Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:44 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna strona
 Modlitwa za Polskę 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
pudlasz napisał(a):
To ja może jeszcze poinformuję, że podczas każdego nabożeństwa oraz w najpopularniejszej regule modlitewnej są oddzielne modlitwy za ojczyznę.

No proszę... Całkiem odmiennie od tego, co twierdził Nektarynka :-) .
Cytuj:
Generalnie taka praktyka powstała w latach 60., po fali hurraoptymistycznych opinii nt. ekumenizmu i dopiero od niedawna są one korygowane i pozbawiane nadużyć.

Proszę jakiś dokument w tej sprawie (najlepiej po polsku lub angielsku, bo nie znam tych rosyjskich krzaczków).
Cytuj:
Modlitwa Jezusowa ma jedną intencję: "zmiłuj się nade mną grzesznym". Nie można jej odmawiać za kupno nowego samochodu, czy ojczyznę

Zawsze? Bo można też ją inaczej odmawiać. Np. same imię wypowiadać, etc. Nie można tego odmawiać w jakiejś określonej intencji, albo: bez intencji?!

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 9:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Tomaszu24, przekręcanie nicków może być zakwalifikowane jako łamanie netykiety. Zwłaszcza wtedy, jeżeli ma służyć ośmieszaniu.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Pn sty 23, 2012 9:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
bert04 napisał(a):
Tomaszu24, przekręcanie nicków może być zakwalifikowane jako łamanie netykiety. Zwłaszcza wtedy, jeżeli ma służyć ośmieszaniu.

W takim wypadku przepraszam Nektariusza - jeśli poczuł się obrażony.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 9:16 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Tomasz24 napisał(a):
bert04 napisał(a):
Tomaszu24, przekręcanie nicków może być zakwalifikowane jako łamanie netykiety. Zwłaszcza wtedy, jeżeli ma służyć ośmieszaniu.

W takim wypadku przepraszam Nektariusza - jeśli poczuł się obrażony.
Fajne przeprosiny "jeśli poczuł...". Albo się przeprasza albo się nie przeprasza. Jeśli się przeprasza to dlatego, ze się czuje potrzebę przeproszenia. A jeśli sie nie czuje, to się nie przeprasza. To zły zwyczaj mówienia pustego przepraszam "jeśli..." Bo albo się należy, albo nie - niezależnie od tego czy ktoś się poczuł czy nie.
gedeonita napisał(a):
Zanim Tomasz24 wybierze termin proponuję dołączyć się do nas: drugi piątek miesiąca godzina 19-ta.
Nadal aktualne...


Pn sty 23, 2012 9:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Tomasz24 napisał(a):
pudlasz napisał(a):
To ja może jeszcze poinformuję, że podczas każdego nabożeństwa oraz w najpopularniejszej regule modlitewnej są oddzielne modlitwy za ojczyznę.

No proszę... Całkiem odmiennie od tego, co twierdził Nektarynka :-) .


Wątpię. Musiałeś źle zrozumieć.

Cytuj:
Cytuj:
Generalnie taka praktyka powstała w latach 60., po fali hurraoptymistycznych opinii nt. ekumenizmu i dopiero od niedawna są one korygowane i pozbawiane nadużyć.

Proszę jakiś dokument w tej sprawie (najlepiej po polsku lub angielsku, bo nie znam tych rosyjskich krzaczków).


W jakiej sprawie? Tego, że to się zaczęło wtedy, czy tego, że zauważono powstałe wtedy nadużycia, które są teraz naprawiane?

Cytuj:
Nie można tego odmawiać w jakiejś określonej intencji, albo: bez intencji?!


Bez intencji jak intencja jest w treści? Trochę nielogiczne. W intencji sprzecznej z treścią? Też nielogiczne.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 9:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Jak tu się nie modlić o rzeczy doczesne, skoro w doczesności żyjemy i powinniśmy twardo stąpać po ziemi, pomimo, że serce w "obłokach". Jasne, pierwsze potrzeby to potrzeby zbawcze, ale doczesności nie da się tak, ot sobie, zlekceważyć.
W dużym stopniu od rządzących zależy w jakim kierunku podążą ludzie.
Zejdź ,Pudlasz, na ziemię...

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pn sty 23, 2012 10:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Ewa Agnieszka napisał(a):
Jak tu się nie modlić o rzeczy doczesne, skoro w doczesności żyjemy i powinniśmy twardo stąpać po ziemi, pomimo, że serce w "obłokach". Jasne, pierwsze potrzeby to potrzeby zbawcze, ale doczesności nie da się tak, ot sobie, zlekceważyć.
W dużym stopniu od rządzących zależy w jakim kierunku podążą ludzie.
Zejdź ,Pudlasz, na ziemię...


Jak coś chcesz mi poradzić, to najpierw poczytaj, co piszę.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 10:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
pudlasz napisał(a):
Bez intencji jak intencja jest w treści? Trochę nielogiczne. W intencji sprzecznej z treścią? Też nielogiczne.

Jaka intencja jest w treści: Jezus Chrystus, Panie Jezu, Jezu, Jeszua ?
pudlasz napisał(a):
Wątpię. Musiałeś źle zrozumieć.

Nektariusz napisał(a):
Prawosławni nie modlą się w "intencjach", np. w "intencji by do parlamentu trafiali uczciwi politycy",

pudlasz napisał(a):
Jeżeli prawosławny chce się modlić o zdrowie kogoś, to się modli o zdrowie kogoś ("Panie Boże, uzdrów X")

Kto się myli? "Panie Boże, uzdrów X" to intencja. "By do parlamentu trafiali uczciwi politycy" to też intencja. Bałagan straszny w tym prawosławiu. Jedni modlą się w intencji czegoś, inni mówią, że nie można. Jedni modlą się z katolikami, inni mówią, że nie można.
Cytuj:
W jakiej sprawie? Tego, że to się zaczęło wtedy, czy tego, że zauważono powstałe wtedy nadużycia, które są teraz naprawiane?

Oczywiście w sprawie naprawiania nadużyć. Naturalnie też miło by było, gdyby w tym dokumencie te nadużycia zostały nazwane.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 10:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
gedeonita napisał(a):
Fajne przeprosiny "jeśli poczuł...". Albo się przeprasza albo się nie przeprasza. Jeśli się przeprasza to dlatego, ze się czuje potrzebę przeproszenia. A jeśli sie nie czuje, to się nie przeprasza. To zły zwyczaj mówienia pustego przepraszam "jeśli..." Bo albo się należy, albo nie - niezależnie od tego czy ktoś się poczuł czy nie.

Przyjacielu!
Mam problem z empatią. Gdyby ktoś zamiast mojego nicku użył: Tomuś, Tomaszek, Tomeczek, Tokarka, etc. to nie czułbym się obrażony. Nektariusz nie napisał - napisał bert04. Nie wiem, czy Nektariusz się obraził. Gdybym z nim rozmawiał, to z pewnością stwierdziłbym to po mimice twarzy, gestykulacji, słowach. A tu mam problem. Jeśli kogoś obraziłem (niezamierzenie) to czuję się winny. Za to chcę przeprosić. Jeśli nie obraziłem, to nie przepraszam, bo nie ma za co. Poza tym netykieta nie jest uznawana przez wszystkich. Nie wiem jaki stosunek do niej ma Nektariusz.
PS. Zauważyłem, że jesteś bardzo cięty na pustosłowie :) . Pochwalam...

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 10:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2010 1:41 pm
Posty: 1286
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Tomasz24 napisał(a):
Jaka intencja jest w treści: Jezus Chrystus, Panie Jezu, Jezu, Jeszua ?


Modlitwa Jezusowe jest bardziej modlitwą kontemplacyjną/medytacyjną niż błagalną. Polega ona na tym, że otwieramy się na Bożą obecność, pamiętamy o tym, "który zbawia", trwamy w Nim. Ponadto uświadamiamy sobie, że jesteśmy grzesznikami, sami z siebie nic dobrego uczynić nie możemy, potrzebujemy Bożego miłosierdzia. M.in. dzięki niej Duch Święty może wypełnić nasze serca, oczyścić je, uporządkować panujący w nich nieład. Celem chrześcijańskiego życia jest przebóstwienie. To jeden z środków do niego prowadzący, oprócz np. sakramentów czy przyjmowania Słowa Bożego.

Medytując bardziej słuchamy niż mówimy. Tyle w skrócie. Zachęcam do zapoznania się z tym, co na ten temat pisali Ojcowie Pustyni.

_________________
"Każde słowo Boga w ogniu wypróbowane, tarczą jest dla tych, co Doń się uciekają." [Księga Przysłów 30,5]


Ostatnio edytowano Pn sty 23, 2012 10:46 pm przez Johann, łącznie edytowano 1 raz



Pn sty 23, 2012 10:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Johann napisał(a):
Tomasz24 napisał(a):
Jaka intencja jest w treści: Jezus Chrystus, Panie Jezu, Jezu, Jeszua ?


Modlitwa Jezusowe jest bardziej modlitwą kontemplacyjną/medytacyjną niż błagalną. Polega ona na tym, że otwieramy się na Bożą obecność, pamiętamy o tym, "który zbawia", trwamy w Nim. Ponadto uświadamiamy sobie, że jesteśmy grzesznikami, sami z siebie nic dobrego uczynić nie możemy, potrzebujemy Bożego miłosierdzia. M.in. dzięki niej Duch Święty może wypełnić nasze serca, oczyścić je, uporządkować panujący w nich nieład.

Medytując bardziej słuchamy niż mówimy. Tyle w skrócie. Zachęcam do zapoznania się z tym, co na ten temat pisali Ojcowie Pustyni.

Ależ ja wiem na czym polega medytacja. Dlatego pytałem: Czy można to ofiarować w jakiejś intencji, czy też bez intencji też można medytować?

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 10:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2010 1:41 pm
Posty: 1286
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Tomasz24 napisał(a):
Dlatego pytałem: Czy można to ofiarować w jakiejś intencji, czy też bez intencji też można medytować?


A w jakiej intencji chciałbyś medytować? Medytacja jest lekarstwem dla Twojej duszy i ciała.

Osobiście nie udało mi się znaleźć przykładu, żeby któryś ze świętych praktykował modlitwę Jezusową za kogoś, czy w jakiejś innej intencji.

Jeżeli się to zdarzało to proszę o źródła :)

_________________
"Każde słowo Boga w ogniu wypróbowane, tarczą jest dla tych, co Doń się uciekają." [Księga Przysłów 30,5]


Pn sty 23, 2012 10:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Johann napisał(a):
A w jakiej intencji chciałbyś medytować? Medytacja jest lekarstwem dla Twojej duszy i ciała.

Osobiście nie udało mi się znaleźć przykładu, żeby któryś ze świętych praktykował modlitwę Jezusową za kogoś, czy w jakiejś innej intencji.

Jeżeli się to zdarzało to proszę o źródła :)

Nie mogę swojego czasu spędzonego na medytacji ( w tym wypadku MJ - powtarzaniu imienia Jezus) ofiarować za chorego pana Nowaka?

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 10:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2010 1:41 pm
Posty: 1286
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Tomasz24 napisał(a):
Nie mogę swojego czasu spędzonego na medytacji ( w tym wypadku MJ - powtarzaniu imienia Jezus) ofiarować za chorego pana Nowaka?


A dlaczego nie po prostu pomodlić się o jego zdrowie?

_________________
"Każde słowo Boga w ogniu wypróbowane, tarczą jest dla tych, co Doń się uciekają." [Księga Przysłów 30,5]


Pn sty 23, 2012 11:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Johann napisał(a):
Tomasz24 napisał(a):
Nie mogę swojego czasu spędzonego na medytacji ( w tym wypadku MJ - powtarzaniu imienia Jezus) ofiarować za chorego pana Nowaka?


A dlaczego nie po prostu pomodlić się o jego zdrowie?

Bo chcę tak. Mogę, czy nie mogę?
Nigdy nie odmawiałem MJ. Bliska memu sercu jest medytacja biblijna. Pewnie dlatego, że ciężka jest dla mnie medytacja różańcowa, a MJ jest podobna. Medytacji Biblijnej nigdy nie ofiarowałem w żadnej intencji - tak jak piszesz... można się po prostu pomodlić w danej intencji. Natomiast różaniec zazwyczaj odmawiany jest w jakiejś intencji. Te dwie medytacje (Różaniec i MJ) mają ze sobą dużo wspólnego. Dlatego pytanie czy czas poświęcony na MJ mogę ofiarować w jakiejś intencji.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 11:07 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL