzył. W filmie tym znalazło się kilka odpowiedzi na moje pytania, nie znalazłam jednak jednej z najważniejszych ciągnących się za mną dość długo. Krótko i na temat: czy ewangelie są spisem działalności i nauk Jezusa? Jeśli tak, to skąd wiadomo było co się działo z Jezusem w ogrójcu i kto wiedział o jego wątpliwościach przy modlitwie, gdy uczniowie w tym czasie spali?


N sie 08, 2021 1:20 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Jezus wrócił po zmartwychwstaniu do uczniów. Był z nimi 40 dni. Ludzką rzeczą pytać post factum, więc odpowiadał. Tłumaczył im znaczenie Pism i swojej w tym roli, pojawia się wzmianka w drodze do Emaus. Dopiero po zmartwychwstaniu wszystko się im wyklarowało.


N sie 08, 2021 1:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Krótko i na temat: czy ewangelie są spisem działalności i nauk Jezusa?

I tak, i nie. Ewangelie opisują główne wydarzenia z życia Chrystusa, w tym najważniejsze, ale nie robią tego w sposób, jaki jest przyjęty obecnie. W efekcie opisy tych samych wydarzeń, podobnie jak zapisy nauk Chrystusa, różnią się pomiędzy poszczególnymi Ewangeliami. Nie ma tam również zawartego kompletu nauk Chrystusa, a jedynie fragmenty wybrane przez poszczególnych autorów.


N sie 08, 2021 1:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
merss napisał(a):
Jezus wrócił po zmartwychwstaniu do uczniów. Był z nimi 40 dni. Ludzką rzeczą pytać post factum, więc odpowiadał.

Dostałam zbliżoną odpowiedź w realu. To mogłoby wszystko wyjaśniać np.co się działo na przesłuchaniu, gdzie był tylko Jezus i Piłat.
Yarpen Zirgin napisał(a):
W efekcie opisy tych samych wydarzeń, podobnie jak zapisy nauk Chrystusa, różnią się pomiędzy poszczególnymi Ewangeliami.

Różnią się szczegółami, trzon jest ten sam. Ten wątek był poruszany w filmie.
Yarpen Zirgin napisał(a):
I tak, i nie.

Nie? A czym są?


N sie 22, 2021 9:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
I tak, i nie.

Nie? A czym są?

Podałem w pominiętym przez Ciebie fragmencie mojej wypowiedzi.


N sie 22, 2021 9:27 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
To mogłoby wszystko wyjaśniać np.co się działo na przesłuchaniu, gdzie był tylko Jezus i Piłat.

Taką też rolę pełniły przez wieki objawienia prywatne, więc to byłby ciąg wyjaśnień, który pojawił się po zmartwychwstaniu i trwa do dziś (od 200 lat zauważa się jednak raczej społeczny ich charakter). Te najważniejsze dla wiary zawarto w PŚ.


Pn sie 23, 2021 8:45 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 720 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL