Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:15 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 121  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
Prawda Ewangelii jest jedna - kochaj Boga i bliźniego. Czy żyją zgodnie z tą prawdą - nie wiem, bo nie jestem wstanie ocenić życia każdego człowieka.
Ja nie prosiłem cię żebyś oceniała życia każdego człowieka należącego do Kościoła Luteran ale czy Luteranie jako Kościół opierający swoje nauczanie na Sola Scriptura przyjmują co Jezus nauczał i naucza zgodnie z prawdą Ewangelii czy nie ?

Złe zdefiniowałeś pytanie.
Ale ja nie zdefiniowałem pytania tylko sformułowałem je korzystając z twoich słów...
Cytuj:
Jeżeli pytasz się, czy zgadzam się z nauczaniem tylko Sola Scriptura, to moja odpowiedź brzmi - nie.
Hmmm...czyli wbrew temu co sama piszesz prawda Ewangelii Jezusa, to za mało...
Cytuj:
Oprócz spisanej prawdy, mamy również bierzące pouczenia przez Ducha Chrystusowego, który jest żywy w sercach wierzących.
A w jaki sposób weryfikujesz te pouczenia czy są od Ducha Świętego skoro Słowo Boże nie jest dla ciebie jedynym źródłem prawdy objawionej...??

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N sie 07, 2022 5:38 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Przyglądam się naszym wspólnym wysiłkom, by poprzez słowo stać się jedno. I widzę że nie jest to takie pewne i proste. Jakby dzieliła nas niewidzialna granica. Myślę że niej, bez działania Ducha Świętego nie przekroczymy. Tą granicę widzę także w innych sprawach, aniżeli religijne i duchowe. Nie ma kontaktu z innymi, gdy trzeba by najpierw spytali, zanim coś powiedzą bądź uczynią. Ważne jest to co kiedyś ktoś mówił. Gdy zmienił zdanie ze względu na okoliczności, nadal jest traktowany po staremu. Brak uwagi bieżącej na osobę. Bazowanie na wspomnieniach, jako czymś pewnym. Z tego wychodzą pomyłki i niepotrzebne działania, czasem są one dodatkową kulą u nogi.
Tego z pewnością nie można nazwać działaniem Ducha Świętego. To robota księcia zamętu. Nie wiem czy macie takie spostrzeżenia. Bo to co obserwuję jest jakieś dziwnie nieracjonalne. Co innego ludzie chcą, co innego robią, o czym innym myślą.

Albo zrobią coś na przekór, a wtedy stają się jak masło smaczni ( dobrzy, radośni ), tylko nimi chleb posmarować. Tak jak by zło które powstało z ich udziałem, było motorem do aktywności i działań. Wygląda to na samonapędzające się koło zła i dobra. To jakby maskowanie swego wcześniejszego zła dobrem. Tak to widzę i ujmuję. Widać tu wyraźnie brak zbawienia. A to już Boga teren. Ludzie są do tego za mali.
Taka mnie refleksja, znak czasu naszła.


N sie 07, 2022 6:22 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Czy Bóg wszystkich nawrócił? Wielu odeszło po Jego nauczaniu. Najedli się nawet, potem odeszli do swoich spraw. On apeluje do ludzkiej wolności, więc człowiek zawsze może mu powiedzieć NIE sądząc, że to on ma rację...i jeszcze wskaże na realizację woli Boga. Wierzący żydzi, elity żydowskie wysłały Boga na Krzyż. Słusznie mniemali i mieli tego dowód w Księdze Liczb, że Bóg ucieknie z tego krzyża i tym sposobem dowiedzie swej boskości. Problem był więc natury interpretacyjnej. Oni uważali, że ktoś kto ogłasza się Bogiem nie może umrzeć jako przeklęty przez Boga. Taki jest problem z Biblią, ma charakter niejednoznaczny i wymaga interpretacji. Jeśli elity żydowskie wysłały Boga na krzyż i były jednocześnie przekonane, że tego nie czynią to oznacza, że człowiek jest mistrzem w samooszukiwaniu się. Dziś to potwierdza też psychologia. Apokalipsa, w listach do siedmiu Kościołów wskazuje także te różnice interpretacyjne i Paweł prostuje niewłaściwe interpretacje ewangeliczne. Mamy więc autorytet, którego zdanie jest rozstrzygające. Mamy też przykłady innego rodzaju ustaleń. Kościół, już w pierwszych wiekach wypracował synodalność. Pojawiały się bowiem różnice interpretacyjne.
Jeśli jednak mamy do czynienia z prawdą objawioną o charakterze obiektywnym, oznacza to, że ta prawda została gdzieś zdeponowana a nie rozdrobniona.
Wyjście poza Kościół jest więc ryzykowne w kontekście zbawienia. Człowiek pozostaje sam, ze swoją interpretacją. Wpada łatwo w złudzenia, samooszukiwanie się, tani sentymentalizm, życie na poziomie natury (ciało wysyła czytelne sygnały o swych potrzebach) czy też praktykuje ascezę bez miłości.
Św. Faustyna to obrazowo przedstawiła jako taniec życia na szerokiej drodze prowadzący do piekła. Kiedy więc czyta się taki taniec afirmujący Boga to racjonalizm narzuca czujność: wiara prawdziwa czy iluzoryczna? Powiedzieć to czy pozwolić ślepcowi brnąć dalej nieświadomie w iluzję wiary? Pozwolić mu projekcje kierowane na Kościół w imię dobrych relacji?

W Kościele i poza nim mamy ludzi o mentalności pogańskiej. Polega na tym, że Bóg jest tu do dyspozycji człowieka. Człowiek spełnia pobożne czyny i gesty ofiarnicze i poprzez nie oczekuje obłaskawienia Boga, czyli manipuluje Nim. Zadaję Bogu pytanie i czytam sen. Tymczasem nie przyjmuję, że to nie żadna Boża odpowiedź, ale myślenie przed snem wywołało rekcję organizmu, która sprawę wykreśliła z ewidencji nakładów energetycznych i pamięci. Organizm dąży do stanu wewnętrznej homeostazy - zdrowej lub zaburzonej. Bóg jest tu pokazany jako posłuszna maszynka spełniająca życzenia. Żadnej refleksji, że powrót do KK może być trudny, bo nie po to wyprowadzał zły duch kogoś z Kościoła, by pozwolić mu wrócić. Tego typu myślenie jest tu obce.

A Bóg działa najczęściej przez ludzi, natomiast samo nawrócenia wymaga łaski uprzedzającej, czyli to Bóg pisze scenariusz i wybiera sobie aktorów. Oni nie muszą wiedzieć w czym uczestniczą, bo to mogłoby przynieść plusy ujemne, czyli wbić takiego aktora w pychę, zahamować jego rozwój duchowy. Czasem pomoc otrzyma ktoś kto jest tylko niewidzialnym obserwatorem.


N sie 07, 2022 7:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
merss napisał(a):
W Kościele i poza nim mamy ludzi o mentalności pogańskiej. Polega na tym, że Bóg jest tu do dyspozycji człowieka. Człowiek spełnia pobożne czyny i gesty ofiarnicze i poprzez nie oczekuje obłaskawienia Boga, czyli manipuluje Nim.

Zupełnie się z tobą zgadzam.
merss napisał(a):
Zadaję Bogu pytanie i czytam sen. Tymczasem nie przyjmuję, że to nie żadna Boża odpowiedź, ale myślenie przed snem wywołało rekcję organizmu, która sprawę wykreśliła
tu pokazany jako posłuszna maszynka spełniająca życzenia. Żadnej refleksji, że powrót do KK może być trudny, bo nie po to wyprowadzał zły duch kogoś z Kościoła, by pozwolić mu wrócić. Tego typu myślenie jest tu obce

Myślę, że do mnie pijesz.
Ja należę do Kościoła Katolickiego, lecz nie zarządza mną rzymskie magisterium.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pn sie 08, 2022 7:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
Czyli wg ciebie Jego zmartwychstałe ciało jest fizyczne, tak ?

A co to znaczy fizyczne według ciebie. Może najpierw to ustalimy?


Pn sie 08, 2022 9:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
PeterW napisał(a):

Rany Julek... Gregor nie gniewaj się. ale tym wpisem dałeś świadectwo swej przeogromnej pychy..
Człowiek sam (samodzielnie) nigdy nie może być pewien tego w co samodzielnie wierzy, musi to co sądzi poddawać albo wręcz pod osąd innych, albo chociażby znajdywać potwierdzenie słuszności u jakiś autorytetów. Samodzielnie czytając Pismo i Je interpretując sam się stwarzasz autorytetem dla samego siebie (oby tylko tylko dla samego siebie - ale wielokrotnie dawałeś dowody, że marzy Ci się być autorytetem dla innych)... To co już wielokrotnie było powtarzane choćby przez merss. Nie masz pewności czy interpretacja jaką sobie wymyślasz jest pochodząca od Ducha Świętego, od siebie samego, czy złego ducha - po prostu tego nie wiesz, a jak się dowiesz - wtedy będzie (może być) za późno...

To typowa katolicka postawa gdzie inni ludzie mówią Ci jak myśleć, rozumieć i wierzyć, a Ty stajesz się kalką cudzych przekonań wierzeń i wyobrażeń.
Dziękuję bardzo, ale takie mentalne i duchowe niewolnictwo odrzuciłem już wiele lat temu i z pełną świadomością odpowiadam przed Bogiem sam za siebie.
To co to piszę na forum wynika z tego jak czytam Biblię, jak ją rozumiem jak wierzę i tak wyznaje.


Pn sie 08, 2022 9:31 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Ja należę do Kościoła Katolickiego, lecz nie zarządza mną rzymskie magisterium.

Przynależność do KK oznacza wyznawanie Credo w rozumieniu KK.


Pn sie 08, 2022 9:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
merss napisał(a):
wybrana napisał(a):
Ja należę do Kościoła Katolickiego, lecz nie zarządza mną rzymskie magisterium.

Przynależność do KK oznacza wyznawanie Credo w rozumieniu KK.

Katolicki oznacza powszechny.
Kościół powszechny skupia wszystkich chrześcijan, dla których Jezus Chrystus jest Odkupicielem i jedynym pośrednikiem do Boga.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pn sie 08, 2022 12:44 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Czyli chodzi tu o, powszechność przynależności duchowej, a nie fizycznej? Bez zobowiązań jakie są niezbędne, gdy przynależymy fizycznie do kogoś. Przynależąc fizycznie do rodziny ( co jest oczywistą naturalną konskwencją ). Mamy zobowiązania do wspierania się fizycznego również, oprucz duchowego. Przynależność duchowa, nie wymaga troski fizycznej o drugą osobę. Wystarczy tylko słowo wsparcia. To wybór idący na łatwiznę.
Po co się trudzić fizycznie, w pomocy drugiej osobie. Jeśli wystarczy tylko słowo wsparcia, które nic nie kosztuje. Tak to wygląda.
No niestety, ten trend jest powszechny. Nie chodzi tylko o Kościół. Dzieci opuszczają rodziów, albo traktują ich jako zbędny balans, zachowując tylko pozory opieluńczości.To znamię tych czasów. To się przenosi też na Kościół. Stąd podobne postawy, wierzę w Boga, ale nie w przynależność do Kościoła. A jeśli w przynależność to tylko duchową. I szafa gra. Taki się świat tworzy, na podstawach Chrześcijańskich. Bo Chrześcijaństwo, to zasady zachowań bez przynależności. Czy tak miało być?
Trudno to wiedzieć.


Pn sie 08, 2022 2:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli wg ciebie Jego zmartwychstałe ciało jest fizyczne, tak ?
A co to znaczy fizyczne według ciebie. Może najpierw to ustalimy?
Nie odwracaj kota ogonem co dla mnie znaczy fizyczne/fizycznie, bo ja napisałem już wyżej iż fizyczność dotyczy rzeczywistości czasoprzestrzennej(czyli ograniczonej ziemskimi prawami), tylko ty wyjaśnij skąd wytrzasnąłeś nauczanie, że Pan Jezus fizycznie w swoim ciele(czyli wg ciebie ) nie opuszczając tego MIEJSCA ani na chwilę/nieustannie(a zatem ograniczoność Jego zmartwychstałego ciała tylko do jednego "miejsca" ), zasiada po prawicy Ojca...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 08, 2022 4:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Ja należę do Kościoła Katolickiego, lecz nie zarządza mną rzymskie magisterium.
Zatem ponawiam pytanie: co tobą zarządza i jak weryfikujesz te pouczenia, że są od Ducha Chrystusowego, skoro Słowo Boże nie jest dla ciebie jedynym źródłem prawdy objawionej i nie uznajesz żadnego przelożeństwa ze strony Kościoła nad sobą...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 08, 2022 4:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
Ja należę do Kościoła Katolickiego, lecz nie zarządza mną rzymskie magisterium.
Zatem ponawiam pytanie: co tobą zarządza i jak weryfikujesz te pouczenia że są od Ducha Chrystusowego skoro Słowo Boże nie jest dla ciebie jedynym źródłem prawdy objawionej...?

Mamy dane Słowo Boże, które jest spisane w Ewangeliach oraz wpisane w sercach wierzących przez Ducha Prawdy, który jest nam dany.
Pouczenia weryfikuje z zapisanymi Ewagenliami.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pn sie 08, 2022 4:39 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
Ja należę do Kościoła Katolickiego, lecz nie zarządza mną rzymskie magisterium.
Zatem ponawiam pytanie: co tobą zarządza i jak weryfikujesz te pouczenia że są od Ducha Chrystusowego skoro Słowo Boże nie jest dla ciebie jedynym źródłem prawdy objawionej...?

Mamy dane Słowo Boże, które jest spisane w Ewangeliach oraz wpisane w sercach wierzących przez Ducha Prawdy, który jest nam dany.
Pouczenia weryfikuje z zapisanymi Ewagenliami.


Nadal mowa trawa... Co to znaczy że wpisane przez Ducha Prawdy? Przedstawił się? (wybacz ten nieśmieszny suchar)


Ps. Wiesz kim jest kłamca? Tak na poziomie ogólnym, codziennym? Spotkałaś kłamcę, który by ogłaszał, że to co mówi jest kłamstwem?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn sie 08, 2022 4:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
Ja należę do Kościoła Katolickiego, lecz nie zarządza mną rzymskie magisterium.
Zatem ponawiam pytanie: co tobą zarządza i jak weryfikujesz te pouczenia że są od Ducha Chrystusowego skoro Słowo Boże nie jest dla ciebie jedynym źródłem prawdy objawionej...?
Mamy dane Słowo Boże, które jest spisane w Ewangeliach oraz wpisane w sercach wierzących przez Ducha Prawdy, który jest nam dany.
Ale przecież ty nie zgadzasz się z nauczaniem tylko Słowo Boże(Sola Scriptura)...
Cytuj:
Pouczenia weryfikuje z zapisanymi Ewagenliami.
A jeżeli twoje pouczenia nie zgadzają się z tym jak poucza Kościół powszechny...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 08, 2022 4:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
....

A pomyślałeś o tym że twoje mogą się nie zgadzać? Przecież Kościół Rzymski nie uznaje Sola Scriptura.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pn sie 08, 2022 6:10 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 121  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL